Marius Laurinavičius. Rinkimų Baltarusijoje nebuvo, nėra ir nebus

Sekmadienį vyksiantys Baltarusijos prezidento rinkimai gali paskatinti šios šalies valdžią griebtis smurto prieš opoziciją ir pilietinę visuomenę. Kokie galimi scenarijai? Kas vyksta galios žaidimų tarp Minsko ir Maskvos užkulisiuose? Kalbamės su Vilniaus politikos analizės instituto ekspertu Mariumi Laurinavičiumi. 

Sekmadienį vyks prezidento rinkimai kaimyninėje Baltarusijoje. Ar viskas vyks pagal tradicinį scenarijų, kai prezidentas Aleksandras Lukašenka laimi, ar šįkart viskas gali būti kitaip? 

Pirmiausia, aš turėčiau pasakyti, kad rinkimų Baltarusijoje nebuvo, nėra ir nebus. Bent jau tol, kol A. Lukašenka valdys kaip diktatorius šitą šalį. Rinkimai iš tiesų yra konkurencija tarp įvairių idėjų žmonių ir panašiai, o to Baltarusijoje tikrai nėra.

Pirmiausia, Baltarusijoje neprileisti pagrindiniai kandidatai, tikrai galėję mesti iššūkį Lukašenkai, nėra nei spaudos laisvės, dabar jau neleidžiami ir mitingai, tai yra visiškai nieko bendra su rinkimais neturintys reiškiniai. 

Kuo ši rinkimų butaforija skirsis nuo ankstesnių? 

Ji skiriasi tuo, kad žmonių aktyvumas ir pilietiškumas Baltarusijoje iš tiesų yra neregėtas per 15 metų, o gal net nuo pat Lukašenkos valdymo pradžios. Ir tai keičia situaciją, nes Lukašenkai „nusipaiškyti“ 72 ar kiek ten procentų, yra daug sunkiau. Vis tiek jau žmonės mato, kokias minias surenka tie opozicijos mitingai. Tai jei Lukašenka „nusipaišys“ ar 60 procentų, ar daugiau, tikrai niekas nepatikės. 

REKLAMA

O po to svarbiausias klausimas, kas vyksta po tos rinkimų farso dienos, kai bus paskelbti rezultatai, kurie tikrai neatitiks jokio sveiko proto ir žmonės išeis protestuot, nes Baltarusijoje žmonės iš tiesų išdrąsėjo. 

Protesto mastai kur kas didesni nei anksčiau, politologai jau dabar spėja apie smurto protrūkį, galimą nuo pat rinkimų dienos. Kaip manote, ar tas smurtas gali būti didesnis nei įprasta? Ir ar gali jėgos struktūros pamažu pereiti į opozicijos pusę?

Kol kas tokių ženklų, kad apskritai koks nors skilimas Baltarusijos valdžioje įvyktų, nėra. Revoliucijoms dažnai neužtenka žmonių aktyvumo, tai yra paprastų piliečių išėjimo į gatves. Taip pat turi įvykti ir elito skilimas. Tai elito skilimo Baltarusijoje kol kas nematyti. Tai kol kas sakyčiau, kad kol kas tam nėra jokių požymių. 

O kalbant apie smurto protūkį. Tai, kas jau įvyko Baltarusijoje, tai, ką Lukašenka daro, kalbėdamas apie tuos neva sulaikytus jo samdinius, kalbėdamas apie kraujo praliejimą pats ne vieną kartą, visa tai rodo, kad, deja, smurto protrūkis šį kartą gali būti labai didelis. 

Plačiau žiūrėkite „Dienos komentare“ viršuje.


Rašyti komentarą...
P
Pilietis
2020-08-06 18:25:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Svarbu kad Lietuvoje rinkimai skaidrūs. Sarašiniai seime tupi ir be šakių neiškrapstysi. Kaip dabar anūką galima iškrapštyt. Senelis pastatė ir šventa. Jai ne sarašai, gatves šluotų tas lyderis.
Atsakyti
-1

R
Robertas
2020-08-07 16:57:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šita durniu tai visada rusai puola
Atsakyti
-1

G
Gintas
2020-08-08 07:49:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Politologų Lietuvoje NĖRA, NEBUVO ir NEBUS!!!!!
SUBINLAIŽIŲ gauja!
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (22)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų