Atpildas už Strazdauskaitės nužudymą: budeliai jaučiasi nubausti per griežtai, aukos atstovai šaukiasi teisingumo

Jaunos plungiškės Ievos Strazdauskaitės nužudymo byloje penktadienį Kauno apygardos teisme paskelbtas nuosprendis. Vienintelis Leonas Bieliauskas buvo nuteistas iki gyvos galvos.

Nors prokurorai prašė teismo griežčiausią bausmę skirti visiems trims pusbroliams, tačiau Karolis Bieliauskas nuteistas 17 metų, o Mantas Bieliauskas 16 metų įkalinimo bausmėmis.

Pasikalbėjus su nukentėjusiųjų ir nuteistųjų advokatais galima trumpai apibendrinti, kad šis Kauno apygardos teismo nuosprendis turėtų būti skundžiamas. Tad galutinį tašką dėti dar anksti.

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Strazdauskaitės žudikai vėl teisme: netrukus išgirs, kas jų laukia

Per griežti nuosprendžiai

K. Bieliausko advokatas Raimundas Gargasas teigė, kad jo klientui paskirta 17 metų įkalinimo bausmė yra truputi per griežta: „Gal šiek tiek per griežtas sprendimas. Bet jis nėra pats blogiausias. Teismas išdėliojo viską pagal vaidmenis nusikaltime.

Buvau tikras, kad Leonas yra kalčiausias. Karoliui skirta griežtesnė bausmė nei trečiam pusbroliui, nes mano klientas vairavo automobilį. Jis nenorėjo žudyti, bet vairavo mašiną. Jis vežė merginą, todėl, tikėtina, teismas į tai atsižvelgė.“

M. Bieliausko advokatas Valteris Alekna teigė, kad kol nesusipažins su teismo nuosprendžiu, tol nuo komentarų susilaikys.

Griežčiausios bausmės sulaukusio L. Bieliausko advokatė Neringa Grubliauskienė teigė, kad jos klientui skirta bausmė – labai griežta: „Turėčiau teismo motyvus pasižiūrėti. Pagal teismų praktiką už vieną nužudymą bausmė iki gyvos galvos skiriama itin retai. Bandysiu pasitarti su klientu dėl tolimesnių veiksmų.“

Dvejopi jausmai

I. Strazdauskaitės artimųjų advokatas Marius Liatukas teigė, kad iš pirmo žvilgsnio laukta kitokių bausmių: „Atsižvelgiant į nusikaltimo sudėtingumą ir sukeltą rezonansą buvo galima laukti griežtesnio sprendimo. Priteistą neturtinės žalos sumą vertinsime vėliau. Mūsų tikslas nėra ekonominis ar komercinis. Mūsų tikslas, kad būtų atstatytas teisingumas. Galiu tik pasakyti, kad teismas priteisė tris kartus mažesnę sumą. Nenoriu spekuliuoti, tai yra daug ar mažai.“

REKLAMA

Anot advokato, ši byla, labai tikėtina, dar judės į aukštesnes instancijas: „Tai yra prevencinis sprendimas, kad visuomenė suprastų, jog tokio ciniškumo nusikaltimai negali būti toleruojami. Ir bausmės turi būti maksimalios. Tikėjausi kitokio sprendimo. Reikia teismo argumentus pasižiūrėti.

Mano nuomone, pagal tai, kiek aš žinau, buvo duomenų, kurie pakankamai pagrindė, kad ne vienas žmogus buvo tas pagrindinis, kuris kaltas dėl nužudymo. Nemanau, kad yra pagrindas susiformuoti nuomonei, jog vienas kažkuris yra labiau kaltesnis. Byloje buvo duomenų, kurie leistų šiek tiek kitaip viską nuspręsti.“

M. Liatukas pridūrė, kad nužudytos merginos tėvai patys tikrai nekomentuos sprendimo: „Tėvai prašo gerbti jų privatumą. Bet koks sprendimas yra sprendimas. Žinoma, laukta griežčiausių bausmių. Tad apima dvejopi jausmai.

Kad kažkuri iš šalių teiks skundą, aš neabejoju. Negaliu patvirtinti, kad tai būsime mes. Tėvams norisi šį įvykį patraukti į šoną. Bet viena bausmė iki gyvos galvos rodo, kad turėtų būti bent vienas skundas.“

Teismo argumentai

Naujienų portalas tv3.lt rašė, kad pusbroliai kėdainiečiai Karolis Bieliauskas, Leonas Bieliauskas ir Mantas Bieliauskas šioje byloje buvo kaltinami, kad siekdami nuslėpti kitą nusikaltimą bendrininkų grupėje kankindami žiauriai nužudė bejėgiškos būklės žmogų. Jie taip pat kaltinti neteisėtu laisvės atėmimu bei turto sugadinimu.

Kartu buvo teisiami ir bendrininkais pripažinti Algimantas Stankevičius ir Tomas Zagurskas. Visi posėdžiai vyko už uždarų durų. Dėl koronaviruso paskelbimas taip pat surengtas neįprastai. Kaltinamieji ir kitos suinteresuotos pusės paskelbimą išklausė telekonferencijos būdu.

Teismas, įvertinęs kaltinamųjų ir liudytojų parodymus, apžiūrų protokoluose užfiksuotus duomenis, specialistų išvadas, kitus teisiamajame posėdyje ištirtus įrodymus, padarė neginčijamą išvadą, kad visi kaltinamiesiems prokuratūros inkriminuoti nusikaltimai pasitvirtino.

REKLAMA

Pusbroliai nuteisti už tai, kad veikdami organizuotai, kankindami ir itin žiauriai, dėl savanaudiškų paskatų, siekdami nuslėpti kitus nusikaltimus, nužudė merginą.

Kaltinamieji A. Stankevičius ir T. Zagurskas nuteisti už tai, kad, veikdami organizuotoje grupėje, dalyvavo apiplėšime ir pagrobė didelės vertės turtą.

Skirdamas bausmes kaltinamiesiems, teismas atsižvelgė į padarytų nusikalstamų veikų pavojingumo laipsnį, kaltės formą ir rūšį, atsakomybę sunkinančias ir lengvinančias aplinkybes, kaltininkų asmenybes, teistumus, padarytų nusikalstamų veikų motyvus ir tikslus, nusikalstama veika padarytą žalą.

Teismas nustatė, kad trys pusbroliai kryptingai naikino įkalčius, teisme pakeitė ikiteisminio tyrimo metu duotus parodymus, neatgailavo. Nors jie visi trys veikė aktyviai, tačiau teismas nustatė, kad darydamas labai sunkų nusikaltimą asmens gyvybei, kuris sukėlė nepataisomas pasekmes, būtent L. Bieliauskas elgėsi itin žiauriai.

Teismas, subendrinęs bausmes, L. Bieliauskui paskyrė laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę, kurią jis turės atlikti kalėjime, ir pripažino jį pavojingu recidyvistu. K. Bieliauskui teismas paskyrė subendrintą 17 metų laisvės atėmimo bausmę, o M. Bieliauskui – 16 metų laisvės atėmimo bausmę, kurias jie turės atlikti pataisos namuose.

A. Stankevičiui teismas paskyrė subendrintą 2 metų 2 mėnesių, o T. Zagurskui – 2 metų laisvės atėmimo bausmes, kurias jie turės atlikti pataisos namuose.

Teismas tenkino visų nukentėjusiųjų ieškinius ir nusprendė baudžiamojoje byloje nuteistiesiems taikomą laikiną nuosavybės teisių apribojimą taikyti iki visiško civilinių ieškinių išieškojimo.

Teismas nužudytosios tėvams iš trijų pusbrolių solidariai priteisė 4 510 eurų turtinei žalai atlyginti ir po 30 tūkst. eurų kiekvienam neturtinei žalai atlyginti, nužudytosios seseriai ir sužadėtiniui 15 tūkst. eurų neturtinei žalai atlyginti.

REKLAMA

Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui, skundą paduodant per Kauno apygardos teismą.

Vyko iš tėvų namų

I. Strazdauskaitė 2017 metų kovą išvyko į Vilnių iš tėvų namų Plungėje ir netikėtai pradingo. Po kelių intensyvios paieškos dienų jos kūnas rastas užkastas Kėdainių rajone.

Teisėsaugos duomenimis, mergina mirtinai sumušta kastuvu. Įtariama, kad nusikaltimo motyvu tapo prabangus merginos automobilis. Į organizuotą grupę susibūrę kaltinamieji, bylos duomenimis, inscenizavo eismo įvykį, o I. Strazdauskaitei išlipus iš automobilio, ją pagrobė.

Šioje byloje kaltinimai buvo pateikti dar dviem asmenims: marijampolietis Algimantas Stankevičius kaltinamas neteisėtu disponavimu šaunamaisiais ginklais, jis ir kėdainietis Tomas Zagurskas taip pat kaltinami plėšimu naudojant šaunamąjį ginklą. 

Be to, pusbroliams Bieliauskams bei T. Zagurskui pateikti kaltinimai, kad pagrobė didelės vertės svetimą turtą – daugiau nei 32 tūkst. eurų kainuojantį automobilį ir asmeninius dviejų nukentėjusiųjų Latvijos piliečių daiktus bei pinigus.

Kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Artūras Urbelis anksčiau yra sakęs, kad kaltinamieji neneigia dalyvavę nusikaltime, tačiau jų parodymai apie atliktą vaidmenį kinta.


Rašyti komentarą...
V
Vat
2020-04-03 13:05:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tokius iškartą į vietą....dar skundžiasi,galvą už galvą o prieš tai sudubasinti taip kaip ir Strazdauskaitę bejėgia urodai daužė.
Atsakyti
0

M
Morta
2020-04-03 13:15:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kol nebus įvesta mirties bausmė, baisūs nusikaltimai ir toliau tęsis. Kalta tiktai valdžia, kad panaikino mirties bausmę.
Atsakyti
0

M
Mindaugas
2020-04-03 13:24:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kariniame konflikte su karo belaisviais negalima buvo elgtis taip... Jau nekalbu apie mergaitę.Jeigu kyla netarptautinis ginkluotas konfliktas vienos iš aukštųjų susitariančiųjų šalių teritorijoje, kiekviena konflikto šalis privalo laikytis bent šių nuostatų:

1. Su asmenimis, aktyviai nedalyvaujančiais karo veiksmuose, įskaitant ir ginkluotųjų pajėgų narius, sudėjusius ginklus, taip pat tapusius hors de combat dėl ligos, sužeidimų, sulaikymo arba kokios nors kitos priežasties, visada elgiamasi humaniškai, nepaisant jų rasės, odos spalvos, religijos arba tikėjimo, lyties, kilmės arba turtinės padėties ar kitų panašių skirtybių.

Todėl visada ir visur prieš išvardytus asmenis yra ir bus draudžiami šie veiksmai:

a) kėsintis į gyvybę ir asmenį, ypač įvairiais būdais žudyti, luošinti, žiauriai elgtis bei kankinti;

b) imti įkaitus;

c) žeisti žmogaus orumą ypač niekinamu ir žeminančiu elgesiu;

d) nuteisti ir vykdyti bausmes be prieš tai teisėto teismo paskelbto nuosprendžio, suteikiant visas teismines garantijas, kurias pripažįsta kaip būtinas visoms civilizuotoms tautoms.

2. Būtina surinkti visus sužeistuosius ir ligonius bei jais rūpintis.

Nešališka humanitarinė organizacija, tokia kaip Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas, gali pasiūlyti konflikto šalims savo paslaugas.

Konflikto šalys savo ruožtu, sudarydamos specialius susitarimus, privalo stengtis įgyvendinti visas arba dalį toliau pateikiamų šios Konvencijos nuostatų.

Minėtų nuostatų taikymas nedarys įtakos juridiniam konflikto šalių statusui.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (42)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų