Įkliuvo šimtus tūkstančių iš lietuvių sąskaitų pavogusi rumunų grupuotė

Per tarptautinę teisėsaugininkų operaciją Rumunijoje sučiupti trys sukčiai, įtariami iš Lietuvos piliečių bei įmonių pasisavinę 100-tą tūkstančių eurų. Lietuvoje nuo rumunų grupuotės nukentėjo 80 žmonių ir 20 įmonių, patikėjusių sukčių siunčiamais elektroniniais laiškais.

Iš Lietuvos piliečių ir įmonių sąskaitų sukčiai bandė persivesti sau apie ketvirtį milijono eurų. Dalį operacijų bankams pavyko sustabdyti ir pinigus iš karto gražinti jų tikriesiems savininkams – sukčiai spėjo nusavinti apie 100 tūkstančių eurų. Paaiškėjo, kad jie pasinaudojo „Smart-ID“ sistema.

„Vakar pagaliau buvo užbaigtas tiriamasis darbas įvykdžius sulaikymus, kurių metu buvo sulaikyti mūsų jau seniau identifikuoti asmenys. Turim daugiau tų pavardžių, taigi, įtariamųjų ratas tikrai ne galutinis. Atlikta kratų, tos kratos yra sėkmingos, pavyko netgi vienu atveju sulaikyti įtariamuosius, dirbančius su atidarytais nešiojamais kompiuteriais, ir užfiksuoti, kad jie tuo pačiu metu naudojosi, būtent vykdė tas pačias veikas“, – sako prokuroras Simonas Minkevičius. 

Sukčiai žmonėms siųsdavo elektroninius laiškus, kuriuose buvo pateikiami melagingi siūlymai atnaujinti paskyrą banke ar siunčiamos nuorodos, kurios nuvesdavo į netikras bankų elektroninės bankininkystės paskyras. Jose nukentėjusieji bandydavo prisijungti naudodamiesi programėle „Smart-ID“. Suklastotose svetainėse perimtus kodus sukčiai čia pat panaudodavo prisijungdami mulkinamų žmonių tikrųjų paskyrų ir iš jų sąskaitų persivesdavo sau pinigus.

„Teko dirbti su įtariamaisiais, kurie ne tik kad niekada nėra buvę Lietuvoje, jų per visą tyrimą nebuvo, jie niekada nebuvo atvykę į Lietuvą. Bent jau mes neturim duomenų, kad juos apskritai kas nors su Lietuva sietų. Jie čia nėra palikę jokio fizinio pėdsako“, – pasakoja S. Minkevičius.

REKLAMA

Tokios sukčiavimo schemos pradėtos naudoti pernai birželį. Kaip paaiškėjo, tie patys sukčiai siautėjo Estijoje – šioje šalyje taip pat naudojama „Smart-ID“, paslaugas teikiančios Estijos įmonės sistema naudojama ne tik jungiantis prie bankų sistemų, tačiau ir prie Vyriausybės elektroninių paslaugų portalų. Estijoje nuo sukčių nukentėjo apie 500 įmonių ir žmonių.

„Viso per dvi valstybes tiriam apie 600 epizodų, Lietuvoje mažiau, tik apie šeštadalis, 101 epizodas. Ten nukentėjusių asmenų yra šiek tiek daugiau, kadangi kai kuriais atvejais buvo įsilaužiama į įmonių vadovų sąskaitas ir pinigai nurašomi ne tik iš jų pačių bet ir su jų sąskaitomis susietų jų vadovaujamų įmonių sąskaitų, kaip ir vienas epizodas, bet du nukentėjusieji“, – teigia S. Minkevičius.

Esą tokia apgaulės sistema buvo naudojama iki šiol. Per tarptautinį tyrimą pavyko nustatyti, kad nusikaltimus darė ta pati organizuota grupė Rumunijoje. Per operaciją sulaikyti trys įtariamieji. Ikiteisminius tyrimus atlieka ir Rumunijos, ir Estijos, ir Lietuvos pareigūnai. Įtariamiesiems inkriminuojamas sukčiavimas, neteisėtas prisijungimas prie informacinių sistemų, duomenų perėmimas ir kitos nusikalstamos veikos.


Rašyti komentarą...
N
Nuomonė
2020-10-01 13:07:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bankai su savo naujom technologijom ir atvėrė duris tokiems sukčiams. Maža, kad patys bankai lobsta už mūsų sąskaitas, tai dar ir sukčiams peno suteikė.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų