Lietuvoje karantino laikotarpiu išeiti pasivaikščioti į lauką galima ne visiems, o tiems, kam galima, yra būtinos sąlygos, kurių nevykdant galite susilaukti ir policijos dėmesio ar net gauti baudą. Visgi, Lietuvoje sąlygos išeiti iš namų yra švelnesnės, mat kitose Europos Sąjungos valstybėse draudžiama be dokumentų palikti namus. O štai Azijos valstybės imasi radikalių priemonių grasinimų nušauti ar fizinių bausmių.

policija ir žmonės gatvėje (nuotr. Broniaus Jablonsko)

policija ir žmonės gatvėje (nuotr. Broniaus Jablonsko)

Visuomenės informavimo grupės vadovas, premjero patarėjas Giedrius Surplys naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kad, kalbant apie pasivaikščiojimus lauke, reikia išskirti kelias grupes žmonių. Viena – užsikrėtusieji koronavirusu, jaučiantys simptomus, bendravę su užsikrėtusiuoju ar grįžę iš užsienio asmenys.

„Jie negali net šuns išvesti pavedžioti. Tie žmonės turi kreiptis į savo artimuosius ar savanorius, kad šie jiems užtikrintų būtinąsias funkcijas: aprūpintų maistu, vaistais ir, jeigu reikia, gyvūnus pavedžiotų“, – kalbėjo G. Surplys.

Antradienį Seimas priėmė griežtesnes baudas asmenims, kurie nesilaiko karantino ir saviizoliacijos reikalavimų – baudos fiziniams asmenims už taisyklių pažeidimą sieks nuo 500 iki 1500 eurų, įmonėms – nuo 1500 iki 6000 eurų.

REKLAMA

Kiti asmenys, pasak premjero patarėjo, gali būti lauke, bet tai stipriai nerekomenduotina.

„Jeigu jau, taip sakant, važiuoja stogas ir norisi pasivaikščioti, tai būtina laikytis rekomendacijų, jeigu įmanoma, užsidėti medicininę kaukę ir pirštines, jei kaukės neturite, užsiriškite šaliką arba skarelę“, – patarė G. Surplys.

Giedrius Surplys

Taip pat negalima vaikščioti didesnėmis nei dviejų asmenų grupelėmis, o parkuose buriuotis daugiau nei po penkis asmenis. Visais šiais atvejai reikia laikytis saugaus dviejų metrų atstumo, gyventojai įpareigojami vengti fizinio kontakto.

Kaip pažymi G. Surplys, kitokios taisyklės šeimoms, jei šeima didesnė, jai leidžiama kartu vaikščioti lauke.

Galiausiai, senjorams, anot premjero patarėjo, kuriems nėra priverstinės izoliacijos, į lauką eiti nedraudžiama.

„Bet jie yra ypatingai didelės rizikos grupėje, nes virusas jiems pavojingiausias. Todėl jiems yra labai rimta rekomendacija, jeigu tik įmanoma, likti namuose ir, be ypatingai didelės būtinybės, neiti į lauką“, – dėstė G. Surplys.

Likti namuose senjorams rekomenduoja ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Jeigu žmogus yra vyresnio amžiaus, daugiau nei 60-ies metų, primygtinai raginčiau ir prašyčiau, kad neitų į lauką, niekur nevaikščiotų, rinktųsi savanorių pagalbą, kad maistas ir vaistai būtų pristatomi į namus“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo ministras.

Parkai kol kas neužsivers

Praėjusį šeštadienį, šviečiant saulei ir sušilus orams, ne vienas gyventojas patraukė į parkus ir kitas viešąsias erdves.

REKLAMA

Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis naujienų portalui tv3.lt teigė, kad žmonių srautai lauke praėjusį šeštadienį buvo kur kas didesni nei kitomis karantino dienomis, tačiau lyginant su įprastu šiltu savaitgaliu, žmonių miesto erdvėse buvo mažiau. Policijos atstovas svarsto, kad dalis gyventojų patraukė į atokesnes vietas, miško takelius.

Kokie veiksmai užtraukia atsakomybę?

R. Matonio teigimu, šiltą praėjusį šeštadienį policija sulaukė 332 gyventojų pranešimų dėl saviizoliacijos ar karantino nesilaikymo. Tačiau, pasak jo, šią savaitę situacija jau geresnė – sekmadienį sulaukta 105 pranešimų, pirmadienį – 132, antradienį – 145.

„Lyginant su praėjusia savaite, tai dvigubai mažiau pranešimų, būdavo 300–350 per parą“, – pasakojo R. Matonis.

Ramūnas Matonis

Kai kuriose kitose Europos šalyse parkai užvėrė vartus karantino metu. G. Surplio teigimu, Lietuvoje kol kas tokių iniciatyvų nesiimama, šiltesnę dieną parkuose budi daugiau policijos pareigūnų, šaulių, savivaldybių viešosios tvarkos pareigūnų.

„Aplinka yra stebima ir neleidžiama jiems nesilaikyti tų saugių atstumų. Kol kas pasitenkiname tuo, jeigu matytume, kad yra poreikis, aišku būtų galima tas karantino sąlygas griežtinti“, – samprotavo G. Surplys.

Neleidžia iš namų be anketos, parkai – uždaryti

Kitose Europos šalyse karantino reikalavimai dėl išėjimo iš namų yra gerokai griežtesni nei Lietuvoje.

Kaimyninėje Lenkijoje antradienį sugriežtintos karantino taisyklės. Viena iš jų – nepilnamečiai negali išeiti iš namų be juos lydinčio tėvo ar globėjo. Dviejų metrų atstumą lauke turi palaikyti ir šeimos nariai, išimtys taikomos tik jaunesniems nei 13 metų vaikams ir žmonėms su negalia. Parkai, paplūdimiai ir kitos viešosios erdvės yra uždarytos. Nesilaikantys šių taisyklių bus baudžiami baudomis iki 30 tūkst. zlotų (apie 6,6 tūkst. eurų).

REKLAMA

Italijoje ir Prancūzijoje gyventojams draudžiama išeiti iš namų, o tie, kurie vis tik tą padaro, privalo turėti su savimi dokumentą, kuriame nurodoma buvimo lauke priežastis. Tokių formų gali paprašyti žmones lauke stabdantys policijos pareigūnai.

Italijoje priežastimis būti lauke nurodoma būtinybė keliauti į darbą, eiti nusipirkti maisto produktų, vaistų ar vizitas pas gydytoją. Prancūzijoje, be šių išvadintų priežasčių, yra nurodomos šeimyninės aplinkybės, pavyzdžiui, būtinybė prižiūrėti vaikus ar senjorus.

Anketa, norintiems išeiti iš namų Prancūzijoje

Taip pat galima mankštintis ir sportuoti lauke, tačiau ir čia yra apribojimų – sportuoti būtina vienam, ne ilgiau nei vieną valandą ir ne toliau nei per vieną kilometrą nuo savo namų. Namus galima palikti ir jei gyventojas tarnauja viešajam gėriui. Ši priežastis yra gana abstrakti, tad pareigūnai gali paprašyti valdžios institucijų patvirtinimo, ar tikrai žmogus atlieka visuomenines funkcijas, pavyzdžiui, savanoriauja, gelbsti vietinėms teisėsaugos tarnyboms.

Dar griežtesnes priemones taiko Izraelis. Šioje šalyje negalima nuo namų nutolti toliau nei 100 metrų, nebent keliaujate į darbą, einate nusipirkti maisto produktų ar vykstate pas gydytoją. Taip pat, kitaip nei Prancūzijoje ar Lietuvoje, Izraelyje draudžiama sportuoti lauke.

Nors lietuviams kitose Europos šalyse esančios karantino sąlygos ir bausmės gali pasirodyti itin griežtos, joms sunku būtų lygintis su tomis, kurios taikomos kai kuriose Azijos šalyse.

Štai 1,3 mlrd. gyventojų turinčioje Indijoje nesilaikančius karantino žmones policijos pareigūnai namo varo daužydami lazdomis. Mažiau prasikaltusius baudžia mums taip pat neįprastomis priemonėmis – gyventojams tenka daryti pritūpimus ir atsispaudimus.

REKLAMA

Dar griežtesnis karantino nesilaikančių asmenų atžvilgiu – kontroversiškais pasisakymais ir sprendimais garsėjantis Filipinų prezidentas Rodrigo Duterte. Jis šalies saugumo pajėgoms įsakė nušauti asmenis, kurie pažeidžia karantino reikalavimus.

„Aš nusiųsiu jus į kapus, kad nedrumstumėte tvarkos“, – kalbėjo R. Duterte.

Dr
2020-04-05 15:46:56
Neskleiskit panikos.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ramunas galiu ir interviu duoti 2020-04-07 14:50:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kokias ce jie pasakas.seka ziuri tik kaip zmogu apibauduoti esu neigalus 1tipo rizikos grupei priklausantis pats turiu i vaistine i parduotuve nuaiti ce tik verygos fantazija apie kaimynus o dar pamirso kaip su neigalumu grupe paste pasimti ir vel pats nuejau tai paaiskino diena kada su pasalpa pensija ir socpasalpas gaunancius 10dturesime stoveti vienoje eileje stai ir karantinas   ATSAKYTI
Giena 2020-04-05 22:57:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sunys isigande zmones vaixto su antsnukiais o jei rimtai likau be darbo del to viruso o sedeti namuose nebegaliu jau nei sergu nej ka o su senjorais nebendrauju   ATSAKYTI
Giena 2020-04-05 22:57:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sunys isigande zmones vaixto su antsnukiais o jei rimtai likau be darbo del to viruso o sedeti namuose nebegaliu jau nei sergu nej ka o su senjorais nebendrauju   ATSAKYTI
Žmogus 2020-04-05 22:32:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip tie žmonės bijo mirties..... viskas dievo valioje?tai jie bijo susitikti su juo?Tai ko vaikųtote į bažnyčią?....vaidmainių ir bailių žmonija......   ATSAKYTI
Jonas 2020-04-05 21:53:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bauskit darbdavius kurie teikia nebutinos reiksmes prekes. Korumpuoti jus valdininkai   ATSAKYTI
As 2020-04-07 16:03:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu. Nuolat kartojama - likite namuose, o žmonės eina į darbą... ir šiuo metu visai nebūtiną - ne medikai, ne policininkai ar maisto pardavėjai. Kažkas čia blogai surežisuota..(   ATSAKYTI
Karolis 2020-04-05 21:34:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Va gerai tiems kas turi privatu namą arba gyvena vienkiemyje. Išėjai į lauką ir būk nors ir visa diena, šašlykus kepk, judėk, vnz daryk ką nori. Va daugiabučiai šiuo atveju ir yra pagrindinė problema, kad jeigu į gatvę išeini, esi visiems ant akių, o vienkiemyje tai koks skirtumas name ar tiesiog namo teritorijoj kai aplink nieko nėra.    ATSAKYTI
ERIKAS 2020-04-05 20:17:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
JUOKAS CINIŠKAS,BET KAIP...?!   ATSAKYTI
ERIKAS 2020-04-05 20:13:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
KAIP FILIPINUOS- NUŠAUT.!   ATSAKYTI
CCCP 2020-04-05 16:45:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neiko daugiau negirdesi vaukcioti negalim gert negalima pistis negalima .del manes tu visus sunis surinkit ir kremuokit man tas parc .vaikstau ku noriu ir kada virusas virusas daugiau neiko ir krize .per krize kaskas milijonus krauna va ir krize   ATSAKYTI
ramunas444 2020-04-05 17:13:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Debilams viskas galima. Dziaukis   ATSAKYTI
ERIKAS 2020-04-05 20:08:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
NUŠAUT!   ATSAKYTI
Nija 2020-04-05 15:22:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pilna ta žodžio prasme GENOCIDAS!    ATSAKYTI
Medike 2020-04-05 14:50:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Buvom paskubom link parduotuvės nuvažiavę. Kaune, Abstulbau!! Pakelės pilnos žmonių be kaukių. Būriais po kelis važiuoja visom kryptim! 7 KM distancijoje, šalia kelio einančiam dviračių take Raudondvario pl, sustojimuose teko matyti daugiau nei 50 žmonių, su kauke suskaičiavau penkis žmogelius!!! Autobuso laukiantys nei vienas nedevi kaukių!! Prie Kauno pilies dviračių take šnekučiavosi gal 10 paauglių grupė ratų, be kaukių!!! Per žinias girdėjau, kad pilucijos patrulis bus sustiprintas.... Nepastebėjau, nei kontrolės nei patrulio, jei taip toliau, laukia ilga kova ir praradimai...    ATSAKYTI
Dr 2020-04-05 15:46:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neskleiskit panikos.    ATSAKYTI
Apolo 2020-04-05 23:15:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kai zmones kvaili ir nemato tikros situacijos tai ir kelia panika.Jus visus kontruolioja,suvare kaip kiaules i tvarta,visus grynus pinigus atstumia,atsiskaitymas tik kortelem....Visu lygu nemato,susirgai sirdies lyga,kepenis,inkstai...gydykis pats namuose,neatlaikysi prirasys korona....Ant tokiu idiotu ir laikosi pasaulis.Nera jokios KORONOS,yra virusas,panasus i plauciu uzdegima,kuris ateina staigiai,ir taip pat praeina,jokie vaistai nepadeda.Persirgau sita nesamone dar lapkricio pabaigoj,ir nereikejo niekur vaziuot,lietuvoje susirgau.O gydytojai ziurejo kaip aviu banda ir nieko negalejo patart,krauja 3 kartus per savaite turejau duot tyrimams,bet nieko nerado,plaucius ziurejo ir pasake kazkoks virusas,prirase vaistu uz simta euru ir jokie nepadejo.Viskas praejo savaime.O visas sitas karantinas tai tik pinigu,labai dydelu pinigu ir masonu zaidymai....Sveikatos jums visiems,kad tik psichiatrams nepadaugetu darbo kai vskas tai praeis....   ATSAKYTI
Buratinas 112 2020-04-05 12:35:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geriausia lakūnams ir stuardesems, jiems jokio tualeto nereikia.    ATSAKYTI
Praeivis. 2020-04-05 12:34:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teks ismokt gyvent be sunu vedziojimo. Be sunu. Seni irgi perdaug vaiksto taip ir iesko uzsikresti, be mirtinai butino reikalo galetu nelist niekur.   ATSAKYTI
Buratinas 2020-04-05 12:32:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geriausia furistams, jie gali sisioti pro langą.    ATSAKYTI
Fura 2020-04-05 12:35:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
I buteli. Tada ispilt pro langa. Va nusisikt vistiek reikia krumu.   ATSAKYTI
Vienzo 2020-04-05 11:35:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietuvoj kaip ir visame likusiame pasaulyje lauke būti , net į parduotuvę galima tik sveikiems. Ačiū dievui, pavojus pasigauti virusą viešumoje sumazejo iki minimumo. Pavojingi tik tie, kurie nešioja virusą, bet to nežino, nes nejaučia jokių simtomu. Va tu ir turime saugotis, laikytis atstumo, dėvėti pirštines ir jei būtina kauke.
   ATSAKYTI
Eee 2020-04-05 12:29:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Matot sunis pavedzioti reikia. Teks ismokt gyvent be sunu pavedziojimo be sunu. Seniem visi uzdraus iseit i gatve, gaudys ir baus   ATSAKYTI
Praeivis 2020-04-05 12:39:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O jei tie kurie neserga uzsikrete jau turikorona visam gyvenimui ?! Kol stipru imuniteta turi patys nesirgs bet vistiek nesios uzkrata?! Ar tokie patys dar nesirgdami uzkrecia?!   ATSAKYTI
Vienzo 2020-04-05 11:32:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvoj kaip ir visame likusiame pasaulyje lauke būti , net į parduotuvę galima tik sveikiems. Ačiū dievui, pavojus pasigauti virusą viešumoje sumazejo iki minimumo. Pavojingi tik tie, kurie nešioja virusą, bet to nežino, nes nejaučia jokių simtomu. Va tu ir turime saugotis, laikytis atstumo, dėvėti pirštines ir jei būtina kauke.
   ATSAKYTI
Dk 2020-04-05 10:42:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Danijoje tuoj vel viska atidarys, mato kad beveik niekas neserga, o ekonomika krenta, tai tuoj vel visi atgal į darbus gales eit. Danai aplamai labiau savo zmoniu ziuri, o ne pataikauja zionistu stumiamoms agendoms   ATSAKYTI
Jopas 2020-04-05 23:21:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas tai masonu zaidymai....   ATSAKYTI
Babytė Bronė 2020-04-05 10:42:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai, kad jūs patys tą virusą platinat. Jei Palangoje sanatorijoje rado sergantį žmogų kuris bendravo ne su vienu ten besigydžiusiu. Galėjo jį izoliuoti, o kitus stebėti ten pat. Dabar gi išvežiojo kur ką papuolė ko gero net nepatikrinę. Štai jums ir viruso platinimas. Jau juokas pro ašaras iš tokių nesąmonių. O tas baudas iš kur žmogeliai susimokės jei galą su galu vos suduria. Tada geriau iš karto šaudykit ir bus pasiekta pergalė prieš virusą.   ATSAKYTI
Babytė Bronė 2020-04-05 10:39:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai, kad jūs patys tą virusą platinat. Jei Palangoje sanatorijoje rado sergantį žmogų kuris bendravo ne su vienu ten besigydžiusiu. Galėjo jį izoliuoti, o kitus stebėti ten pat. Dabar gi išvežiojo kur ką papuolė ko gero net nepatikrinę. Štai jums ir viruso platinimas. Jau juokas pro ašaras iš tokių nesąmonių. O tas baudas iš kur žmogeliai susimokės jei galą su galu vos suduria. Tada geriau iš karto šaudykit ir bus pasiekta pergalė prieš virusą.   ATSAKYTI
Kas gali paneigt 2020-04-05 09:40:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sakot svelnesnes o as taip nemanau nes pandemijos atsirado kai merai nepakluso zmoniu reikalavimui nekirsti medziu mieste kai gulintis senas nevaikstantis zmogus susigrazino teise i invalidima.Todel visos diktaturos parodo savo veida pridirbe ant zmoniu galvos imasi priespaudu   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Vasara
BNS pateikia svarbiausių ketvirtadieno naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą: Viruso plitimas. Per parą Lietuvoje patvirtinti trys nauji koronaviruso ...
Teismas (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Teismas nurodė grąžinti prokurorą Julių Rėksnį į buvusias pareigas Vilniaus apygardos prokuratūroje, nes jam skirta nuobauda už tarnybinį nusižengimą buvo neproporcinga ...
Sergamumas Covid-19 lietuviams – nė motais: skristi bijo, bet gaili atostogų (nuotr. stop kadras)
Saulėtos atostogos Bulgarijoje apkarto šimtams lietuvių, nes išgirdę, kad nuo šiandienos grįžus į Lietuvą privaloma 14 dienų saviizoliacija, atostogaujantys tautiečiai prabilo ...
Istorinis įvykis Lietuvoje – pristatė unikalią, pirmąją pasaulyje skaitmeninę monetą (nuotr. stop kadras)
Istorinis įvykis numizmatams ir ne tik – Lietuvos bankas pristatė unikalią, pirmąją pasaulyje, skaitmeninę kolekcinę monetą LBCOIN. Naujiena skirta pagerbti 1918 metų ...
Neeilinė išminavimo operacija Kaune: upelyje – pavojinga bomba (nuotr. stop kadras)
Neeilinė išminavimo operacija Kaune dėl kurios dienai uždaryta visa gatvė. Upelyje tvarkdariai aptiko šimtą po ketvirtį tonos sveriančių galimai ypač pavojingų aviacinių bombų. ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų