Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė prisipažino nenusišalinusi nuo lemiamų sprendimų, kai jos vyro vadovaujama įmonė dalyvavo ministerijai pavaldžių įstaigų viešuosiuose pirkimuose. Tačiau ministerija taip pat tikina, kad neseka jai pavaldžių įstaigų viešųjų pirkimų ir juose neturi jokios įtakos.

Jurgita Petrauskienė (nuotr. Fotodiena.lt)

Jurgita Petrauskienė (nuotr. Fotodiena.lt)

Kilus įtarimui, kad švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė galėjo neišvengti privačių interesų konflikto, kai jos vyro Evaldo Petrausko vadovaujama įmonė „Ecotour“ laimėjo viešuosius pirkimus ministerijai pavaldžiose įstaigose, Seimo Antikorupcijos komisija trečiadienį ėmėsi svarstyti viešųjų pirkimų švietimo sektoriuje skaidrumo klausimą.

Ministerija savo įstaigų pirkimų nekontroliuoja

Po antradienį vykusios su J. Petrauskienės vyro įmone sutartis pasirašiusių įmonių vadovų apklausos, Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius baisėjosi, kad perkančiosios įmonės neturi net menkiausio supratimo, kaip vyksta viešieji pirkimai.

„Iš to, ką matėme vakar, iš įstaigų vadovų, kurie net nežino, kaip organizuojami viešieji pirkimai, kas nori tas perka, tai nedaro garbės sistemai tokios perkančios organizacijos, čia būtini greiti sprendimai“, – posėdyje kalbėjo V. Gailius.

REKLAMA

TačiauJ. Petrauskienė pažymėjo, kad švietimo sistemoje veikia daug institucijų, bet visos jos viešuosiuose pirkimuose veikia savarankiškai.

„Viešųjų pirkimų kontekste, daugelis švietimo įtaigų savarankiškai juos vykdo. Ministerija, atliekant auditus, turi ribotas galimybes prižiūrėti šias įstaigas. Siekiant užtikrinti sistemos skaidrumą, vykdoma švietimo sistemos pertvarka, kuri apima pačių įstaigų, jų tinklų, vadovų, sistemos kaita, siekiant užtikrinti kompetenciją, lyderystę“, – posėdyje sakė ministrė.

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) kancleris Tomas Daukantas taip pat patikino, kad nei ministrė, nei ŠMM netvirtina ministerijos valdomų įmonių viešųjų pirkimų planų, jos yra savarankiškos.

Nuo lemiamų sprendimų nenusišalino

Paklausta, ar jos vyro įmonei dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose su ŠMM, ji nusišalino nuo lemiamų sprendimų priėmimo, J. Petrauskienė dar kartą kartojo, kad viešuosiuose pirkimuose neturi jokios įtakos.

„Neturiu jokios teisinės galimybės tvirtinti pavaldžių įstaigų ir matyti pavaldžių įstaigų vykdomus viešuosius pirkimus, nes juos vykdo pačios įmonės. Kreipėmės į Viešųjų pirkimų tarnybą, kad būtų patikrinta ir aišku, kaip vyko tyrimai. Jei yra kažkokie pažeidimai, tai perkančiosios organizacijos turi į juos atsižvelgti“, – kalbėjo ministrė.

V. Gailiui pakartojus klausimą, ar ministrė nusišalino nuo lemiamų sprendimų priėmimo, J. Petrauskienė sakė neįžvelgusi interesų konflikto, todėl nenusišalino nuo su vyro įmone susijusių pirkimų.

Sutartys apie nieką

Tuo metu Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorė Diana Vilytė pastebėjo, kad iki šių metų liepos 1 d., kol nebuvo pakeistas Viešųjų pirkimų įstatymas, mažos vertės pirkimams buvo supaprastinta tvarka. Tačiau nuo šių metų perkančiosios organizacijos, vykdančios pirkimus nuo 10 tūkst. eurų, turi juos vykdyti per sistemą, tačiau nei VPT, nei verslas, nei visuomenė nemato ataskaitos už pirkimus.

REKLAMA

Pasak VPT vadovės, konkrečiai ministrės vyro vadovaujamos įmonės laimėtų pirkimų atveju, sutartys yra „apie nieką“.

„Sutartys yra labai nekonkrečios, nedetalios, apie nieką. Sutarties objektas – teikti konsultacijas. Nerašoma nei ką, nei ką, tai signalizuoja, kad perkančiosios organizacijos buvo įsigijusios buhalterinės apskaitos sistemas, paskui atsisakė sistemos paslaugų, o žmogus, su kuriuo sudaroma sutartis, jis, matyt, savarankiškai pradėjo teikti paslaugas“, – posėdyje kalbėjo D. Vilytė.

Imsis tyrimo

Praėjusią savaitę Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pranešė ketinanti imtis tyrimo, ar J. Petrauskienė nepažeidė įstatymo, jos vyro Evaldo Petrausko įmonei „Ecotour“ laimint viešuosius pirkimus ŠMM pavaldžiose įstaigose.

Tyrimo metu bus vertinama, ar ministrė laikėsi pareigos vengti interesų konflikto, nusišalinti nuo sprendimų ŠMM bei pavaldžiose įstaigose, jei jie susiję su sutuoktinio verslo interesais. Taip pat bus aiškinamasi, ar ministrė nepažeidė reikalavimų, įpareigojančių deklaruoti interesus.

Pats E. Petrauskas tikina nežinojęs, kad reikia įspėti sutuoktinę apie dalyvavimą ministerijos įstaigų pirkimuose.

Tuo metu Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai antradienį frakcijos posėdyje apklausė sutartis su „Ecotour“ pasirašiusių valstybinių įstaigų vadovus. Pasak A. Kubiliaus, daugelio įstaigų vadovų atsakymai neįtikino, iš pateiktos informacijos susidarė įspūdis, kad pirkimai organizuoti pritaikant juos konkrečiai įmonei. Taip pat kilo rimtų abejonių, ar ši įmonė parduodamas paslaugas teikė legaliai – turėdama reikalingus sertifikatus ar licencijas.

REKLAMA

Su „Ecotour“ dėl informacinių sistemų „Labbis“ aptarnavimo sutartis pasirašė trys tiesiogiai ŠMM pavaldžios įstaigos. Visų jų vadovai tikino nežinoję, kad įmonė priklauso ministrės vyrui.

ŠMM antradienį kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą, prašydama neplanine tvarka įvertinti vykusius Europos socialinio fondo agentūros, Gamtos tyrimų centro ir Valstybinio studijų fondo pirkimus, kuriuose dalyvavo „Ecotour“. 

piliete
2018-09-12 09:14:02
nežinojimas nuo bausmes neatleidžia:)jei nežino istatymu kodel braunasi i valdžia?kam reikalingi beraščiai ministrai?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Agota 2018-09-12 13:58:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai gal reikia nurodyti, kad dalyvaujantieji konkursuose deklaruotų visus giminaičius, galinčius turėti interesų konfliktą. O ne viską daryti nuo antro galo, kaip konservai įpratę.   ATSAKYTI
Gražina 2018-09-12 13:35:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visada aukojami PĖSTININKAI...Ponios Petrauskienės didžiausia bėda – ne kad ji ŽINOJO, o kad ji LABAI DAUG KO NEIŠMANĖ ir net NEŽINOJO, nes visai neturėjo patirties pirminėse grandyse, atliko daug metų tik techninį VERTINTOJOS darbą, taip, matyt, įgijo neeilinės drąsos, anot šūkio AŠ GALIU, kai ne ką tegalėjo ( tai parodė pirmasis jos interviu žurnalistams, kur, be žodžio IŠTIES, ne ką tesugebėjo pasakyt, o sutiko eiti TOKIAS PAREIGAS, kurios pagal savo specifiką, visos visuomenės suinteresuotumą, kad būtų VISKAS KUO TOBULIAU, yra PAČIOS SVARBIAUSIOS VALSTYBĖJE, į jas turėtų būt skiriamii ITIN PROFESIONALŪS PEDAGOGAI, kartu gal ir mokslininkai, jau daug pūdų druskos toje srityje pravalgę ir, svarbiausia, kad jokios korupcinės dėmės nebūtų niekada turėję jie patys ir net jų šeimų nariai . TOKie iškilūs mokslininkai BUVO hab.dr. ministras Henrikas Zabulis, hab. dr.akademikas Zigmas Zinkeviičius, itin sunkiu periodu tautai dirbęs Darius Kuolys, gal ir dar vienas kitas mūsų laikmečio ministras, bet ne tie, greitosiom partijų pasirinktieji...Gėdą turi prisiimti ir politikai dėl tokio neatsakingumo dėl to, kad ŠIĄ SRITĮ taip apleido, o DABAR IMA IEŠKOT KALTŲ. Ji tokia svarbi dėl to, kad būtent TAI MŪSŲ VAIKŲ , taip pat ir MŪSŲ, žinoma, ir VISOS MŪSŲ VALSTYBĖS ateitis...(Beje, kai kurie komentatoriai puola, kad pultų, kaip visada, o kai kurie analizuoja –to ir linkiu visiems...Juk turim ne tik griauut mokėt, bet ir kurt, turime būti konstruktyvūs, nes ESAM LAAABAI MAŽA VALSTYBĖ, ir tik per SAVO IŠMINTINGUS SPRENDIMUS ŠVIETIMO IR MOKSLO SRITYJE galim IŠLIKT......   ATSAKYTI
deja 2018-09-12 21:45:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jūsų minimas Kuolys ir išėdė Z.Zinkevičių iš ministro kėdės, o Adamkus, savo gėdai, nieko nedarė, kad apgintų  
Gražina 2018-09-14 01:19:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Klausimas DEJA: TIKRAI? GERAI ESAT INFORMUOTAS...O AŠ VISIŠKAI KITOKIĄ INFORMACIJĄ TURIU...GAL IR EILIŠKUMĄ VERTA BŪTŲ PANAGRINĖT...NA, BET KIEK ŽMONIŲ –TIEK NUOMONIŲ..., be to, DABAR KALBAM APIE p.PETRAUSKIENĘ IR JOS AUKŠTOJO PILOTAŽO VIRAŽUS...:)   
q 2018-09-12 12:23:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ta lape yra tampoma uz virvuciu. Ar jus, nukvakeliai iki dabar nesusiprotejote?   ATSAKYTI
Rasa 2018-09-12 11:05:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Viska ji zino ,bet yra nesazininga o gal ir vagis . TRAUKIS IS POSTO.   ATSAKYTI
Prtras 2018-09-12 10:35:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Bravo-drasi raudonplaukė laputė ir nepatariu taip drąsiai vištaas pjauti Lietuvos , nes Lietuva turi gerą kailių išdirbėją ,nuners tą kailį nuo kojų per galvą ,prisilakstei jau.Lietuva yra ne lapių vištidė.   ATSAKYTI
Mama 2018-09-12 10:11:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kai pripuola prie lovio tai be stabdziu.   ATSAKYTI
Hm 2018-09-12 09:49:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Klounai abu ir tiek!Kada tokius baust pradėsit???Gal su melo detektorium pradėsite tikrinti akivaizdžiai meluoja.Šlykštu net skaityt tokias nesamones.Apsivalykit tokias šiukšles nusibodo!Kiem galima tyčiotis!   ATSAKYTI
As 2018-09-12 09:49:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jau buvo aišku ,kad ji ieško sau naudos, kai dukrai laikant abitūros egzaminus ji juos stengėsi lengvinti ,pavyzdys. lietuvių ! Pas ja gedos jausmo nėra!   ATSAKYTI
PP 2018-09-12 09:30:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai gal tai varnelei bus paimta šluota ,kai pati nesusipranta skristi nuo lovio?   ATSAKYTI
XO 2018-09-12 10:29:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas paims tą šluotą? Varnas varnui akies nekerta... ;)  
Aūūū PM 2018-09-12 09:23:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Po 2 metų darbo ministrė pripažino, kad nieko nekontroliuoja, o tuo pačiu nieko nežino kas vyksta įstaigose. "Graži" istorija dėliojasi, ponas Skverneli, kai ministrai yra "nei prie ko"???    ATSAKYTI
Pedagogė Gražina 2018-09-12 13:44:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
AČIŪŪŪŪ ( gerai, kad įtvirtinat, kaip yra taisyklingai rašytina, nes kai kurios ministrės ir čia klupdavo ( tiksliau, matyt, jų pavaldiniai...) , vadinasi, – mokytoja esat...:) )
Beje, netaisyklingas pasakymas PRIE KO ČIA ar NĖ PRIE KO yra ne p.Skvernelio, o PREZIDENTĖS dar aną kadenciją neatsakingai paleistas į viešumą ir vėl įsitvirtinęs, nors anksčiau jį jau bevartojo tik labai " negramatni " žmonės...  
Ilka 2018-09-12 09:19:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nieko gero ,kail visad apsimeta kad ne juos liečia,pasiliuosos iš einamų pareigų " ponia " ministrė ir tuom baigsis ,nieko nenubausdami.
O jei vienam kitam pirštus nukapotų kažin ar kas drįstu piknaudžiauti einamom pareigom .    ATSAKYTI
Jurgita 2018-09-12 09:14:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
keista kaip jie gyvena,zmona nieko nezino .............ko gero pinigus skina nuo medziu.   ATSAKYTI
piliete 2018-09-12 09:14:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nežinojimas nuo bausmes neatleidžia:)jei nežino istatymu kodel braunasi i valdžia?kam reikalingi beraščiai ministrai?
   ATSAKYTI
Danguole 2018-09-12 09:52:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kad būtų galima su jais elgtis ,kaip nori Karbauskis ,ar švarkelį!   

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Į portalą tv3.lt kreipęsis vilnietis Anatolijus piktinosi negalintis užsiregistruoti pas reikiamą specialistą Santaros klinikose. „Čia ne tai kad yra eilė, tačiau ...
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis (Fotobankas)
Savivaldybės įmonė „Kauno autobusai“ penktadienį su bendrove „Adampolis“ pasirašė 24 mln. eurų be PVM vertės 100 naujų hibridinių autobusų MAN įsigijimo sutartį. ...
Lietuvoje prasideda sukilėlių laidotuvės (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Penktadienį Lietuvoje vyksta 1863-1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių, kurių palaikai rasti Gedimino kalne, valstybinės laidotuvės. 12.00 val. aukojamos Šventosios Mišios ...
Vilniaus miesto savivaldybė (nuotr. Fotodiena.lt)
Vilniaus valdžia ir savivaldybės valdoma įmonė „Vilniaus vystymo kompanija“ turi atlyginti daugiau nei 0,5 mln. eurų žalos valstybei už laiku negrąžintas buvusias Vilniaus ...
Saulius Skvernelis  (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Premjero Sauliaus Skvernelio darbe nebus iki kitos savaitės trečiadienio, jis laikiną nedarbingumą turi nuo lapkričio 20 dienos. Prezidento Gitano Nausėdos penktadienį ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų