Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau kitą savaitę, gegužės 24-ąją, startuojant galimybių pasui, vis dažniau pasigirsta kalbos, ar šios priemonės Lietuvoje iš tiesų reikia. Štai Seimo narys valstietis Valius Ąžuolas socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo nuomone, kad tai – „diskriminacijos“ pasas.

„Keletas minčių apie „dovanų“ ar „diskriminacijos“ pasą.

Jau nuo ateinančio pirmadienio Lietuvoje turėtų startuoti „dovanų-diskriminacijos” pasas, kuris COVID-19 viruso imunitetą turintiems ar testą atlikusiems asmenims suteiktų didesnę prieigą prie paslaugų.

Tačiau kaip dažnai nutinka, taip ir dabar, klausimų yra kur kas daugiau nei atsakymų. SAM viešai informavo, kad paskiepytam asmeniui, nėra užtikrinama galimybė daugiau neužsikrėsti Covid-19 virusu. Tad tokio paso turėtojas gali būti viruso nešiotojas bei platintojas. Todėl kam šiuo ir taip nelengvu visiems laikotarpiu pradedamas bereikalingas žmonių diskriminavimas bei segregacija?

Jau ir dabar girdime ne vieną pavyzdį, kuomet įstaigose, kuriose testavimas nėra privalomas pasiskiepijusiems, pasiskiepiję suserga bei toliau platina virusą.

REKLAMA

Neslėpsiu džiugesio, kad vis atsiranda įmonių, kurios viešai praneša, kad neskirstys savo klientų į turinčius pasus ir neturinčius. O tokie Vyriausybės sprendimai man primena liūdnus istorijos momentus kuomet iki XIX a. JAV buvo taikyti draudimai juodaodžiams lankytis daugelyje viešų vietų, laisvai keliauti ir gyventi ar Antrąjį pasaulinį karą, kai žydų kilmės asmenims nebuvo leidžiama nei naudotis viešuoju transportu ar eiti kelkraščiu.

O galbūt Vyriausybei reikėtų dar pagalvoti, gal „diskriminacijos” paso pavadinimas tiktų labiau?!“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo V. Ąžuolas.

REKLAMA
REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad galimybių pasą bus galima gauti pasiskiepijus, persirgus COVID-19 ar atlikus testą, jo statusą reikės atnaujinti kas septynias dienas, pranešė Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Nuo gegužės 24 dienos įvedamas galimybių pasas jo savininkams nustatys švelnesnes karantino sąlygas: turintieji pasą galės lankytis maitinimo įstaigose, baruose uždarose patalpose, dalyvauti renginiuose ir t. t.

Galės gauti piliečiai nuo 16 metų

Galimybių pasą galės gauti visi Lietuvos piliečiai nuo 16 metų, jis bus susietas su e.sveikatos sistema.

Kaip paaiškina ministerija, tai reiškia, kad pasą bus galima turėti tik tuomet, kai duomenys apie vakcinavimą, persirgimą ar testo rezultatą yra e.sveikatos sistemoje, t. y. juos suvedė Lietuvos sveikatos priežiūros specialistai.

Asmenims iki 16 metų, norintiems naudotis švelnesnėmis karantino sąlygomis, pakaks pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

„BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinai „Comirnaty“ bei vakcinai „Moderna“ bus būtinos dvi vakcinų dozės. Pasiskiepijus šiomis vakcinomis galimybių pasą galima bus gauti praėjus vienai savaitei po antrosios vakcinos dozės suleidimo.

REKLAMA
REKLAMA

„Janssen“ ir „Vaxzevria“ („AstraZeneca“) vakciną gavusiems asmenims galimybių pasą bus galima gauti praėjus keturioms savaitėms po vakcinos suleidimo. Pasiskiepijusiesiems „Vaxzevria“ vakcina dar būtinas antrasis skiepas, jį reikės gauti ne ilgiau kaip per 12 savaičių po pirmosios dozės suleidimo.

Antikūnų testas paso dar neduos

Persirgusiems COVID-19 žmonėms koronaviruso diagnozė turės būti patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu. Tam, kad būtų galima naudotis galimybių pasu, nuo šio teigiamo tyrimo rezultato turi būti praėję ne daugiau kaip 180 dienų, o saviizoliacijos terminas turi būti pasibaigęs.

Ministerija pažymi, kad tuo atveju, jeigu žmogus persirgo COVID-19, tačiau nesikreipė į šeimos gydytoją, e.sveikatos sistemoje esančioje jo ligos istorijoje persirgimo faktas nebus užfiksuotas. Toks asmuo turėtų susisiekti su savo šeimos gydytoju, kad šis duomenis apie persirgimą įvestų į e.sveikatos sistemą.

Tiek pasiskiepijusiems, tiek persirgusiems gyventojams galimybių paso statusą (QR kodą) reikės atsinaujinti kas septynias dienas, kadangi galimybė susirgti išlieka tiek persirgus koronavirusu, tiek pasiskiepijus. 

REKLAMA
REKLAMA

Galimybių pasą bus galima gauti ir atlikus testą. Testas galios 24 valandas, skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento, t. y. nuo testo atlikimo, bet ne nuo testo rezultatų įvedimo į e.sveikatos sistemą. 

Galimybių pasui gauti rekomenduojama naudotis greitaisiais antigenų testais, kadangi jų rezultatai gaunami operatyviausiai. 

COVID-19 testą bus galima atlikti savivaldybių mobiliuosiuose punktuose arba kitose savivaldybių nustatytose testavimosi vietose, pavyzdžiui, specialiuose punktuose ir kitur. Ten atliekamas testas bus nemokamas. Taip pat gyventojai galės savo lėšomis pasidaryti testus privačiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose.

Ministerija pažymi, kad antikūnų testas kol kas nesuteikia galimybės gauti galimybių pasą, nes nėra apibrėžti kriterijai, kokie antikūnų rodikliai turėtų būti traktuojami kaip pakankami. Tai planuojama padaryti ateityje. 

Galimybių pasas – naudoti šalies viduje

Ministerijos pranešime pažymima, kad galimybių pasas neatveria galimybės keliauti – jis skirtas ekonominėms veikloms šalies viduje atlaisvinti. Kelionėms tarp ES šalių bus skirtas ES žaliasis sertifikatas, kuris šiuo metu dar kuriamas ES mastu.

REKLAMA
REKLAMA

Pažymima, kad šių dviejų dokumentų sąlygos bus skirtingos: skirsis galiojimo terminai ir gavimo kriterijai.

Galimybių pasas taip pat nepanaikina būtinybės izoliuotis grįžus iš užsienio: iš užsienio valstybių į Lietuvą grįžę nevakcinuoti žmonės turės izoliuotis. Jie galės naudotis pasu tik pasibaigus saviizoliacijos terminui. Iš užsienio valstybių į Lietuvą grįžusiems žmonėms, vakcinuotiems visomis reikiamomis dozėmis, saviizoliacija netaikoma.

Galimybių pasas leis rengti asmenines šventes neribojant dalyvių skaičiaus, lankytis restoranuose, kavinėse, lošimo namuose, baruose, išskyrus naktinius klubus, uždarose patalpose, naudotis apgyvendinimo paslaugomis neribojant kambaryje apgyvendinamų asmenų skaičiaus.

Taip pat turintieji tokį pasą galės dalyvauti renginiuose iki 500 asmenų, naudotis paslaugomis uždarose erdvėse, pavyzdžiui, žaisti biliardą ar boulingą, neribojant dalyvių plaukioti pramoginiais laivais.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos skaičiavimais, birželio pradžioje beveik 1,5 mln. gyventojų jau galės naudotis galimybių pasu be testavimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų