Auksinės politikų mintys, virtusios liaudies folkloru: anksčiau tapšnojom, dabar – trolinam

Mūsų politikai, bendraudami su žiniasklaida, neretai pažeria „perlų“, kurie vėliau prigyja tautoje ir tampa liaudiškais posakiais. Tarp nuolatinių „auksinių minčių“ generuotojų pirmieji į galvą šauna du akivaizdūs favoritai – Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas ir Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis Rolandas Paksas, tačiau ir iš kitų Lietuvos politikų yra ko pasisemti.

V. Uspaskichas: nu blyn, Gerbiemieji

Charizmatiškasis ir žodžio kišenėje neieškantis V. Uspaskichas, kilęs iš Rusijos, neretai savo kalboje įterpia rusiškų žodžių arba lietuviškus taria su akcentu.

Kažkada „Dviračio žyniose“ atsirado personažas Agurkichas, kuris žiūrėdamas pro langą nuolat kartojo „Vaizdzialis nekoks“. Pats V. Uspaskichas į šį veikėją pažiūrėjo gana pozityviai ir su laiku pats ėmė kartoti šią frazę. Po kiek laiko prekybos centruose pasirodė V. Uspaskicho valdomos įmonės „Kėdainių konservų fabrikas“ gaminami rauginti agurkai su pavadinimu „Geras vaizdelis“. Tačiau negalima pamiršti ir tokius V. Uspaskicho įterpinius kaip „nu blyn“ arba „Gerbiamieji“.

„Darbietis“ yra sužibėjęs vieno interviu metu, žurnalisto paklausęs „...Ar jūs visiškai tūpas žurnalistas?“.

Taip pat politikas mėgsta apie save kalbėti trečiu asmeniu: „Kazimierai Prunskienei labiau patinka ramus, o ne šuoliuojantis Viktoras Uspaskichas“

REKLAMA

„Jei išseko rusiškų keiksmažodžių atsargos ar tiesiog juos primiršote, raskite laiko pasikalbėti (be TV kamerų ir diktofonų) su Viktoru Uspaskichu“. Tokį patarimą V. Uspaskichas davė žurnalistui Rimvydui Paleckiui.

R. Paksas: šikau ir tapšnojau

Kitas politikų „perlų“ lobyną gausiai papildęs žmogus – Rolandas Paksas, kuris pasižymi nedideliu iškalbingumu, tačiau jo trumpi, bet taiklūs pasisakymai neretai ilgam nusėda liaudyje. Dabar, kai po rinkimų į Seimą buvo formuojama nauja valdančioji koalicija tarp socialdemokratų, „darbiečių“ ir „tvarkiečių“, buvo galima pastebėti, kad visą žiniasklaidos dėmesį pasiglemžia kitų dviejų partijų lyderiai Algirdas Butkevičius ir V. Uspaskichas, o R. Paksas tarsi lieka jų šešėlyje, neprataręs nė žodžio. Matyt, savąjį pasisakymų rezervą jis išnaudojo daug ankščiau.  

Būdamas prezidentu, R. Paksas telefonu savo bendražygiui „Restako“ bendrovės vadovui A.Drakšui žemaitiškais žodžiais paprastai ir aiškiai rėžė: „Šikau ir tapšnojau“.

Kadaise politikas kiek savotiškai išreiškė džiaugsmą geru gyvenimu Lietuvoje: „Šalyje, kurioje dainuoja statybininkų kranai, viskas yra labai gerai“.

Žiniasklaida užfiksavo ir daugiau politiko „auksinių minčių“, tarkim:

„Mano vizitas į Iraką buvo suplanuotas anksčiau nei buvo suplanuotas skandalas“.

„Žmonos nemušu, negirtauju, nes dabar adventas“.

„Atleisk jiems, Viešpatie, nes jie nežino, ką daro“.

Kaip prezidentui buvo inicijuojamas apkaltos procesas, jis pareiškė: „Aš nekaltas – aplinka kalta“. Žmonės iki šiol įvairiose absurdiškose situacijose prisimena šį R. Pakso „geležinį“ argumentą.

Kitas nenuginčijamas argumentas iš R. Pakso lūpų: „ Jūs – durniai, aš protingas, ir nekaltas".

Taip pat „tvarkietis“ gana išradingai yra nupasakojęs "kame yra esmė", išradęs tam tikrą naujadarą „musyse“: „ Esmė yra, matyt, muse... Visuose musyse, yra esmė...“

Pastabi žiniasklaida taip pat užfiksavo, kaip po konferencijos, vykusios pirmadienį, R. Paksas visiems palinkėjo „Gero savaitgalio“.

Ne ir nepamirškime viską vainikuojančio „Nusipelnėme gyventi geriau“. Žinoma, kad nusipelnėme, o kada pradėsime?

REKLAMA

A. Valinskas: jeigu taip, tai nafik

Dar viena ryški Lietuvos politinės padangė žvaigždė – šoumenas Arūnas Valinskas, kuris patekęs į Seimą, nestokojo aštrių pasisakymų.

Kai Seime buvo balsuojama dėl Seimo pirmininko posto ir po pirmo balsavimo A. Valinskas nebuvo juo išrinktas, šis tėškė: „ Kol kas nematau, dėl ko žudytis“.

Kalbėdamas apie žmonių baimę klysti ir prisiimti atsakomybę, jis pasakė: „Ąžuolai šiltnamyje neauga“ ir pridūrė, kad pats yra azartiškas žmogus, nelinkęs vegetuoti kaip dilgėlė.

„Velniop tą Salamakiną! Dainavom ir dainuosim“, - sakė A. Valinskas apie Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininką Algimantą Salamakiną, kuris visokeriopai kovojo su Seimo narių pasirodymais įvairiuose televizijos šou.

Kaip žinia, Seimo pirmininkas negailėjo kritikos ir dabartinei Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei. Jis yra pareiškęs: „Į prezidentę reikia kreiptis Jūsų E. Grybašenka“.

Beje, lygiai taip pat kaip V. Uspaskichui „Dviračio žyniose“ prilipo „Vaizdzialis nekoks“, A. Valinskui tapus politiku, jo buvę kolegos sukūrė jo personažui frazę „Nu jeigu taip, tai nafik“. Pats politikas tikino, kad niekada nieko „nafik“ nesiuntinėjo ir tai nėra jo kada nors pasakyta frazė.

Susvyravus Seimo pirmininko kėdei, A. Valinskas atvirai prisipažino: „ Kėdė prie užpakalio nepriaugo ir aš jos nebranginsiu“.

I. Šimonytė: plačiausia pasaulyje krūtinė

Žavioji finansų ministrė Ingrida Šimonytė garsiai nuskambėjo po to, kai svarstant 2012 metų biudžetą Seime, pasakė: “Aš manau, kad gali turėti plačiausią pasaulyje krūtinę ir niekada neuždengsi euro zonos problemų“.  

Taip pat politikei priklauso geras pastebėjimas apie atlyginimų svyravimus: „Atlyginimo padidinimą žmogus atsimena du mėnesius, o sumažinimą - visą gyvenimą“.

V. Adamkus: škia, vansi, tsakant

O štai kitas prezidentas Valdas Adamkus nebuvo linkęs daug juokauti, tačiau dėl jo akcento ypatumų, liaudyje pritapo žodžių „reiškia“, „vadinasi“ ir „taip sakant“ trumpiniai: „škia“, „vansi“ ir „tsakant“.

Prezidentas taip pat yra labai džentelmeniškai pasisakęs apie moteris: „Visos simpatiškos moterys yra gražios“.

REKLAMA

G. Kirkilas: krizės nebus

XIV Vyriausybės vadovas Gediminas Kirkilas savo taupyklėje teturi vieną, bet labai „stiprią“ frazę: „Krizės nėra ir nebus“. Verta atkreipti dėmesį, kad politiko prognozės nepasitvirtino, kadangi neilgai trukus po šių žodžių visą pasaulį apgaubė grandiozinė finansų krizė.

A. Kubilius: viskas blogai

Nueinančios Vyriausybės ministras pirmininkas Andrius Kubilius nebuvo niekada nebuvo toks optimistiškas kaip Gediminas Kirkilas.

„Viskas blogai ir bus dar blogiau“ , - tvirtino jis.

Apie artėjantį ekonomikos nuosmukį ir finansų krizę pasaulyje ir Lietuvoje 2008 m. pabaigoje jis pasakė: „Deja, ir šiais metais Vyriausybė bandė mus įtikinti, kad jau krintantis žiemos pradžios sniegas yra tik nekalta birželio kruša“.

