Daugiabučių namų gyventojai dažnai priversti permokėti už įvairias būsto priežiūros paslaugas, nes namų administratoriai suinteresuoti gauti kuo daugiau pelno, o bendrijų pirmininkai nesigaudo rinkos kainose. Neūkišką bendrijos pirmininką namo gyventojai gali lengvai pakeisti kitu, tačiau aklavietėje atsiduria tie, kurių namus prižiūri privačios bendrovės.
„Daugiabutinio“ skundas
Vieno Šiaulių dvidešimties butų namo gyventojas redakcijai pranešė įžvelgiantis neteisybę, už kurią jam teks sumokėti. Namo administratorė UAB „Saulės valda“ sukvietė gyventojų susirinkimą, kuriame nuspręsta remontuoti stogą. Surengė konkursą darbams atlikti, kaip ir priklauso. Administratorius pateikė trijų rangovų sąmatas ir liepė rinktis.
Įtarimą kelia tai, kad rangovai nurodo skirtingą darbų apimtį, o sąmatos skiriasi dešimtimis tūkstančių. Žmonėms nelieka nieko kito, tik rinktis pigiausią variantą. Konkursą tradiciškai laimi vienintelis UAB „Saulės valda“ akcininkas – AB „City Service“. Sutapimas?
Nors pasiūlyta ir mažiausia kaina, darbų sąraše gausu neaiškių mokesčių. Sąmata užbaigiama 9619,87 Lt suma, bet prie jos pridedami „kiti darbo užmokesčio priskaitymai“ – 160,78 Lt, „papildomų medžiagų vertė“ – 224,59 Lt, „papildomų mechanizmų“ – 3,71 Lt, „socialinis draudimas“ – 672,43 Lt, „statybvietės išlaidos“ – 400,55 Lt, „pridėtinės išlaidos“ – 651,16 Lt, pelnas – 586,66 Lt bei 21 proc. PVM. Iš viso 14906,90 Lt.
Daugiabučio gyventojui neaišku, kas slypi po „pridėtinėmis išlaidomis“, „kitais darbo užmokesčio priskaitymais“, „papildomais mechanizmais“ ir „papildomomis medžiagomis“. To tiksliai nepaaiškino ir namo administratoriai.
Štai ir ne!
Vilius Mackonis, „Saulės valdos“ atstovas, atsakydamas į laišką, redakciją mokė, kad negalima pasitikėti anonimais. Laiško autorius greičiausiai bijojo užsitraukti „Saulės valdos“ rūstybę ir likti kiauru stogu.
Vis dėlto „Saulės valdos“ atstovas suprato, kad kalbama apie Vilniaus g. 127 namą, todėl atsakė konkrečiai: „Name suburta iniciatyvinė gyventojų grupė ilgėliau užtruko spręsdama, ar pateikta sąmata jiems tinka. Sulaukėme sprendimo – 14 iš 20 namo gyventojų pritarė atlikti stogo remontą pagal sąmatą, kurią sudarė „City Service“. Savo ruožtu „Saulės valda“ įsipareigojo išdėstyti mokėjimus už darbus palankiu gyventojams terminu. Iš rangovų reikalaujame ne tik kokybiškai atlikti darbus, bet ir suteikti garantiją.“
V. Mackonis akcentavo, kad laiško autorius, nagrinėdamas sąmatas, neatsižvelgia į darbo organizavimo išlaidas. Tai ir slepiasi po minėtais mokėjimais.
Atstovas prieštaravo laiško autoriaus teiginiams ir pateiktiems skaičiams: „Cinkuotą skardą, anot laiško autoriaus, siūlėme 30 proc. brangiau. Tuo tarpu mūsų siūloma kaina po 3593,35 Lt/t, o UAB„ Metalo prekyba“ kaina – 4600 Lt/t. Iš tiesų mes pasiūlėme 30 proc. mažesnę kainą. Dujų kaina sąmatoje nurodyta 3,83 Lt/kg. Degalinėse, priešingai, nei tvirtina laiško autorius, dujų niekas kilogramais nepardavinėja – ten kainos nurodomos už litrą.“
Atstovo atsakymas, kaip ir galima tikėtis, baigėsi skambiais lozungais apie tai, kaip daugiabučių administratorius uoliai dirba gyventojų labui.
Bendrija – pigiausias administravimo būdas
Butų bendrijų pirmininkai sutartinai tvirtina, kad daugiabučius administruojančios bendrovės – sovietinė atgyvena. Kelių namų bendrijoms vadovaujanti Onutė teigė, kad kurti bendriją – geriausias namo ūkio tvarkymo būdas: „Tuomet praktiškai visi gyventojų sumokėti pinigai atitenka namui, o ne kažkokios firmos administracijai išlaikyti.“
Kone kiekvienoje butų bendrijoje po metinių ataskaitų pirmininkams tenka teisintis, kam ir kiek sumokėjo. Onutė pripažįsta, kad bendrijų pirmininkai dažnai nėra profesionalūs statybininkai, todėl bendrovių vadybininkai juos apgauna. Jos nuomone, geriausia, kai name gyvena išmanantis žmogus, kuris sutinka stebėti rangovų atliekamus darbus ir viską suskaičiuoti. Jei tokio nėra, apsimoka tokį net pasisamdyti.
Pirmininkė įsitikinusi, kad administruojančios bendrovės suinteresuotos savo pelnu, o ne žmonių gerove: „Kiek žinau atvejų, kai administratoriai pasididina algas, nesiskaito su gyventojais. Žmonės priversti išlaikyti direktorius, kelis buhalterius, kasininkus, santechnikus, elektrikus.“
Svarbiausia – skaičiuoti
Onutė tvirtina, kad bendrijos daug pigiau pasisamdo žmones, dirbančius pagal verslo liudijimus, tačiau dideliems darbams tenka skelbti konkursus, kuriuose dalyvauja įmonės.
„Reikia būti budriam ir visada skaičiuoti. Keitėme vienam namui stogą – beveik 1000 kv. metrų. Atlikome apklausą, gavome įvairių pasiūlymų. Kai prasidėjo darbai, mums pasakė, jog reikės papildomai uždengti stogo šonus. Sutikome sumokėti už papildomus darbus. Pasirodo, kad rangovai vėliau iš naujo perskaičiavo viso stogo sąmatą. Nesutikome mokėti papildomai už stogą, tik už šonus. Mums grasino teismais, tačiau žinojome esantys teisūs ir taip sutaupėme per 7000 litų gyventojų pinigų“, – pasakoja pirmininkė Onutė, nenorėjusi įvardyti darbus atlikusios įmonės. Stogo keitimo darbai kainavo apie 40 tūkst. litų.
Pirmininkė žino ne vieną atvejį, kai žmonėms pateikiamos kosminės sąmatos, o darbai atliekami aplaidžiai: „Kas patikrins, ar namas renovuotas tvarkingai, jei viskas jau paslėpta po skarda ar tinku. Ką gali padaryti pirmininkas? Tik griežtai kontroliuoti, o jei nesugeba – pasamdyti išmanantį žmogų. Ne pirmininkai vagia, o darbų vykdytojai juos „apstūminėja“.
Alvydas JANUŠEVIČIUS