1000 eurų per mėnesį „į rankas“ – tokią svajonę turėjo ir tebeturi policininkai, pasieniečiai, ugniagesiai ir kiti pareigūnai. Vis dėlto, šios Vyriausybės valdymo laikotarpiu visa tai subliūško. Kodėl taip nutiko? Pareigūnų profesinės sąjungos baksnoja į Seimo rūmuose paskutinius kadencijos mėnesius dirbančius tautos išrinktuosius.

Policijos pareigūnai (nuotr. Fotodiena.lt)

Policijos pareigūnai (nuotr. Fotodiena.lt)

Kaip nurodo Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS), šiuo metu didžiausiais atlyginimais galėtų pasigirti policijos pareigūnai, o mažiausiais turi tenkintis pasieniečiai.

Pirminės grandies policijos pareigūnas nuo šių metų liepos 1 d. uždirba 600, o viduriniosios grandies 700 Eur. Nuo kitų metų sausio pradedantis policininkas uždirbs 700, o vidurinės grandies – 850 Eur atskaičius mokesčius.

REKLAMA

Nuo liepos 1 d. pradedantis ugniagesys uždirba 500 eurų, o viduriniosios grandies – iki 650 eurų atskaičius mokesčius. Nuo 2017 m. sausio minimalus pirminės grandies pareigūnų darbo užmokestis bus 550 eurų, o viduriniosios grandies pareigūnų – 750 eurų.

Viešojo saugumo tarnyba (VST) informavo profesinę sąjungą, kad nuo šių metų liepos 1 d. pradedančio pareigūno darbo užmokestis yra apie 500 Eur, vidurinės grandies – apie 730 Eur „į rankas. Nuo 2017 m. sausio 1 d. pirminės grandies pareigūnas uždirbs apie 540 Eur, vidurinės – apie 780 Eur atskaičius mokesčius.

Valstybės sienos apsaugos tarnyboje (VSAT) pirminės grandies pasieniečio darbo užmokestis nuo liepos 1 d. bus apie 422 Eur, o vidurinės grandies apie 530 Eur atskaičius mokesčius. Nuo 2017 m. sausio 1 d. pradedantis pasieniečio (tiek pirminės, tiek vidurinės grandies) atlygis padidės 65 Eur dėl priedo už laipsnius.

Pareigūnų algos (NPPSS inf.)

Pareigūnų algos (NPPSS inf.)

Bedė pirštu į Seimo narius

Apie tai, kad Lietuvoje policininkai, pasieniečiai, ugniagesiai ir kiti statutiniai pareigūnai turėtų uždirbti bent 1000 Eur „į rankas“ prakalbo buvęs vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis. Vis dėlto, jis pasitraukė iš užimamų pareigų, taigi programos „1000“ klausimas pakibo ore.

NPPSS pirmininkas Vladimir Banel portalui tv3.lt pasakojo, kad vilčių, jog bus pasiektas tikslas kiekvienam pareigūnui gauti po 1000 Eur atlyginimą teikė ministro veikla, Seime ne vienerius metus svarstytas Vidaus tarnybos statutas ir aktyvi pareigūnų bendruomenės veikla. Vis dėlto, parlamentarai savo sprendimais pareigūnus, pasak V. Banel, nuvylė.

REKLAMA

NPPSS vadovas akcentavo, kad statutas buvo priimtas, tačiau nepilnai, tai yra kelių nuostatų, kurios leistų pareigūnams gauti didesnį atlyginimą, atsižvelgiant į jų pasiekimus, įsigaliojimas nukeltas į 2016 liepos 1 d., nors NPPSS ragino tai padaryti nuo 2016 m. sausio 1d.

„Programa „1000“ gavo įrankius, bet tuo pačiu gavo ir smūgį į nugarą, nes politikai padarė reveransą, atidėdami tam tikras statuto nuostatų įsigaliojimo datas.

Galima ir reikėjo veikti dar greičiau ir mes raginome politikus tai daryti, nes tos statuto dalys – 40 valandų darbo rėžimas ir didesnis apmokėjimas už pareiginius laipsnius – tikrai nereikalauja milžiniškų pinigų. Jeigu neklystu, tai buvo apie 17-20 milijonų eurų.

J. Sabatauskas (Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas) tik iš ketvirto karto procedūriškai sustabdė tai. Tiek Darbo partija, tiek LSDP buvo prieš teisėsaugos modernizavimą, stiprinimą, pažangą ir žmonių saugumo didinimą. Jų pagrindinė logika ir motyvas buvo buhalterinis: tam reikia pinigų. J. Sabatauskas rėmėsi finansų ministro R. Šadžiaus paskaičiavimais, sakydamas, kad tai yra nepakeliama našta“, – stebėjosi V. Banel.

Statutinių pareigūnų atstovas stebėjosi ir dalies parlamentarų svarstymais, jog teisėsaugos finansavimą galima didinti tik sumažinus krašto gynybai skirtą „pyrago dalį“.

„Daug girdėjome populistinių šūkių, ypatingai svarstant 2016 m. valstybės biudžetą rudens sesijoje. Tie, kurie tarsi palaikė programą „1000“, sakė, kad reikia atimti dalį lėšų iš krašto apsaugos ir atiduoti vidaus pajėgoms. Tai irgi nėra gerai, nes kariuomenė turi būti stipri, pasirengusi. Mano nuomone, atremti grėsmes privalome būti pasirengę nuolatos. Galime pažvelgti į Šveicarijos, Estijos, Izraelio gynybos strategijas ir suprasime, kaip toli mes dar esame.

REKLAMA

Visiškai nepateisinama, kai „vidaus kariuomenė“ yra apleidžiama. Būtent šie pareigūnai tiesiogiai kasdien reaguoja į įvykius. Prisiminkime traukinio, kuriuo važiavo Rusijos kariai, istoriją, - pagrindinis darbas atiteko policininkams ir pasieniečiams. Į „Kalašnikovo“ pagrobimą operatyviai sureagavo policija. . Šiose situacijose reagavo ir dirbo vidaus kariuomenė, o ne specialūs kariniai būriai, batalionai. Negalime pateisinti spekuliavimo saugumo atžvilgiu. Tiek išorinis, tiek vidinis saugumas yra neatsiejami vienas nuo kito ir jie kartu privalo tapti neginčijamu prioritetu“, – kalbėjo V. Banel.

V. Banel (nuotr. Fotodiena.lt)

V. Banel (nuotr. Fotodiena.lt)

Seimo rinkimai neramina

„Mes neturime programos „1000” išdėlioti per 5 ar 6 metus ir sugalvoti geopolitinių, lokalių ar kitų priežasčių, kodėl tos programos nevykdyti. Net nuo pačių artimiausių estų atsiliekame kone dešimtmečiu. Praėjusių metų pabaigoje Premjeras Algirdas Butkevičius teigė esąs šokiruotas pareigūnų darbo užmokesčio dydžiu ir žadėjo, kad nuo šių metų vidurio žemiausios ir vidurinės grandies pareigūnai uždirbs bent 600-700 eurų per mėnesį. Atlyginimai pareigūnams padidėjo, policijoje pasiekė minėtus 600-700 eurų, tačiau tai tik pirmi žingsniai, visos tarnybos privalo pasitempti.

Manau, kad visai realu, kad 2017 metų pabaigoje galėtume kalbėti apie programos „1000“ pasiekimą“, – kalbėjo NPPSS vadovas paklaustas, ar tikisi, jog Lietuvos pareigūnai kada nors galės tikėtis 1000 Eur dydžio atlyginimo.

Ar 1000 eurų algos svajonę gali nubraukti 2016 m. Seimo rinkimų baigtis ir po rinkimų valdžią atėję politikai?

REKLAMA

V. Banel neslėpė, jog artėjantys rinkimai pareigūnus neramina, mat praktika rodo, kad į valdžią atėję politikai gali elgtis visiškai neprognozuojamai.

„Galime prisiminti 2009-uosius, kuomet į valdžią atėjo konservatorių Vyriausybė, kuri mažino vidaus reikalų sistemai skiriamas lėšas ir iššaukė protestus. Situacija vėliau keitėsi, bet buvo padaryta didžiulė žala, kurios padarinius matome iki šiol.

Dabartinė Vyriausybė nepasižymėjo taip pat ypatingu veikimu. Tik tada, kai nesitraukdavome nuo jų durų, buvo imamasi veiksmų. Natūralu, kad yra nerimas.

Galbūt ateis dar kiti ir jie dar kitaip matys situaciją. Kartu tai yra nauji iššūkiai ir darbų tęstinumo galimybė. Manau ir tikiuosi, kad radikalių posūkių teisėsaugos sistemoje nebus“, – svarstė NPPSS pirmininkas.

Pasieniečių biudžetas nepasiekė net prieškrizinio lygio

Pasieniečių, kurie šiuo metu, pagal NPPSS pateiktą statistiką, yra vieni mažiausiai uždirbančių statutinių pareigūnų vadas Renatas Požėla neslėpė, jog VSAT, nepaisant intensyvių vidinių pertvarkų, atlyginimų didinimo, išgyvena ne pačius geriausius laikus.

„Nors šiais metais turėjome didesnį biudžetą negu praėjusiais metais, bet, lyginant su 2008 metais, tai yra prieškrizinį mūsų biudžetą, tai toli gražu tai dar nėra tos lėšos ir mes nesame pasiekę prieškrizinio lygio“, – portalui tv3.lt atviravo VSAT vadas.

R. Požėlos teigimu, VSAT pareigūnai turi vilčių, jog jų algos sieks 1000 eurų, tačiau, pasak tarnybos vadovo, be politinės valios to pasiekti nepavyks.

„Kaip mums pavyks artimiausių 2-3 metų perspektyvoje pasiekti tam tikrų rezultatų, didžiąja dalimi priklausys nuo mūsų papildomų poreikių įgyvendinimo.

REKLAMA

Mūsų tarnyba yra tokia, kad mes matome geopolitines grėsmes, mes matome, kad tikrai kiekvienas pareigūnas, šiuo metu tarnaujantis, mums yra reikalingas, taigi pertvarkos nukreiptos į pareigūno motyvacijos didinimą, bet šioje vietoje vien mūsų pastangų vykdyti vidines reformas yra maža“, – aiškino R. Požėla.

Seimo rinkimai ir nauja valdančioji koalicija, pasak pašnekovo, pasieniečius taip pat neramina.

„Tai gali būti pavojus, bet gali būti ir naujos galimybės. Gali ateiti žmonės, kurie dar labiau mato vidaus nacionalinį saugumą kaip esminį mūsų šalies prioritetą ir tokie žmonės imsis dar aktyvesnių veiksmų stiprinti šias pozicijas. Sunku atsakyti, ar tai yra grėsmė, ar galimybė. Bet gali būti ir taip, ir taip. Vis dėlto, į Seimo rinkimus žvelgiame su santūriu optimizmu“, – kalbėjo R. Požėla.

Renatas Požėla (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Renatas Požėla (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

TTK pirmininkas: smarkiai perdeda

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas socdemas Julius Sabatauskas portalui tv3.lt teigė esantis nustebęs dėl pareigūnų profsąjungų kritikos parlamentui. Anot jo, Vidaus tarnybos statuto pataisoms parlamentarai nesipriešino, o tam tikrų dokumento nuostatų, kurios atvertų kelią pareigūnų algų augimui, įsigaliojimo nukėlimas į 2017 m. buvo susijęs su pinigų trūkumu.

„Mes viskam pritarėme, kad buvo suderinta su Vidaus reikalų ministerija, kuriai tuo metu vadovavo S. Skvernelis.

Visam statuto įsigaliojimui iš karto praktiškai buvo nepasiruošta. Rėmėmės Finansų ministerijos išvadomis, kad finansai toms premijoms už laipsnius bus duodami palaipsniui, tai yra 2016-2017 metais“, – aiškino J. Sabatauskas.

REKLAMA

„Žinote, mes galime priimti bet kokį įstatymą, bet, jeigu tam įstatymo įgyvendinimui reikia pinigų, toks įstatymas taps neįgyvendinamu. Kiekvienam įstatymui, kurio įgyvendinimui reikia pinigų, turi būti paskaičiuotos lėšos ir iš kokių šaltinių jas reikia paimti. [...] Mes galime nustatyti, kad kiekvienam pareigūnui po milijoną mokėsime į metus, bet tai nebus įvykdoma. Ar tai bus geriau?

Švelniai sakant, profsąjungos smarkiai perdeda ir turėtų labiau gilintis į tuos dalykus, o ne vadovautis savo norais ir emocijomis“, – pridūrė TTK pirmininkas.  

Julius Sabatauskas (nuotr. Fotodiena.lt)

Julius Sabatauskas (nuotr. Fotodiena.lt)

Z.
2016-07-20 22:32:08
Tu esi durnas, mazinami etatai o dar nori gatvese rast pescius patrulius. Greit nebus kam i ivykius laiku reaguot, lauksi pora valandu
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Praradom viltį 2017-06-14 06:49:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegul Sabatauskas pabando dirbti seime už 500 eurų per mėnesį atlyginimą ir tada ar jis kalbės, kad yra perdėta apie pareigūnų atlyginimo didinimą. Orus atlyginimas kada bus pareigūnams???? Ar Lietuvoje žmogus jaučiasi žmogumi??? Tikrai NE.   ATSAKYTI
Eligijus 2016-07-21 17:39:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gaunant tokį atlyginimą, sunkoka būti motyvuotu pareigūnu, nepaisant to kolegos pareigūnai savo darbą atlieka sklandžiai, kiek leidžia galimybės, todėl yra verti pagarbos.    ATSAKYTI
dr. Ryšardas Burda 2016-07-21 00:55:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Straipsnio tema aktuali, tačiau ar kas nors iš politikų ar eilinių policijos pareigūnų matė "policijos algų" reformos planą ir jo įgyvendinimo veiksmus? Policijos tinklalapyje mačiau "multiką" apie tai kaip bus gerai po šaunios reformos. Kriminalinę žvalgyba centralizuojama, "patrulis" tirs bylas - skamba gražiai, o realybėje algos padidės atsikratę patyrusių policininkų. Pasekmė bus tą, kad policininkų bus mažiau darbo daugiau ir tūkstantis eurų bus kruvinas. Europoje atsikando kriminalinės policijos centralizacijos. Jie atvirai pripažįsta, kad nežino kas vyksta mikrorajonuose, kadangi nėra policininkų kas dirba "žemėje". Mūsų PD didžiuojasi, kad atleido paskutinį policijos įgaliotinį - reforma žygiuoja į priekį kartu su apmokomais policininkų budėjimais namuose. Gaila, kad reformos pradedamos nuo populistinio 1000 eurų pažado, o galop galvojama kaip nukapoti galvas, kad pinigų užmokesčio fonde būtų daugiau.   ATSAKYTI
Padėka 2016-07-22 22:26:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jūs teisus Ryšardai. Imkitės veiksmų stabdant Skvernelio populistinę reformą. Ačiū.  
jO 2016-07-21 00:30:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas ir kam ką pakėlė? Jai pakėlimas reiškia dirbti po 220 val per mėnesį, neturėti poilsio, eilinis paprastų žmonių akių dūmimas. Čia populistų pasididžiavimas, t.y. PAKĖLĖM ALGAS.
   ATSAKYTI
dar dirbantis 2016-07-20 22:47:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visiškas nesąmones rašo ištrauka iš straipsnio: "Pirminės grandies policijos pareigūnas nuo šių metų liepos 1 d. uždirba 600, o viduriniosios grandies 700 Eur". Jei norint gaut tokį atlyginimą reikia priverstinai dirbt per mėnesį savaitgaliais tai čia vadinasi pakėlė atlyginimą? O kur poilsis? Visiškas briedas, sakyčiau populistinis straipsnis ir akių dūmimas žmonėms, kad pakėlė algas. Na nežinau kaip kitur, bet pas mus tai taip yra ir manau, kad taip daugumoje PK.
   ATSAKYTI
Pnv AVPK 2016-07-21 15:44:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pas mus situacija ta pati.... Savaitgaliai, sventes ir viskas kas imanoma, kad tik tuos 100 ar 150 uzsidirbtum, o kitiem ir dar daugiau reikia... yra tokiu, kuriem reikia ir 80 virsvalandziu per menesi  
buvusi 2016-07-20 22:25:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
atidirbs tuos 5, dadės dar 5 ir taip pasieksim su 500 eurų 70 metų amžių, tada mokėti daugeliui nebereikės nei tų 500.....   ATSAKYTI
:DDDD 2016-07-20 22:16:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Anekdotu skyrelis   ATSAKYTI
nusibodo 400 e... 2016-07-20 21:33:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Reikia protestuot, neišeikim visi į tarnybą pažiūrėkim kas atsitiks :)    ATSAKYTI
Laisvam 2016-07-20 20:42:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nepamirsk kad truksta pareigunu, ateik dirbt uz 500€ galesi pasiprasyt kad tave tik i pescia patruli statytu visada, galesi vaiksciot ir per lietu ir per +40 ant saules ir prie -30 ziema. Sveikata susivarysi per 10 metu ir tavo 500€ net vaistam neuzteks   ATSAKYTI
laisvas 2016-07-20 20:50:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Vaikščiojau ir neverkiau.  
Laisvam 2016-07-20 22:44:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei vaiksciojai, tai sakykim kad esi/buvai pareigunas...tai kokias nesamones sneki apie puolancius vairuotojus, kad nera gatvese pareigunu ir nevykdoma prevencija??? Turetum tada zinot ir gerbt kolegas kad is vis yra dar kam i iskvietimus reaguot  
nesvarbus 2016-07-20 19:46:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jie prieme tik kad dar papildomai 5 metus dirbtu uz minimuma pareigunas nes dauguma jau nusivyle nori mesti tarnyba, pareigunai nepraso kelti atlyginimo jie praso tik atstatyti algas kurios solidarizuojantis buvo 2008 sumazintos ir pamirstos. Jus tik isivaizduokit kiek viskas pabrango ir pasikeite nuo 2008.   ATSAKYTI
laisvas 2016-07-20 19:19:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Už ką pareigūnams 1 000 eurų alga, jei juos tik keliuose, puolančius ant vairuotojų sutiksi? Kada kas bematėt pėsčiomis patruliuojančius uniformuotus pareigūnus? kad nors kokia prevencija būtų, kad linkę nusikalsti bijotų sutikti patrulį. Ypač tamsiu paros metu. Deja, policija reaguoja tik į jau padarytus nusikaltimus ar nusižengimus. Jokios prevencijos.   ATSAKYTI
Z. 2016-07-20 22:32:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tu esi durnas, mazinami etatai o dar nori gatvese rast pescius patrulius. Greit nebus kam i ivykius laiku reaguot, lauksi pora valandu  
kopas 2016-07-21 13:43:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na ir nusikalbejai...  

Top Video

Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
REKLAMA
Vilniuje nusileido lėktuvas iš Londono: grižo daugiau kaip 200 lietuvių (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Penktadienį prieš vidurnaktį Vilniuje nusileido specialaus lėktuvas su lietuviais iš Londono. Kaip BNS informavo Lietuvos oro uostų komunikacijos vadovas Marius Zelenius, ...
Vytautas Grubliauskas (nuotr. Fotodiena.lt)
Klaipėdos miesto meras vėlų penktadienio vakarą savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo naujienomis iš Klaipėdos. Anot jo, jau nuo šeštadienio mieste įsigalioja svarbūs ...
Koronavirusas plinta Lietuvoje (Fotobankas)
Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius penktadienio vakarą savo „Facebook“ paskyroje paskelbė įrašą, kuriuo kritikuoja sveikatos apsaugos ministro ir ekstremaliosios ...
Aušra Macijauskienė (nuotr. stop kadras)
19-ąją visuotinio karantino dieną koronavirusas sukelia vis daugiau problemų Lietuvoje. Auga ne tik infekcijų skaičius, bet ir užsikrėtimo aplinkybių įvairovė. Kaune susirgus ...
Pavel Severinec (nuotr. stop kadras)
Lietuvos atkirtis karantino vis nepaskelbiančiai ir galimai tikruosius susirgusiųjų bei mirusių nuo koronaviruso skaičius slepiančiai Baltarusijai. Jau nuo penktadienio ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų