REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Duomenis apie politikų ir tarnautojų pajamas, turtą bei interesus norima kaupti viename registre, kad geriau matytųsi, kas iš ko gyvena. Tačiau šio sumanymo kritikai tvirtina, jog tai būtų tuščias pinigų švaistymas, rašo  „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Šiemet viešai savo privačius interesus deklaruoti privalės kur kas gausesnis politikų ir valdininkų būrys. Seimas po pateikimo jau pritarė tai numatančioms Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo pataisoms.

REKLAMA

Pagal jas privačius interesus turės atskleisti ne tik valstybės politikai, bet ir visi asmeninio politinio pasitikėjimo darbuotojai (pavyzdžiui, premjero, Seimo pirmininko patarėjai), karjeros valstybės tarnautojai, vadovaujantieji struktūriniams padaliniams. Iki šiol šių pareigūnų deklaracijos buvo neviešinamos.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) vadovės Jolantos Petkevičienės teigimu, toks deklaruotojų padidėjimas - tik tarpinis variantas. Artimiausiu metu ketinama sukurti valstybės politikų ir tarnautojų gaunamų pajamų, turto bei privačių interesų registrą.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kai kurie ekspertai įsitikinę, kad pažaboti politinę korupciją įmanoma nekuriant esą niekam nereikalingų registrų.

Planuoja koncepciją

Kada konkrečiai minėtas registras galėtų atsirasti - po metų ar pusantrų, J.Petkevičienė neprognozuoja. Pasak jos, atsisakius minties kurti du atskirus - valstybės politikų ir tarnautojų - privačių interesų registrus, pasirinkta idėja parengti bendro registro koncepciją. "Tai reikštų, kad informacija apie visų politikų ir tarnautojų turtą, gaunamas pajamas ir privačius interesus būtų skelbiama viešai. Tai būtų nemaža duomenų bazė", - kalbėjo J.Petkevičienė. Anot VTEK vadovės, sumanymas įrašytas į naujos Nacionalinės kovos su korupcija programos projektą. Šį darbą veikiausiai bus pavesta atlikti VTEK, Mokesčių inspekcijai ir Specialiųjų tyrimų tarnybai. Kad nereikėtų eikvoti biudžeto lėšų, registras gali būti kuriamas Mokesčių inspekcijos jau turimos informacinės sistemos pagrindu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Duomenis pateiktų ir VTEK. "Šiuo metu mūsų bazėje yra apie 4 tūkst. pavardžių - visi politikai, aukščiausias pareigas einantys tarnautojai, teisėjai, dalis prokurorų. Tai labai nedaug", - pažymėjo J.Petkevičienė.

Praverstų žurnalistams

VTEK vadovė mano, kad registro, kaupiančio duomenis apie politikų bei tarnautojų pajamas, turtą bei interesus, atsiradimas

būtų viena priemonių, užtikrinančių valdininkų gyvenimą pagal pajamas. Jos teigimu, tokia sistema jau veikia Latvijoje. "Kol kas koncepcija tik mintyse, tačiau ją parengti nereikia daug laiko", - įsitikinusi J.Petkevičienė.

REKLAMA

Tarptautinės organizacijos "Transparency International" Lietuvos skyriaus vadovo Ryčio Juozapavičiaus nuomone, registras pirmiausia būtų patogus žurnalistams, kurie greitai ir paprastai galėtų susirinkti duomenis apie reikiamą asmenį. "Toks informacijos lobynas būtų kur kas patogesnis žurnalistams, nevyriausybinėms organizacijoms, piliečiams, kurie susidūrė su neteisėtu elgesiu. Aš pasisakau už visokius informacijos klodus, nes jos yra nepakankamai", - sakė R.Juozapavičius.

Abejotina nauda

Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimondas Kuodis įsitikinęs, kad ir dabar pakanka duomenų tiems, kurie norėtų realiai kovoti su politine korupcija. Jo teigimu, visas brangus turtas registruojamas, ir nereikia jokių papildomų registrų norint sužinoti, kas, kaip ir iš ko gyvena. "Mano nuomone, nereikia kurti naujo žaisliuko, jei neplanuojama juo naudotis. Jei yra valios, viską galima susekti ir dabar. Kadangi tos valios nėra, užsiimama tariama veikla, svaičiojama apie masinį deklaravimą, kuris vargu ar turėtų apčiuopiamos naudos", - LŽ teigė R.Kuodis.

REKLAMA

2008-2009 metų Nacionalinę kovos su korupciją programą praėjusių metų pabaigoje parengė premjero sudaryta darbo grupė. Programa dar bus svarstoma Vyriausybėje, jai turės pritarti Seimas.

Naujoji kovos su korupcija programa numato biurokratizmo, administracinės naštos verslui ir fiziniams asmenims mažinimą, elektroninės valdžios diegimą, "vieno langelio" principo įgyvendinimo, Europos Sąjungos lėšų administravimo skaidrumo užtikrinimą, viešųjų pirkimų sistemos tobulinimą.

Raimonda Ramelienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų