("News Bridgepix" nuotr.)

("News Bridgepix" nuotr.)

Seimas šiandien nusprendė, kad už Sovietų Sąjungos ar nacistinės Vokietijos vykdytos agresijos bei genocido neigimą, menkinimą ar teisinimą neturėtų grėsti baudžiamoji atsakomybė. Projektas, svarstomas kartu su siūlymu numatyti bausmes už saugomos floros ir faunos niokojimą, buvo atmestas. Projektų rengėjai buvo apkaltinti ir durnaropių valgymu, ir žingsniu link politinio persekiojimo.

Baudžiamojo kodekso pataisų projektą buvo parengusi konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė. Pagal jį, „tas, kas viešai žodžiu ar raštu pritarė SSRS ar nacistinės Vokietijos įvykdytai agresijai prieš Lietuvos Respubliką, ją teisino, menkino ar neigė arba viešai žodžiu ar raštu pritarė SSRS ar nacistinės Vokietijos įvykdytiems genocido ar kitiems nusikaltimams žmoniškumui arba karo nusikaltimams arba kitiems agresiją prieš Lietuvos Respubliką vykdžiusių ar joje dalyvavusių asmenų labai sunkiems ar sunkiems nusikaltimams, juos teisino, menkino ar neigė, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.“

REKLAMA

Tačiau už jį balsavo 41 Seimo narys, 2 - prieš ir 50 balsuodami susilaikė.

Ši pataisa turėjo būti žingsnis siekiant, jog sovietų genocido nusikaltimai būtų įtraukti į Europos Sąjungos (ES) teisinį reglamentavimą, anksčiau argumentavo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.

2007 metais ES atnaujinus derybas dėl Pamatinio sprendimo dėl kovos su rasizmu ir ksenofobija, Lietuva siekia, jog straipsnius, kuriuose įtvirtinta valstybių pareiga imtis būtinų priemonių užtikrinti baudžiamumą už genocido nusikaltimų viešą neigimą ar teisinimą, papildytų sovietų agresijos, genocido, karo nusikaltimai.

Prie to, kad įstatymas nebūtų priimtas reikšmingai prisidėjo tos pačios TS-LKD frakcijos narys Kęstutis Čilinskas. „Čia labai arti tokio politinio persekiojimo, kad mes turėsime politinius nusikaltėlius. Bus galima traukti baudžiamojon atsakomybėn už nuomonę, mintį”, - kalbėjo K. Čilinskas.

Apgailėtina

Žinomas tarptautinės teisės specialistas, docentas Dainius Žalimas tokį sprendimą ir argumentus įvertino, kaip apgailėtinus. „Apgailėtinas Seimo žingsnis, griaunantis Lietuvos užsienio politikos pagrindus, paniekinantis žmonių, nukentėjusių nuo nacių ir sovietų okupacijų, orumą, silpninantis Lietuvos pozicijas, siekiant, kad ES vienodai įvertintų nacių ir sovietų nusikaltimus“, - parlamentarų sprendimą BNS įvertino tarptautinės teisės specialistas Dainius Žalimas.

Anot jo, ES pareigūnai ne kartą baksnojo Lietuvai, kad ji nori išplėsti Pamatinį sprendimą dėl kovos su rasizmu ir ksenofobija, o pati savo teisės aktuose nenumato baudžiamosios atsakomybės už tai.

REKLAMA

D.Žalimo teigimu, dabar Lietuvoje net holokausto neigimas nėra baudžiamas. „Tai savo ruožtu skatina ksenofobiją ir rasizmą“, - pabrėžė jis.

Grybų karas

Parlamentarų diskusijas sukėlė kartu pateiktas siūlymas taikyti nuobaudas tiems, kurie neteisėtai naikina, žaloja, renka grybus ir saugomus laukinius augalus ir pan. Už tai kodekse numatyta bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 3 metų. Abu siūlymai (dėl agresijos neigimo ir dėl gamtos saugojimo) buvo svarstomi komitetuose ir sujungti.

„Tarybiniais laikais buvo pardavinėjami labai įdomūs paketai, kur silkė buvo parduodama su odekolonu, ir kai nori valgyti, nori nenori, turi pirkti tą odekoloną. Taip ir čia, du skirtingos paskirties administraciniai ar baudžiamieji įstatymai yra sudėti į krūvą“, - kalbėjo liberalcentristas Henrikas Žukauskas. Jo siūlymu, racionaliau būtų atskirti du projektus ir už kiekvieną balsuoti atskirai. 

Kalbėdamas apie gamtos saugojimo projektą, parlamentaras Julius Veselka Seimo salėje teigė „ypač išsigandęs“, kad žmonės net nežinodami gali pririnkti grybų, įtrauktų į Raudonąją knygą, ir būti už tai nubausti.

V. Aleknaitė Abramikienė ramino kolegas, kad tie grybai, kurie yra saugomi, „jokiu būdu nėra, nebuvo ir nebus renkami, nes dažniausiai jie ir neprimena to, ką jūs laikote grybais“. Anot jos, „tie saugomi grybai visiškai nepanašūs į tai, ką mes laikome grybais, tačiau pagal klasifikaciją tiesiog patenka į šią kategoriją ir yra taip vadinami“.

K. Čilinsko tokie paaiškinimai neįtikino. Pasak jo, įstatymo projektą reikia tobulinti, nes neaišku, už ką žmogus gali būti persekiojamas. „Man atrodo, ne vienam čia sėdinčiam nėra aišku, už ką mes ruošiamės žmones sodinti į kalėjimą“, - sakė parlamentaras. „Įstatymas toks negali būti, tiesiog neaišku, kas tau draudžiama, o tiesiog būsi sodinamas į kalėjimą“.

REKLAMA

„Tvarkietis“ Petras Gražulis buvo tiesmukiškesnis: „kažkokių durnaropių apsivalgę rašo Seimo nariai. Arba galbūt tikrai kažkokių specifinių grybų prisivalgę rašo tokius įstatymus“. „Ką mes giname, kur mes apskritai einame? Aš manau, kad tikrai, atsiimkite tą įstatymą ir nedarykime gėdos Seimui“, - toliau piktinosi P. Gražulis, „Viešpatie tu mano Dieve, visai jau čia sublūdimas“.

Nors liberalsąjūdietis Petras Auštrevičius mėgino išaiškinti, kad „grybų klausimu“ yra tik realizuojama tai, kam Lietuvos atstovai jau yra pritarę, o šiuo atveju yra tik įgyvendinamos direktyvos, parlamentarai galų gale vis tiek nusprendė nepritarti Baudžiamojo kodekso pataisoms.

įdomu
2008-11-06 12:46:39
Kada bus sprogdinamos kruvinų okupantų- ruskių statujai ant tilto?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
2008-11-07 10:27:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodel Vokietijoje galima uz holokausto neigima sodint, o pas mus petkeviciai ir kitokios padugnes gali smeizti sausio 13-osios aukas ir pasakoti apie savanoriska istojima?? Lenkijoje ir Cekijoje stalinizmas jau prilygintas nacizmui, pas mus uzsiimama demagogija.   ATSAKYTI
Dzimaktatcija 2008-11-07 09:16:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Idomus tie projektai. Labai noreciau paziureti i teismo bylas ir teismo posedzius kurie sprestu tu zmoniu likimus. O apie slove, apie patriatizmas galite savo vaikams pasakoti, visi zino kas buvo "liesnyje bratja", visi prisimena tai, ir nereikia rodyti pirstu kas yra geras o kas blogas. Kepure nuima cia visi kai tik ateina naujas dede. Neabejoju kad vel po kazkiek metu teis tuos kas dabar geras, kas degino kaimus savo teritorijoj.
   ATSAKYTI
jhp to partizanui 2008-11-06 23:54:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
daug gerbiamasai cia prirasei teisingai-LDK GARBE ,BEI SLOVE-tai prisimink,kad daug kariu kovojo LDK PUSEJE kaip tu vadini barbarai is rytu-rusai,totoriai,karaimai-kurie jau kelis simtus metu gyvena cia LIETUVOJE .jei esi tikras partizanas sito paneigti negali   ATSAKYTI
cho 2008-11-06 23:38:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kvailiu kvailiai. argi sunku buvo atskirti projektus? visiems maziau galvos skausmo butu buve   ATSAKYTI
Baubas 2008-11-06 22:57:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
na kaip suprast 50 susilaike- tai ka jie savo nuomones neturi ar bijo je pasakyt??? ar visa dar zaidzia politikus..liudna   ATSAKYTI
ash 2008-11-06 17:49:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
melas-tiesa, geris-blogis, juk tai galima taikyti betkur, tik skirtingai interpretuojant gali manipuliuoti tais zodziais. tai kaip galima teisti zmogu uz kalba? asmenybes zlugdimas, poziurio paniekinimas tai juk tokiepat nusikaltimai kaip ir persiakiojimas uz nuomone. tai taip iseina, kad priemus ta istatyma jau galima iskart sodinti tuos, kurie uz ji balsavo... ar imanomas persiakiojimas uz nuomone demokratineje valstybeje?   ATSAKYTI
Partizanas 2008-11-06 17:15:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano požiūris šiuo klausimu dvejopas :
iš vienos pusės draudimas neigti istoriją pažabotų rusofilinių atmatų ir 5 kolonos siautėjimą internete ir apskritai viešoje erdvėje, nes dar daug yra visokių (kad ir Tatjana Šalugina iš "ruskojazyčnu" mokyklos, kuri piktinosi projektu "1984") išgamų, kurie atvirai garbina lietuvių Tautos naikintojus.O mes leidžiame jiems nevaržomai kurstyti neapykantą Lietuvai ir melstis bolševikiniams stabams.
Iš kitos pusės, mano įsitikinimu, NEGALIMA NIEKAIP RIBOTI ŽODŽIO LAISVĖS.Tai yra šventa.Kitaip mes esame naciai, mes esame bo;ševikai.Jie irgi neleisdavo suabejoti "istorija", kuri, kaip žinia, buvo pasakos.Nenusileiskime iki išgamų lygio.Kikevienas žmogus turi teisė mąstyti ir visokeripai reikšti savo mintis apie vsiką šiam pasauly.Ypač mane, kaip dorą lietuvį, piktiną HOMODIKTATŪROS užmačios, kad neleisti kritikuoti iškrypėlių.Tas pats ir su NEGRAIS - kuo tas žodis blogas ?Kuriami baubai, iš tokių kvailysčių kuriasi net parazituojantys institutai (ŽTSI), įvairios ES šelpiamos "nevyriausybinės" organizacijos (In Corpore, Tolerastiško Jaunimo Asociacija), kurie persekioja kitaminčių už mintį.Tai yra neteiktina ir nepateisinama.Jei į šauniąją "mažumų" gretą bus įtraukti ir genocidų buvimas-nebuvimas, kaipo didžiulis nusižengimas, tai diskredituoja pačią TIKROS ISTORIJOS mintį.
Esu visiškai įsitikinęs, kad žodžio laisvė turi būti išlaikyta maksimaliai.Atskirais atvejais galima bausti už melą ir/ar šmeižtą, jei jis yra UŽSAKYTAS.Nors, manyčiau, didžiausia bausmė čia - VIEŠUMAS.Jei viešai įvardinti, kas išlaiko 5 kolonos "didvirisus" a lia anarchija.lt ; lithuania.left.ru ; komunizmas.org bei ypatingai pyktibiškas pokaris.info, tada tai suduos lemiamą smūgį šiems IŠGAMOMS.Nes jie yra tiesiai remiami ruSSijos ir viešai tai parodžius, jų patrauklumas tarp "nonkomformistiško" pankinio "jaunimėlio" ženkliai kristų.
Reikia valstybinės propagandos - mokyklose, viešoje erdvėje, internete - kad visi didžiuotųsi Lietuva ir Lietuvių Tauta, pateikti Partizanų didvyriškumą ir atsidavimą, Savanorių, Knygnešių, LDK garbę bei šlovę.taip pat pabrėžti mūsų Tautos tragediją, kurią mums atnešė barbarai iš Rytų.Tada galinga švietimo ir patriotiškumo kampanija pretenduotų išstumti iš rinkos visus 5 kolonos šaukliukus.O banalūs draudimai ir įsakinėjimai daro visiškai priešingą dalyką - duodą lemtingą kozyrį IŠGAMOMS.Tad reikia ne stabdyti priešo puolimą, o eit į KONTRPUOLIMĄ.    ATSAKYTI
Balsas kaip tik 2008-11-06 16:27:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
labai gerai ir aiškiai parašė.   ATSAKYTI
2008-11-06 16:08:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vel suvele "Balsas". Jei nebuciau skaites "Delfi", nebuciau suprates, kame cia problema pakasta.   ATSAKYTI
Smaugliukas 2008-11-06 15:07:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiek atsimenu, ES ar ET įsipareigojimų dėl istorinių faktų neigimo persekiojimo šalims-narėms nenumato (jei tokie yra, būt įdomu gauti nuorodą). Rodos, prieš metus ar du buvo bandoma kažką panašaus priimti, tačiau nepavyko. Beje, iki šiol dar nėra aišku, ar ES apskritai turi kompetencijas baudžiamosios teisės srityje (kad ji sau tokias leidžia, tai kitas dalykas).
Problema yra esminė - kodėl tas, kuris išsako nepatogią ar amoralią nuomonę, turi atsakyti ne tik už tą savo nuomonę, bet dar ir už Lietuvos gerą vardą ar "teisingą" užsienio politiką? Kaip ir kodėl būtent laisvės atėmimas turi tarnauti tokiai politikai? Man tai gana absurdiški prieštaravimai.   ATSAKYTI
Angele 2008-11-06 14:46:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai didele geda Lietuvai, ir demonstruoja musu parlamentaru menka istorine atsakomybe , nepagarba aukoms ir ideologini neisprusima. Kiek zinau, Europos Tarybos dokumntai numato teisine atsakomybe uz nusikatimu zmogiskumui teisinima ir galioja jos salyse narese (47).    ATSAKYTI
Nežiniukas 2008-11-06 14:17:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodėl toks įstatymas priimtas - iš didelės meilės komunistams, ar iš didelės meilės fašistams?

Kurie žudikai geresni - raudoni ar rudi?   ATSAKYTI
Smagliukas 2008-11-06 14:08:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu hmm. Kai kuriose valstybėse, pavyzdžiui VFR, tam tikrų istorinų faktų neigimas yra baudžiami, bet toks įstatymas teisinei valstybei garbės tikrai nedaro. Kišti kažką į kalėjimą vien todėl, kad "negeras", yra drakoniška priemonė, ir apskritai diskredituoja bausmę. Ir "gerų žmonių" diktatūra lieka diktatūra. Beje, ir tada viskas bus po senovei, tik prisidės veidmainiavimas, o karjeras darys tik visais atžvilgiais bespalviai oportunistai.    ATSAKYTI
to dron 2008-11-06 14:06:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tie kariai ne tik kariai kurie kovojo su naciais ir žuvo,bet ir tie kurie Iljos Erinburgo ir kitų komunistų paraginti žagino ir žudė moteris,bei civilius žmones ir po tokio žmonių"išlaisvinimo"pamiršo išeiti namo...   ATSAKYTI
dron 2008-11-06 13:52:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gm, bet nuotrauka tai „gerai“ balsas parinko. Toks jausmas, tarsi balsas palaiko vandalų veiksmus, palaiko karių, žuvusių karo laukuose kovojusiu su nacais atminties niekinimą.   ATSAKYTI
Nieko sau 2008-11-06 13:08:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
daugelyje Europos šalių nacistų karo nuskaltimų neigimas baudžiamas. Ne tik pinigine išraiška, bet ir kalėjimu.

Komunistai apsišiko, kad juos prilygins nacistams. Ir sužlugdė įstatymo priėmimą.   ATSAKYTI
hmm 2008-11-06 12:57:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau, kad bausmės už panašius dalykus apskritai neturėtų būti skiriamos, nes žodžio laisvės sąlygomis turi būti leidžiama išsakyti net ir pačias keisčiausias nuomones.   ATSAKYTI
įdomu 2008-11-06 12:46:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kada bus sprogdinamos kruvinų okupantų- ruskių statujai ant tilto?    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
A. Veryga apdovanojo medikus (tv3.lt fotomontažas)
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose Rytų Lietuvos regiono medikams įteikti apdovanojimai „Už reikšmingą indėlį Lietuvos žmonių sveikatai“. Šie specialiai sukurti ...
vaistai (nuotr. 123rf.com)
Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino rekomendacijas, kurios padės gydytojams atsakingiau skirti raminamuosius ir migdomuosius vaistus, vadinamuosius benzodiazepinus, ...
Aurelijus Veryga (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Vilniaus Vingio parke, prie įėjimo nuo Čiurlionio gatvės, pasodinti ąžuoliukai, kurie yra tarsi simbolinė padėka visiems prisidėjusiems prie koronaviruso (COVID-19) pandemijos ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Per vakar parą registruota 10 naujų COVID-19 ligos atvejų. 2 iš jų – Klaipėdos apskrityje, likusieji – Vilniaus apskrityje. Atvejai įvežtiniai arba susiję su jau žinomais ...
Naujas policijos ginklas prieš greičio mėgėjus (nuotr. TV3)
Kaune pristatytas naujas policijos ginklas kovoje su greičio mėgėjais – nežymėtas „Volkswagen Passat“ automobilis. Kauno apskrities policijos kelių policijos viršininkas ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų