Antanas Valionis. Ar Lenkija išliks Europos Sąjungoje: didžiausios grėsmės ir iššūkiai

Europoje daugėja svarstymų ar Lenkija išliks ES tolimesnėje perspektyvoje. Tokios mintys bręsta ir kai kurių Europos politikų galvose, kurie pastebi ryškų autoritarinių tendencijų stiprėjimą Lenkijoje. „Lenkijoje prasidėjo valdančiųjų mūšis ne tik su opozicija, bet ir su Europos Sąjungos institucijomis – pirmiausiai su Europos komisija ir Europos Taryba Strasbure“, – pastebi buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras ir diplomatas Antanas Valionis.

Žurnalistai diskutuoja ar Europos Sąjungos vadovai greta problemų su Turkija, chaoso, kurį sukėlė „Brexitas“, ir koronaviruso sukeltų problemų puokštės, dar ryšis konfrontuoti su euroskeptikais iš Varšuvos.

Valionis pastebi, kad valdančioji dešiniojo sparno Teisės ir teisingumo (PiS) partija, šalyje įgyvendinusi programą „Šeima 500 plius“ ir taip užauginusi savo reitingus, dabar dėl koronaviruso susidurs su dideliais finansiniais sunkumais. Netgi kalbama, jog šią programą reikės stabdyti.

Programa turėjo neabejotinai teigiamą poveikį skurdo mažinimui ir gimstamumo didinimui Lenkijoje. Neturtingiausios Lenkijos miestelių šeimos, ypač Rytų pasienyje, kur didžiausia bedarbystė ir didelis skurdas, pajuto esminį materialinės padėties pagerėjimą ir, aišku, dėkingumą valdančiai partijai. Dabar šiai programai kasmet skiriama daugiau kaip 3 proc. valstybės BVP. 

Antrajai kadencijai besiruošiantis prezidentas Andžejus Duda tam kategoriškai prieštarauja ir ragina turtingiausius paramos gavėjus atsisakyti šių pinigų.

„A. Duda turi daug galimybių būti išrinktu antrajai kadencijai galbūt net ir pirmajame rinkimų ture. O jei rinkimus atidėti bent pusmečiui, lieka neaišku, kaip seksis virusą įveikti, kokios bus ekonominės pandemijos pasekmės ir ką manys rinkėjai. Palankumas gali gerokai sumažėti“, – įsitikinęs A. Valionis.

REKLAMA

Seimui visgi nutarus rengti rinkimus gegužės 20 dieną, teisininkai šį sprendimą vertina neigiamai ir sako, jog jis prieštarauja Konstitucijai. Opozicija kaltina, jog Lenkijos vyriausybė, vienintelė Europoje užsiima rinkimais tuo metu, kai reikia užsiimti Lenkijos piliečių sveikata.

Valionis svarsto: „Jeigu Europos Sąjunga tokia baisi, tai gal jiems reikia pagalvoti apie išstojimo strategija. Juk Jungtinės Karalystės pavyzdys rodo, jog tai įmanoma. Tačiau esminis skirtumas tarp JK ir Lenkijos yra tas, jog Britanija buvo ES donoras ir nacionalinis egoizmas, tikriausiai iracionaliai, tačiau nuosekliai stūmė ją lauk, kad nereikėtų mokėti į ES biudžetą, o Lenkija - milžiniškų sumų gavėja ir tų pinigų teigiamus rezultatus galima matyti kievienoje autostradoje, kiekvienoje ūkininko sodyboje, miestuose ar miesteliuose“.

Visą A. Valionio komentarą žiūrėkite:


Rašyti komentarą...
N
Nuomonė
2020-04-24 16:40:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Lenkijoje greitkeliai ir poilsio aikštelės prie jų - superiniai.Geresni ir už Vokietijos. Atstatyti ištisi ar renovuoti visi miestai kurortinėse ( ir ne tik) vietovėse.Varšuva suklestėjo. Kodėl to pagerėjimo Lietuvoje nepasimatė taip ryškiai?Kur nuplaukia ES lėšos mūsų valstybėje? Tik apžvalgos bokštams?
Atsakyti
-11

A
Alius
2020-04-24 16:26:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai kodel pas mus nematyti tu teigiamu rezultatu uz ES gaunamas lesas? Kur jos dingo? Kas jas isisavino?
Atsakyma, zinom visi.
Atsakyti
-10

J
J0
2020-04-24 19:17:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu Lenkija iseis tai cia dar nieko va kaip subyres ES tai musiskiai gales nagus nusigrauzt sunaikine lita visos protingos salys savo valiuta turi o cia opa opa is Europa
Atsakyti
-12

SKAITYTI KOMENTARUS (52)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų