Tomas Čyvas
2008.12.18 11:00

Iš naujo kilusiame triukšme dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) „žygdarbių“ nematomame fronte nebūtų nieko labai naujo – ir taip aišku, kad kontora seniai dirba sau vienai ir dar kokiam „valstybininkui“ ar kitokiam neaiškios prabos užsakovui reikalingus darbus.  

„Valstybės saugojimas“

Kokios to „nematomojo“ mūsų žvalgų fronto kryptys? Viena už kitą bergždesnės. Nuo VSD skandalo laikų ir dar net iš anksčiau įprasta veiklos dalimi tapo karai su neįtikusiais ir pasitraukusiais ar išėsdintais pareigūnais. Trukdymas įsidarbinti velionio Vytauto Pociūno kolegai Raimondui Burkovskiui, „sukurmintiems“ kontržvalgybininkams arba dar kitiems buvusiems darbuotojams juk irgi reikalauja pastangų, energijos bei laiko sąnaudų. Perspėjimus dar tebedirbantiems pareigūnams, kad jų vaikai nedraugautų su atleistojo paaugle dukra, taip pat juk turi kažkas sugalvoti ir perduoti. Kadangi išsikastravusį departamentą paliko dešimtys pareigūnų, darbo apimtis šia kryptimi nemenka – daug kam yra ką veikti.

REKLAMA

Kita kryptis – jei šalyje nėra teroristų – juos surasti ir nulipdyti net ir iš pagyvenusių vienarankių ginklų kolekcionierių ar savanorių. Ties tuo triūsė visa valdyba – paišė spalvotas schemas ir galvojo holivudinius scenarijus. Na bet tiek to – tai bent jau atliepia tarptautinius mados klyksmus ir skamba kažkaip solidžiai vien dėl pavadinimo: kova su teroru...

Politologo Kęstučio Girniaus spyris žemiau juostos jį „apdoroti“ mėginusiems žvalgams-darželinukams irgi tik priminė tai, ką seniai žinojome – VSD uoliai seka ir stebi nemenką dalį žurnalistų ir apžvalgininkų, kurie savo tekstais nepataiko į tam tikrą ritmą. Ritmą, kuriuo visi turėtume choru skanduoti, kuria Užsienio reikalų ministerijos, prezidentūros, kartais „Dujotekanos“ ar „Maximos“ berniukai. Ne į taktą pasisakiusius stebi budri žvalgų bendruomenės akis. Kartais, kai būna visai nuobodu ar neišlaiko nervai, net palaksto su kaukėmis ir automatais po redakcijas (tegul ir „Laisvo laikraščio“). Kaip radijo laidoje sakė buvęs kontoros vadas (kaip ir dera - generolas) Jurgis Jurgelis – nieko čia baisaus: juk nemuša ir nekankina. Tad dar ne visai panašu į sovietinį saugumą (KGB). Tikrai negaliu nepritarti ponui generolui. Jo dabartiniai kolegos nėra nei tiek drąsūs, nei profesionalūs, kaip jų sovietiniai kolegos, o dar ir gyvena šalyje, kur žiniasklaida drįsta ne visada bijoti. Nepalanki aplinka „prikirpti uodegas“ ir „užsukinėti veržles“. Tokiomis sąlygomis vargu ar lieka laiko gaudyti šnipus ir korumpuotus valstybės parceliuotojus – už tai karinių laipsnių niekas nesuteikia ir algų nedidina. Tai daroma tik tada, kai dirbama minėtomis – pagrindinėmis – kryptimis.

REKLAMA

Politikų kaltė

Taigi – nil novi sub luna – sakytų literatūros klasikai. Nėra nauja ir tai, kad šitokį valstybės saugotojų išsidirbinėjimą skatina ne kas kitas, o jos demokratinė valdžia – savo veikla ar nesugebėjimu veikti. Prisimenant, kad VSD užduotis sau susigalvoja pats, realiai atsiskaito prezidento ir Seimui taip, kaip nori, ir tiek, kiek pageidauja – nieko nuostabaus.

Nauja tik situacija šalyje. Valdžia keičiasi. Ir vykstant šiam procesui generolas Povilas Malakauskas turi skubiai susiorientuoti, į kurią pusę išversti kepurę. Kad geriau susigaudytų, jis dabar dieną iš dienos uostė politinį orą Seime, kur anksčiau tai darydavo ryšiams su Seimu dirbti skirtas pareigūnas Audrius Penkauskas. Pikti liežuviai jau sviedė juokelį, kad, pastarajam nesusidorojant, generolo formalus pavaduotojas – pulkininkas Dainius Dabašinskas – liepė generolui pačiam paprakaituoti.

Tačiau ir šioje naujoje situacijoje matome senus politikų įpročius. Artimiausia premjero Andriaus Kubiliaus aplinka nuleidžia K. Girniui ir kitiems politikos aktualijų komentuotojams žinią: P. Malakauskas perspėja, kad kai kurie iš „rašeivų“ yra pavojingi valstybei. Su tokiais A. Kubiliui esą nederėtų šnekėtis visokiose kavinėse. Faktas dar kartą skandalingai patvirtinantis tik viena – VSD neranda sau rimtesnio užsiėmimo nei stebėti politikų ir žurnalistų pokalbius prie arbatos. Krizės sąlygomis tokios žvalgų veiklos valstybė galėtų ir nebefinansuoti.

Tačiau, vos Seimo atitinkami komitetai ir komisijos suskanta klausti generolo Povilo – ar jis daugiau tikrai neturi, ką veikti – A. Kubilius persigalvoja. Premjeras ima neigti, kad apie tai su generolu išvis kalbėjosi. Pasirodo – P. Malakauskas yra ir genialus finansų ekspertas, pasak A. Kubiliaus, turėjęs, ką pasakyti apie finansų krizę. Įkandin konservatorių lyderio šias keistenybes kartoja ir NSGK šefas Arvydas Anušauskas. Klausimas – kas ir kokiais sumetimais meluoja ir kas vyksta konservatorių vadovybės galvose bei kabinetuose?

REKLAMA

Trys versijos

Pirmas variantas – visa tai antis, P. Malakauskas tikrai apie tai nekalbėjo, o konservatoriai išplatino tai tyčia – gera žarstyti žarijas svetimomis (kad ir K. Girniaus) rankomis. Tai būtų labai apgailėtinas reikalas. Visai nesvarbu, ar tai būtų noras pasiųsti VSD vadovybei signalą gerai elgtis, ar dar kartą pamėginti atkeršyti žurnalistams. Juk pastarieji naujosios koalicijos jau apšaukti maniakais, persekiojančiais susireikšminusius ir paranoja sergančius Seimo narius tualetuose bei restoranuose. Kritikuotojų tramdymas galbūt reikalingas bei priimtinas ir naujai valdžiai – svarbu tikėtis kontroliuoti padėtį.

Antras variantas būtų mažai kuo geresnis už pirmąjį – pokalbis (kiek žinoma, net ne vienas) kaip tik toks ir buvo. Konservatorių lyderis tuomet ir vėl gudrauja siųsdamas VSD tą patį signalą – geriau nekariauti. Rezultatas – kontorą galima palikti ir dabartinės kokybės – tik lojalią naujai koalicijai ar bent jai nepriešišką. Gal ir subtilus būdas pasiūlyti sandėrį.

Trečias variantas būtų pats blogiausias, tačiau taip pat visiškai logiškas – konservatorių vadovybė nedrįsta atvirai konfliktuoti su VSD, nes generolai ar pulkininkai stalčiuose turi rimtų svertų pastatyti į vietą demokratiškai išrinktą valdžią. Deja, iš praeities žinome, kad tai labai netgi tikėtina.

Kuris iš paminėtų spėjimų (gal yra ir dar kitų) bebūtų teisingas – išvada viena: keičiantis valdžiai ne tik URM, bet ir VSD gali puikiausiai išlikti nuo parlamentinės kontrolės ir demokratinės valdžios nelabai priklausomi.

Virgis
2008-12-18 05:48:15
Greiciausias yra trecias variantas, kad KGB t.y. VSD turi pakankamai kompromato apie visus politikus ir privercia juos paklusti VSD komsomolcu reikalavimams.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ilythiiri 2008-12-22 11:41:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau, ir URM ir VSD visishkai priklausomi nuo "parlamentinės" kontrolės ir "demokratinės" valdžios.   ATSAKYTI
Jo* 2008-12-20 13:24:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
MANAU,-
-pas maziau "reiksminga" inteligentiskas jaunuolis[ai],pas "reiksminga" ne inteligentiskas,bet generolas.Ir ka mes turim,viena apkaltino susireiksminimu,kita[as,i]staigiai pakeite plokstele.Kieno "pokalbiai " buvo "svaresni" generolo pries "politikus",ar jaunuolio pries zurnalista[us]?
Metodai "situacijos valdymui" ,primena kazka neseno is KGB,GRU laiku.Kas valde,vadovavo KGB,GRU?Kodel"nepaklatinami" CK komunistai?
Ka mes matome,randame "musu" VSD,kas juos konsultavo,liudijo? Jie neturi vadu ,nei NATO,nei EU,jie ,generolas, patys sau,kaip katinai,"dirba" ...
Kaip KGB,GRU "dirba" su nepaklususiais sistemai majorais,pulkininkais,pilieciais,nevardysiu,...
Kaip VSD ... "dirba" su nepaklususiais a.. sistemai[?],majorais,pulkininkais,pilieciais ,nevardysiu , ... ?
   ATSAKYTI
Maurui 2008-12-20 05:33:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Backai tikrai sunku, nes reikia aptarnauti bankininku interesus, nesipykti su saugumu, kuris laiko uz vienos vietos ir dar speti patepti visus kitus :)

Nekariauja jis su niekuo. Tame ir beda. Su niekuo net neketina kovoti. Isskyrus tuos, kas dar siaip taip isgyvena, kol nepadidinti mokesciai. Energetikams-monopolistams ir bankininkams jis dirba. Tai matyti is absoliuciai kiekvieno sprendimo.   ATSAKYTI
Mauras 2008-12-19 22:25:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
klausimas "kas vyksta konservatorių vadovybės galvose bei kabinetuose? " ne visai tikslus, kabinetas ir kvietimas buvo Prezidento.

Autorius beje galėtų padaryti suvestinę, keliais frontais dabar kariauja Kubilius, ir kokios jo pajėgos. Galiu padėti dėl pagrindinių frontų:
- finansų skylė ir verslas/mokesčiai
- energetik os jungtys, taršos leidimai ir kt. ES iniciatyvos
- energetikai-monopolistai
- VSD

visuose frontuose kovoti pilna jėga vienu metu - nerealu. Manau kad todėl VSD "pelkė" kol kas nusipelno mažiausiai dėmesio, nes vargu ar kažką iš esmės įtakoja. Kad pagal paskirtį neveikianti struktūra yra vieta taupyti - sutinku.
   ATSAKYTI
mantukas 2008-12-19 17:31:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ponas Čyvas rejkie rinkti presidentu toj sutvarkis visos letuvos žulkus ir pajims tu vagiu pinigus savo nosavyben. Ketas viras visa letuva ano bijo   ATSAKYTI
Uzderejo Lietuvos zemelej. 2008-12-19 17:19:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
BBC, savkos-savalkos prisipilde-papilde, yra - is kokiu uzkaboriu jus isrepliojot ir kokiam zinduoliu poklasiui priklausot?   ATSAKYTI
BBC 2008-12-19 17:02:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šita čyvą labai suneramino, kad pas girnių užsuko slaptos tarnybos darbuotojas. Čyvai ar tavęs nedomina, kad VALINSKAS -SAULĖ tvirtai žengia Putino-Lukašenkos pramintu "demokratijos" keliu? Ar tau vienodai, kad ŠIANDIEN žurnalistus kol kas tik atrušiuoja į teisingus ir ne, tačiaujau rytoj valinsko-kubiloidinis režimas pradės žurnalistus šaudyti dar Seimo prieigose? Šitai tau suneraminimo nekelia? Ta tu čyvas ir atmata-dvoki iš toli. Šlykštų tavo snukį matyt, žiūrėk nesimalk man po kojomis. VSOSAL "nepriklausomas" tu gražuolėli? A? Kartot nereik?   ATSAKYTI
papildymas 2008-12-19 12:38:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar yra informacija, kad sitas autorius yra dvigubas agentas, stipriai prikises nagus prie brazuoles tilto sprogdinimo, Mazeikiu atidavimo lenkams ir banku griuties Slezeviciaus laikais.   ATSAKYTI
Tomas Čyvas 2008-12-19 12:32:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
:) Norėčiau daugiau patikimos informacijos. Nesivaržykit:)   ATSAKYTI
Šavka 2008-12-19 12:15:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man vienas žmogus sakė, kad Čyvas 1986 - 1988 metais buvo komjaunimo smogiamųjų būrių narys ir susidorodavo su tikrais Lietuvos patriotais, kurie šiuo metu daugiausiai dirba VSD.   ATSAKYTI
Yra 2008-12-19 12:12:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Yra informacijos, kad Čyvas gauna informaciją iš savo kento buvusio saugumiečio Meliano, kuris neperdavė VSD, o išsinešė su savimi visą agentūrinį tinklą   ATSAKYTI
da, 2008-12-19 11:07:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
molodcami vsex nas nazivali ...........   ATSAKYTI
JO 2008-12-19 10:52:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Čyvas-MOLODEC, paprašysių lyberalų -abonentų, kad čyvui asmeniškai sumažintų mokesčius iki 3 (TRIJŲ) procentų,-nusipelno   ATSAKYTI
Ačiu 2008-12-19 10:10:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Trumpai ir drūtai- ŠAUNUOLIS.   ATSAKYTI
to KGB 2008-12-19 07:02:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Parasei labai mandrai, kaip tau paciam atrodo, bet is salies panasu i narkomano filosofavima. Dar patrauk ir galesi penkta varianta isgimdyt be vargo. Hau.   ATSAKYTI
KGB 2008-12-19 01:18:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Įdomu, kad p.Čyvas nemato ketvirto varianto. Jis logiškai paaiškina visą jo "filosofiją".
Demokratinė valdžia ir yra demokratinėje valdžioje, o parlamentinė kontrolė- parlamente.
O išvada turėtų būti platesnė: ne tik URM, VSD... bet ir visa Lietuva gali puikiausiai išlikti nuo parlamentinės kontrolės ir demokratinės valdžios nelabai priklausomi. Bet pats parlamentas, nekontroliuodamas savęs, ir nedemokratiška sau valdžia- tikrai neišliks.
Todėl ketvirtas variantas yra pats teisingiausias ir visai logiškas- kiekvienas turi pirmiausia pasirūpinti savimi. Taip pat ir VSD...Juk ir pats p. Čyvas tikriausiai pirmiausia rūpinasi savo reikalais.

Ir labai juokingai atrodo, kad daugeliui nepatinka valdžia ar parlamentas. Kas gi juos išrinko?

   ATSAKYTI
P 2008-12-18 21:04:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paskutiniams. Lojates, kaip sunys. O autoriaus tikslios mintys jums per sudetingos, kad nugincyt ar analizuot kitaip. Mudakai.   ATSAKYTI
apatiniam 2008-12-18 20:48:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką, NKVD'istinis tovariščiau ar tavo čekistinis-kubiloidinis snukis trukčioja nuo teisybės smūgių?   ATSAKYTI
> idomu 2008-12-18 20:46:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nervai paveda? Isgerk salto vandens. Nesielk, kaip vaikezas.    ATSAKYTI
apatiniam 2008-12-18 20:45:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką padla, teisybė per tavo čekistinį snukį skaudžiai muša?   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Pulmonolgijos skyriaus vedėja Virgaitė Bielskienė (nuotr. Zitos Katkienės)
Respublikinės Šiaulių ligoninės Pulmonologijos klinika nuo šiol pasivadinusioje gydymo įstaigoje dirba pačių įvairiausių sričių medikai: gydytojai, slaugytojos bei jų ...
Nyderlanduose pirmadienį sunaikinta tūkstančiai audinių dviejose fermose (nuotr. SCANPIX)
Nyderlanduose pirmadienį sunaikinta tūkstančiai audinių dviejose fermose, kur buvo užfiksuota užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, o bendras paveiktų ūkių skaičius jau ...
(nuotr. SCANPIX)
Iranas pirmadienį pranešė per pastarąją parą užregistravęs 160 koronavirusu užsikrėtusių asmenų mirčių, o šis skaičius yra nedaug mažesnis nei ankstesnę dieną užfiksuotas paros ...
(nuotr. Broniaus Jablonsko)
Vilniaus rotušė imasi pagrindinės salės remonto – pasak rotušės valdytojos Oksanos Treščenko, remontas turėtų vykti apie pusantro mėnesio ir planuojamiems renginiams bei ...
Mindaugo karūnavimo dienos minėjimas (nuotr. KAM)
Mindaugo karūnavimo dieną Vilniuje – NATO naikintuvų skrydžiai,  XIV a. Garbės sargyba ir Lietuvos kariuomenės orkestras su atkurtomis LDK uniformomis.
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų