Gedulo ir vilties diena: prie kilnios akcijos jungiasi po pasaulį išsibarstę lietuviai

Šimtai tūkstančių okupacijos metais mirusių, nužudytų, įkalintų  tautiečių. Minint Gedulo ir vilties dieną, visą parą skaitomi tremtinių vardai ir jų likimai, o norinčių prisidėti – eilės. Tiesa, šįkart ir virtualios. Prie akcijos jungiasi ir po pasaulį išsibarstę lietuviai.

(90 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Gedulo ir vilties dienos minėjimas

Rimtis, susikaupimas ir malda Vilniaus arkikatedroje. Sekmadienio rytą aukojamos mišios, žuvusiems tremtyje nuo okupantų rankos, kovojant už tėvynę. Šią Gedulo ir vilties dieną minimos 79-osios sovietų vykdytų masinių trėmimų pradžios metinės.

Po mišių Sibiro šaltį ir kančias išgyvenę tautiečiai, jų artimieji, taip pat ir valdžios atstovai kartu su prezidentu Gitanu Nausėda patraukė prie Seimo, į Nepriklausomybės aikštę. Po tylos minutės, skambant himnui, į padangę keliama trispalvė.

Vien 1941 metų birželio 14-ąją ir artimiausiomis dienomis okupantai į Sibirą gyvuliniais vagonais išvežė, taip pat ir Lietuvoje įkalino, nužudė apie 23 tūkstančius šalies gyventojų. O iš viso iki 1953-ųjų ištremta 130 tūkstančių, įkalinta dar 156 tūkstančiai tautiečių. Tad nenuostabu, kad su sovietų brutalumu vienaip ar kitaip susidūrė bene kiekviena šeima Lietuvoje. Tuo galima įsitikinti ir šios dienos renginiuose.

„Jauna buvau, nesupratau tada, bet mano dėdė Steponas Sipavičius buvo ištremtas visai nekaltai. Tiesiog nėjo į rusų armiją ir atsidūrė Dudinkoje, Užpoliarėje. Jam buvo baisiai didžiulės kančios.“ 

„Buvo išvežtas su visa šeima. Šeimos kaltė, kad buvo stambūs ūkininkai. Motina buvo mokytoja, buvo Šaulių sąjungos narė. Kai kurie iš jų grįžo, bet labai didelė dalis Trakimų pasiliko Sibire.“ 

REKLAMA

„Aš pats buvau Vorkutos ypatingo rėžimo lageriuose. Šešis metus.“

Su Lietuvos kariais priešakyje minia nuo Seimo Gedimino prospektu pajuda link buvusių KGB rūmų. Čia, Aukų gatvėje, prie paminklo tremtiniams pasisako ir šalies prezidentas.

„Neatsitiktinai, kalbėdami apie Birželio 14-ąją, minime du žodžius: gedulą ir viltį. Tremtinių ir jų artimųjų patirtis ne tik teikė skausmą, bet ir skatino nepasiduoti. Istorinės skriaudos atminimas grindė kelią nepriklausomos valstybės atkūrimui“, – teigė prezidentas G. Nausėda.

Šalia Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus prasideda jau penktus metus organizuojama akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“. Jos metu žmonės skaito tremtinių ir politinių kalinių vardus bei jų likimus. Iš viso bus ištarta net 40 tūkstančių vardų, tad be sustojimo skaitovai juos vardins iki pat rytojaus ryto. Na, o pirmieji juos taria prezidentas ir pirmoji ponia.

Prie iniciatyvos prisideda ne tik Lietuvoje gyvenantys tautiečiai. Nuotoliniu būdu tremtinių pavardes internetu, tiesiogiai skaito ir žmonės, išsibarstę po visą pasaulį.

Muziejaus direktorius Eugenijus Peikštenis sako, kad Gedulo ir vilties diena paliečia ne tik vyresnius žmones, kuriems ir patiems teko patirti tremties kančias. O jaunimas apie tamsų šalies istorijos laikotarpį sužino ne tik mokykloje, bet ir iš savo senelių, giminių.

„Galima sakyti, kad kas kelinta Lietuvos šeima buvo paliesta okupacijos, pirmųjų trėmimų. Iki to suimta daugybė inteligentų, kariškių“, – kalbėjo muziejaus direktorius Eugenijus Peikštenis.

Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukos pagerbiamos ir prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo. Būtent iš čia 1940–1941 metais į tremtį buvo vežami pirmieji lietuviai, lenkai ir kitų tautybių žmonės.


Rašyti komentarą...
e
emg
2020-06-14 23:17:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesijungiu,dabar daug sunkiau gyventui
Atsakyti
0

V
Vincas
2020-06-14 23:56:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Prakeikta tauta tas kacapynas.O koloradai,okupantu ir stribu atmatos dar dabar komentaruose loja,snypscia,urzgia
Atsakyti
0

A
Arvydas
2020-06-16 21:59:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gyvuliniuose traukinių vagonuose tūkstančiai sušalusių į ledą lietuvių tremtinių lavonai - 1941-06-14 - raudonųjų žydų okupantų akcija.
Okupantai, kremliaus raudonieji žydai - lietuvių ir kitų tautų fizinio naikinimo organizatoriai ir vykdytojai:
Gyvuliniuose traukinių vagonuose – tūkstančiai sušalusių į ledą lietuvių tremtinių lavonai…1941 birželio 14 d. buvo šio masinio “gojų” žudymo akcijos pradžia. Lietuvos okupantai, Kremliaus komisarai žydai ir vietiniai “stukačiai” zingeriai suvarė nekaltus lietuvius žemdirbius į geležimi kaustytus, sandariai uždarytus ir užplombuotus gyvuliams pervežti skirtus vagonus velniškam tikslui - juos numarinti lėta bado, troškulio ir šalčio mirtim. Paimkim atskirą, judančio amžino įšalo kryptimi, traukinio užplombuotą vagoną, iš kurio į aplinką sklido prašymai “duokit gerti”, priešmirtinės aimanos. Bandykim bent iš dalies suvokti, įsivaizduoti užplombuotų gyvuliniame vagone, pasmerktųjų miriop, paskutines gyvenimo savaites, dienas ir valandas. Tai buvo lietuviai žemdirbiai, psichologiškai neparuošti priešintis nesuprantamam, paranojiniam raudonųjų okupantų žydų norui juos nužudyti. Beprotiškai žiauri Kremliaus žydų komisarų masinio žmonių žudymo TRĖMIMŲ PRIEDANGOJE “technologija” – užplombuotų gyvuliniuose mirties traukinio vagonuose tremtinių laukė lėta, kankinanti mirtis. Paskutinis šio tremtinių žudymo proceso etapas – į ledą sušalę lavonai buvo iškraunami amžino įšalo žemėje ir specialiose dykvietėse užkasami.
Ant diktatoriaus Stalino motinos kapo yra pastatyta žydų ritualinių apeigų taurė KIDDUŠ. Josifas Stalinas yra žydas. Rašytojo Solženycino (Nobelio premija) duomenimis po 1917 metų perversmo,užgrobę valdžią Rusijos imperijoje, raudonoeji Kremliaus komisarai žydai sunaikino apie 60 milijonų rusų,200 tūkstančių stačiatikių dvasininkų,1932 -1933 m., Holodomor karo akcijos metu, okupuotoje Ukrainoje badu numarino 11 milijonų ukrainiečių valstiečių. Po 1945 m.Lietuvoje sunaikinta apie milijonas lietuvių,trečdalis tautos.
Tūkstantmetė sekta yra ištobulinusi masinio “gojų” žudymo, smegenų plovimo, dezinformacijos per žiniasklaidos priemones “technologijas”.
Iki šiol Lietuvos teismas neįvardino genocidinių nusikaltimų, masinių žudymų okupacijos laikotarpiu. Neveikia okupacinės žalos atlyginimo įstatymas. Kremliaus gangsteriai toliau terorizuoja, plėšia, grobia, žudo …Mąstančio lietuvio pareiga – įtakoti politinę valią pradėti teismo procesą. Nebaudžiami nusikaltimai skatina naujus nusikaltimus.
Pagarbiai Arvydas Damijonaitis
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų