„Mes šiandien turėjome labai protingą ir gerą pokalbį Kultūros komitete apie tai, kad iš tikrųjų festivalių rengėjai kažkokių tai pretenzijų įstatymų leidėjams dėl priimamų sprendimų nebegali turėti, o jų abejonė dėl amžiaus, nuo kada galima įsigyti, visiškai nebe festivalių rengėjų klausimas ir čia kiekvienas gali turėti savo nuomonę“, – žurnalistams trečiadienį sakė Kultūros komiteto pirmininkas R.Karbauskis.
Jis patikino, kad išimčių festivaliams nebus daroma ir dėl alkoholio reklamos.
„Mes turime aiškią politinę nuostatą – alkoholio reklama bus draudžiama. Jeigu šnekant apie festivalius, tai ten ne alkoholio reklamos klausimas, o prekybos alkoholiu festivaliuose ir renginiuose, kurie yra mokami ir aiškiai apriboti“, – žurnalistams trečiadienį sakė jis.
Renginių organizatoriams paskelbus, kad planuojami alkoholio draudimai sugriaus festivalius arba privers juos išsikelti į užsienį, sveikatos apsaugos ministras „valstietis“ Aurelijus Veryga su grupe parlamentarų pasiūlė išimtis: renginiuose, į kuriuos reikia pirkti bilietus, alkoholiniai gėrimai draudžiami nebūtų.
„Jeigu tu padarysi bent 1 euro cento mokestį renginiui, galėsi vartoti alkoholi ar jį prdavinėti“, - pastebėjo parlamentaras Remigijus Žemaitaitis. Politikas pridūrė, kad, patekus į renginį, visi galės susisukti alkoholio tarą ir nepermatomą popierių ir tada vartoti svaigiuosius gėrimus.
„Šiandien niekas nekalbėjo ir neleido kalbėti apie sporto renginius, jie nei vienas negalės vaišintis alkoholiu, bet įsipylęs į kitą tarą – galės“, - sakė parlamentaras.
„Teatrai, spektakliai ir kiti panašūs dalykai buvo prilyginami girtuokliavimui ir girdykloms“, - teigė R. Žemaitaitis.
Pagal siūlymą, masinis reginys būtų „šventė, festivalis ar kitas didelei žmonių grupei skirtas renginys, kurį organizuoja valstybės ar savivaldybių institucijos ar įstaigos, fiziniai asmenys, juridiniai asmenys ar juridinio asmens statuso neturinčios organizacijos ar jų filialai, suderinę renginio laiką ir jo organizavimo tvarką su reikiamomis savivaldybės institucijomis, ir į kurį patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas“.
Tačiau festivalių organizatoriai dvejojo, ar alkoholio nebus mėginama uždrausti poįstatyminiais aktais, pavyzdžiui, nesuteikiant laikinų licencijų. Tačiau R.Karbauskis tikino, kad tokių ribojimų nėra planuojama.
„Tokio draudimo arba ribojimo – nėra“, – sakė jis.
Agnė Širinskienė nemano, kad visi renginiai Lietuvoje bus apmokestinami. „Žinant, kiek kainuoja mokesčių administravimo kaštai, tikrai sunku būtų įsivaizduoti tokį organizatorių, kuris užsidėtų 1 cento mokestį ir jį administruotų. Labai abejoju, kad toks dalykas galėtų būti“, - sakė valstietė.
Daug nerimo sukėlė alkoholio prekyba iš stacionarių ir nestacionarių vietų. Numatyta, kad lauko kavinės, kurios neturi stacionarių taškų, prekiauti alkoholiu nebegalės nuo 2020 metų. „Jos turės arba stacionaziruotis, arba ieškoti kitų būdų“, - sakė A.Širinskienė.
Alkoholiniais gėrimais nebus leidžiama prekiauti tokiuose renginiuose, kuriuose žmonės negali išreikšti savo sutikimo dalyvauti, pavyzdžiui, Jūros šventėje lankosi šeimos su mažais vaikais, šalia renginių vietų gyvenantys žmonės, kurie nepirko bilieto ir patys nepasirinko, kad jiems būtų siūlomas alkoholis.
Visuomenininkų iniciatyva Seimui pateiktos Alkoholio kontrolės pataisos taip pat numato riboti prekybą alkoholiu sezoninėse lauko kavinėse.
Išsamiau žiūrėkite vaizdo įraše.