Reformų vykdymą jis prilygino dviračių sportui: „Jeigu nemini, tai dažniausiai dviratis ir nevažiuoja“. O štai kalbėdamas apie Seimo darbotvarkės klausimus, (ne)aptartus Seimo Seniūnų sueigoje jis kalbėjo pasitelkdamas palyginimą su ekscentriškuoju Sovietų sąjungos lyderiu Nikita Chruščiovu, kuris nuvykęs į Jungtinių Tautų (JT) Generalinės asamblėjos suvažiavimą, užlipo į tribūną ėmė batu daužyti per stalą:

„Pirmininke, aš nežinau, kaip dar protestuoti. Pasirodo, reikia nusiavus ten batą daužyti į stalą, kad išgirstumėt. Mes labai aiškiai sakėme, kad šito klausimo negalima svarstyti. Kadangi niekas neteikė dėl jo balsuoti, tuo ir pasibaigė. Darbotvarkėje nebuvo įrašyta nei pajuodintai...“.

D. Grybauskaitė: kad jis kuo greičiau nusprogtų

Arogancija pasižyminti šalies prezidentė D. Grybauskaitė kiekvieną savo žodį gerai apgalvoja, todėl iš jos „perliukų“ nepasisemsi. Tačiau tais laikais, kai ji dar neleido savo dienų Prezidentūroje, politikė yra padariusi porą pareiškimų, kurie verti būti įtraukti į „auksines“ frazes.

Apie tuometinį Lietuvos prezidentą Rolandą Paksą ji pasakė trumpai ir aiškiai: „Nekrikščioniška, bet norėčiau, kad jis kuo greičiau nusprogtų“.

„Pasirašinėjame draugystes su „ubagais“, o su sprendimus priimančiomis šalimis konfrontuojame“, - būtent taip Lietuvos užsienio politiką vertino ji 2006 metais.

REKLAMA

Apie savo pilietinę pareigą ji pasakė taip: „Man „sau“ neegzistuoja. Lietuva į mane investavo labai daug, tad mano pilietinė pareiga jai atsilyginti darbu“.

L. Ulevičius: aš „trolinau“

Beje, Lietuvoje pastaruoju metu smarkiai išplito terminas „trolinimas“, kuris kilo iš angliško internetinio pasakymo „to troll“. Tai paprastai reiškia procesą, kurio metu vienas asmuo (trolis) provokuoja kito asmens ar asmenų grupės pyktį, išnaudodamas jų silpnąsias vietas arba nepakantumą debilizmui.

Lietuvos politikos pasaulis neišvengė susidūrimo su „trolinimu“. Neseniai „darbietis“ Vytautas Gapšys kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD) ir Generalinę prokuratūrą (GP) dėl galimai neteisėtų Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) nario Liutauro Ulevičiaus veiksmų. Anot V. Gapšio, L. Ulevičius provokavo jį vykdyti neteisėtą veiklą darant įtaką aplinkos ministrui.

Spalio 16 d. L. Ulevičius į V. Gapšio paskyrą socialiniame tinkle „Facebook“ atsiuntė žinutę: „labas, yra vienas klausimas ir pats gali turėti atsakymą. Kaip žinia, su kolegomis esam laimėję AM (Aplinkos ministerijos – Balsas.lt) ryšių su visuomene konsultacijų konkursą ir paslaugų teikimas baigsis tik kitų metų birželį, todėl neišvengiamai teks dirbt ir su nauju ministru. Galbūt jau apytiksliai yra aišku, kas tai galėtų būti? Nes yra rizika, kad nueinantis gali imtis neadekvačių sprendimų dėl viešinimo priemonių/biudžetų ir reikia/galima būtų tam užkirsti kelią. Jeigu reikia- galim susitikt gyvai ir pakalbėt plačiau apie tai, bet reikėtų pernelyg nedelst“.


Rašyti komentarą...
k
kas man
2012-11-30 20:04:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Folkloras yra tai kad prigyja visuomeneje ir yra naudojama is kartos I karta, dainos, pasakos, etc...sparnuotos politiku frazes nera folkloras.na bent didzioji dalis siame straipsnyje pavartotu. Nusirasyta visai sakyciau.berastynas kazkoks
Atsakyti
0

v
virginija
2012-11-30 19:19:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Būdamas prezidentu, R. Paksas telefonu savo bendražygiui „Restako“ bendrovės vadovui A.Drakšui žemaitiškais žodžiais paprastai ir aiškiai rėžė: „Šikau ir tapšnojau“. Kaip galėjo telefoninis pokalbis patekti į žiniasklaidą? Tik jei VSD klausėsi ir įrašą perdavė žiniasklaidai. Tik bananinėje valstybėje klausosi Prezidento.
Atsakyti
0

S
Senė
2012-12-01 15:31:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Man tai labiausiai patiko tos suvytusios poetės žodžiai: ,,nacionalinė vertybė''
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų