Linkevičius apie situaciją Baltarusijoje: nematau perspektyvų Lukašenkai išsilaikyti poste

Situacija Baltarusijoje nerimsta. Tauta aiškiai rodo tai, kad Aliaksandras Lukašenka nebėra pageidaujamas prezidento kėdėje. Į susiklosčiusią situaciją reaguoja ir Lietuva. Pirmadienį nuo pat ryto prezidentas Gitanas Nausėda rengė susitikimus su atsakingais šalies institucijų vadovais.

Plačiau apie situaciją Baltarusijoje ir Lietuvos veiksmus kalbėjo žurnalistė Jolanta Svirnelytė su Užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi.

Nuo ankstaus ryto prezidentas rengia susitikimus, jums šiandien dukart teko eit į prezidentūrą. Pirmą kartą su Seimo vadovu, komitetų vadovais, antrą kartą – jūs, Krašto apsaugos, Vidaus reikalų, VSD, Antrasis departamentas. Tai kokio rimtumo situacija Lietuvoje?

Mes ne tik atidžiai stebim, bet ir kitų vertinimu dalyvaujam aktyviausiai. Tai čia ir įpareigoja, ir be abejo, tai ir mūsų kaimynystė, artima kaimynystė. Tai mes tikrai atidžiai stebim, kokia ten situacija. O ji, kad būtų ramesnė – sunku, negalim pasakyt.

(107 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Minskas tokios minios dar nematė – šimtatūkstantinis maršas reikalavo laisvės ir Lukašenkos pasitraukimo

Tiesą sakant, nežinom į kurią pusę viskas pakryps. Ar toliau eskaluosis ir prieis prie užsienio invazijos, į ką čia buvęs vadovas ir ragina padaryt neturėdamas tam jokių priežasčių, jokio teisinio pagrindo, jis cituoja sutartį Sąjunginę, čia ateit į pagalbą, kai grėsmė iš užsienio, jos nėra, ją reikia išgalvoti.

Bet jie sako, kad turi kolektyvinės gynybos sutartį ir kad remiantis tuo jie gali.

Tai sutartį turi ir sutartį parašyta, kad tarpusavio pagalba, jeigu yra užsienio karinė grėsmė, pavyzdžiui, bet jos nėra. Ją reikia išgalvot. Kad labiau įtikintų savo žmones rengiamos tokios keistos priešraketinės gynybos pratybos Astravo zonoje. Tai vidinei auditorijai, kad pagrįstų tą savo nerimą dėl išorės grėsmės. Bet grėsmė yra ne išorės, o vidaus. Ir tas grėsmės šaltinis yra buvęs vadovas.

REKLAMA

O kokia tikimybė, kad Rusija ateitų į pagalbą? Kremlius jau sakė, kad vos tik Aliaksandras Lukašenka paprašys – mes ateisim?

Gal palikčiau politologams diskutuot, bet tai būtų sunkus Rusijai sprendimas. Nes tai tikrai reikėtų Rusijai žiūrėt ir į vidaus auditoriją. Ir nemanau, kad tas signalas vidaus auditorijai būtų labai palankus. Ateiti tokiom aplinkybėm į šalį. Tiesiog paprastai paimti ir ją prisijungti, bet kartu būtų paleistas signalas savo žmonėms, kaip su jais bus elgiamasi, kai ateis laikas.

Ir jau dabar ten yra visokių neramumų Chabarovske ir kituose regionuose taip, kad nežinau, ar tai būtų labai naudinga Rusijos vadovybei taip pasielgti. Sunkus būtų pasirinkimas.

O kokia padėtis pas mus? Ką sako žvalgybininkai, Antrasis departamentas? Gal reikia specialią parengtį įvesti?

Tai mes tam ir stebim situaciją. Tam ir yra kiekvieną dieną informacija renkama ir manau, kad čia kažkokių nerimo signalų neturėtų būti Lietuvos saugumui tieiosgine prasme. Tai čia reikia nuramint žmones šiuo požiūriu, bet tai, kas vyksta be abejo atsilieps. Ir jeigu tikrai eskaluosis labiau ir įsilies į kažkokį konfliktą – nenoriu prognozuot įvairių scenarijų, bet visais atvejais padėtis nėra aiški ir ką mes turim daryti, tai pirmiausiai labai aiškią politinę poziciją ir vertinimus išsakyt, ne tik nacionaliniu lygiu, ką ir padarėm, ką, tikiuosi, rytoj ir Seimas pasakys su savo pareiškimu labai aiškiai vertindamas situaciją, bet konsoliduot tarptautinį dėmesį ir tą turim padaryt mes, nes į mus daug kas žiūri.

REKLAMA

Kadangi tai yra mūsų kaimynė NATO vadovai sako, kad pajėgos nėra padidintos Lietuvoje. Galbūt yra aptartas planas, kad jos būtų padidintos? Ta pati Rusijos grėsmė ar tokie dalykai svarstomi?

NATO vadovybei įeina į jų užduotis stebėti situaciją ir jeigu yra kažkokių grėsmių ar pavojų visada priimami sprendimai sustiprinti pajėgumus.

Bet ar susitikimuose tai svarstot?

Tas daroma darbo lygiu be ypatingų paraginimų. Toks darbas, aljansas tam ir yra, kad stebėtų situaciją, adekvačiai reaguotų, garantuotų saugumą teritorijų tai yra tieiosg tokia užduotis, taip kad įsivaizduot, kad čia kažkas tokio ypatingo patarta turi būt, tai to net nereikia.

Tai reikalui esant NATO kariai atsirastų Lietuvoje nedelsiant?

Be abejo. Be jokios abejonės. Tačiau noriu pabrėžti, kad mes labai aiškiai išsakom ir dėl tos grėsmės iš mūsų nebuvimo, nes tikrai nieko ypatingo neįvyko – vyksta reguliarios pratybos, apie kurias mes informuojam.  Jeigu apie tai, kas vyksta anoj pusėj nėra net informuojama, nenoriu lygintis, bet mes elgiamės pagal pasitikėjimo priemonių  standartus ir čia nėra jokio pagrindo nerimauti arba kažkaip aliarmuotis.

(38 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Protestai Baltarusijoje

O kaip nacionalinės sankcijos, teko girdėt, kad Lietuva ruošia tam tikrų asmenų sąrašą, kurie būtų neįleidžiami į Lietuvą. Tai kada tas sąrašas realiai pradėtų veikt?

Tokio kaip sąrašo nėra. Mes esam numatę, kad asmenys iš tų segmentų, esam viešai išsakę, tai aš turiu omeny rinkimų komisijos aktyvas, kurie pavogė iš žmonių rinkimus ir tai irgi sąlygoja tas įtampas, jėgos struktūros, kurios naudoja perteklinę jėgą, vidaus reikalų ministerija, specialaus milicijos būrio vadovybė ir panašūs. Tai jie yra ir siūlomi pamąstymui europinėms institucijoms, kadangi šalys dabar paragintos pateikti savo pasiūlymus, tai mes juos teikiame, bet kaip jau sakiau, neatmetu galimybės ir nacionaliniu lygiu reaguoti – vienas kitam netrukdo.

REKLAMA

Tai būtų tam tikras žmonių sąrašas, kurie būtų neįleidžiami į Lietuvą?

Jeigu europinės sankcijos, būtų užšaldyti jų aktyvai bankuose, kas irgi yra aktualu. Taip kad tai yra veiksmingos priemonės.

Tai jūsų manymu, Lukašenka išsilaikys poste?

Nematau tokių perspektyvų. Nes jeigu tai atsitiktų tai būtų problemų visiems: ir jo sponsoriams, ir jam pačiam, ir jo šaliai.

Visą pokalbį žiūrėkite video reportaže.


Rašyti komentarą...
v
vacys
2020-08-17 20:16:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
gerai, kad ir tavęs pusproti nelaimingas neliks poste po seimo rinkimų
Atsakyti
-4

V
Vvvv
2020-08-18 13:55:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ko kisat savo snukius i kita respublika
Atsakyti
-6

E
E
2020-08-20 05:49:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tauta - tai visa Baltarusija , ne keli šimtai ar tūkstančiai.Tai jie mano ir sprendžia, ne koks Lietuvos specialistas ar
politologas.Manyti sau gali ką nori, tai tik manytojo nuomonė.Per daug jau savo nuomonės reiškėjų ir komentatorių.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (49)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų