Maldeikienė: jeigu valstiečiai arba panašūs į juos gaus galią, tai būtų labai baisūs procesai

Aušra Maldeikienė dažnam lietuviui yra žinoma ne tik dėl savo nuveiktų darbų, bet ir dėl aštraus liežuvio bei gebėjimo argumentuotai kritikuoti. Šiandien europarlamentarė dirba Briuselyje, tačiau fizinis atstumas nuo Lietuvos netrukdo politikei aktyviai dalyvauti diskusijose Lietuvoje. Apie tai, kaip ji vertina šio Seimo nuveiktus darbus, kaip palygintų Lietuvą su Belgija ir apie koronaviruso aktualijas – šiame pokalbyje.

Aušra Maldeikienė (Monikos Požerskytės nuotrauka) (nuotr. asm. archyvo)

Politikė A. Maldeikienė jau daugiau nei metus dirba ir gyvena Briuselyje. 2019-aisiais ji buvo išrinkta į Europos Parlamentą. Pokalbiui prasidedant, europarlamentarė pasakoja, kad praėjus metams darbo užsienyje, Lietuvos ji ilgisi. Tačiau kai kurie dalykai gimtinėje kelia nerimą. Tai – politikų susireikšminimas, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) darbas ir koronaviruso pandemijos valdymas šalyje.

Aušra Maldeikienė (Monikos Požerskytės nuotrauka)

Mūsų pokalbiui prasidėjus sakėte, kad rinkimams planuojate grįžti į Lietuvą. Ką manote apie priešrinkimines aktualijas Lietuvoje?

Prieš porą dienų prisistatinėjo Liaudies partija, Nendrė (Černiauskienė – aut. past) ir visi kiti. Buvo labai juokinga. Dėl to manau, kad teismo sprendimas, dėl kurio visos partijos privalo prisistatyti ir turėti vienodas konkuravimo sąlygas, yra labai geras. Aišku, minutė yra absurdas, bet politikas turėtų atskleisti oponento argumento silpnąsias puses. O kas Lietuvoje dar tikrai yra blogai, tai VRK ir jos intelektualinis pajėgumas.

REKLAMA

Gal galite patikslinti, ką VRK, jūsų nuomone, daro ne taip?

Šitaip debatų organizuoti negalima. Pirmiausia, politiniai debatai yra argumentų kova. Dabar padarytas spektaklis, maždaug, pasižiūrėkite, kokie jie visi kvaili ir kaip čia viskas neįdomu. Gal ir klausimai nuobodūs, bet daug blogiau yra tai, kad gyvenimas šiaip nėra įdomus, o kai esi politikoje, tu turi net neįdomiu klausimu pamatyti svarbiausias puses.

Iš tikrųjų, debatų taisyklės yra beprasmiškos, nužudo politiką. Jeigu tokie debatai būtų buvę 1987–1990 m., prieš Atkuriamąjį Seimą, tai vis dar sovietmečiu gyventume. Visi pokalbiai anksčiau vykdavo ilgai, o politikai tikrai sėdėdavo ir ginčydavosi. Po kurio laiko tu aiškiai supranti, kas turi kompetencijų, o kas ne, ir kas turi pačią pagrindinę kompetenciją politikui – sustoti ten, kur jis nieko nesupranta. Aišku, žurnalistai turi būti aukšto lygio, o kas juos į tokią situaciją pastatė, tai aš manau, kad čia yra VRK darbas.

Galbūt turite konkrečių pavyzdžių sakydama, kad politikas turi laiku sustoti?

Dianos Nausėdienės skandalas. Moteris staiga nusprendė būti visų galų meistrė ir įsivaizduoja, kad jos statusas suteikia teisę pranešti savo įžvalgas. Aš dabar darau jos kalbos stenogramą, iš pradžių juokas ima, o paskui verkti norisi. Sakiniai be prasmės. Bet tai yra labai gerai, kad tu tiesiog pamatai. Kai debatų nėra, kokiais tu kriterijais gali remtis?

Kaip buvusi Seimo narė, kaip vertinate šio Seimo nuveiktus darbus?

Manau, kad šis Seimas yra pereinamasis. Valstiečiai žalieji neturėjo tiek intelekto pradžioje. Jie turėjo jėgos, skaitmeninės galios, bet jie neturėjo intelekto. Dabar intelekto jie prikaupė. Koks tas intelektas ir kokia jo kokybė, jau kitas klausimas. Dar prieš kelias dienas žiūrėjau, kad jau penki antikonstituciniai įstatymai priimti, o tai yra daug.

REKLAMA

Seimas turi pakankamai kompetentingą teisininkų skyrių. Blogai ir panaikintas Europinės teisės skyrius. Dabar nebėra analizės, ar įstatymas koreliuoja taip, kaip siūloma europine teise. Toliau Skvernelio skandalas su 15min dėl to, kad išėjo knyga. Na, kukliai pasakius, tai yra absurdas. Jeigu šitie žmonės arba panašūs į juos gaus galią ir valstiečiai vadovaus, aš manau, kad tai būtų labai baisūs procesai.

Aušra Maldeikienė (Monikos Požerskytės nuotrauka)

Neseniai dalijotės Vaidoto Zemlio įrašu, kuriuo kritikuojamas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) sprendimas neberinkti detalios kiekvieno užsikrėtimo informacijos, nes NVSC nebespėja jos apdoroti. Ką manote apie šią situaciją?

Aš pasidalinau įrašu, kurį parašė mano kolega. Su juo aš dirbau 15 metų ir žinau, kokio tai yra nežmoniškai aukšto lygio specialistas. Tai yra vienas geriausių Lietuvoje ekonometrų, mokslų daktaras.

Pirma, pasidalinau todėl, kad jo ekspertizė yra kaip Maldeikienės apie politinę ekonomiją – gali būti visiškai ramus kokybe. Kitas dalykas, aš labai gerai suprantu duomenų naudą. Visus mėnesius nuo kovo NVSC skaičiai nesueidavo. Jau visi profesionalai Lietuvoje juokėsi iš to, kaip jie nesusitvarko su skaičiais.

Norint suprasti, kas iš tikrųjų Lietuvoj vyksta, mes turime labai aiškiai žinoti, kokie yra realūs skaičiai, turėti rimtas, tvarkingas duomenų bazes ir paskelbimą. Pinigus valstybei reikėtų nustoti mėtyti po šimtą eurų turizmo centrams ir taip toliau. Tačiau reikėtų pažiūrėti, kad valstybė turėtų informaciją, kuria remiantis galėtų priimti logiškus sprendimus. Sprendimus priima ne Veryga. Sprendimus reikia priimti turint analizę. Tai, kad duomenys nebebus skelbiami, yra mažų mažiausiai skandalinga.

REKLAMA

Kaip žinia, jūs juk didžiąją laiko dalį leidžiate ne Lietuvoje.

Aš tiesiog dabar gyvenu ne Lietuvoj, nes atvažiavimo problema pasidarė didelė.

Briuselyje dabar būnate. Kaip palygintumėte koronaviruso valdymą Belgijoje ir Lietuvoje? Kokių skirtumų pastebite?

Man labai sunku lyginti, kai Lietuvoje nebuvau pusantro mėnesio. Belgija turi didelį skaičių atvejų. Vienintelis akivaizdus dalykas yra tai, kad gatvėje visi vaikšto su kaukėmis. Kai aš išvažiavau, Vilniuje žmonės, tarsi, ironiškiau žiūrėjo. Daugiau žmonių buvo be kaukių.

Taip pat, kaip Lietuvoje, atsisėdęs gatvėje tu gali nusiimti kaukę, gerti kavą, alų, benziną, kas tau į galvą ateina. Na, čia niekas nekovoja su alkoholizmu, todėl ir tų alkoholikų labai nedaug. Jaučiasi fizinės distancijos laikymasis, žmonės atsakingai žiūri. Tiesa, prieš kelias dienas pranešė, kad nuo spalio 1-osios galėsime vaikščioti be kaukių visur, išskyrus parduotuves. Žodžiu, kada įeisime į kokį pastatą.

Kaip su koronaviruso apsaugos priemonėmis jūsų darbovietėje?

Europos Parlamente (EP) labai griežtai žiūrima į kaukes, be jos niekas net neįleistų į pastatą. Be kaukės mums leidžia būti tiktai kabinete. Jeigu kabinete yra ne vienas žmogus, o tu esi su padėjėju, tai jūs abu turėtumėte turėti kaukes. Dar EP spalio 1-ąją atsidaro testavimo punktas, kuriam yra skirti tie pinigai, kuriuos mes sutaupėme dėl to, kad neskraidėme. Tai, vis dėlto, yra brangus malonumas. Punktas padės EP nariams ir padėjėjams dirbti savo darbą. Pasidarysim testą ir galėsim skristi į savo vietas, kur mes esam išrinkti. Šiuo atveju, aš į Lietuvą. Grįžus vėl darys testą.

REKLAMA

Pabaigai, Aušra, juk dar praėjusių metų rinkimų metu sakėte, kad ši kadencija EP jums jau bus paskutinis pasispardymas politikoje. Ką veiksite po to?

Liko ketveri metai karjeros, o po to išvažiuosiu gyventi į kaimą. Rašysiu knygas, auginsiu pomidorus ar dar kažką. Vėl po truputį skambinsiu pianinu. Buvau pradėjusi, o vėliau susirgau ir nebeturėjau jėgų. Dabar, kai esu sveika, tai skambinsiu. Vėl turėsiu katę. Visas kates apžiūrinėju ir galvoju, kokią aš katę turėsiu. Jeigu gyvensiu kaime, tai gal net ir šunį įsitaisysiu. Šuo kaime irgi yra gėris. Šiaip labai laukiu seno žmogaus gyvenimo.


Rašyti komentarą...
N
Nuomonė
2020-09-29 18:20:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Maldeikiene!!! O mes jau gyvename ne sovietmečiu?? Parodyk, iš kurios pusės? Stalinas pavydėtų dabartinei valdžiai!!!! Komunistai anais, "atkuriamojo" seimo laikais kai sulindo valdžion, kai utėlės, dar ir dabar tebesėdi, balti, pūkuoti ir nekalti, kai kūdikiai!!!
Atsakyti
-25

R
Roma
2020-09-29 20:38:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
ir kam karbauskiniai turi stabdyti? Kubilius pasirašė dokumentus dėl Astravo,tai tegul ir stabdo.
Atsakyti
-20

G
Gres
2020-09-29 18:51:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Prakalbo ta, kuri kovoja už LGBT, už nuodinga stambulo konvencija ir leidžia sau Nausėdienę idiote išvadint. Jei gautų valdžia tokia kaip Maldeikienė ar jos draugė Šimonytė va čia tai nelaimė būtų..
Atsakyti
-67

SKAITYTI KOMENTARUS (84)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų