Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius tiesioginėje „Facebook“ transliacijoje pasakojo, kaip sostinė laikosi kovoje su koronavirusu. Meras apgailestavo, kad Sveikatos apsaugos ministerija laikinai apribojo mobiliųjų punktų darbo laiką, veiks tik po vieną punktą mieste bent iki antradienio.

Remigijus Šimašius (Paulius Peleckis/Fotobankas)

Remigijus Šimašius (Paulius Peleckis/Fotobankas)

„Iš anksto nebuvo užpirkta pakankamai reagentų, o dabar neturime pakankamai laboratorijų pajėgumų. Dėl to 1808 užjaučiu tuos savanorius-darbuotojus, kurie ten sėdi ir yra priversti atkalbinėti žmones nuo tyrimų.

Pasaulio sveikatos organizacija sako: tirti, tirti, tirti. O pas mus, pagal vakar ministro (A. Verygos – aut. past.) nurodymą per dvi dienas Vilniuje turėsime galimybę paimti tyrimus tik iš 36 žmonių. Pabrėžiu, Vilniuje ir kitoje savivaldybėje – tik 36 žmonių.

Natūralu, kai yra galimybė tik 36 žmonėms paimti testus, tai 1808 bando visaip atkalbinėti ir nesiųsti žmonių į tuos punktus“, – kalbėjo R. Šimašius.

Meras palygino, kad šiuo metu per tris mobiliuosius punktus buvo galima paimti mėginius iš 700 žmonių per parą.

REKLAMA

„Apmaudus dirbtinis laboratorijų pajėgumų stabdymas. Mes iš karto labai greitai su jomis startavome, dvi dienas laukėme, kol bus paleidžiamos. Kaip šiandien paaiškėjo, laboratorijų pajėgumų taip trūksta“, – sakė meras.

Pasak mero, dviejuose mobiliuosiuose punktuose buvo galima paimti tiek testų, kiek paimdavo per tris. „Tai reiškia, kad vienas mabilus punktas veikė veltui, šiandien suskaičiavau, kad ten turėjome panaudoti 400 komplektų apsaugos priemonių.“

SAM apribojo mobiliųjų punktų darbo laiką

Vėlai penktadienį vakare pasirašytame Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendime nurodoma, kad nuo sekmadienio Lietuvos savivaldybių administracijos turi užtikrinti, jog mieste veiktų „ne daugiau nei vienas mobilus punktas“ ir ėminius dėl koronaviruso jis rinktų „ne ilgiau nei 6 valandas per dieną“.

Toks sprendimas, remiantis ministro pasirašytu dokumentu, galiotų sekmadienį bei pirmadienį ir tik Vilniuje bei Kaune, nes būtent šiuose miestuose šiuo metu veikia po tris patikros punktus.

Vilniuje – 269 sergantys koronavirusu

Pasak mero, šiuo metu Vilniuje yra 269 sergantys asmenys. Beveik 4700 testų atlikta Vilniuje, o visoje Lietuvoje buvo atlikta apie 21 tūkst. testų dėl koronaviruso.

Teigiama, kad Vilniuje šiuo metu yra 84 plaučių ventiliavimo aparatai, 32 užsakė ir dar 60 žada nupirkti vėliau, bet viliasi, kad jų neprireiks.

Pasiteiravus, kada viskas baigsis, meras tikisi, kad balandžio viduryje bus galima pradėti švelninti karantino priemones.

„Panašu, kad karantinas bus dar pratęsiamas po Velykų. Negalime visą laiką bėgti virusui iš paskos, reikia užbėgti į priekį, jei norisi tą virusą įveikti. Kova nebaigta ir dar turėsime ne vieną įtemptą savaitę“, – sakė R. Šimašius.

REKLAMA

Pasak jo, iš karantino galėsime išeiti tuomet, kai matysime, kad karantino priemonės veikia ir sveikatos sistema nelūžta. Meras svarstė, kada galėtų būti viruso pikas. Pasak jo, pagal tiesinę prognozę, tikėtina, kad balandžio pradžioje turėsime piką. Meras priminė mokslininkų nuomonę, kad po vasaros gali būti viruso sugrįžimas, todėl nederėtų atsipalaiduoti.

Priminė apie mokesčių atidėjimą

Meras buvo klausiamas, kaip savivaldybė padės išeiti žmonėms iš krizės. R. Šimašius tikino, kad padeda ir padės. Pasak jo, priimtas paketas, kuriame viena iš priemonių, tai nekilnojamojo turto mokesčio sustabdymas. Meras priminė, kad kitas palengvinimas, tai mokesčių už komunalines paslaugas atidėjimas.

R. Šimašius teigė, kad darželio atidarymo tema sudėtinga ir tikrai dar neaišku, kada jie vėl veiks. Pasak mero, bus svarstoma, galbūt darželius atidarinėti dalimis, kad nepasikartotų ligos protrūkis.

Prezidentas kritikavo ministrą dėl naktinės žinios

Šeštadienio rytą prezidentas Gitanas Nausėda sukritikavo naktinį Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimą dėl mobiliųjų punktų. Prezidentas pažymėjo, kad SAM sprendimas laikinai apriboti mobiliųjų punktų darbo laiką pasirodė naktį, o taip komunikuoti negalima. Pasak prezidento, tai kelia bereikalingą įtampą.

Vėlai penktadienį vakare pasirašytame Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos sprendime teigiama, kad nuo sekmadienio Lietuvos savivaldybių administracijos turi užtikrinti, jog mieste veiktų „ne daugiau nei vienas mobilus punktas“ ir ėminius dėl koronaviruso jis rinktų „ne ilgiau nei 6 valandas per dieną“.

REKLAMA

„Pats sprendimas nėra mažinti testavimo skaičių. Bet kokiu metu jis pasirodė, praktiškai vos ne naktį. Taip komunikuoti negalima. Tai kelia visiškai bereikalingą įtampą lygioje vietoje.

Dar kartą tenka apgailestauti, kad komunikavimas vis dar tobulintinas ir komunikavimas sukelia aistras ten, kur to visiškai neturėtų būti.

Mes einame teisingu keliu, mes didiname testavimo skaičių, mes turime apsirūpinę pakankamai testų. Mes įvedinėjame naujus laboratorijų pajėgumus apdoroti testavimo vienetams. Bet kol kas tai yra procesas. Ir sakyti, kad pasiekėme didžiausią pajėgumą šiuo metu, deja, negalime.

Turbūt palinkėjimas Sveikatos apsaugos ministerijai, be tų savo rutininių darbų, tikrai skirti dėmesį komunikavimui, nes komunikavimas šiandieninėje visuomenėje taip pat yra be galo svarbus dalykas“, – sakė prezidentas G. Nausėda.

Šimašius taip pat negailėjo kritikos Verygai

Vilniaus miesto meras R. Šimašius penktadienio vakarą savo „Facebook“ paskyroje paskelbė įrašą, kuriuo kritikuoja sveikatos apsaugos ministro ir ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimą sumažinti koronaviruso tyrimų pajėgumus. Vidurnaktį paaiškinimą pateikė ir Sveikatos apsaugos ministerija.

Anot mero, Vilniaus miesto savivaldybei buvo liepta uždaryti du iš trijų mobilių testavimo punktų ir taip pajėgumus sumažinti daugiau nei 10 kartų.

„Padėtis tiek smarkiai gerėja, kad mums liepė uždaryti du iš trijų mobilių punktų, o vieno likusio punkto darbo laiką sutrumpinti tik iki 6 valandų, t.y., iki 36 mėginių per dieną“, – rašo R. Šimašius.

REKLAMA

Teigiama, kad Vilniuje buvo planuota padvigubinti pajėgumus, tačiau po pastarųjų A. Verygos sprendimų juos teks ir sumažinti.

Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymu Vilniuje perpus trumpinamas mobiliųjų patikros punktų darbo laikas, pranešė Vilniaus savivaldybė.

Tuo metu Kauno savivaldybė penktadienį pranešė atidaranti trečiąją liniją savo koronaviruso patikros punkte ir žada, kad nuo šeštadienio vietoj dabartinių 180 bus atliekama beveik 400 ėminių per dieną.

Pasak Vilniaus savivaldybės, SAM nurodė trumpinti trijų sostinėje veikiančių mobilių patikros punktų dėl COVID-19 darbo laiką perpus – vietoje 12 valandų dirbti tik 6 valandas.

„Tokiu būdu Vilniuje mobiliuose punktuose atliekamų testų kiekis mažės dvigubai – nuo iki šiol galimų 450 – iki maždaug 220“, – teigiama pranešime.

Pasak sostinės savivaldybės, ministerija pranešė, kad problema kyla dėl laboratorijų pajėgumo trūkumo. 

Sveikatos apsaugos ministerija pateikė paaiškinimą

Siekiant subalansuoti paimtųjų ėminių ir atliktų tyrimų kiekius, dviem dienoms – balandžio 5–6 dienomis – trumpinamas mobilių punktų darbo laikas. Dėl tos pačios priežasties minėtomis dienomis didžiuosiuose miestuose veiks tik po vieną mobilų punktą. Pasieniuose dirbančių mobilių komandų darbas nesikeis – imti mėginių jie vyks kada reikia, ir kiek reikia, rašoma pranešime.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad siekdama ištirti kuo daugiau žmonių dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19), sukūrė platų mobilių punktų tinklą. Tačiau laboratorijų pajėgumų didinimas tiesiogiai ir beveik vien tik susijęs su technologijomis, o jas prognozuoti yra gerokai sudėtingiau nei suburti žmones veiklai naujame mobiliame punkte. Dėl šios priežasties vis dar išlieka tyrimo laukiančių ėminių „perviršis“, t. y. ėminių buvo paimta daugiau, nei tuo metu laboratorijos galėjo jų ištirti. 

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kiek anksčiau penktadienį pranešė, kad kai kurių mobiliųjų patikros punktų darbas dėl susikaupusių neištirtų mėginių bus ribojamas. Nors laboratorijos tyrimų apimtis padidino iki 2,8 tūkst. per parą, išaugus ir ėminių skaičiui, neištirtų mėginių padaugėjo maždaug tūkstančiu – iki 3,2 tūkstančio. O juk ir ėminių galiojimo laikas ribotas.

Šias dvi dienas gyventojai, nerimaujantys dėl savijautos ir pajutę viršutinių kvėpavimo takų peršalimo simptomus, raginami kreiptis į savo šeimos gydytoją. Atkreipiame dėmesį, kad didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Kaune – veiklą pradėjo karščiavimo klinikos.

Numatoma, kad nuo antradienio visi mobilūs punktai sėkmingai tęs darbą. Taip pat tikime, kad laboratorijose dirba profesionalūs žmonės, kurie parengs laboratorijų įrangą didesnės apimties darbui.

nulis
2020-04-04 18:32:39
Jei tik tiek, tai eik pailsėti. Kam ir tuos 36 imti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Arunas 2020-04-06 15:21:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur visi pinigai simasiau .maziau kabinetus reikia remontuoti uz 300000 euru geda nei tevynes nei garbes miestas zlunga    ATSAKYTI
Kam 2020-04-05 15:11:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ta pliurpalynė apie patikros punktus ? Penktadienį dauguma pasitikrino ir šeštadienį patikros punktai nuo pietų visi buvo buvo tušti, ir Vilniuje, ir Kaune. Kitas reikalas - stebina privačių laboratorijų menkos apsukos, vos kelis mėginius tepadaro. Gal išmoks ? O štai Kaune, kaip jau įprasta, nėra užšaldytų mėginių, o tiria tris kartus daugiau, nei Vilniuje ! Kur tik liberalai valdo (Klaipėdoj ir Vilniuje) , ten ir "neįveikiamos " problemos    ATSAKYTI
Indre 2020-04-05 10:08:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai tik islenda Sikasius verksnys tai tuoj toks siutas paima.
Sikasiau nesugebi su miestu susitvarkyti, tik inksti kaip sunytis.
Duotu tau pasireiksti butu Italija 2.
Uzsikask ir pridusk, netrukdyk zmonems dirbti. Kritikuoti lengviausia, bet tavo skysta nuomone niekam neidomi, na nebent tavo zmonai, bet as su tavim tuoj pat issikirciau.
Kai Sikasiu pakeis nors miestas atsigaus, paziurek i Kauna nesusiprateli, kaip atkuto po Kupcinsko valdymo. Laukiam nesulaukiam kad tave visam laikui kas karantinuotu nuo miesto reikalu.   ATSAKYTI
Nesupratau,čia Šimašius vadovaja ar Very 2020-04-04 22:45:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Algis   ATSAKYTI
Aldona 2020-04-04 20:42:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nurodymas nebuvo derinamas su premjeru, infektologais ir kitais!p.Veryga yra vienvaldis viruso žinovas!...taip neturėtų būti!Prezidentas turėtų tarti savo svarbų žodį!Žmonės nori būti sveiki!   ATSAKYTI
Anas. 2020-04-04 20:28:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur.jis.buvo.kai.Dievas.prota.dalino..
   ATSAKYTI
Aleksandras 2020-04-04 20:25:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Remigijau, tu pirma išsiaiškink realius laboratorijų pajėgumus, nes jų niekas nežino, o viešuma meluojama. Niekas - t.y. net ministras nežino. Pateikiami padidinti atliktų tyrimų skaičiai. NVSPL molekulinių tyrimų poskyryje dirba tik 6 žmonės, kuriuos verčia dirbti po 16 val. per parą. KAs iš to, kad bus daug pririnkta mėginių,kuriuos nebus kaip visų ištirti, teks tampyti iš vienos perkrautos laboratorijos į kita, mėginiai bus sandeliuojami šaldytuve, juos rušiuojant skubos tvarka bus daromos klaidos, o rezultatai vis tiek nebus gaunami laiku. Tai tampa panašu į Sizifo darbą. Ir tai tik dalis problemu.
Nors vienas iš politikų - ypač SAM ministras, premjeras, prezidentas, seimo sveikatos komiteto primininkas ir tu aplankytumėte pagrindines laboratorijas, nepamišdami ir mūsų - NVSPL. Pamatytumėt, kas vyksta, pašnekėtumet su tyrėjais.    ATSAKYTI
Onute 2020-04-04 20:23:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gėda,gėda kai Lietuvoje Tokie valdantieji gėda.   ATSAKYTI
Vilius 2020-04-04 19:30:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Iš anksto nebuvo užpirkta pakankamai reagentų, o dabar neturime pakankamai laboratorijų pajėgumų."
O laborantus irgi užpirksi, Šimašiau? Juk ne robotai ten dirba, jiems irgi turi būti ir šeštadienis, ir Verbų sekmadienis. Jau geriau patylėtum, šūdmeri!
   ATSAKYTI
Kaunas 2020-04-04 19:56:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geriau pats patylėk!Veryga privalo pasirūpinti,kad tyrimus galėtų atlikti ir privačios laboratorijos.Laborantų tikrai yra!!!O tu gini neveiksnų ministerį?!  
Nuomonė 2020-04-04 19:10:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sabotažą kelia p.Šimašius. Bando naują planą įgyvendint, šalia sosto įpėdinės, kuri visais būdais grįžti nori.   ATSAKYTI
2020-04-04 19:09:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Aš atstok nuo dirbančių žmonių   ATSAKYTI
okis 2020-04-04 19:09:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ko tas Šimašius pastoviai virkauja? dirbtų geriau o ne pliurptų    ATSAKYTI
Hihi 2020-04-04 19:02:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Eik spalvotiems vadovauti paradui ir pažiūrėk ką dar galima sugriauti-nugriauti sovietinio, kol visi namie sėdi ir nemato
Tik su..ką pastatik ką nors vertingo per 30 metu išskirus namus ir ofisus    ATSAKYTI
Janas 2020-04-04 18:59:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Veryda fu kvailas ar ka .Didink labaratorijų pajegumus o ne mažink paemimu punktų . Nesugebi pasišalink    ATSAKYTI
Cha - cha 2020-04-04 18:53:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar pats esi medikas kad kritikuoji kitus ? Geriau slėpkis su savo nuomone ir netrukdyk žmonėms ku rie pasiaukojamai dirba .   ATSAKYTI
Nuomonė 2020-04-04 19:09:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Įdomu, ką gi jie dirba tusčiose logoninėse? Gal patikrint vertėtų? Italijoj manekenai guli lovose, o mūsų ligoninėse keli su gripu!  
Morta 2020-04-04 18:45:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kažkoks absurdas, tokius visus aborigenus prikalti prie stulpo, ( kaip filme Spartakas), lai varnos kapoja .    ATSAKYTI
Baryga 2020-04-04 18:36:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mes esame pilnai pasiruošę situacijai suvaldyti!   ATSAKYTI
Puskar 2020-04-04 18:35:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sedi uodega pabraukes   ATSAKYTI
Puskar 2020-04-04 18:34:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Simasiau, o ka tu padariai kovojant su KORONA?   ATSAKYTI
Lina 2020-04-04 22:36:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Musu meras padare labai daug  
Faktas 2020-04-05 15:05:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
meras pridarė daug, pritariu Linai. Paleido infekuotus sugįžėlius, kad infekciją daugintų O jau kaip karantinavo, tai geriau neprisiminti. Protingiausia jam būtų patylėti, kad pamirštume   
nulis 2020-04-04 18:32:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei tik tiek, tai eik pailsėti. Kam ir tuos 36 imti.   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
REKLAMA
Jaroslavas Narkevičius (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius, siekdamas išsklaidyti abejones dėl galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto, sustabdė finansavimą Trakų rajono vietinės ...
Elvinas Jankevičius (nuotr. Fotodiena.lt)
Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sako, kad šiuo metu teisingumo vykdymas užtrunka per ilgai – bylos galėtų būti nagrinėjamos ir greičiau, todėl bus siūloma perskirstyti ...
Koronavirusas (nuotr. SCANPIX)
Ministrų kabinetas trečiadienio posėdyje turi pritarti aibei naujų karantino švelninimų, tačiau taip pat spręsti, ar karantiną pratęsti iki birželio vidurio. Tarp ketinamų ...
Miesto kameros (nuotr. stop kadras)
Kinijos gamintojų „Hikvision“ ir „Dahua“ vaizdo stebėjimo kameros turi saugumo spragų, leidžiančių nesunkiai prisijungti prie jų per nuotolį ir vykdyti stebėjimą, teigia ...
Saulius Skvernelis (nuotr. LRVK | Darius Janutis)
Trečiadienį premjeras Saulius Skvernelis savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo naujienomis. Anot jo, Vyriausybė planuoja atnaujinti ir daugiau tarptautinių skrydžių. Tikinama, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų