• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Piniginių baudų mokėti ir viešuosiuose darbuose nugaras lenkti nenorintiems „kelių ereliams“, chuliganams ar kitiems pažeidėjams sudaryta galimybė kaltę išpirkti areštinėse. Tačiau policijos pareigūnai baiminasi, kad atsakomybės gali nebegarantuoti ir numatyta arešto bausmė, mat metams baigiantis išseko areštuotiesiems išlaikyti skirti pinigai.

REKLAMA
REKLAMA

Laikinųjų areštinių gyventojų maitinimas ir priežiūra mokesčių mokėtojams per metus kainuoja šimtus tūkstančių litų. O nubausti prasižengėliai maksimaliai galimu mėnesio areštu nusikrato didžiulių baudų, užsigarantuoja šiltą nakvynės vietą ir nemokamą maitinimą.

REKLAMA

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininkas Rimantas Bobinas užtikrino, kad administracinio arešto laukiantieji neturėtų džiūgauti – net ir pinigų pristigusios areštinės dirbs skolon.

Juk teismo skirtą administracinį areštą nubaustieji turi atlikti per metus, nes, pasibaigus nustatytam terminui, bausmė tiesiog „nusibraukia“.

REKLAMA
REKLAMA

Pernai Panevėžio apskrities VPK vien areštuotųjų maitinimui skyrė 196 tūkst. litų, o šįmet, pabrangus maisto produktams, numatyta dar didesnė suma – 227,5 tūkst. litų.

Apskrities mažesnėse areštinėse per dieną vienam asmeniui išmaitinti skiriama vidutiniškai 9 litai, didesnėje Panevėžio apskrities VPK areštinėje – 7 litai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Be areštuotųjų maitinimo, kainuoja pačios areštinės išlaikymas, pareigūnų darbas. Tam reikalingi didžiuliai pinigai. Be to, areštines tikrina įvairių įstaigų atstovai, lėšų reikia ir jų rastiems trūkumams pašalinti. Mes apytiksliai apskaičiavome, kiek pinigų šįmet areštinėms reikės. Tačiau negalėjome numatyti, kiek bus pažeidimų ir nusikaltimų, kiek asmenų į areštines pateks – to juk neįmanoma žinoti“, – sakė R.Bobinas.

REKLAMA

Mokėti nesuinteresuoti

Per dešimt šių metų mėnesių už įvairius pažeidimus ir nusikaltimus areštinėje pabuvo 2009 asmenys. Dalis jų buvo suimti dviem paroms kaip įtariami padarę nusikalstamą veiką, kai kurie, teismo sprendimu, areštinėje laukė ikiteisminio tyrimo pabaigos.

Kiti asmenys areštinėje atsidūrė ar dar vis savos eilės laukia, nes neišgali susimokėti už įvairius pažeidimus skirtų piniginių baudų.

REKLAMA

Pasak R.Bobino, para areštinėje „atperka“ 20 litų baudos. Tačiau teismas negali skirti ilgesnio nei 30 parų administracinio arešto, todėl mėnesį iš mokesčių mokėtojų kišenės areštinėje pagyvenęs asmuo nusikrato 5, 10 tūkstančių litų ar net didesnės baudos.

„Piniginės baudos išieškojimo procesas nėra trumpas. Jei skiriama bauda ir ji įsigalioja, atsakingas pareigūnas stebi, ar nubaustasis per skirtą terminą sumoka. Jei ne, duomenys perduodami antstoliams. Jei antstolis nesugeba baudos išieškoti, apie tai praneša policijai. Tuomet vėl kreipiamasi į teismą. Jei pažeidėjas sutinka, piniginė bauda keičiama viešaisiais darbais. Jei nesutinka – administraciniu areštu. O nubaustieji tikrai nebūna suinteresuoti mokėti baudas. Tarkim, koks piktybinis Kelių eismo taisyklių pažeidėjas turi sumokėti 5 ar net 10 tūkstančių litų. Tokią sumą atperka 30 dienų areštas. Ar įmanoma dabar per tą laiką uždirbti tiek tūkstančių litų?“ – retoriškai klausė Panevėžio apskrities VPK viršininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareigūno teigimu, ne menkesnė problema Panevėžyje yra ir viešieji darbai.

„Kuo daugiau apie tai kalbame, tuo dažniau susiduriame su išankstine nuomone. Nubaustųjų dirbti net nebandžiusios priimti bendrovės ar Savivaldybės įmonės jų kratosi iš tolo – žino, kas bus, kaip bus. O ir per prievartą pažeidėjo dirbti nenuvarysi, jie ir patys didelės iniciatyvos nerodo. Ir prie kiekvieno po pareigūną pastatyti negalim“, – kalbėjo R.Bobinas.



Sistema – tik formalumui

REKLAMA

Panevėžio apskrities VPK viršininkas užtikrino, kad net ir pinigams išsekus areštinės nebus uždarytos. Vis dėlto jų darbas nėra priskirtas prie prioritetinės pareigūnų veiklos. Kadangi areštinių priežiūrai ir areštuotųjų maitinimui lėšos atseikėjamos iš prekėms ir paslaugoms skirtųjų – tų pačių pinigų, už kuriuos prižiūrimas ir transportas, perkamas kuras ar kiti būtiniausi dalykai.

REKLAMA

„Policija pirmiausia turi vykdyti tiesiogines pareigas, tarkim, palaikyti viešąją tvarką, užkardyti nusikaltimus, operatyviai skubėti į pagalbą. Negalime „nuimti“ pinigus nuo svarbesnių dalykų ir skirti kitiems, tarkim, areštinėms išlaikyti. Juk nusikaltimų daugėja, jie darosi vis sunkesni, žiauresni. Todėl ieškom kitų taupymo būdų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, kitąmet siekiam uždaryti Kupiškio rajono policijos komisariato areštinę, kuri yra Panevėžio ir Rokiškio areštinių pusiaukelėje. Tikiu, kad darbo efektyvumas dėl to nenukentės“, – sakė R.Bobinas.

Vyresnysis komisaras patikino, kad nuo bausmių pažeidėjai turėtų mažesnes galimybes išsisukti, jei būtų pakeista jų atlikimo ir piniginių baudų išreikalavimo sistema.

REKLAMA

„Keista, kad nedirbantis ir jokių pajamų negaunantis asmuo neišgali sumokėti baudos, tačiau gali važinėti automobiliu, piltis kuro ir nuolat piktybiškai pažeidinėti Kelių eismo taisykles. Tarkim, Anglijoje baudos lapelį už mašinos stiklo radęs vairuotojas pirma bėga į banką ir pinigus sumoka, o tik paskui aiškinasi, teisus yra ar ne. Nes pats baudos išieškojimo mechanizmas yra žiaurus – galų gale tenka ne dešimtis svarų sumokėti, o šimtus. O pas mus viskas vyksta tik formaliai. Reikėtų keisti baudų išieškojimo terminus, socialinių pašalpų ar kitų išmokų teikimo skolininkams sistemą. Juk įstatymas turi pažeidėjus auklėti – tikrai ne valstybei naudos ieškoti“, – tikino R.Bobinas.

Justė BRIEDYTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų