REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo gruodžio 1 d. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) žadėjo gyventojams kompensuoti bent vieną serologinį antikūnų tyrimą. Tiesa, aiškėja, kad tai bus prieinama tik jau pilna vakcinacijos schema pasiskiepijusiems asmenims. Jau yra numatyta tvarka, kaip bus galima tai padaryti, tačiau konkrečios vietos, kur bus galima išsitirti, dar neaiškios.

Nuo gruodžio 1 d. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) žadėjo gyventojams kompensuoti bent vieną serologinį antikūnų tyrimą. Tiesa, aiškėja, kad tai bus prieinama tik jau pilna vakcinacijos schema pasiskiepijusiems asmenims. Jau yra numatyta tvarka, kaip bus galima tai padaryti, tačiau konkrečios vietos, kur bus galima išsitirti, dar neaiškios.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys apie pokyčius ir galimybę atlikti bent vieną antikūnų tyrimą nemokamai pranešė dar prieš kelias savaites. Kaip teigė jis, nuo gruodžio tyrimą bus galima atlikti ne tik po persirgimo (kaip buvo iki šiol), bet ir po vakcinacijos. 

Turint teigiamą serologinį antikūnų testą, galimą pratęsti galimybių paso galiojimo laiką. Vis dėlto valstybė antikūnų testą kompensuos tik tiems, kas tyrimą atliks prieš ruošiantis revakcinacijai.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip bus galima atlikti nemokamą antikūnų tyrimą?

Operacijų vadovo prie kelias dienas pasirašytu pasirašytu įsakymu numatyta, kad serologiniai imunologiniai tyrimai, kai nustatomi SARS-CoV-2 anti-S, anti-S1, anti-RBD arba anti-N IgG klasės antikūnai prieš SARS-CoV-2 (toliau – antikūnų tyrimai) atliekami:

REKLAMA

     - kiekybiniai ar pusiau kiekybiniai serologiniai antikūnų tyrimai – vieną kartą gyventojams ne anksčiau kaip po 120 dienų po vakcinacijos pagal pilną vakcinacijos schemą.

Įstaigos, atliekančios šiuos tyrimus, turi apie tai pranešti SAM. Taip pat jos turi užtikrinti, kad šis tyrimas gyventojams būtų atliekamas vieną kartą. Tokių įstaigų, kurios nemokamai padarys antikūnų tyrimą, sąrašas bus skelbiamas adresu www.sam.lrv.lt/.

Kaip portalui tv3.lt nurodė SAM spaudos tarnybos atstovė, kol kas nė iš vienos įstaigos nėra gautas toks pranešimas, tačiau kai jų atsiras, informacija bus išplatinta ministerijos tinklalapyje.

REKLAMA
REKLAMA

Nuvykus į atitinkamą gydymo įstaigą žmogui nereikės susimokėti, paslaugos apmokėjimas bus teikiamas tiesiai gydymo įstaigai, kurios darbuotojai pasirūpins ir tuo, kad rezultatas būtų suvestas į e.sveikatą.

Kaip tikslino ministerija, asmenims, kurie nori antikūnų kiekį pasitikrinti po persirgimo, testas nebus kompensuojamas.

     - greitieji serologiniai tyrimai – asmenims tam tikrais nurodytais atvejais sprendžiant dėl asmenų izoliacijos nenustatytu periodiškumu. 

Tokie tyrimai atliekami mobiliuosiuose punktuose, savivaldybės administracijos direktoriaus paskirtose pirmines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ASPĮ) arba kitose vietose, kai užtikrinama, kad ėminių paėmimą atlieka asmens sveikatos priežiūros specialistas, užtikrindamas medicinos dokumentų pildymo ir infekcijų kontrolės reikalavimus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai tyrimai atliekami ne mobiliuosiuose punktuose, savivaldybės administracijos direktorius turi užtikrinti, kad savivaldybės interneto svetainėje būtų viešai skelbiama informacija apie tyrimų atlikimo vietą ir registracijos tvarką, taip pat tiriamųjų informavimą apie tyrimo rezultatus.   

Priemonėmis aprūpina nacionalinė laboratorija

Įsakyme taip pat numatyta, kad už aprūpinimą COVID-19 ligos nustatymo tyrimų ir serologinių tyrimų atlikimui reikalingomis priemonėmis valstybės poreikiui patenkinti atsakinga Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL).

Greituosius serologinius antikūnų testus NVSPL išduoda savivaldybių administracijoms (kai nurodoma, kokios įstaigos naudos gautus testus), ASPĮ ir (ar) mobiliesiems punktams pagal pateiktą poreikį.

REKLAMA

Priduriama, kad NVSPL nuolat vertina nurodytų COVID-19 nustatymo tyrimų ir serologinių tyrimų atlikimui reikalingų priemonių įsigijimo poreikį ir apie jį informuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministeriją, užtikrindama nepertraukiamą tikslinių ir profilaktinių tyrimų atlikimą.

Portalas tv3.lt primena, kad anksčiau skelbta, jog nemokamai atlikti vieną serologinį antikūnų testą galimybių pasui gauti galės vaikai nuo 12 m. 12–16 m. amžiaus vaikams galimybių pasas bus reikalingas pramogų ir prekybos vietose. Tuo metu jo formalaus ir neformalaus ugdymo veiklose jo nereikės.

Pateikia tik rekomendacinę vertę

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad šiuo metu nėra sutariama dėl konkretaus pakankamo antikūnų skaičiaus apsaugai nuo COVID-19 garantuoti.

REKLAMA

Visgi onkoimunologas dr. Marius Strioga vertinant antikūnų kiekį siūlė orientuotis delta atmainai apsibrėžiant 1000 BAU/ml vertę.

„Taigi nors neturime tikslaus skaičiaus, bet bent nusibrėžkime empirinę ribą remiantis esamais duomenimis. Jei atlikus tyrimus prie alfa atmainos ta riba buvo 500 BAU/ml, tai prie užkrečiamesnės atmainos padauginkime iš 2. Tai bus žmonėms kiek aiškiau, kai bus riba. O jei yra 3000–5000 BAU/ml, tai kam tą imuninę sistemą papildomai dirginti?“ – pasakojo jis.

Tiesa, tokia kad ir rekomendacinė riba nebus sąlyga galimybių pasui gauti, tai orientacinė vertė sprendžiant dėl revakcinacijos.

Kaip yra pabrėžęs M. Strioga, tie, kurie nori įsitikinti, kiek turi antikūnų, ir įsivertinti riziką, pirmiausiai neturėtų patys skubėti vertinti tyrimo rezultatų.

„Tą turėtų atlikti ne pats žmogus, bet šeimos gydytojas ar kitas medicinos specialistas. Nes antikūnai gali būti tiriami prieš visą S baltymą, prieš tam tikrą jo sritį, prieš jo vadinamą RBD sritį – tą, kurią virusas naudoja jungtis prie mūsų ląstelės receptorių. Šie antikūnai turbūt yra vieni informatyviausių ir labiausiai koreliuojantys su galimu veiksmingumu“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų