• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį pasikeitė krūva pandemijos valdymo priemonių, tarp jų – saviizoliacijos trukmė, respiratorių dėvėjimo, nedarbingumo pažymėjimų išdavimo tvarka. Nacionalinio visuomenės centro (NVSC) epidemiologė Daiva Razmuvienė sako, kad priimti sprendimai yra tikslingi ir savalaikiai. Ji taip pat nurodo, kas lauktų, jei masiškai pradėtų sirgti ir medikai.

Pirmadienį pasikeitė krūva pandemijos valdymo priemonių, tarp jų – saviizoliacijos trukmė, respiratorių dėvėjimo, nedarbingumo pažymėjimų išdavimo tvarka. Nacionalinio visuomenės centro (NVSC) epidemiologė Daiva Razmuvienė sako, kad priimti sprendimai yra tikslingi ir savalaikiai. Ji taip pat nurodo, kas lauktų, jei masiškai pradėtų sirgti ir medikai.

REKLAMA

D. Razmuvienės teigimu, situacija ligoninėse yra stabili – šiai dienai užimta virš tūkstančio COVID-19 pacentams skirtų lovų. Limitas – 2225.

„Kalbant apie reanimacijos, tai skaičius svyruoja apie 100 užimtų – 130-140. Kritinė riba – 240 lovų. Taip, jei tie skaičiai bus pasiekti <…> jeigu atsižvelgsime į Vakarų valstybes, kuriose omikron atmaina pradėjo dominuoti gruodžio mėnesį, tai jie jau turi didesnę, ilgesnę patirtį ir ten auga hospitalizacijos skaičiai“, – pirmadienį „Žinių radijo“ laidoje sakė epidemiologė.

Didžiausia problema, anot jos, kad tarp visų COVID-19 užsikrėtimo rodiklių, yra ir dalis medikų. Todėl galimas scenarijus, kad ateityje gali būti ne tik užimtos lovos ligoninėse, bet ir pradės trūkti medikų.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu matysime, kad pradeda sirgti vienos ar kelių sričių darbuotojai, be abejo, bus imtasi griežtesnių priemonių“, – nurodė ji.

REKLAMA

Masiškai pradėjus sirgti medikams, ekspertės teigimu, gali nebereikėti laukti reanimacijų 240 lovų užimtumo.

„Viena kraštutiniausių priemonių, kaip žinoma, yra karantinas, bet ar tai bus, ar ne, iš anksto nespėliokime, nes žmonės ne visada supranta tą laiką, jie priima kaip faktą, kad šiandieną. Jeigu taip atsitiktų, būtų sprendžiami klausimai, kaip tai išspręsti“, – pabrėžė D. Razmuvienė.

REKLAMA
REKLAMA

Nedarbingumo pažymėjimus išduos ne tik šeimos gydytojai

Pasikeitus izoliacijos bei nedarbingumų išdavimo tvarkai, nedarbingumo pažymėjimus izoliuotiems asmenims nuo šio pirmadienio išduos Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Iki šiol sąlytį su COVID-19 sergančiaisiais turėjusiems arba iš užsienio grįžusiems asmenims privalomos izoliacijos atveju nedarbingumo pažymėjimą išduodavo šeimos gydytojai po to, kai NVSC pateikdavo jiems pažymas apie privalomą izoliaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Razmuvienė nurodė, kad jau yra sudaryta žmonių komanda, kuri šiuos darbus atliks.

„Kadangi atveju daugėja – 4-5 tūkst., aišku, bus ir didesni skaičiai, gal ir 6 tūkst. pasieksime, tai ištirti kiekvieną atvejį ir būtent to atvejo kontaktus yra neįmanoma ir to nebeatlieka ir kitos šalys“, – sakė D. Razmuvienė nurodydama, kad NVSC nuo šiol tirs tik šeimos ir aukštos rizikos darbovietės kontaktus.

REKLAMA

„Tokiais atvejais bus tiriami atvejai ir jiems išduodami nedarbingumo pažymėjimai, jei bus tikrai įvardinta, kad yra aukšta rizika. Bet apie kiekvieną, kaip anksčiau buvo daroma, tikrai nebebus tų žmonių ieškoma, su jais kalbama. Tai užimdavo labai didelį darbo laiką“, – sakė ji.

Kokybiškai, anot jos, galima ištirti tik apie 2 tūkst. atvejų. Kadangi atvejų skaičiai nuolat auga, darbas nebėra kokybiškas.

REKLAMA

Teigia, kad priimti sprendimai yra savalaikiai

„Labai laiku priimtos tos priemonės – pakeitimai arba sugriežtinimai. Omikron atmaina jau po truputį baigia išstumti delta atmainą. Kaip visi žinome, omikron naujoji atmaina yra pasižyminti greitu plitimu ir dideliu užkrečiamumu. Norint apsisaugoti nuo žymiai spartesnio užsikrėtimo yra priimti tokie sprendimai, pakeista tokia eilė teisės aktų vien todėl, kad žmonės laikytųsi naujų reikalavimų, stengiantis bent kažkiek pristabdyti omikron plitimą“, – pirmadienį „Žinių radijo“ laidoje sakė D. Razmuvienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, sausio mėnesio duomenys leidžia pasakyti, kad sergamumo rodikliai didėja.

„Didėjimas, augimas yra labai žymus. Jeigu antros savaitės sergamumo pokytis yra 30 proc. didesni nei sausio pirmos savaitės pokytis.

Jeigu mes paimsime šeštadienį ir sekmadienį, yra 40 proc. didesni sergamumo skaičiai vien per dvi dienas, nors mes puikiai žinome, kad žmonių registracija ir tyrimai yra vangesni  “, – pastebi ji.

REKLAMA

Žvelgdama į skaičius epidemiologė priduria, kad situacija neina geryn ir „visos tendencijos eina į blogąją pusę: „Kaip prognozuoja mokslininkai, matematikai, tie skaičiai tik didės“.

Saviizoliacijos sutrumpinimas iki 7 dienų, anot jos, taip pat yra savalaikis.

„Atsižvelgta į naujos atmainos omikron trumpesnį inkubacinį periodą. <…> Reikėtų atkreipti dėmesį, kad yra tam tikrų išimčių“, – pabrėžė ji.

REKLAMA

Ekspertė taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje šiai dienai yra fiksuota virš 300 protrūkių, iš jų 115 – ugdymo įstaigose: „Mokyklose bus dalinami greitieji antigenų testai, kad kiekvieną savaitę  į ugdymo procesą ateinantis vaikas būtų pasidaręs tą tyrimą“.

Daugėja naujų atvejų darbovietėse

Pastebima, kad darbo vietose daugėja užsikrėtusiųjų.

„Jei pirmą sausio savaitę buvo nepilni 4 proc., tai antrą sausio savaitę – beveik 8proc. Taip, kad darbo vietose ir protrūkių, ir atvejų daugėja“, – nurodo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į tai atsižvelgiant ji rekomenduotų, jei įmanoma, kontaktinį darbą perkelti į nuotolinį.

„Tie protrūkiai tikrai formuosis, nes darbe tikrai ne visada yra įmanoma išlaikyti šį reikalavimą. Žinant omikron plitimą, kartais to ir neįmanoma padaryti“, – nurodo ji.

Visą „Žinių radijo“ interviu klausykite:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų