Tik pusė privačių odontologijos įmonių viešai teikiančios finansines ataskaitas, o dėl neapskaitomų pajamų galima nesurenkamų mokesčių žala per metus siektų 35 milijonų eurų. Negana to, dalies įmonių lėšos yra naudojamos privatiems tikslams. Tokius teiginius Seimo sveikatos reikalų komitete išgirdę jo nariai konstatavo, kad situacija yra skandalinga. Tiesa, nors sutinka, kad skaidrumo sektoriuje stinga, odontologų atstovai tvirtina, kad didesnį viešumą garantuotų gana paprastas sprendimas. 

Odontologo kabinetas (nuotr. stop kadras)

Odontologo kabinetas (nuotr. stop kadras)

Pristatytas 2019 metų lapkričio mėnesį iš viešai prieinamų duomenų atliktas odontologijos rinkos tyrimas atskleidė nerimą keliančių dalykų.

Išanalizavus 915 privačių odontologijos įmonių teikiamų finansinių ataskaitų paaiškėjo, kad pagal konkrečius požymius vertinant šešėlio riziką 19 proc. įmonių priskirta žemam jos lygiui, 26 proc. – vidutinei, 55 proc. – didelei. 

Dar daugiau nei 1000 įmonių apskritai neteikiančios finansinės atskaitomybės, tad teigiama, kad jas irgi būtų galima priskirti aukštai šešėlio rizikai.

REKLAMA

Sulaukdavo pacientų skundų

„Vartotojų ir pacientų teises ginančios organizacijos bent jau kokius dvejus metus kalbėjo tarpusavyje, kad yra gaunama pakankamai daug skundų iš pacientų ir odontologijos paslaugų vartotojų, kad yra suteikiamos paslaugos, bet neišduodami kasos čekiai. 

Todėl atsiradus problemoms dėl paslaugų kokybės sudėtinga ginčytis su paslaugos teikėjais. Tokių skundų pakankamai daug ir daug kontaktuota su valdžios institucijomis prašant atkreipti dėmesį į problemos mastą“, – kalbėjo tyrimą pristatęs vartotojų ir pacientų teises ginančios organizacijos atstovas Mindaugas Radišauskas.

Pas odontologą

Pas odontologą

Tyrimo duomenimis, 83 proc. tirtų uždarųjų akcinių bendrovių (UAB), kurios sudaro pusę įmonių, teikia finansines ataskaitas, iš mažųjų bendrijų – tik 50 proc., o individualių įmonių tik 1 proc.

Šešėlio rizikos lygis odontologijos rinkoje vertintas keliais požymiais. Pirmiausia – atlyginimų dydis: rizika auga, jei jie buvo mažesni nei rinkos vidurkis ir yra mažo dydžio vertinant pagal metines pajamas.

Taip pat rizika auga, jei įmonė generuoja mažesnes pajamas per darbuotojus nei optimalus rinkos vidurkis, neapskaitomos išlaidos, jei įmonė generuoja žymiai mažesnę pelno maržą nei įprasta rinkoje. 

Nesumokami mokesčiai siektų 35 milijonus

„Apibendrinant matoma, kad koncentracija odontologijos rinkoje yra labai žema, kas labai keista, nes konsolidacijos procesai visuose verslo sektoriuose vyksta nuolat.

Čiagi vidutinis įmonės amžius siekia 15 metų, dominuoja mažos įmonės, pelnai pagal statistiką labai maži. Kaip minėta, daugiau nei pusė neteikia jokios finansinės atskaitomybės apie savo veiklą“, – kalbėjo VšĮ „Saugok save“ atstovas.

REKLAMA

Jo teigimu, keistoka ir tai, kad didžioji dauguma mažų įmonių moka tik 300–400 eurų mėnesinį atlyginimą.

Vos pradėjus dirbti odontologams – rikiuojasi dantų skausmo išvarginti žmonės

Vos pradėjus dirbti odontologams – rikiuojasi dantų skausmo išvarginti žmonės

„Tuo metu viešajame sektoriuje, kuris dažnai linksniuojamas kaip nepakankamai finansuojamas, mokama du su puse karto daugiau, tai klausimas, kaip tada išgyvena odontologai? Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad daugiau nei pusė įmonių deklaruoja labai mažas pajamas arba neuždirba jokio pelno“, – sakė M. Radišauskas.

Reziumuodamas jis teigė, kad dėl to bendra per metus nesurenkamų mokesčių žala galėtų sekti 35 mln. eurų.

„Pagal šitą statistinį modelį paskaičiuota, kad yra negaunama apie 1,5 mln. pelno mokesčio, apie 10 mln. PVM ir apie 24 mln. su darbo užmokesčiu susijusių mokesčių. Iš viso galima žala yra iki 35 mln. eurų“, – sakė jis.

Įmonės lėšas naudoja privatiems tikslams

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) patvirtino, kad vokeliai ir pajamų neapskaitymo rizika odontologijos sektoriuje egzistuoja visose savivaldybėse, nepriklausomai, kokio išsivystymo lygio ji yra.

„Esame nusiteikę ne susidoroti su odontologais, tačiau siekiame, kad tai būtų skaidrus, aukštos mokestinės moralės sektorius.

Dėl to yra pradėtas nuostolingą veiklą vykdančių įmonių vertinimas, išsiųsti raginimai atsižvelgti į pastabas. Nereaguojančius tikrai kviesime pokalbio ir pradėsime stebėsenos veiksmus“, – dėstė VMI vadovė Edita Janušienė.

Odontologines paslaugas teikiančių įmonių, kuriose dirba daugiau kaip 3 darbuotojai, vidutinio darbo užmokesčio (VDU) rodiklius pristačiusi VMI atstovė kalbėjo, kad sumokamų mokesčių suma didėja, tačiau ir darbuotojų skaičius augo.

REKLAMA

„2016 m. sumokėta 11 milijonų, pernai metais – beveik 25 mln. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad sektorius plečiasi – nuo 9 iki 12 tūkst. darbuotojų, be to, pernai pradėtas skaičiuoti ir GPM. Pirmąjį šių metų ketvirtį, nepaisant koronaviruso pandemijos, suma taip pat didėjo lyginant su pernai.

Edita Janušienė

Edita Janušienė

E. Janušienė kartu pasidalino nerimą keliančiais duomenimis.

„Tai dar nėra plataus masto atlikti veiksmai, žiūrėjome 14 įmonių, mokesčių mokėtojų. Bet pastebėjome tokius negerus dalykus kaip privačių interesų tenkinimas įmonės lėšomis.

Lengvieji automobiliai naudojami vadovo ir kitų šeimos narių, į sąnaudas yra įtraukiami ir vaikiški rūbai, kitos prekės, avalynė, poilsio paslaugos, grubiai tariant, tai būtų parduotuvių čekiai.

Ji pridūrė, kad taip pat yra nedeklaruotos gautos pajamos, neapskaitomas darbo užmokestis.

„Esame nustatę ir tokį atvejį, kai neteisingai teikiamos deklaracijas tam, kad atidėtų GPM mokėjimą beveik metams ir tai buvo nei daug, nei mažai – 16 tūkst. eurų GPM mokesčio nedidelėje odontologų įmonėje“, – sakė VMI vadovė.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba odontologijos sektorių taip pat išskiria kaip vieną rizikingiausių. Aštuoniuose iš dešimties atliktų tokių įmonių patikrinimų nustatomi pažeidimai.

Odontologų atstovai problemos nesikarto

Odontologų atstovai neslepia, kad problema dėl skaidrumo yra, tačiau abejoja, kad finansinės ataskaitos būtų neviešinamos tyčia.

„Problema ne ta, kad nėra teikiama, o nėra viešai prieinama. Ir tai yra susiję su juridinių asmenų registro nuostatais. Individualios įmonės neprivalo pateikti pilno finansinio rinkinio, jie gali pateikti tik aiškinamąjį raštą, kuris yra vienas iš vidinių dokumentų, kuris viešai nematomas“, – sakė Odontologų rūmų atstovas Andrej Rudanov.

REKLAMA

Jo teigimu, sprendimas būtų paprastas – atitinkamas pavedimas Vyriausybei, kad būtų pakeistos juridinių asmenų nuostatų tam tikros sąlygos.

Dėl to, kad būtų keičiama įmonių veiklos forma, sutiko ir komitete dalyvavę Seimo nariai. VMI atstovė gi pabrėžė, kad nėra nė vienos tokios veiklos formos, kuri leistų įmonei neapskaityti visų pajamų.

tata
2020-06-10 07:25:02
padarykite, kad ligoniu kasos kompensuotu dali odontologiniu paslaugu vertes, uz privaciose gautas paslaugas ir visos pajamos bus kaip ant delno, visi pacientai prasys dokumento sumokeje pinigus, jei nors 30 proc. to bus kompensuojama -biudzetas atgaus tuos 30 proc, per sumoketus odontologu mokescius.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
As 2020-06-15 17:51:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei ir moketu saziningai, vistiek tie sumoketi mokesciai nukeliautu i karbauskio, skvernelio, lansbergio ir kt. valdininku kisenes..... O cia va zmonems kurie dirba bent jau lieka. Manau kol bus korupcija valdzioje, tol dirbantys zmones sleps mokescius....    ATSAKYTI
Ale 2020-06-12 11:13:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mazeikiai yra visu kontroliu vmi,vdi,vkti,ir t.t.tarnybu valstybiniu uzmirstas krastas,jau nekalbant apie fntt,tie tiktiausei ir kelio nezino kaip nuvaziuot link mazeikiu,ce matyt dar juoniaus palikimas tas ten vilniuje buvo viska vietiniu versla rykliu vardu viska sutepes kad kelia pamirstu.   ATSAKYTI
Zose 2020-06-12 08:05:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai retas odontologas turi kasos aparatą. O jau kaip gyvena! Nežino kur dėti pinigėlius. Trūksta tik gulbės pieno. O kad nerodo visų pajamų tai čia vyksta
pas daugeli verslininkų. Ir vis visi verkia ai kaip sunku gyventi nėra pinigų.    ATSAKYTI
Arunas 2020-06-10 22:51:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nei dantistai o aferistai   ATSAKYTI
Blusa 2020-06-10 22:22:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Seniai seniai vyksta tos odontologų aferos, o apsimeta TIK DABAR pastebėję..
Keisčiausia, kad visiems visur liepė įsigyt kasos aparatus ir pan., o mažeikiuose, tvarkydamasi dantis už kelis tūkst eurų, vis privalėjau eit nusiiminėt pinigų, nes su banko kortele atsiskaityt NEGALIMA. Tai absurdų absurdas, bet tokia (piktinanti) realybė, ponai..   ATSAKYTI
Lietuvė 2020-06-10 19:50:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bjaurybės, tiek plėšia iš paprasto žmogaus pinigus, sau į kišenę. Baisu, kai paprastas jaunas žmogutis negali sau leisti dantų įstatyti! Problema valstybeje!!!!!   ATSAKYTI
Cha 2020-06-10 17:16:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Negi dar ką stebina tokios "naujienos"   ATSAKYTI
Jo teisybe 2020-06-10 17:06:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Daug metu einu pas ta pacia dantiste ir nesvarbu ar 1000 ar 500 eu.sumoki viska i kisene,per diena apie 5 zmones apsilanko tai minimum 1500 kas diena grynais ir i kisene be jokiu mokesciu,tai aukso kasyklos jiem,todel jie ir yra patys tyliausi visoj lietuvoj,per men.nesiplesant viska atmetus apie 6 gabalelei pelno gryno,o garantijos kad tas dantis ar plomba neiskris po 3 savaiciu jokios.   ATSAKYTI
Nustebusi 2020-06-10 13:07:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Ameriką" atrado. Keistumas tų žmonių. Neijuoktis, nei verkti.    ATSAKYTI
Lina 2020-06-10 12:11:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Būtų naujiena, jei tai įvyko tik vakar!!!   ATSAKYTI
Gintaras 2020-06-10 11:39:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nežinau, ar kada bus taip, kad visi mokėsime mokesčius, kieivienas savo dalį įneš bendram labui. Dabar kokia statistika? Paprasti, samdomi darbuotojai sumoka daugiau mokesčių nuo savo atlyginimų, nei visas verslas iš savo biznio! Jei sąžiningai sudėtume kiek turi biznis pajamų ir sudėtume visus varganus lietuviškus žmonių atlyginimus, tai kontrastas įvarytų šoką. O biudžete būtent nuo ubagų dųdesnė suma atsiduria... Ką ir pridurti čia galima. Nieko. Net PVM ir akcizai turbūt daugiau sukrauna, nei verslas.   ATSAKYTI
Gintaras 2020-06-10 11:30:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Juk pinigus žeria į stalčių kaip kokie notarai, nei kvito, nei kito mokėjimą patvirtinantį dokumentą neišduoda. Tai ko kokia čia naujiena, kad nėra apskaitos? Trisdešimt metų taip yra.   ATSAKYTI
fenomenas 2020-06-10 15:25:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
per metus aplankot visus dantistus ? Ir taip kasmet ?   
Dede 2020-06-10 11:18:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Paprasciausiai noras sekti ! Nes vyriausybe neturi ko perduoti i pasaulini duomenu banka. Šiais duomenimis bus prekiaujama is duomenu banko be jusu sutikimo. Tai naujas verslas. Del to ir siekiama.susekti kiekviena jusu zingsni.    ATSAKYTI
Marisia 2020-06-10 09:33:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Koks nustebintas seniai taip buvo ir bus   ATSAKYTI
Danutė ė 2020-06-10 09:17:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Geras biznis tu daktarų, jei plomba 50eur. 10 klientų ir keliauja. Čia kaina prieš kelis metus.    ATSAKYTI
bravo 2020-06-10 11:11:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
o jus ponia, pasirodo, susipazinusi su darbo kastais odontologijoje ! Odontologai pagal jus medziagas, elektra, vandeni, komunalinius gauna nemokamai. Asistentai, valytojai dirba uz dyka. Patalpu nuoma apmoka PSO. Ir aisku VISI odontologai nemoka mokesciu.
Ponia jus duretumet uzimti gerb. Verygos vieta ir kuo skubiau.  
Danutė ė 2020-06-10 15:42:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Darbą turiu, bet ačiū už pasiūlymą, aš vietoj Verygos būčiau visus atvėzusius virusą pridavusi policijai. O daktarai viso karantino metu būtų dirbę savo darbą... Todėl nekelkite bangų stiklinėje vandens..   
Teisybė 2020-06-12 23:00:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš galvoju turėt taip būt, kad pasiėmęs 10 € nueinu į parduotuvę sviesto ir odontologiniam kabinete plombą isidedu. Man pinigų negaila tik automobiliukui paremontuoti, detalės nepigios   
Ir 2020-06-10 09:15:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kokie begedziai. Valstybe juos taip reme, dave net po koki 100€, o jie nemoka valstybei mokesciu.
O tai uz ka keliukus švarkeliams tiesim?   ATSAKYTI
Arta 2020-06-10 08:58:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Jau 2-3 mėnesius pilasi straipsniai apie odontologus! Labai įdomu... Kas užsakovas??? Valstybinės institucijos giriasi atlyginimais UŽ ETATA, o kitiems skaičiuoja UŽ DARBUOTOJA... Gal suvienodinkite skaičiavimo metodika...   ATSAKYTI
t0ma 2020-06-10 09:48:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Esate ryskiai odontologe. Ir gal suinteresuota ir toliau betvarkes buvimu  
Leo 2020-06-10 08:20:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai seniai žinoma kiekvienai kaiimo bobutei, tik gaila, kad to nepastebi FNTT!   ATSAKYTI
kleo 2020-06-10 11:13:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
kokios jusu pareigos, kad pazysate visas kaimo bobutes ?  
Jonas 2020-06-13 13:36:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Noreciau kad sugrystu 91.m viskas greit susideliotu y savo vietas.db valdze yra nebaudzema.ir tie verslinikai išmandreja.tuomet buvo tvarka..  
LIDL 2020-06-10 08:12:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
o kiek seimo, vyriausybes priimti neteisingi sprendimai atnesa zalos Lietuvai?   ATSAKYTI
tata 2020-06-10 07:25:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
padarykite, kad ligoniu kasos kompensuotu dali odontologiniu paslaugu vertes, uz privaciose gautas paslaugas ir visos pajamos bus kaip ant delno, visi pacientai prasys dokumento sumokeje pinigus, jei nors 30 proc. to bus kompensuojama -biudzetas atgaus tuos 30 proc, per sumoketus odontologu mokescius.    ATSAKYTI
Nu jo 2020-06-10 09:43:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Negi atsiras, kas suzlugdys draugu ir giminiu bizniukus?  
Marytė 2020-06-14 07:19:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tvarkiaus reikėjo daug dar mokėt ir kai paprašiau čeki tai paliko nepatenkintos ..pasakė mes kasos aparato neturim ,,tik šeimos klinikai priklauso ,,opinigud lupa  

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Senjorė (nuotr. stop kadras)
Prezidentas Gitanas Nausėda su Tarptautinio valiutos fondo atstovais tariasi, koks Lietuvoje bus valstybinis bankas. Siekdami valdžios valstiečiai žadėjo sukurti banką ...
Agnė Širinskienė (nuotr. stop kadras)
Paradoksas: vasara – atostogų metas ir tiems, kurie pagal įstatymus atostogų neturi. Tai – Seimo nariai. Plenariniams posėdžiams artėjant į pabaigą, ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Per praėjusią parą užregistruoti penki nauji koronaviruso atvejai: trys Vilniaus ir po vieną Klaipėdos ir Utenos apskrityse, sekmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės ...
Trys tūkstančiai lietuvių pradėjo išskirtinį mėnesį – 30 dienų be liemenėlės (nuotr. stop kadras)
Trečdaliu daugiau nei pernai šalies moterų liepos mėnesį pradės atsisakiusios dėvėti liemenėles. Kai kurios akcijos dalyvės nevynioja žodžių į vatą – šį aprangos aksesuarą ...
Zapyškio bažnyčia (Teodoras Biliūnas/Fotobankas)
Kauno rajone, Zapyškyje, pirmadienį bus švenčiama Valstybės diena, rengiama Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios atidarymo šventė. Iki birželio 30-osios čia turėjo būti baigti ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų