Belaukiant Venckienės sugrįžimo: kaip vyksta ekstradicija?

Buvusi teisėja ir Seimo narė Neringa Venckienė jau netrukus turėtų būti grąžinta į Lietuvą, kur jai yra pateikti kaltinimai. Jungtinėse Valstijose besislapsčiusi bėglė jau kuris laikas yra laikoma Čikagoje, tačiau greitai bus įvykdytas jos grąžinimas į gimtinę arba, kitaip tariant, ekstradicijos procedūra. Portalas tv3.lt pasidomėjo, kaip Lietuvoje nusikaltimais įtariami asmenys, pabėgę į kitas valstybes, yra perduodami mūsų šaliai.

Ekstradicija yra veiksmas, kuriuo vienoje valstybėje sulaikytas nusikaltimu įtariamas ar kaltinamas asmuo perduodamas kitai valstybei (paprastai tai, kurios teritorijoje buvo padarytas nusikaltimas), tarptautiniam teismui.

Rugpjūtį Jungtinių Valstijų Aukščiausiasis Teismas nepriėmė N. Venckienės skundo dėl pasenusio ekstradicijos įstatymo ir leido ją išduoti Lietuvai.

Perdavimas turi įvykti per įmanomai trumpiausią laiką

Kaip vykdoma ekstradicijos procedūra portalui tv3.lt pasakojo Lietuvos kriminalinės policijos biuro vyriausioji specialistė Jelena Zuj.

„Pirmiausia yra paskelbiama įtariamojo, kaltinamojo ar nuteistojo asmens tarptautinė paieška. Sulaikius asmenį, valstybė, kurioje asmuo buvo sulaikytas, praneša valstybei, kuri paskelbė paiešką, kad ieškomas asmuo sulaikytas“, – pasakojo J. Zuj.

Tuomet į užsienio valstybės kompetentingą instituciją dėl asmens sulaikymo kreipiasi kompetentinga kitos šalies institucija, pateikdama prašymą dėl asmens ekstradicijos. Užsienio valstybė, išnagrinėjusi pateiktą prašymą ir priėmusi galutinį sprendimą asmenį išduoti arba atsisakyti išduoti, apie tai praneša ekstradicijos prašymą pateikusiai šaliai.

Jeigu, kaip pavyzdį paimtume N. Venckienės atvejį, remiantis JAV pateikta informacija, ekstradicijos prašymą pateikusi Lietuva pavedė policijai organizuoti faktinį asmens perėmimą iš Amerikos teisėsaugos pareigūnų ir pargabenimą į Lietuvą.

REKLAMA

Abiejų valstybių kompetentingos institucijos, vadovaujantis tarptautinėse ar dvišalėse sutartyse dėl asmenų ekstradicijos numatytais terminais, susitaria dėl prašomo išduoti asmens perdavimo laiko ir vietos.

„Bendras principas – asmenys privalo būti perimami per įmanomai trumpiausią laiką. Šio proceso trukmė labai įvairi“, – teigė J. Zuj.

N. Venckienės ekstradicijos atveju, JAV Lietuvos prašymą dėl buvusios teisėjos perdavimo priėmė 2015 metų pabaigoje.

Neatskleidžia, kaip keliauja

Kriminalinės policijos atstovė teigė, kad asmenis iš užsienio valstybių teisėsaugos pareigūnų ir į Lietuvą palydi Lietuvos policijos pareigūnai. Tai reiškia, kad Lietuvos policininkai vyks į JAV ir grįš kartu su buvusia teisėją.

J. Zuj konkrečiai neatsakė, ar ekstradicijos metu asmenys į Lietuvą keliauja specialiu transportu ar vyksta keleiviniu transportu, kuriame tuo metu yra ir paprastų keleivių, pavyzdžiui, keleiviniu lėktuvu.

„Asmenų konvojavimas į Lietuvą vykdomas oro, vandens ir kelių transporto priemonėmis. Kompetentingoms tarnyboms ir institucijoms įvertinus situaciją, perduodamo asmens charakteristiką, galimas rizikas ir kita, yra pasirenkamas optimaliausias asmens konvojavimo būdas“, – teigė kriminalinės policijos specialistė.

Bėglės istorija

Seimas N. Venckienės mandatą panaikino 2014 metų birželį. Jai Lietuvos teisėsauga pateikė kaltinimus dėl to, jog ji nevykdė teismo sprendimo perduoti brolio Drąsiaus Kedžio dukrą mergaitės motinai Laimutei Stankunaitei, taip pat dėl trukdymo antstolei, pasipriešinimo policijai.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad JAV Teisingumo departamentas dar 2015-ųjų pabaigoje priėmė Lietuvos prašymą dėl N. Venckienės ekstradicijos ir pripažino jį vykdytinu. 

„Ir tai parodo, kad Lietuva padarė savo darbą. Tikiuosi, kad Amerikos teisėsauga irgi daro savo darbą ir ieško. Tas terminas – labai sudėtinga pasakyti, ar šį, ar kitą mėnesį, ar kitais metais. Mes negalime nei Jungtinių Amerikos Valstijų, nei kitų šalių teisėsaugos spartinti.

REKLAMA

Pareiškimas priimtas, mes tiesiog esame laukimo stadijoje. Bandyti perimti kitos valstybės darbą, patiems ieškoti, vietą nustatinėti, būtų mažų mažiausiai nekorektiška“, – 2017 metais sakė prokuroras E. Pašilis. 

Iš pradžių N.Venckienei mėginta įteikti šaukimą, buvo parengti įtarimai. Po to už akių skirtas suėmimas, paskelbta paieška, išduotas Europos arešto orderis, o paskui kreiptasi ir į JAV.

N. Venckienei norima pateikti kaltinimus dėl to, kad ji nevykdė 2011 metų gruodį priimto Kėdainių teismo sprendimo skubiai perduoti brolio dukrą motinai L.Stankūnaitei, trukdė antstolei vykdyti teismo sprendimą, piktnaudžiavo vaiko atstovo teisėmis psichiškai gniuždydama vaiką ir panaudodama fizinį smurtą pasipriešino policijos pareigūnui, o perduodant vaiką jo motinai sukėlė nežymų sveikatos sutrikdymą.


Rašyti komentarą...
U
Uch
2019-11-03 20:41:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Rado dideli nusikaltima...butu juokinga,jei nebutu graudu...akyvaizdzius kisininkus,vagis lt taip negaudo ir nebaudzia,kas cia daros???
Atsakyti
-10

T
Tik
2019-11-03 20:55:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
jūs būkit tokie nusikaltėliai, kokia "nusikaltėlė" yra N. Venckienė !!!
Atsakyti
-10

c
cc
2019-11-03 21:27:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
ir uz tai ja pasodins??????? o dieve...kokia baisi salis yra lietuva
Atsakyti
-15

SKAITYTI KOMENTARUS (28)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų