Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
7
Neringa Venckienė (nuotr. Fotodiena.lt)

Artimiausiu metu Neringa Venckienė turėtų būti sugrąžinta į Lietuvą, kur jos laukia teismas. JAV teismo sprendimu buvusi teisėja ir Seimo narė bus teisiama tik pagal keturis Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnius.

7

Artimiausiu metu Neringa Venckienė turėtų būti sugrąžinta į Lietuvą, kur jos laukia teismas. JAV teismo sprendimu buvusi teisėja ir Seimo narė bus teisiama tik pagal keturis Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnius.

REKLAMA

Tai yra pozityvios žinios pačiai N. Venckienei, nes Generalinės prokuratūros prokurorai siekė pareikšti įtarimus net pagal 13 BK straipsnių. N. Venckienės situaciją iš teisinės pusės įvertino advokatas Valdemaras Bužinskas.

Kokia bausmė gresia

N. Venckienės sūnus Karolis Venckus tv3.lt patvirtino, kad Lietuvoje jo mama bus teisiama dėl teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymo, dėl trukdymo teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai, dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo bei dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui.

REKLAMA

„Taip nusprendė JAV teisėjai ir šio sprendimo Lietuva privalo laikytis“, – pabrėžė K. Venckus.

Už teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymą gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas (245 BK str.).

Už trukdymą teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba laisvės atėmimas iki 2 metų.

Už fizinio skausmo sukėlimą ar nežymų sveikatos sutrikdymą gresia viešieji darbai arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 1 metų.

Ir už pasipriešinimą valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Turėtų išvengti įkalinimo

Advokatas V. Bužinskas teigia, kad dėl įvardytų keturių Baudžiamojo kodekso straipsnių dar niekas Lietuvoje nebuvo nuteistas realia laisvės atėmimo bausme:

REKLAMA
REKLAMA

„Kiek man žinoma, niekas dėl to nebuvo siunčiamas už grotų. Kai kuriuose straipsniuose net laisvės atėmimas nėra numatytas. Neabejoju, kad Lietuvoje N. Venckienė nebūtų tiek sėdėjusi, kiek ji jau praleido laiko būdama suimta JAV. Net jei būtų čia nuteista, vargu, ar būtų tiek laiko praleidusi už grotų.

Natūraliai kyla klausimas, ko gi jai bijoti? Atvykai į Lietuvą, išsisprendei teisines problemas ir vėl važiuoji atgal į JAV. Netikiu, kad parvežta į Lietuvą ji bus ilgai laikoma suėmime. Visos nusikalstamos veikos nėra priskiriamos prie sunkių.“

Griežčiausia įkalinimo bausmė, iki 3 metų nelaisvės, yra numatyta už pasipriešinimą valstybės tarnautojui. Bet į tai V. Bužinskas moja ranka ir pateikia tokį pavyzdį:

„Tarkime, pasipriešinimas policijos pareigūnui. Jus sustabdė policininkas ir pasakė išlipti iš automobilio. Jūs atsisakėte tai padaryti, o kai pareigūnas pabandė atidaryti automobilio dureles, jūs jas prilaikėte. Tai jau yra pasipriešinimas valstybės tarnautojui. Ar už tai kas nors yra atsidūręs už grotų?“

REKLAMA
REKLAMA

Advokatas dar kartą pakartojo, kad jam keista, jog iš Venckienės istorijos yra pučiamas toks didelis burbulas.

„Jei tik ji būtų atvykusi iškart, seniai viskas būtų pasibaigę“, – neabejoja V. Bužinskas.

Svarus JAV teismų žodis

V. Bužinskas taip pat pakomentavo JAV teisėsaugos vaidmenį šioje N. Venckienės perdavimo Lietuvai istorijoje:

„Jei kurios nors valstybės prašoma išduoti asmenį, tai nurodoma, kokiomis nusikalstamomis veikomis jis yra įtariamas. Pateikiamas nusikalstamų veikų aprašymas. Ta šalis, kurios prašoma išduoti asmenį, patikrina, ar tokios pačios nusikalstamos veikos yra numatytos jų teisinėje sistemoje. Jei pas juos tai nėra laikoma nusikalstama veika, tai asmuo nėra išduodamas. Savaime suprantama, tas įstatymų atitikmuo neturi būti 100 proc. Bet panašus pagal objektyviąją pusę.“

Anot advokato, sprendimą priimančiai šaliai būtina pateikti bent minimalius įrodymus, kad tas asmuo padarė nusikalstamą veiką, dėl kurios yra įtariamas.

„Tada yra patikrinama, ar tie įtarimai nėra susiję su politiniais motyvais. Taip pat, ar tai nėra bandymas susidoroti su oponentu. Ir paskutinis akcentas. Šalis, kuri išduoda asmenį, jį išduoda dėl labai aiškių ir konkrečių nusikalstamų veikų.

REKLAMA
REKLAMA

Tad norint pareikšti įtarimus dėl kitų veikų, Lietuvos atstovai viską privalės derinti su ta šalimi. Be JAV žinios, šiuo atveju, N. Venckienė negalės būti teisiama dėl nieko kito, kas nėra nurodyta JAV jau priimtame sprendime."

Ko siekė prokurorai?

Prokuratūra jau anksčiau yra skelbusi, kad su ekstradicijos prašymu į JAV prokuratūra kreipėsi nurodydama 13 BK straipsnių:

167 str. 1 d. (neteisėtas informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

168 str. 1 d. (neteisėtas informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimas ar panaudojimas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

313 str. 2 d. (mirusiojo atminimo paniekinimas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

153 str. (jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimas).

Asmuo baudžiamas laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

163 str. (piktnaudžiavimas tėvų, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis).

REKLAMA
REKLAMA

Asmuo baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

232 str. (nepagarba teismui).

Asmuo baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

245 str. (teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

228 str. 2 d. (piktnaudžiavimas, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos).

Asmuo baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.

231 str. 1 d. (trukdymas teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

140 str. 1 d. (fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

286 str. (pasipriešinimas valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui).

REKLAMA
REKLAMA

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

154 str. 2 d. (šmeižimas asmens, neva padarius sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, per visuomenės informavimo priemonę ar spaudinyje).

Asmuo baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

236 str. 1 d. (asmens melagingas apskundimas įstaigai ar pareigūnui, turinčiam teisę pradėti baudžiamąjį persekiojimą).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų