Naujoji valdančioji dauguma suskubo taisyti Seimo statutą, kad kitų metų biudžeto projektą koreguoti galėtų jau Permainų koalicijos sudaryta Vyriausybė, o ne laikinasis Gedimino Kirkilo vadovaujamas Ministrų kabinetas.
Ketvirtadienį po pateikimo pritarta Statuto pataisoms, kad Vyriausybės išvada dėl kitų metų biudžeto projekto antrajam svarstymui gali būti pateikta iki gruodžio 15 dienos.
Dabar galioja norma, kad antrajam svarstymui biudžeto projektas Seimui turi būti grąžintas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo pirmojo jo svarstymo Seime.
„Pagal dabar galiojantį Statutą kitos savaitės viduryje dabartinė Vyriausybė turėtų atnešti grąžintą biudžeto projektą į Seimą“, - ketvirtadienį žurnalistams sakė naujosios daugumos kandidatas į premjerus, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Andrius Kubilius.
Jeigu taip nutiktų, anot politiko, naujajam Seimui neliktų nieko kito, kaip tik atmesti biudžeto projektą. „Tokiu atveju visos procedūros būtų pradėtos iš naujo“, - sakė A.Kubilius.
Tai reikštų biudžeto projekto priėmimo atidėjimą gana ilgam laikui.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Tautos prisikėlimo partijos, Liberalų sąjūdžio bei Liberalų ir centro sąjungos sudaryta valdančioji koalicija siekia į kitų metų biudžeto projektą įtraukti jų parengtame krizės įveikimo plane numatytas normas.
Plane numatyta 2 mlrd. litų surinkti papildomų pajamų į biudžetą, dar 2 mlrd. litų sutaupyti mažinant valdininkijos išlaidas, atsisakant lengvatų. Dar apie 1,3 mlrd. litų planuojama gauti pardavus „Mažeikių naftos“ akcijas bei sumažinus įmokos dalį į privačius pensijų fondus.
Koalicijos partneriai yra sutarę, kad trys svarbiausi mokesčiai - gyventojų pajamų, pelno, pridėtinės vertės mokesčiai - bus suvienodinami iki 20 proc. Į gyventojų pajamų mokestį įeis ir sveikatos draudimo mokestis, sieksiantis 5 proc.
Seimas kairiųjų Vyriausybės parengtą 2009 metų biudžeto projektą lapkričio 13 dieną grąžino Vyriausybei.
Seimo nariai ir parlamentiniai komitetai pasiūlė kitais metais papildomai biudžete numatyti 880 mln. litų. Daugiausia lėšų siūloma numatyti įvairių švietimo, mokslo, sveikatos, socialinių reikalų įstaigų, išlaikomų iš biudžeto, remontams.
Projekte 2009 metų nacionalinio biudžeto projekte buvo suplanuota 30,199 mlrd. litų pajamų ir 32,838 mlrd. litų išlaidų.