Rusų istorikų paskelbti skaičiavimai, neva įrodantys, kad Lietuva pati skolinga Rusijai už okupacijos laikotarpį – įžūlūs ir juokingi, - mano tarptautinės teisės ekspertas, Vilniaus universiteto teisės fakulteto docentas Dainius Žalimas.

Neseniai aistras sukėlė ir Lietuvoje paviešinti Rusijos istorikų skaičiavimai, kuriuose teigiama, kad tai Baltijos šalys skolingos už tą laiką, kai buvo okupuotos. Pateikiami įspūdingi skaičiai, sakoma, kad SSRS sudėtyje Lietuva būtų gyvenusi geriau, negu laisvėje?

- Tarptautinės teisės požiūriu tai yra visiškai niekiniai skaičiavimai ir man tie skaičiai net nėra kiek nors įdomūs. Nėra tokio precedento, kad teisės pažeidėjas galėtų turėti pretenzijų savo aukai. Pretenzijos gali būti reiškiamos pažeidėjui. Tai Sovietų Sąjunga pažeidė tarptautinę teisę, okupuodama Lietuvą ir jokia buhalterija šito nepakeis, tegul jie ten skaičiuoji ką tik nori ir kaip tik nori.

Ką Lietuva pažeidė Kremliaus atžvilgiu – aš nežinau. Sovietai pažeidė savo pasirašytas sutartis ir tarptautines normas. Tai negirdėtas pasaulyje precedentas, kad valstybė, įvykdžiusi agresiją, kreiptųsi dėl agresijos išlaidų kompensavimo. Teisinėje praktikoje teisę į žalos atlyginimą turi ne pažeidėjas, o jo auka, kad ir kokią veiklą tas pažeidėjas būtų vystęs.

REKLAMA

- Tai neprimena situacijos, kai pagrobėjas, dešimt metų laikęs ką nors rūsyje, vėliau reikalauja kompensuoti jam išlaikymo išlaidas?

-  Labai taiklus palyginimas. Ir ne tik kad reiškia pretenzijas, bet dar sugalvoja demagoginių išvedžiojimų. Pavyzdžiui, sakydamas, kad rūsyje savo auką maitino geriau, nei ši būtų valgiusi laisvėje. Įsivaizduojate kokį nors teismą, kuris rimtai vertintų tokio pobūdžio paistalus?

- Kam reikia kelti okupacijos žalos atlyginimo klausimą, jei nėra vilties, kad Kremlius ką nors sumokės?

-  Pirmiausia, tai gera atgrasymo priemonė ateičiai. Juk svarbu, kad kaimyninė šalis žinotų, jog tokie veiksmai nesibaigia be teisinių padarinių. Jei jau kas nors nori kalbėti apie skaičius, tai neįsivaizduoju, kaip įvertinti žalą, kuri padaryta iš esmės sugriaunant visą Lietuvos ūkį ir pertvarkant jį į planinę-komandinę ekonomiką. Juk visa tai - negautos pajamos.


Rašyti komentarą...
v
va
2010-11-18 16:37:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šaunuolis Dainius. Mūsų politikieriai tyli sulindę ruskiams į subinę.
Atsakyti
0

A
2010-11-18 16:59:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dieve mano, sėdėtų ir tylėtų abi pusės. O lietuviai visai... - nors pabijotu Rusijos, užmins ant mūsų ir nieko neliks- drąsuoliais visi pavirto įstoję į ES. 5 naikintuvų užtektų užgrobti Lietuvą :))) o jie dar juokiasi iš Rusijos. Idiotai atsiprašant. Sumokėkite ir prispaudę uodegas tupėkite.
Atsakyti
0

N
Na jo
2010-11-18 17:13:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Visi žino, kad mes sovietmečiu parduotuvėje turėjom tik ragus ir nagus, kad išmaitintume Rusiją.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (35)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų