Algirdas Butkevičius. Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.

Algirdas Butkevičius. Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.

„Šalis nėra beviltiškoje padėtyje. Tačiau tie, kurie valdo šalį, dabartinėje situacijoje atsidūrė nežinodami, kuriuos sprendimus priimti jau dabar, kuriuos atidėti“, - Baltijos televizijos ir „Lietuvos žinių“ laidoje „Svarbus pokalbis“ sakė socialdemokratų lyderis, ekonomikos mokslų daktaras Algirdas Butkevičius.

- Pasigirdo kalbų, kad konservatoriaus Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė rudenį gali žlugti. Ar tai gali įvykti?

- Kalbų kilo, kai dalies valdančiosios koalicijos partijų vadovų, taip pat visos Tautos prisikėlimo partijos reitingai smarkiai nukrito. Manau, jie atliko analizę ir pradėjo mąstyti, kaip reabilituotis visuomenės akyse.

- Ar reabilituotis jiems gali padėti užuominos apie galimą bendradarbiavimą su socialdemokratais, dar ir dabar kaltinamais nenumačius beprasidedančios krizės?

- Mes apie bendrą koaliciją nekalbėjome. Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas mus (LSDP vadovus - red.) kvietė, nes sugalvojo, kad kartą per mėnesį reikėtų pasikalbėti su opozicinių partijų vadovais. Jau buvo du tokie susitikimai. Pirmą kartą kalbėjome apie energetikos problemas, kitą - ir apie platesnę koaliciją. Bet jis nepasakė, kad pageidautų jungtis su socialdemokratais ir kurti naują koaliciją. Pagrindinis A.Valinsko klausimas buvo, ar socialdemokratai, gal ir Darbo partijos frakcija, galėtų prisijungti prie dabartinės koalicijos.

REKLAMA

Nesiveržia, bet svarsto

- Seime sklando kalbos, kad rudeniop dabartinius valdančiuosius galėtų pakeisti nauja koalicija, kurią sudarytų Tėvynės sąjunga, socialdemokratai bei abi liberalų partijos.

- Modelių gali būti įvairių. Vis dėlto manau, kad po prezidentės Dalios Grybauskaitės inauguracijos bus patvirtinta ta pati Vyriausybė, gal pasikeis keli ministrai, bet tikrai mažiau nei 50 procentų. Kitu atveju, jeigu keistųsi daugiau nei pusė Vyriausybės, jos naujajai sudėčiai bei programai turėtų pritarti Seimas, tad procesas galėtų labai ilgai užsitęsti.

Kadangi ekonominė situacija Lietuvoje blogėja, gali būti paieškota ir kitų variantų. Nesakau, kad mes veržiamės į valdžią, tačiau kiekviena politinė partija turi jausti atsakomybę savo rinkėjams.

- Būtų keista, jei socialdemokratai siektų valdžios tuo metu, kai padėtis krašte ne gerėja, bet sunkėja?

- Matote, dabartinis ministras pirmininkas mūsų partijai išsakė daug nepagrįstų kaltinimų - tai drąsiai tvirtinu kaip ekonomistas. Teigta, kad vos ne Socialdemokratų partija ir buvusi Vyriausybė sukėlė krizę ne tik Lietuvoje, bet gal ir visame pasaulyje.

Kadangi pats dirbau toje Vyriausybėje, galiu kalbėti atvirai.

Kada Lietuva pajuto, kad ekonominė padėtis pradeda blogėti? Pasaulinės krizės atgarsius išgirdome praėjusių metų rugpjūtį. Kaip visi žinome, po kelių mėnesių, spalį, turėjo vykti rinkimai į Seimą, tad foną lėmė prasidėjusi rinkimų kampanija.

Reformų įgyvendinti tuo metu buvo visiškai neįmanoma. Daugelis politinių partijų rengėsi rinkimams, tad Vyriausybei apsisprendus teikti radikalius siūlymus jie tikrai būtų buvę atmesti. Niekas nebūtų norėjęs už juos balsuoti.

REKLAMA

Sutelkti galėtų prezidentė?

- Neseniai svarstėte, kad naujoji prezidentė D.Grybauskaitė galėtų paraginti Seimo partijas susiburti į plataus spektro koaliciją, o į pagalbą sprendžiant krizės iššūkius pasitelkti specialistus. Ar tai įmanoma?

- Toks variantas būtų įmanomas. Politikai turi prisiimti atsakomybę dėl savo sprendimų bei pasiūlyti viziją, ką reikėtų pirmiausia padaryti, siekiant padėti žmonėms išgyventi sunkiausiu metu.

Išrinktąją prezidentę paminėjau visų pirma todėl, kad ji nepriklauso jokiai partijai. Prezidentė galėtų būti tas žmogus, kuris ir visuomenei parodytų: atėjo laikas, kai praktiškai neturime kito pasirinkimo. Žinoma, dar galima paleisti Seimą ir rengti naujus rinkimus, bet niekas nežino, ar naujai išrinkti parlamentarai tikrai bus kompetentingesni, ar tikrai sugebės suvaldyti situaciją.

Tačiau pirmiausia reikia nuraminti visuomenę. Manau, žmonės vis dar yra apimti nesaugumo jausmo.

- Jei išrinktoji prezidentė imtųsi burti parlamentinę koaliciją, ar tas darinys nebūtų dar trapesnis ir sunkiau prognozuojamas?

- Viskas priklausytų, pirmiausia, nuo dabartinės valdančiosios koalicijos požiūrio, nes kai kurie premjero A.Kubiliaus teiginiai, tarkime, kad jie susitvarkys patys, tad kiti tegu nesisiūlo bendradarbiauti, yra arogantiški ir nereikalingi. Nereikalingi ypač šiuo metu, kai dėl ekonomikos krizės žmonės pradeda išgyventi ir psichologinę krizę. Vadovas turi būti tvirtas, jis privalo kalbėti pozityviai, negąsdinti visuomenės ir mandagiai sakyti, kad geri pasiūlymai reikalingi visada, nepaisant, kas juos teikia.Prioritetų nematyti

REKLAMA

- Vyriausybė Lietuvoje sulaukia daug kritikos, tačiau praėjusią savaitę Europos komisaras ekonomikos ir pinigų reikalams Joaquinas Almunia pareiškė sveikinantis mūsų ministrų kabineto veiksmus reaguojant į krizės iššūkius.

- Tai yra diplomatinė kalba. Galiu pabrėžti, kad sunkėjant ekonominei situacijai žingsniai, kuriuos žengė Vyriausybė, imdamasi išlaidų mažinimo, yra sveikintini. Be to, Lietuvai pavyko sėkmingai išplatinti euroobligacijas tarptautinėse finansinėse rinkose.

Tačiau toliau nagrinėjant, kaip išlaidos mažinamos, ar mes tikrai turime prioritetines programas, finansuojamas šimtu procentų ir padedančias išsaugoti darbo vietas, kyla abejonių, ar tiesmukas mažinimas pasiteisins, ar neatsitiks taip, kad po karpymų apskritai nebeturėsime pinigų jokioms programoms. Kol kas pasigendu prioritetinių programų - jų nėra.

Jau praėjusį rudenį visi politikai privalėjo susitarti ir parengti ekonomikos skatinimo planą. Darbo nereikėjo pradėti nuo mokesčių reformos. Tarkime, kodėl šiuo metu kai kuriuos viešuosius konkursus, kurių preliminari kaina - 100 mln. litų, laimi bendrovės, pasiūliusios 50 mln. litų kainą? Manau, kad įmonėse grįžo atsiskaitymo "vokeliuose" laikai. Vadovai galvoja paprastai: jei mokėsiu oficialiai, bankrutuosiu, o jei kiek surizikuosiu - gal ir išgyvensiu. Vyriausybė turėtų siekti, kaip didinti mokestinių atsiskaitymų skaičių, atlikti išsamią analizę.

- Birželio pradžioje Vyriausybė paskelbė, kad naujas mokesčių peržiūrėjimas atidedamas iki rudens, tačiau dabar šis procesas pajudėjo. Ar tai nerodo, kad Lietuva atsidūrė beviltiškoje padėtyje, ir gelbėtis bandoma karštligiškais veiksmais?

REKLAMA

- Šalis nėra beviltiškoje padėtyje. Tačiau tie, kurie valdo, yra beviltiškoje padėtyje nežinodami, kuriuos sprendimus priimti jau dabar, kuriuos atidėti, remiantis ilgalaike strategine programa.

Matau tam tikrą beviltiškumą. Juk kai kurių ministerijų vadovai savo darbuotojams yra net pasakę, kad tie, kurie dirbo ankstesnei Vyriausybei, laikomi vos ne priešais, nors kai kurie jų buvo priimti dar konservatorių valdymo laikais. Ką tai parodo? Vadovas bijo, todėl įdarbina lojalius žmones, nors ir menkos kompetencijos, kad tik šie nepasirodytų esantys gabesni už jį.

Man tokie dalykai visiškai nesuprantami. Valdančioji dauguma išvaro specialistus, į kuriuos buvo investuoti dideli pinigai, kurie stažavosi užsienyje. Dabar į ministerijas yra atėję žmonių, kurie su ta sritimi neturi nieko bendra ir mokytis pradeda darbo vietoje.

Pasiūlymų negirdi

- Finansų analitikai teigia, kad krizė dar tik įsibėgėja, ir kitąmet gali būti tik dar blogiau.

- Niekada nereikia visuomenės gąsdinti. Tačiau reikia aiškiai pasakyti, ką Vyriausybė artimiausiu metu darys ir ką tai reikš žmonėms.

Jeigu būtų nutarta sumažinti mokesčius - vaistams, šildymui, taip pat, žinant apie mažėjančias realiąsias žmonių pajamas, kai kuriems maisto produktams, - visuomenė patikėtų, kad pertvarkos daromos norint palengvinti visų gyvenimą. Tada kiekvienas pradėtų mąstyti, kaip jis galėtų prisidėti prie padėties gerinimo.

- Jei Vyriausybė imtųsi mažinti mokesčių naštą, iš kur paimtų reikiamų lėšų?

- Nesakau, kad reikia mažinti visus mokesčius. Būtina mažinti tik tose srityse, kurios padėtų žmogui išgyventi.

REKLAMA

Reikia suvokti tris dalykus: turi būti saugomos darbo vietos, garantuojamos pajamos, o tada jos per mokesčius neš pinigus į biudžetą.

- Socialdemokratai ne kartą minėjo galintys pasiūlyti problemų sprendimo būdus. Ar nebūtų solidaru ir protinga juos aptarti su valdančiosios koalicijos vadovais ir suremti pečius krizei įveikti?

- Aš ir Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Zigmantas Balčytis jau prieš du mėnesius apie tai kalbėjomės su premjeru A.Kubiliumi ir finansų ministru Algirdu Šemeta. Kalbėjomės maždaug pusantros valandos, teikėme siūlymus. Kol kalbėjomės, atrodė, kad nuomonės sutampa, bet išsiskyrėme - ir mūsų pasiūlymai tapo nebereikalingi.

Manau, pagrindinė to priežastis - nepasitikėjimas. Gal jie suabejojo, kad pasiūlymus teikia opozicinės frakcijos atstovai, nors mes tai darėme suvokdami atsakomybę prieš kraštą. Kita priežastis gali būti tam tikri politiniai niuansai, nerimas, kad opozicinei frakcijai pateikus gerą siūlymą, jų reitingai gali pakilti.

Keista tai girdėti. Juk reitingai visada bus geri, jeigu sugebėsi padėti žmonėms išsikapstyti iš krizės.Jurga TVASKIENĖ

Klaustuks
2009-06-26 09:12:38
Kur buvo šitas komuniaga, kai partškolos pypkė tapšnojo ant Lietuvos???
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
ačiū Dievui nustūmė komunistų mafiją nuo 2009-06-26 14:54:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ačiū Dievui nustūmė komunistų mafiją nuo valdžios. o tai rėmė pečius 8 metus, kol visai mus į ožio ragą suvarė. Teisingai pastebėta, valstybė nėra beviltiškoje padėtyje, bent jau kol demagogai buvusieji laikomi atstu nuo valstybės vairo   ATSAKYTI
to Nurchaci 2009-06-26 13:18:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
noriu pastebėti, jog tikrais socialdemokratais Lietuvoje visgi yra šiuo metu neparlamentinė Socialdemokratų SĄJUNGA.Pasidomėjimui www.lsds.lt   ATSAKYTI
Juratė to Gintaras Visockas 2009-06-26 12:56:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaltinti Loretos Asanavičiutės( paaukojusios savo gyvybę vardan tos Lietuvos!) motiną...išsigimimu reiškia tokiam žurnaliūgai kaip G.Visockis pačiam būti tokiu! Panašūs "knaipių patriotai" šiandien daro biznį ant tikrų tautos didvyrių kapų. Partizanai seniai guli po velėna, o jų vardu begėdiškai naudojasi Gariūnų turgaus spekuliantai- prisiplakėliai prie žygdarbio. Brudai..

   ATSAKYTI
geriau 2009-06-26 12:53:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Suremtu jis savo subine su Kirkilu ir Brazausku.   ATSAKYTI
Putokit antikomuniagos 2009-06-26 12:38:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O mane labiausiai piktina beatodairiškas "kadrų valymas", naujosios koalicijos bolševizmas. Kai griaunama (atsiprašau, "reformuojama") negalvojant apie padarinius.    ATSAKYTI
Papilietis 2009-06-26 12:22:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai patiko kvietimas suremti pečius,bet kai surėmėme,tai tuoj ir nugriuvau,mat, Butkevičiaus kišenės buvo kurkas sunkesnės.o mano visai lengvutės.Litų svorio ir neatlaikiau.   ATSAKYTI
susirėmusių pečiais galerija 2009-06-26 11:41:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nagi nagi, ir kas su kuo turi suremti pečius ? aš su Kirkilu ar su Viktoru, su Zuoka ar su Balčyčiu jaunesniuoju, su Kristina ar su Utiugovna, su Šarkinu ar su Petriku, su Valinsku ar Šustausku, su Bulkute ar su LEO ir taip toliau...patark Butkevičiau.   ATSAKYTI
Nurchaci 2009-06-26 11:25:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Protingas diedas tas Algirdas Butkevičius. Nepalyginsi nei su Kirkilu, nei su Kubiliumi.   ATSAKYTI
marginalų spindesys ir skurdas... 2009-06-26 09:20:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gintaras Visockas

Šios temos imtis paskatino neseniai viešumoje pasirodęs kolegos žurnalisto Virginijaus Savukyno rašinys “Baimės visuomenė”. Štai nedidelė citata iš minėtos V.Savukyno publikacijos: “Mes judame į baimės visuomenę. Į tokią visuomenę, kur bet kuris žmogus nesijaučia saugus, nes žino, kad jis yra priklausomas nuo pačių įvairiausių institucijų. O tada žmogus aukoja savo laisvę į ramybę”.

Ši citata, man regis, labai taikliai apibūdina dabartinę Lietuvos situaciją. Su tokia dilema – viešai kalbėti apie negeroves ar vis dėlto geriau patylėti – mes visi susiduriame. Ir susiduriame labai dažnai. Kaip bebūtų liūdna, susiduriame kaskart dažniau ir dažniau. Bet dar liūdniau, kad tokiais atvejais dažniausiai nusprendžiame, esą tyla – gera byla. Tiksliau tariant, nutariame verčiau prikąsti liežuvį, patylėti, neišsišokti.

Žurnalistas V.Savukynas straipsnyje “Baimės visuomenė” pateikė konkretų pavyzdį (apie Miroslavo seniūno Jono Juravičiaus bėdas grumiantis su pasipūtusiais, susireikšminusiais ir bejausmiais Alytaus rajono biurokratais). Visuomenės dėmesiui aš noriu pateikti savąjį neseną “baimės visuomenės” pavyzdį, kuris itin įsirėžė atmintin.

Beje, naudodamasis proga kviečiu visus www.slaptai.lt skaitytojus bei gerbėjus neužmiršti šios temos. Rašykite mums, skambinkite mums, informuokite mus, pateikdami savuosius “baimės visuomenės” pavyzdžius. Skelbsime, publikuosime. Esu tikras, jog ši tema turėtų būti ne tik populiari, bet ir naudinga mums visiems – tiek leidėjams, tiek visuomenei. Tik keldami į viešumą visas negeroves be jokios išimties mes galime išjudinti melagius, prisitaikėlius, savanaudžius, tinginius, biurokratus, savimylas, realybės jausmą praradusius politikus ir t.t.

Taigi prieš keletą savaičių sulaukiau skambučio į mobilųjį telefoną. Paskambinusi moteris prisistatė esanti viena iš tų, kuriai itin artimas žmogus žuvo per tragiškus sausio 13-osios įvykius Vilniuje 1991-aisiais metais. Ji pareiškė esanti nepatenkinta mano straipsniu “Apie pavydą, šmeižtą ir intrigas”, kurį paskelbiau 2008-aisiais metais. Ji piktinosi, kad aš, žurnalistas, viešumon pateikiau ne visiškai teisingą informaciją. Poniai teko paaiškinti, jog tuo konkrečiu atveju tikrai esu nieko dėtas. Tiesiog išklausiau, kokias bėdas man tąsyk išdėstė tragišką sausio 13-osios naktį žuvusios Loretos Asanavičiūtės motina. Tad jei kas ir klaidina visuomenę, tai ne aš, pateikęs interviu su L.Asanavičiūtės motina, o L.Asanavičiūtės motina, davusi man interviu. Mat jos pokalbį esu įsirašęs į videokamerą, ir čia didelių nukrypimų tikrai negali būti.

Tada paskambinusi moteris paklausė, ar nesutikčiau susitikti su ja ir kitais sausio 13-ąją žuvusiųjų artimaisiais bei giminaičiais, kurie jaučiasi įžeisti dėl L.Asanavičiūtės motinos viešai pareikštų žodžių. Neatsisakiau susitikti ir išklausyti jų pozicijos. Tvirtinau, jog ne tik išklausysiu, bet ir pateiksiu spaudai interviu su jais. Tuo pačiu man labai knietėjo kuo greičiau sužinoti, kuo gi taip neįtiko tas interviu su L.Asanavičiūtės motina (paskelbtas ir laikraštyje “XXI amžius”, ir internetiniame portale www.slaptai.lt). Moteris pareiškė, kad susitikimo metu jie man viską išaiškins.

Tačiau susitikimas su sausio 13-osios žuvusiųjų ir nukentėjusiųjų artimaisiais bei giminaičiais neįvyko. Neįvyko tik todėl, kad perspėjau, jog interviu įsirašysiu į videokamerą. Kad galėčiau tą video vėliau paskelbti internete. Maniau, kad toji moteriškė apsidžiaugs, nes jų poziciją dabar išgirs ne tik tie, kurie mėgsta skaityti straipsnius, bet ir tie, kurie nūnai dažniau žiūri, nei skaito. Maniau, kad toji moteriškė bus patenkinta, jog video su jų pasisakymais bus prieinamas tūkstančiams interneto lankytojų.

Apsirikau. Moteriškė, su kuria kalbėjau mobiliuoju telefonu, įsižeidė ir pareiškė: “mes atsisakome filmuotis”. Dar pabrėžė: “jokiu būdu”. Tada man nieko kito nebeliko, kaip pasakyti: “vadinasi, nebus ir interviu”. Atsisveikindamas pabrėžiau, jog filmuoju ne vien dėl didesnio populiarumo. Filmuoju dar ir dėl to, kad žurnalisto nebūtų galima apkaltinti iškreipus mintį, neteisingai sudėjus akcentus ar supainiojus faktus. Kad vėliau mano pašnekovai negalėtų papriekaištauti: "aš taip nesakiau, čia viską korespondentas supainiojo".

Po to keisto pokalbio prabėgo jau keletas mėnesių. O man vis ramybės neduoda esminis klausimas: kodėl sausio 13-osios aukų artimieji, priešingai nei L.Asanavičiūtės motina Stasė Asanavičienė, nepanoro duoti viešo interviu? Čia įžvelgiu tik du galimus variantus. Arba tame tekste “Apie pavydą, šmeižtą ir intrigas” Loretos Asanavičiūtės motina Stasė Asanavičienė papasakojo tikrai daug karčios tiesos, ir dabar kitiems sausio 13-osios aukų artimiesiems bei giminaičiams nėra kaip viešai, atvirai jai priekaištauti. Arba čia akivaizdus “baimės visuomenės” pavyzdys. 1991-ųjų sausio 13-ąją nebijojome stoti priešais tankus, nebijojome žvelgti mirčiai į akis, o štai šiandien, maždaug po 17-os metų, jau bijome atsistoti prieš filmavimo kamerą ir viešai papasakoti, dėl ko sopa širdį.

Kaip, kodėl taip greitai išsigimėme?

XXX
   ATSAKYTI
Klaustuks 2009-06-26 09:12:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur buvo šitas komuniaga, kai partškolos pypkė tapšnojo ant Lietuvos???   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Koronavirusas (nuotr. SCANPIX)
Sveikatos apsaugos ministerijai pranešus apie koronaviruso protrūkį vienoje Kauno bendrovėje, čia buvo ištestuoti apie 200 asmenų, galimai turėjusių kontaktą su ...
Avarija Vilniuje (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Antradienio vakarą Vilniuje, Vaidilutės gatvėje automobilis įlėkė į medžius.  Nepatvirtintais duomenimis vairuotojas iš įvykio vietos pabėgo.  Kaip naujienų ...
Saulius Skvernelis susitiko su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda (nuotr. LRVK | Darius Janutis)
Strateginė Lietuvos ir Lenkijos partnerystė yra svarbiausias garantas, kad Baltijos šalys niekada neliks nuo Europos tautų bendrijos atskirta sala, sako premjeras Saulius ...
Asociatyvi (nuotr. stop kadras)
Kauno mieste dega namas. Kaip informavo PAGD Situacijų koordinavimo skyrius, namo viduje rastas negyvas vyras.  Bendrasis pagalbos centras pranešė, kad antradienį, 19:53 ...
Agurkų diena Kėdainiuose: išdavė paslaptį, kaip skaniai užraugti  (nuotr. stop kadras)
Agurkų sostine vadinami Kėdainiai šventiškai sutiko oficialią agurkų dieną. Senamiestyje surengtoje mugėje žmonės iki soties galėjo prisikirsti šviežių ir raugintų agurkų. ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų