Rinkėjų viliojimą ir kitus šou elementus žinantis buvęs Seimo pirmininkas A. Valinskas pastebi, kad šie rinkimai – kaip niekad išskirtiniai. Pasak jo, prie starto linijos stovinčios partijos ir jų nariai kone visi iki vieno eina gelbėti Lietuvos.
„Mane stebina, kad tokių gelbėtojų šiuose rinkimuose yra gerokai daugiau, negu reikia tiems, kurie skęsta. Gelbėtojų yra per daug“, – teigė jis.
Už rinkėją ir jo balsą politikai kaunasi kone nagais ir dantimis. Veržiasi vieni pas kitus, kaltina įvairiausiomis melagystėmis ir net išduoda visas jautrias paslaptis.
„Kaip atsitiko 2008 m., kai mes kūrėme Tautos prisikėlimo partiją? Va, panašiai taip, kaip papūga rėkia – mus vadino gelbėtojais arba naujaisiais Mesijais, klounais ir visaip kitaip vadino.
Nereikia to gėdytis, nes tiesiog taip prilipdė. Aš pats buvau Seimo vedėjas. Ir dėl to taip buvo. Tu, nuėjęs ten [į Seimą], turi būti pasiruošęs, turi būti su stora oda, turi būti pasiruošęs, kad tau epitetų teks, kurių pats, ko gero, net pats nesugalvoji“, – kalbėjo jis.
A. Valinskas taip pat pastebi, kad tam tikru laikotarpiu buvo du žmonės, kur
„Savo laiku buvo du žmonės, kurie buvo vis aptarinėjami: ar jis yra geresnis politikas, ar geresnis šoumenas. Tai buvo Viktoras Uspaskichas ir [Petras] Gražulis. Tai, pasirodo, Gražulis keičia Viktorą Europarlamente. Ir ką mes turime? Nulį keičia nulis“, – svarstė jis.
„Nėra nieko lengviau, kaip balsuoti“
Politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka tikina, kad rinkimuose „nėra nieko lengviau, kaip balsuoti“.
O kaip pasirinkti teisingai, ir kur esame suklydę praeityje, žiūrovus išsiaiškinti jau šį pirmadienį pakvietė įvadinė „Didžiųjų TV3 debatų“ laida, skirta apžvelgti svarbiausius politinius aspektus prieš artėjančius Seimo rinkimus šį rudenį.
„Nėra nieko lengviau, kaip balsuoti. Tam nereikia apsispręsti. Tam tiesiog reikia žinoti, kas tu toks esi, ko tu nori iš šito gyvenimo ir šitos valstybės, ko tu pats nori. Tai tu balsuoji iš esmė už kryptį. O kas tą kryptį nulemia? Iš principo du dalykai – juos įvardijo kolegė – gynyba. Krašto gynyba dabar yra primoje vietoje.
O antras dalykas, kuris visą laiką turi būti pirmoje vietoje, yra privati nuosavybė. Jeigu politikas kėsinasi žodžiais prieš rinkimus į privačią nuosavybę ir sako: aš iš Marijono atimsiu ir Valatkai atiduosiu.
Negalima sakyti, kad iš vienų atimsim ir duosime kitiems. Vienintelė kryptis teisinga yra: suteiksime galimybes visiems dirbti ir užsidirbti pagal tavo smegenis, išsilavinimą“, – svarstė R. Valatka.
Pasak apžvalgininko, rinkimuose žmonės renkasi „tarp blogo ir dar blogesnio“.
„<...> Man kažkaip yra keista, kad maždaug 50 proc. lietuvių ir žemaičių yra įsitikinę, kad jie yra tokie išskirtiniai viso pasaulio žmonės, kad jiems turi paduoti ant šito stalo tik gerą arba dar geresnį. Ir jie dar pagalvos, ar eiti rinktis ,ar namuose geriau pasėdėti. Rinkimai yra rinkimasis tarp blogo ir dar blogesnio. Blogesnio mes turime per kiekvienus rinkimus“, – kalbėjo jis.
Atkreipė į istorijos svarbą
„Didžiųjų TV3 debatų“ laidoje taip pat kalbėjo ir restoranų tinklo vadovė Odeta Bložienė, advokatė Dovilė Burgienė, jau ilgus metus neatskiriama TV3 dalimi esatis dainininkas Marijus Mikutavičius, mokytojas Mindaugas Nefas, video tinklaraštininkas Skirmantas Malinauskas, komunikacijos specialistas Aidas Puklevičius.
Kaip laidoje pastebėjo O. Bložienė, partijos savo rinkiminėse programose neretai žadą pasaką, kuri nebūtinai atspindės realybę. „Man labai svarbu, kokie žmonės yra toje partijoje, ir kokie yra jų gebėjimai“, – kalbėjo ji.
O štai A. Puklevičius atkreipė dėmesį į istorijos svarbą.
„Visuomet reikia pažiūrėti, kaip ta partija per tiek laiko keitėsi, ar liko kažkam ištikima, ar reaguodavo į naujai atsirandančius dalykus, ir, ar pridėdavo juos prie savo vertybinio stuburo. Taip pat – ar partija nebuvo visiškai statiška, bet ir ne nuolatos besikaitaliojanti“, – sakė jis.
„Didžiųjų TV3 debatų“ laidaTuo metu M. Mikutavičius neslepia – kuo arčiau rinkimai, jį aplanko niūrios nuotaikos.
„Tačiau tuomet aš trenkiu sau per veidą, liepiu įjungti pilietinę savimonę ir, visgi, būtinai nueiti balsuoti. Tiesą sakant, aš nelabai daug tikiuosi iš valdžios, ir nieko iš jos nereikalauju, išskyrus saugumo – tiek mūsų gatvėje, tiek valstybės mastu.
Iš esmės, bet kuri iš tų partijų man gali būti priimtina, ir aš neverksiu, jei nelaimės mūsiškiai. Tik su sąlyga, kad aš esu absoliučiai ramus ir tikras, kad kitos partijos niekuomet nebandys pasukti Lietuvos istorijos kažkokia linkme, kur mes buvome prieš 30-40 metų“, – kalbėjo M. Mikutavičius.
„Didieji TV3 debatai“ – pirmadieniais, 19.30 val. per TV3
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!