Bagažinių turgaus („Car Boot Sale“ angl.) idėja, paplitusi Vakarų Europoje, vis labiau populiarėja ir Lietuvoje. Bene žinomiausias tokio turgaus pavyzdys yra Kaune, kuris veikia jau daugiau nei septynis metus. Žmonės suvažiuoja automobiliais ir prekiauja iš bagažinių.

Jurbarko Bagažinių Turgelis (nuotr. facebook.com)

Jurbarko Bagažinių Turgelis (nuotr. facebook.com)

Tai nėra komercinio pobūdžio veikla, ji labiau suvokiama kaip bendravimo ir laisvalaikio praleidimo forma. Jurbarke bagažinių turgaus idėją panoro įgyvendinti Eglė Kimutienė. Daug žadėjęs ir sėkmingas startas vasarą, privertė jauną moterį stabtelėti rudenį, vietos valdžiai suskaičiavus keliamas problemas.

Iniciatyva išpopuliarėjo akimirksniu

Be bagažinių turgaus veikiančio Kaune „Urmo“ bazėje, jie pamažu atsiranda ir kituose Lietuvos miestuose. Jie veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Palangoje. Pirmasis E. Kimutienės bagažinių turgelis įvyko rugpjūčio pirmąjį sekmadienį nuosavo namo kieme, jame dalyvavo apie 30 prekiautojų.

Jame nusipirkti buvo galima vaikiškų ir moteriškų rūbų, knygų, papuošalų, užuolaidų. „Man taip norėjosi visus suvienyti, labai gera idėja atrodė, o ir žmonėms iškart patiko. Pati stebėjausi ir valdžios palaikymu, kurie davė leidimą bagažinių turgų rengti automobilių stovėjimo aikštelėje prie Jurbarko turgaus. Iki šiol dalyvavimas turguje jame buvo nemokamas.

REKLAMA

Turgelis vyko jau penkis kartus, paskutiniuosius – 100 vietų aikštelė buvo pilna – atvyko prekiautojų iš Tauragės, Šakių, Veliuonos, Kauno, Pagėgių, Sudargo, Smalininkų ir , žinoma, Jurbarko“, – pasakojo Eglė.

Ji įgyvendino ir dar vieną gražią idėją – jos organizuotuose turgeliuose buvo specialios dėžės, kuriose žmonės galėjo palikti neparduotus daiktus. Surinkti daiktai buvo perduoti asociacijai „Lašelis meilės“, kuri rūpinasi socialiai remtinomis šeimomis.

Tačiau gražią idėją aptemdė nesklandumai, dėl kurių, turgelis savo veiklą sustabdė. Portalas tv3.lt sulaukė vietinių jurbarkiečių laiškų, pasidomėti, kas nutiko gražiai idėjai. Pati bagažinių turgaus iniciatorė apie priežastis nedaugžodžiavo, paminėjo sulaukusi pastabų dėl iniciatyvos vykdymo.

Kaip buvo skelbiama kvietimuose į bagažinių turgų, prekiauti jame galima viskuo, ko žmogui nebereikia: nuo namų apyvokos daiktų, drabužių, avalynės ir interjero detalių, įvairių niekučių, paveikslų ir senienų iki buitinių prietaisų, antikvarinių vertybių.

Prekiauti šiame turguje gali visi žmonės, kurie turi nereikalingų daiktų ir užuot išmetę, juos parduoda arba išmaino, be to, prekiauti gali ir pradedantys menininkai.

Jurbarko valdžia: palaikėme ir palaikome

Viešojoje erdvė sklandė įvairūs Jurbarko bagažinių turgaus prekeivių pamąstymai, kas neįtiko vietiniams, kad šio turgelio veiklą teko sustabdyti. Portalui tv3.lt siųstame laiške prekeive Lina prisistačiusi moteris pasakojo, kad pykčiai kilo pasiskundus vietiniams verslininkams.

Anot jos, verslininkai ėmė skųstis valdininkams, kad šis turgelis sutraukia vietinio turgaus prekeivius. Linos teigimu, vietiniai išsigando konkurencijos ir ėmė pavydėti bagažinių turgelio sėkmei. Portalo tv3.lt kalbintas Jurbarko miesto meras Skirmantas Mockevičius tvirtino, kad idėją palaiko, tik sulaukęs tam tikrų pranešimų, turėjo reaguoti, bet žada tolimesnę pagalbą idėjos vystymui.

REKLAMA

„Nesibaigė turgelių idėja, tiesiog atsirado tam tikrų žmonių, kurie informavo apie ten vykstančias negeroves. Buvo seniūnas įpareigotas tą informaciją patikrinti ir ten apsilankyti. Seniūnas gal šiek tiek nesusikalbėjo su organizatore, galbūt ne ta forma pasakė, kas ne taip yra su tokio pobūdžio renginiu.

Problema ta, kad organizatorė norėjo daryti nekomercinį renginį, o jis gavosi komercinis. Susidomėjimas tikrai žmonių buvo, problemų nebeliko. Aš pats kalbėjau su organizatore ir ji užsiminė, kad yra prekeivių, kurie bando prisidengti šio turgelio idėja ir pardavinėti naujus daiktus ar drabužius.

Jurbarko Bagažinių Turgelis (nuotr. facebook.com)

Jurbarko Bagažinių Turgelis (nuotr. facebook.com)

Todėl jai sunku sukontroliuoti visus. Ši problema iškilo, galbūt ateityje reikėtų tiesiog kontrolei daugiau dėmesio ar pajėgų skirti. Nes ir sunku vienam žmogui viską suvaldyti “, – tikino miesto meras. Jis teigė, kad idėja yra palaikoma jų krašte, o jis nėra girdėjęs nuogąstavimų dėl konkurencijos, nors logiška, kad ji ir nedidelė, bet gali būti.

Jam antrino ir Jurbarko miesto seniūnas Romualdas Kuras. „Problema kyla tokia, kad leidimas išduotas bagažinių turgeliui, o vyksta eilinis turgus. Su idėja tai viskas gerai, tik reikia įstatymų laikytis. Nes turgaus prekeiviams kitokie reikalavimai keliami.

Pats lankiausi turgelyje, mačiau, kad daug naujų daiktų buvo, elektrinių įrankių. Aišku, žmogus turėjo gražią iniciatyvą ir idėją, juk viskas atrodo gražiai idėjos pavidale, o realybėje ne visi taip elgiasi, kaip norėtųsi. Mes už tai, kad žmonės daro ir darytų ir nematau nieko blogo ir dėl konkurencijos“, – sakė seniūnas.

REKLAMA

Jo manymu, iniciatorė turėtų daugiau prisiimti atsakomybės dėl sukontroliavimo prekeivių, nors tai padaryti nėra lengva. Pasak jo, verslininkai pastebėjo, kad turgaus prekeiviai tiesiog iš įprasto turgaus pradėjo keltis į bagažinių turgelį, taip iškreipdami jo idėją.

Norėsi tikėti, kad miesto valdžios tvirtinimas apie išspręstas problemas yra ne iš piršto laužtas ir graži jaunos moters iniciatyva tęsis toliau. Žinoma, tai turėtų atkreipti ir prekeivių dėmesį, kurie irgi naudojosi turgelio idėja pagal savo norus.

Verslininkai tik nori tvarkos

Jurbarko rajono verslininkų organizacijos tarybos pirmininkas Gintaris Stoškus portalui tv3.lt tvirtino, kad asmeniškai nėra nusiteikęs prieš bagažinių turgelio idėja. Pasak jo, problema yra šio turgelio veiklos pobūdžio neatitikimas su pirmine koncepcija.

„Leidimas buvo išduotas nekomerciniam renginiui, dar kartą galiu pabrėžti, o ten vyko tiesiog antras, įprasto pobūdžio turgus. Norisi manyti, kad tai lėmė tik neišmanymas teisinės bazės, galbūt nesuvaldymas situacijos. Bet būtent todėl ir reikia tartis, visi geranoriškai padėtų.

Visgi, jauni žmonės neturėtų manyti ir tokį požiūrį brandinti, kad tik Vakaruose laikomasi įstatymų. Lietuvoje irgi turime juos, tai ir laikykimės“, - teigė G. Stoškus.

Jis pritarė, kad kitų miestų pavyzdžiai yra tikrai geri ir Jurbarkas galėtų turėti panašų turgelį. Tačiau tai privalu sureguliuoti ir kliūčių daugiau neturėtų kilti.

Kauno bagažinių turgus – pavyzdys visiems

Vienas iš prekybos miestelyje „Urmas“ esančio Kaune bagažinių turgaus organizatorių Jonas Plenta portalui tv3.lt pasakojo, kad ne vieno miesto atstovai konsultuojasi dėl bagažinių turgelio įrengimo savame mieste. Dažniausiai jie susiduria su erdvių ir infrastruktūros trūkumu, be to, žmonėmis, kurie vis dar painioja turgaus paskirtis.

REKLAMA

„Mes organizuojame privačioje teritorijoje ir esame infrastruktūrą sukūrę, sprendžiame organizacinius klausimus. Tiek šiukšlių išvežimą, tiek tualetų išvalymą. Šie dalykai kainuoja ir turi būti nuolatinė jų priežiūra. Be to, ir automobilių išdėstymas kiekvieną sekmadienį yra atsakingo žmogaus darbas. Dėl to renkamas 10 eurų mokestis.

Koncepcija bagažinių turgaus tokia, kad kiekvienas žmogus gali prekiauti, mainyti, atiduoti savo nereikalingus daiktus. Nėra skirtas prekybai, verslo vystymui. Netoleruojame tokių, kurie perka ir perparduoda prekes, nes tai yra kitoks turgus. Visko pasitaiko, mes tokius įspėjame, išprašome. Nors tikrai žmonės dar painioja su sendaikčių ir kitokiais turgais“, – pasakojo J. Plenta. Jis nurodė ir Kauno bagažinių turgaus pasiektą dalyvių rekordą – virš 400 automobilių.

Svarbi informacija dalyviams ir organizatoriams

Ką turi žinoti bagažinių turgaus prekeiviai ir organizatoriai, priminė Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė. „Tokiais atvejais, kai gyventojai pardavinėja savo asmeninius daiktus (nebenešiojamus savo ar vaikų drabužius, nenaudojamus baldus, buitinę techniką ir pan. turtą) galima parduoti neįregistravus individualios veiklos, kadangi, paprastai tariant tai nėra laikoma verslu. Tokiu atveju ir mokesčių jokių nereikia mokėti.

15 proc. Gyventojų pajamų mokestį reikia sumokėti tik tada, jei parduodamas daiktus už didesnę sumą nei juos įsigijo, uždirba “grynojo pelno” (kainos skirtumas tarp prekės įsigijimo ir pardavimo) daugiau kaip 2500 € per metus. Kadangi dažniausiai tokie daiktai parduodami kur kas pigiau nei buvo pirkti, todėl tik išskirtiniais atvejais minėta suma viršijama“, – nurodė R. Virvilienė.

Jos teigimu, reikalavimus, kokius turi atitikti ir kur tai gali daryti gyventojas, norintis organizuoti tokią prekybą, sprendžia savivaldybės. O gyventojas vykdantis veiklą, t.y. nuomojantis vietą prekiautojams ir už tai gaunantis pajamų, ją turi įteisinti (juridinis asmuo ar individuali veikla) ir atitinkamai pagal tai sumokėti mokesčius.

Ot
2017-10-15 09:17:44
Panašu ,kad bagažinių turgus Jurbarke buvo blokuojamas vietinės valdžios sumažėjus pirkėjų prichvatizatoriaus parduotuvėse. Kaipgi kitaip egsis" prichvatizatoriaus" prietelius"?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Adnrius 2017-10-22 19:44:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaune viskuo prekiaujama ir niekam neužkliūva nauja elektronika, parveštiniu chlamu kiekvienose bagažonėse perekūpų minia, nes geriau nei Aleksote sako čia einasi. Ir momesčių nereik mokėti.   ATSAKYTI
, 2017-10-15 19:04:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaip nusipirkti rubus,ju nepasimatavus? Kad patinka,nereiskia,kad tinka.   ATSAKYTI
Viktor 2017-10-15 14:09:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip pritariu. Sumazeja valdziai i kisene plakiantis pinigai.   ATSAKYTI
NUOMONĖ 2017-10-15 11:29:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
GĖDA, TOKIĄ GRAŽIĄ INICIATYVĄ ŽLUGDYTI.    ATSAKYTI
Ot 2017-10-15 09:17:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Panašu ,kad bagažinių turgus Jurbarke buvo blokuojamas vietinės valdžios sumažėjus pirkėjų prichvatizatoriaus parduotuvėse. Kaipgi kitaip egsis" prichvatizatoriaus" prietelius"?   ATSAKYTI

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Lukiškių aikštėje atidaryta ledo čiuožykla (nuotr. Vilniaus miesto savivaldybės)
Antrus metus iš eilės sostinės savivaldybė kartu su „Sveikas miestas“ dovanoja ypatingą dovaną vilniečiams ir miesto svečiams – Lukiškių aikštėje atidaryta įspūdinga Kalėdinė ...
Anykščių eglutė (nuotr. stop kadras)
Kol didieji šalies miestai puikuojasi vienas už kitą, įžiebdami gražesnę eglutę, Anykščiai šiemet meta iššūkį visoms žaliaskarėms kartu sudėjus. Mat anykštėnai pagrindinę ...
Šarūno Barto filmas „Sutemose“ (nuotr. kūrėjų)
Partizanai – miško broliai ir herojai ar šaltakraujai žudikai ir banditai? Tokį klausimą žiūrovai kelia pamatę naujausią Šarūno Barto filmą „Sutemose“, kuriame dalis žiūrovų ...
Vaidotas Beniušis  (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Valstietė Agnė Širinskienė užsimojo naujam kirčiui prieš Seimo pirmininką Pranckietį, valdantieji bandė nuleisti kartelę norintiems patekti į Seimą, žvangėjo ietys ir dėl ...
Ūkininkai (Teodoras Biliūnas/Fotobankas)
Europos Sąjungoje nuo 2020 metų bus uždraustas prieštaringai vertinamas pesticidas, siejamas su žmogaus raidos sutrikimais – penktadienį per balsavimą tam pritarė Bendrijos ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
DABAR RODOMA
Dalinamos 1 tūkst. kompensacijos už automobilį: suskaičiuota, kiek žmonių kreipėsi
DABAR RODOMA
Avarija sostinėje: po smūgio automobilis atsidūrė ant šaligatvio
DABAR RODOMA
„La maistas“ komanda ir visa TV3 televizija siunčia palaikymą Cololo šeimai
DABAR RODOMA
Anykščiai meta iššūkį visoms žaliaskarėms: bus metalinė ir ant vandens
DABAR RODOMA
Surengė perėjų reidą: rezultatai itin liūdni
DABAR RODOMA
Ornitologai įvertino Kauno priemones išvyti varnoms: padės tik trumpam
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų