Lietuva, kaip ir dalis Latvijos bei Lenkijos jau seniai žinoma kaip didžiausias erkinio encefalito židinys Europoje. Vis dėlto nors sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga dar pernai metų vasarą ir žadėjo, kad šiemet vakcinų nuo šios ligos klausimas bus išspręstas, pažadai kol kas yra įstrigę vietoje.

Erkės (nuotr. Shutterstock.com)

Erkės (nuotr. Shutterstock.com)

Erkinio encefalito virusą mūsų šalyje nešioja beveik 1 procentas erkių populiacijos. Medikai įspėja, kad ši liga ypač pavojinga tuo, kad gali turėtų negrįžtamų padarinių žmogaus sveikatai, o vienintelis būdas nuo jos apsisaugoti – skiepai.

Pandemija planus pakoregavo

Dar praėjusią vasarą A. Veryga užsiminė, kad šiemet ketinama apsispręsti dėl kompensuojamos vakcinos nuo erkinio encefalito ir kokioms grupėms tą skiepą būtų galima kompensuoti.

„Mes turime imunoprofilaktikos programą, joje suplanuota apsispręsti dėl kompensavimo šitos vakcinos – kokioms grupėms reikėtų, kurioms nereikėtų“, – teigė A. Veryga. 

Tuo metu jis svarstė, kad vaikų nelabai prasminga vakcinuoti, nes jų imuninė sistema yra pakankamai atspari kovoti, bet gal vyresnius žmones reikėtų skiepyti.

REKLAMA

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

Pasiteiravus, ar, kaip žadėta, bus galimybė grupei žmonių nuo erkinio encefalito pasiskiepyti nemokamai, Sveikatos apsaugos ministerija patikslino, kad tokia priemonė yra numatytas, tačiau dėl pandemijos jos svarstymas buvo atidėtas.

„Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019-2023 metų programos įgyvendinimo priemonių plane yra numatyta priemonė nustatyti erkinio encefalito rizikos grupes, svarstyti jų skiepijimo galimybes 2020 metais. Dėl kilusios COVID-19 ligos pandemijos 2020 metais šis klausimas kol kas nėra svarstytas, sprendimai bus priimami atsižvelgiant į finansines galimybes“, – teigiama  ministerijos atsiųstame atsakyme.

Sergamumas išaugo

Specialistai gi pabrėžia, kad jau per 5 pirmus šių metų mėnesius fiksuojama daugiau susirgimų erkiniu encefalitu nei pernai.

„Jei lygintume šių penkių mėnesių sergamumą su praėjusių metų, tai skirtumas būtų 55 ir 33. Taip jeigu pernai pirmas susirgimo atvejis buvo užregistruotas balandžio mėnesį, tai šiemet – jau kovo“, – pabrėžė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas prof. Saulius Čaplinskas.

Jo teigimu, manoma, kad tam įtakos galėjo turėti tiek šilta žiema be sniego, tiek galbūt ir tai, kad karantino metu daugiau žmonių leido laiką gamtoje ir lankėsi miške.

„Iš viso per praėjusius metus buvo užfiksuota 711 susirgimų erkiniu encefalitu. Deja, 6 žmonės mirė. Vis dėlto, nors neturime duomenų kiek, bet žinoma, kad daug žmonių vargina liekamieji ligos reiškiniai – nuo galvos skausmų, sumažėjusio darbingumo iki įvairių parezių (paralyžiaus) ir panašiai“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.

REKLAMA

Užsikrėsti rizikuoja kiekvienas

Anot ULAC vadovo, situacija dėl erkinio encefalito kaip ir kitų užkrečiamųjų ligų dar labiau komplikuosis ir COVID-19 pandemijos fone. 

„Aišku, erkių daugėja ir nepriklausomai nuo to, keičiantis klimatui. Tačiau bet kuriuo atveju norėtųsi, kad vienos problemos visiškai neužgožtų kitų ir būtų kuo operatyviau grįžtama prie šio klausimo“, – sakė S. Čaplinskas. 

Vienas iš erkinio encefalito diagnostikos ir gydymo pradininkų Lietuvoje prof. Alvydas Laiškonis pastebėjo, kad gydytojai infektologai ne kartą buvo kėlę šį klausimą, tačiau pirmiau buvo pasirinkta įgyvendinti meningokoko infekcijos skiepų kompensavimą.

„Reikėtų ir pačiai visuomenei organizuotis, pradėti šį klausimą judinti, kad būtų įtrauktas į dienotvarkę. Tačiau nežinau, ar po koronaviruso kas dabar kels šį klausimą, nes visas dėmesys skirtas pandemijai. Nežinau, ar kas apie erkes dabar kalba“, – sakė jis. 

S. Čaplinskas

S. Čaplinskas

Paklaustas, kokias galėtų išskirti rizikos grupes, kurioms būtų reikalinga bent dalinė kompensacija erkinio encefalito vakcinai, S. Čaplinskas pabrėžė, kad realiai kiekvienas atsiduria padidintos rizikos grupėje.

„Aišku, bet ji didesnė yra tiems, kurie daugiau laiko praleidžia miške dėl savo profesijos ar gyvenimo būdo. Bet tai nereiškia, kad žmogui kur parke negali įsisiurbti erkė ar ją į namus parsinešti su augintinis gyvenant kad ir miesto centre“, – įspėjo ULAC vadovas. 

A. Laiškonis savo ruožtu pridūrė, kad dar viena svarbi grupė, kuriai vakcina turėtų būti kompensuojama – kariai, vykstantys į mokymus, pratybas, miškuose.

REKLAMA

Profesorius pabrėžė, kad mūsų šalyje tarp sergančių visgi daugiausiai būna vyresnio amžiau žmonių, kurie eina į miškus grybauti, uogauti. Pirma banga paprastai fiksuojama gegužę–birželio pradžioje, antra – rugsėjo mėnesį.

Kaimynai latviai kompensuoja

ULAC vadovas priminė, kad Pasaulinė sveikatos organizacija aiškiai rekomenduojanti šią vakciną vykstantiems į šalis, kur sergamumas yra 5 ir daugiau atvejų  100 tūkst. gyventojų. 

„Pas mus sergamumas gi yra nuo 3 iki 5 kartų didesnis. O mes čia gyvename, ne atvykstame turistauti. Taigi yra didelė problema ir pavojus. 

Tad turėti galimybę pasiskiepyti kompensuojama vakcina būtų labai efektyvus sprendimas. Aišku, jei nėra galimybės kuo greičiau įdiegti pilną kompensavimą, gali būti dalinė, pavyzdžiui, kaip yra ir kitose šalyse – toje pačioje Latvijoje“, – dėstė jis.

Erkės

Erkės

A. Laiškonis patikslino, kad Latvijoje buvo paskiepyti paaugliai, vakcina įtraukta kaip vaikų skiepijimo kalendorių: „Ir toliau juos reikės skiepyti tik po penkerių metų. Viso to rezultatas –  buvo pastebėta, kad susirgimų sumažėjo.“

Pašnekovas pateikė ir Austrijos pavyzdį, kur paskiepijus didelę dalį populiacijos sergamumas erkiniu encefalitu taip pat sumažėjo.

„Pas juos irgi buvo paplitęs erkinis encefalitas, tai jie paskiepijo visą populiaciją ir teliko  fiksuojami  pavieniai atvejai. Taigi jie investavo pinigus ir gavo labai gerą efektą, nes tokio ligonio gydymas valstybei brangiai kainuoja. Nors specifinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra, bet trečdalis persirgusiųjų lieka neįgaliais visam laikui“, – pabrėžė A. Laiškonis.

REKLAMA

Dalis perserga nejausdami

Infektologas priminė, kad erkinis encefalitas pavojingas tuo, kad šios ligos gydymas tėra simptominis, o pasekmės gali būti itin skaudžios: pradedant nuo miego, pažinimo sutrikimų, baigiant sunkiu paralyžiumi. Trečdalis susirgusiųjų erkiniu encefalitu lieka invalidais.

„Pirmiausia erkinis encefalitas pasireiškia kaip gripas. Kadangi vasarą šiaip juo dažniausiai niekas neserga, karščiavimas, negalavimas po kelių dienų ir praeina. 

Tik vėliau išsivysto antroji susirgimo banga jau su smegenų pažeidimu, kai atsiranda klinikiniai simptomai – pykinimas, vėmimas, galvos skausmai. Kai liga pasireiškia smegenų dangalų ir nervų pažeidimais, tada jau prireikia gydymo stacionare“, – aiškino A. Laiškonis.

Tačiau jis pridūrė, jog nereikia pamiršti, kad dalis perserga nepastebima erkinio encefalito forma. Vis dėlto, persirgus šia liga imunitetas jai įgyjamas visam gyvenimui.

Pasiskiepyti niekada nevėlu

ULAC duomenimis, nepaisant karantino, šių metų kovo ir balandžio mėnesiais buvo įskiepyta 18,5 tūkst. dozių daugiau nei pernai per tokį patį laikotarpį.  

„Džiugu, kad žmonės ieško galimybių pasiskiepyti savo lėšomis, nors tai kainuoja daug, ypač jei šeimoje daugiau vaikų“, – sakė S. Čaplinskas.

Gydytojai primena, kad nors geriausia skiepytis vasario pabaigoje–kovo pradžioje, pasiskiepyti ir dabar nėra vėlu, tik taikoma pagreitinta schema: vienas skiepas – šiandien, antras – po dviejų savaičių.

Įprastai reikia trijų skiepų: vieno šiandien, kito – po mėnesio, trečio – po 3–9 mėnesių. Vėliau skiepą prireikia pakartoti po 5 metų, priklausomai nuo amžiaus (vyresniems nei 75-erių metų amžiaus asmenims) – ir po trijų.

REKLAMA

Vakcina

Vakcina

„Žmogus saugus gali jaustis jau po pirmo skiepo, t. y. praėjus 45 dienoms arba pusantro mėnesio. Tačiau norint, kad susiformuotų imunitetas ilgesniam laikui, reikia papildomų skiepo dozių“, – pastebėjo A. Laiškonis.

Gydytojas atkreipė dėmesį į tai, kad būtų vertinga turėti ir skiepų pasą. „Neretai žmonės užmiršta, kada skiepijosi, praleidžia terminą, tada tenka viską pradėti iš naujo. O tokiame pase būtų įrašyta, kokia, kokios firmos vakcina ir kada buvo įskiepyta, kada laukia kiti skiepai“, – pastebėjo infeektologas.

Jis pridūrė, kad retais atvejais šia liga galima užsikrėsti ir vartojant ožkos pieną, tai dažniausiai būna šeiminiai atvejai. 

Primenama, kad kita galinti būti ne mažiau klastinga erkių platinama liga – Laimo liga. Nors antibiotikais ji gali būti visiškai išgydoma, laiku nepastebėta žmogų gali invalidizuoti ne ką mažiau.

Paprastai šią ligą išduoda aplink įkandimo vietą atsiradusi raudona dėmė. 

Nesveikas
2020-06-25 05:05:39
Reik erkes korona uzkrest kad isdviestu..
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
O tai 2020-06-27 23:19:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pažadai įstrigo... Kas pas juo??s dar neįstrigo   ATSAKYTI
MARIJA 2020-06-25 23:47:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sedi seimo gliusiai ir negalvoja nieko apart kaip isdalyti 6,5 milijardo,kad dar po keleta milijonu jiems dar NETYCIA I KISENE IKRISTU.kas dar svaigstat kad panaudos TAUTOS GEROVEI,bevitiski esat svajokliai. nei JUS,NEI JUSU VAIKAI ,NEI ANUKAI jiems brudams Nerupit,beje rupit tik tiek,kad jus ir jusu palikuonys,taip pat ir mano tures tuosVAGIU isvaistytus trilijonus kruvinu prakaitu atidirbti.dalis laimes pabege kuo toliau is isgamu valdomos TEVYNES   ATSAKYTI
Haris 2020-06-25 18:10:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dabar viska nurašoma ant kovid-19.Erkes reali gresme!O vyrusas paprastas sezoninis grypas.Nejaugi jie mano ,kad čia visiškai nera mąstančių žmonių.Lietuvoje sirgo siais metais nors vienas žmogus grypu?Ne! Kodėl?Atsakimas paprastas.Ir kas susimąsto ji puikiai zino.O erkės net vilniuje daugiabučių kiemuose rapuoja. Purkšti nera lėšų.Geriau nusipirksim dar kokia surudijusia skardinę ant ratų Už keletą mln.su rusais kariauti!   ATSAKYTI
Pilietis 2020-06-25 10:47:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai specialistai sako , kad reikia skiepyti, o ministras,,svarstys,, ,tai greičiau reikia rinkimų , nes jau dėl 400 gyventojų mirčių neaiškių priežasčių vis svarsto, o po to kaltas liks kapų sargas?   ATSAKYTI
teingai butu 2020-06-26 00:00:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
TEISINGAI BUTU,jeigu nedelsiant kandalais surakintas BUTU TEISIAMAS TUKSTANCIU MIRCIU KALTININKAS IR BEREIKALINGU LAVONMAISIU IR UZKRESTU KAUKIU
IR TESTU PIRKEJAS.susiktas psihopatas tris menesius tribunoj lauke kada gi dar kiek pavyks ismarinti...NEPAVYKO !!! dabar suka pusgalvy kaip dar cia kokia antra banga sukelti,daugiau TAUTOS ISGALABYTI.o ka seimunai,ka jie sunkiai trindami kelnes su susmirdusiais kiausiais,nemato kur veda SVEIKATOS SISTEMA SITAS BERASTIS. O GAL JIEMS PATOGU BUS PRIES RINKIMUS PARODYTI,KAD JIE LIETUVA GELBEJA. kaip KIAULES REKS TAUTOS GELBETOJU PAZADUS. PRAREGEKIT IR KELKITES  
rm 2020-06-25 10:25:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
reik dirbti o ne vakcinu jieskot .purst miskus tiek pinigu prisieme o musu vaikai tures viska atiduot!   ATSAKYTI
Erkė 2020-06-25 09:54:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Joooo jei skiepija tegul visus ir vaikus..... Jei jau su lgbt ligybe tai kodel dabar vaikai cia kazkokie robotai, kad jie tipo dauguma nesirgs. Man tai nesmagu kaip vaikui... Bijosiu eit i lauka kad erkes nepasigaučiau. Jei visi tai visi, jei ne tai ne... Atrodo, kad mes čia vaikai viskam atsparūs....   ATSAKYTI
J 2020-06-25 09:40:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Geriau tiagul amijaku papurskia, net britku klausiti ju, fu fu   ATSAKYTI
Seimas 2020-06-25 09:24:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
MAN IKANDO 9 ERKES. Pagavau viene erge ji man sako nenes manes daktarams ka neuzkriestu manes paleis i laisve ka as kitas erkes uzkriesciau . ZMONES PABUSKIT GANA TO KLAUSYTIS   ATSAKYTI
rytas 2020-06-25 06:39:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kaip teisingai Lietuvoje - pirma priperka kaukių-respiratorių kosminėm kainom - net nepatikrinę, ar jos neužkrėstos ir nekokybiškos, paskui sako, kad kaukės neapsaugo, paskui jau apsaugo, pirma priperka lavonmaišių, ligoninėms garantuoja, kad rezervai pilni, nors jų net ir nebuvo ir vis baugina ir baugina - jau su kovidu nebeina, tai dabar su erkėm (atsiminė, mat, kad dar ir tokios yra) o po to paeis bauginti su tuberkulioze ir t.t. - nuslūgus vienai baimei - varys sekančią - šita valdžia tik ir temoka - bauginti ir valdyti ir būtinai BAUSTI.   ATSAKYTI
Nesveikas 2020-06-25 05:05:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Reik erkes korona uzkrest kad isdviestu..   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
A. Veryga apdovanoja su koronavirusu kovojusius medikus medikus (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Trečiadienį užfiksuotas COVID-19 sergančiųjų šuolis. Jei tokia tendencija tęstųsi, pirma sugrąžinta priemonė būtų privalomas kaukių dėvėjimas, žurnalistams ...
Koronavirusas (nuotr. SCANPIX)
Premjeras Saulius Skvernelis prakalbo apie galimybę Lietuvoje sugrąžinti privalomą apsaugos priemonių dėvėjimą viešose vietose. Anot premjero, kaukės galėtų grįžti į ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Nors karantinas Lietuvoje atšauktas jau kelias savaites, dalis apribojimų tebeišlieka. Vienas jų – šalies vidaus sienų kontrolė pratęsiama dar vienam mėnesiui iki rugpjūčio 15 ...
Gaisras Alytuje
Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, vykdanti biomonitoringą, kokią įtaką žmonių sveikatai galėjo padaryti pernai Alytaus padangų perdirbimo įmonėje ...
Sporto rūmai (nuotr. Vilnius.lt)
Vilniaus miesto taryba šiandien pritarė savivaldybės administracijos ir valstybės įmonės Turto banko jungtinės veiklos sutarčiai, o tuo pačiu – savivaldybės dalyvavimui ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų