Nors valdžia džiaugiasi suvaldžiusi pirmąją koronaviruso bangą, pensininkai valdantiesiems negailestingi. Senjorai piktinasi, kad griežto karantino sąlygomis turės gyventi bent keletą metų ir tai prilygina nusikaltimui ar net genocidui. Visgi senjorų nuomonė apie plačiai aptarinėjamą 200 eurų išmoką išsiskiria.

Vilnius birželį (nuotr. Juozo Skaros)

Vilnius birželį (nuotr. Juozo Skaros)

Premjeras Saulius Skvernelis prieš kurį laiką paskelbė, kad nors pirmoji koronaviruso banga Lietuvoje suvaldyta, artėjančius keletų metų gyvensime naujoje realybėje. Pasak Vyriausybės vadovo, pirmasis principas šios realybės strategijoje – aukštos rizikos asmenų saugojimas.

„Šis principas reiškia, kad vyresni nei 60 metų žmonės arba tie, kurie serga sunkiomis lėtinėmis ligomis, turės ir toliau laikytis dabar galiojančių karantino taisyklių, vengti nereikalingų kontaktų ir laikytis visų infekcinio saugumo reikalavimų.

Visi turime saugoti savo tėvus, senelius ir sergančius artimuosius, nes virusas jiems yra pavojingiausias. Bet tai nereiškia, kad atribosime žmones, kurie mums rūpi, nuo gyvenimo. Galvojame apie priemones, kurios sudarytų sąlygas saugiai gyventi visavertį gyvenimą“, – teigė S. Skvernelis.

REKLAMA

Prilygino senjorų genocidui

Medardo Čobato trečiojo amžiaus universiteto rektorė Zita Žebrauskienė premjero pristatytą ateities viziją vertina skeptiškai. Jos nuomone, S. Skvernelio žodžiai skamba kaip noras senjorus uždaryti į rezervatą.

„Tas pastovus teigimas, noras uždaryti mus aktyvius, protaujančius, galinčius ir niekur neleisti. Tai yra nusikaltimas, tai yra žudymas ir tikrai tada jau bus genocidas pagyvenusių žmonių“, – tvirtino Z. Žebrauskienė.

Pasak jos, klausantis S. Skvernelio ir ministro Aurelijaus Verygos, kai kurie senjorai jaučiasi vos ne kalti, kad išeina į lauką.

„Aš esu labai stipri, bet, kai kiekvieną dieną klausai radijo, kalba tik apie riziką ir kaip niekur neiti, į bažnyčią neiti, į paplūdimius neiti, į šeimos šventes neiti. O tai ką mums dabar daryti?“ – klausė pašnekovė.

Vilniaus „Bočių“ bendrijos Naujamiesčio skyriaus pirmininkė Ona Židonytė naujienų portalui tv3.lt sakė, kad kalbas apie senjorų ir rizikos grupėje esančių žmonių gyvenimą sugriežtintomis karantino sąlygomis artimiausiais metais vertina neigiamai. O. Židonytė svarstė, kas laukia pensijos dar nesulaukusių žmonių, kurie taip pat patenka į rizikos grupę.

„Ką jiems daryti, dirbti ar nedirbti? Jei dirbti, tai kokiu būdu? Jei nedirbti, tai tegu Vyriausybė kompensuoja tuos 4 ar 5 karantino metus ir moka išmokas jiems“, – siūlė „Bočių“ atstovė.

Dėl 200 eurų – skirtingi požiūriai

Apie išmokas rizikos grupėje esantiems, bet pensijos nesulaukusiems žmonėms valdžia kol kas nekalba. Užtat garsiai skelbiama apie vienkartinę 200 eurų išmoką pensininkams, kuri senolius pasiekti turėtų rugpjūtį. Šiai išmokai pritaria ir prezidentas Gitanas Nausėda.

REKLAMA

O. Židonytė tvirtina, kad išmoka pensininkams reikalinga. Pašnekovė atšauna ir kritikams, kurie tvirtina, kad senjorams šie pinigai nebūtini, nes jie karantino metu jokių nuostolių nepatyrė.

„Kas tie 200 eurų, čia juokas. Senjorai išleis vaistams ir medicinos priežiūrai, daugiau niekam“, –tikino „Bočių“ atstovė.

Pašnekovės teigimu, karantino metu, kai tapo sudėtinga patekti pas poliklinikose esančius specialistus, kai kurie senjorai kreipėsi į privačias gydymo įstaigas.

„Jei eilę reikia laukti, tai gal ir nesulauks garbaus amžiaus žmogus. Registruojasi į privačias klinikas, o jos kainuoja ne 200 eurų, o gerokai daugiau“, – tvirtino O. Židonytė.

Tačiau, „Bočių“ atstovės nuomone, 200 eurų turėtų gauti tik tie senjorai, kurių nedidelės pensijos, o likusias lėšas būtų galima skirti vienišiems tėvams, kurie augina vaikus.

Z. Žebrauskienės nuomonė apie vienkartinę išmoką gerokai griežtesnė. Trečiojo amžiaus universiteto rektorė tikina, kad senjorai visuomenėje tapo atpirkimo ožiais.

„Tapome diskusijų objektais, duoti mums 200 eurų ar neduoti. Arba pakiša kavos puodelį nemokamai savivaldybė. Mums ne to reikia. Mums reikia pagarbos, mums reikia būti reikalingiems. Nežinau, kaip tai valdžiai įpūsti išminties, kad mums senjorams reikia ne tų 200 eurų ar nemokamos kavos puodelio, mums reikia požiūrio. Mums reikia pajusti, kad mes tikrai reikalingi. O mes oooo… kiek dar galime“, – tikino Z. Žebrauskienė.

Karantinas senjorus veikia psichologiškai

O. Židonytė tvirtina, kad senjorai – pati atsakingiausia visuomenės dalis, tad griežtai laikėsi visų karantino reikalavimų.

REKLAMA

„Jie itin pareigingi ir pakankamai paklusnūs. Jų gyvenimo patirtis byloja: šokinėsi prieš, turėsi problemų. <...> Senjorai be reikalo nevaikšto gatvėmis, nešlitinėja nei kavinėse, nei renginiuose“, – kalbėjo pašnekovė.

Pasak jos, karantino metu senyvo amžiaus žmonėms sunkiausia buvo patekti į medicinos įstaigas, nes šiuo laikotarpiu vizitai pas gydytojus buvo apriboti.

„Visiems žmonėms yra kažkokių poreikių, sveikatą prižiūrėti, patikrinti“, – teigė O. Židonytė.

Trečiojo amžiaus universiteto rektorė Z. Žebrauskienė teigia, kad karantinas senjorams sunkus ir psichologiškai. Pašnekovė pasakojo apie savo neseną susitikimą su viena garbaus amžiaus profesore, kuri griežtai laikėsi visų karantino reikalavimų. Pasak Z. Žebrauskienės, profesorė nėjo iš namų, maisto jai atveždavo vaikai.

„Anksčiau ji buvo tokia aktyvi, o dabar visiškai viskam apatiška. Tik žiūri į vieną tašką ir nieko nebenori daryti. Tai jau čia profesorė, o tai ką kalbėti apie paprastus žmones“, – svarstė Z. Žebrauskienė.

Senjorams skirto universiteto rektorė susisiekė su visų fakultetų vadovais, ragino juos paskambinti savo studentams.

„Negalime palikti jų vienų“, – tvirtino rektorė.

Karantino metu įvaldė technologijas

Z. Žebrauskienė teigė, kad senjorai išsiilgę veiklų. Pasak jos, Medardo Čobato universitetą lankantys senjorai karantino metu įvaldė visas reikiamas technologijas, klauso paskaitų nuotoliniu būdu.

Taip pat, anot pašnekovės, senjorai organizuoja ir neformalius susitikimus būdami iš namų, pavyzdžiui, susiskambina su bičiuliais ir dalijasi kelionių įspūdžiais, dalijasi nuotraukomis.

REKLAMA

„Nereikia mūsų rodyti kaip užguitų senukų. Mes taikomės prie visų technologijų. <...> Kada yra gera emocija, tai ir sveikata visai kitokia. Bet to mūsų valdžia nesupranta“, – sakė Z. Žebrauskienė.

Tačiau, anot jos, virtualus bendravimas neatstoja gyvo, tad senjorai nekantrauja, kada galės susitikti su bendraminčiais. Tačiau, kaip teigia Z. Žebrauskienė, laikydamiesi visų saugumo reikalavimų. Koronaviruso aktyviausi senjorai, panašu, kad nebijo.

„Mes užgrūdinti ir tremtyje, ir visur, ir tos koronos nuo mūsų kaip žirniai nuo sienos“, – tvirtino Z. Žebrauskienė.

Statistikos departamento duomenimis, 2020 m. pradžioje 60 metų ir vyresnių gyventojų Lietuvoje yra 752 630.

Airine
2020-05-30 17:21:14
Visus seimunus kam virs 60 lauk is seimo nes ir jie priklauso rizikos grupei
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vincas Rudzinskas 2020-05-31 12:41:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Cia perskaiciau Z Zebrauskienes nuomone apie pensininkus,kad nereikia jiems tu 200 simtu eur.kad jie gali daug ko. Gal jai ir galima subinei ir kola nulauzt , bet tegu nekomentuoja uz visus.neigaliosius , kur kas men.isleidziama ketvirtis pensijos.Tokiosmoters kaip Z.Zebr. n eskaitau zmogum .   ATSAKYTI
Dana 2020-05-31 07:33:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Konstitucija sukurta visuems vienodai.Seimas negali bųti renkamasiš asmenų kuriems jau 60.Seimo nariai,vyruausybės nariai,minustrai ir visi vadovai kas serga onkologinėmis ar kitomis ligomis negali dirbti Jie rizikos grupėje.Jūs, ponai "Duevai"sukųrėte tokuas taisykles.Mes savo balsus taip pat turėsime.Jūs saugojete mus.Mes raip pat saugosime jus.Nedirbsime visi.Lietuvą turi valdyti 30-50 mečiai.Ir atidžiai perskatykite pasaulinių organizacijų rekomendacijas.Tokių nesamonių ir diskriminacijų nėra.Leiskite visus kam 60 į normalią pensiją ir saugokite.Tik nepamirškite ir patys savęs.Jūs taip pat esate dauguma rizikos grupėje.Mes jumis raup pat saugome.   ATSAKYTI
Arina 2020-05-30 22:24:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Niekam tikęs straipsnis. Gal užsakytas. Esu senjore. Gyvenu taip kaip visuomet gyvenau. Einu , važiuoju kur noriu. Vaistuku išrašo. Truputi daugiau save saugau. Virusas yra virusas su juo sanderio nesudarysi. Mieli žurnalistai , kai rašote truputi pagalvokite ka rašote.   ATSAKYTI
zuosia 2020-05-30 19:34:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
turėtumėm organizuotis ir neimt tų 200, kaip manot?   ATSAKYTI
MASTANTIS ZMOGUS 2020-05-30 21:02:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Jusu logikos nesuprantu jei jums per daug pinigu atiduokite labdarai ir per ateinancius rinkimus balsuokite uz tuos kurie atima is pensininku o ne jiems duoda ir tada busite laiminga viskas jusui rankose    ATSAKYTI
Nijolė 2020-05-31 10:50:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nu ne, man tie 200 eurų labai reikalingi ir aš žinosiu už ką baltuoti.   ATSAKYTI
Pensininke 2020-05-30 18:32:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Nesuprantu ar tokie pensininkai durni ar jeis naudojasi valdzios priesai tai kalbedami rasydami as esu pensininke pati saugausi ir vyras mano saugosi einame kur mums butina nueiti nesivalkiojame kur nebutina ir as dziaugiusi kad rupinasi senjorais ir patare kaip laikytis jokiu suvarzymu nejauciu ir esu dekinga siai valdziai ir baikit nesamones kalbeti    ATSAKYTI
Patarimas 2020-05-30 18:32:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Mūsų valdze avinų banda skverneli, veryga , jiums į smegenis reike įmontuoti spiralės kur norėjote montuoti mergaitėm kad nepastotu , SAKO JOS SPIRALES ATSTATO PROTĄ KURIO JIUMS LABAI TRŪKSTA TAIP SKVERNELI IR VERYGA PAGALVOKIT patarė nuo jūsų įstatymų nukentėjęs senjoras ........    ATSAKYTI
Nu jo 2020-05-30 18:28:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Tiesiog siuloma but atsargiais ir tiek, o kad rekiat, o kad rekiat... Nieks tu pensininku nezada uzdaryt. Kas nori susirgt ar numirt, gali ir dabar i Antavilius uzeit pasiglebesciuot....   ATSAKYTI
Vincas 2020-05-31 12:47:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sutinku su Jusu nuomone,kaip sakoma Jusu ponuliai rinktis.   ATSAKYTI
Koktu 2020-05-30 17:57:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Rekomendacija ne draudimas , taip kad be intrigų   ATSAKYTI
tai 2020-05-30 17:45:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
tik vandens teliuškavimas stiklinėje ir noras kelt aistras priešrinkimines.Niekas neuždraudė senoliam laisvai elgtis ir džiaugtis pavasariu.Man virš 60 ir lankausiu ten ,kur reikia.Mus valdžia tik įspėjo,kad mes būtume atsargesni ir saugotume save.Tie,kurie pakabino tokius skelbimus su draudimais senoliam- dvasios ubaga,kenkiantys ir prezidentui,vyriausybei ir tautai.Tai sistematingas kiršinimas ir tokius,kurie viešai skelbė draudimus,nors valdžia oficialiai to nenurodė,turi būt patraukti atsakomybėn.   ATSAKYTI
Airine 2020-05-30 17:21:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Visus seimunus kam virs 60 lauk is seimo nes ir jie priklauso rizikos grupei   ATSAKYTI
Pensininkas iš Šančių 2020-05-30 17:10:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Absoliučiai nesilaikau jokių rekomendacijų. Ką noriu - tą darau, kur noriu- ten einu. Tegu pabando manęs neįleisti ar sakyti priekaištą. Vieną įstaigą jau apskundžiau lygių galimybių kontrolierei. Mano skundą priėmė ir parašė, kad nagrinėja. Tik nenusileiskime ir drąsiai elkimės. Dėjau skersą ant visų tų , kurie rekomenduoja.   ATSAKYTI
Anas 2020-05-30 16:44:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Viena,syki,atsimerkime,ir,leiskime,Jaunai,kartai,vykdyti,visus,darbus,   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Profesorė Aurelija Žvirblienė (nuotr. stop kadras)
Kasdien skelbiant vis naujas šalis, iš kurių grįžus bus privalomas 14 dienų karantinas, garsiau prabylama ir apie naują koronaviruso bangą. Dar daugiau – nauji susirgimai ...
Žmonės (nuotr. Fotodiena)
BNS pateikia svarbiausių penktadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą: Viruso plitimas. Per parą nustatyti keturi nauji koronaviruso atvejai – po du Vilniaus ir ...
Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Naisiuose susirinkę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) nariai nusprendė, kas juos ves į spalį vyksiančius rinkimus. Galutinis rinkiminis sąrašas paaiškės ...
Oro uostas (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Nuo liepos 13 dienos į Lietuvą negalės atvykti užsieniečiai, gyvenantys Švedijoje, Liuksemburge, Portugalijoje, Bulgarijoje ir Rumunijoje. Lietuvos piliečiams, grįžusiems iš ...
Koronavirusas  (nuotr. SCANPIX)
Ukmergės rajono savivaldybs atstovai penktadienį pranešė, kad mieste užfiksuotas naujas koronaviruso atvejis – jis nustatytas jau mirusiams asmeniui. Socialinėje paskyroje ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų