Lietuvoje griežtinant ir skelbiant vis daugiau nurodymų karantino metu, siekiant apsisaugoti nuo koronaviruso keliamos grėsmės, vis dar iškyla papildomų nesklandumų. Štai dar vakar staiga pranešta, kad iš užsienio parvykusių žmonių nereikės izoliuoti viešbučiuose 14 dienų karantinui. 

Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena.lt)

Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena.lt)

Apie kylančius išbandymus valstybės nurodymuose užsimena ir prezidentas Gitanas Nausėda. Šis savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo įžvalgomis, kaip valstybei sekasi susidoroti su iškylančiais iššūkiais karantino metu.

Be to, prezidentas gyrė priimtą sprendimą, kad ministras pirmininkas Saulius Skvernelis nuo šiol vadovautų koordinaciniam komitetui Vyriausybėje. Tiesa, G. Nausėda nevengė pažerti ir kritikos vienais ar kitais klausimais.

Pateikiame prezidento G. Nausėdos paskelbtą įrašą:

„Vakar buvo priimtas geras sprendimas – sukurtam koordinaciniam komitetui Vyriausybėje ėmė vadovauti Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. Kiekvienas turi užsiimti savo darbu: medikai – medicina ir epidemiologija, logistikos specialistai – būtinų priemonių pirkimu ir tiekimu, ir visą šią veiklą būtina koordinuoti aukščiausiu lygiu.

REKLAMA

Šalyje plintant koronaviruso infekcijai, efektyvios vadybos ir koordinacijos iki šiol stigo labiausiai. Ypač tai išryškino karantino sąlygų grįžusiems Lietuvos piliečiams taikymas. Nepateisinamas toks veiklos būdas, kai iš pradžių paskelbiamas vienoks modelis, o iškart po to, jam dar iki galo neįsigaliojus, pradedama jį keisti. Tai kelia nereikalingą sumaištį ir griauna piliečių pasitikėjimą. Žmonėms turi būti nedviprasmiškai paaiškinta, kodėl buvo priimti tokie sprendimai ir kaip jie paveiks epidemiologinę padėtį šalyje.

Kodėl taip nutiko? Pirmiausia dėl visiškai ydingo požiūrio, kad centrinė valdžia visada viską žino geriau. Šiuo metu didžioji našta perkeliama ant savivaldybių pečių, nesivarginant sistemingai įtraukti jų į sprendimų priėmimą. Tai negali tęstis – akivaizdu, kad savivaldybių deleguoti atstovai turi nedelsiant atsirasti visuose kovos su koronavirusu formatuose, įskaitant ir ištisą parą veikiantį operacijų štabą.

Svarbiausi sprendimai gali būti priimami tik įvertinus situaciją konkrečiose vietose, atsižvelgus į savivaldybių pasirengimo lygį, ir tik tada imamasi tuos sprendimus įgyvendinti. Priešingu atveju mes nuolat lipsime ant to paties grėblio – būsime priversti taisyti netinkamus sprendimus ir už tai mokėti net žmonių gyvybėmis.

Anksčiau esame nemažai kalbėję apie būtinybę pasiekti geresnį balansą tarp centrinės valdžios ir regionų, ir apie tai, kad regionams reikia atiduoti daugiau teisių ir laisvių. Dabartinė sudėtinga situacija suteikia progą jiems tai įrodyti. Regionų politika turi būti taikoma ne vien gerais laikais, bet ir sunkmečiu. Priešingu atveju ji taip ir liks vien tuščiais žodžiais.

REKLAMA

Dar vieną tvirtą žingsnį į priekį žengsime tik įkūrę ir pajėgas sutelkę profesionaliame visą parą veikiančiame situacijos valdymo štabe. Pasaulinė krizių valdymo praktika bei kitų šalių patirtis yra vienareikšmė – kokybiškus sprendimus galima priimti tik turint tikslius duomenis apie nuolat kintančią situaciją, dirbant nuolatos, koordinuotai ir fiziškai būnant vienoje vietoje. Žinoma, laikantis būtinų saugos reikalavimų.

Valdyti situaciją laikantis tokių principų siūlo ir Lietuvos kariuomenė – sutelkti visus reikiamų kompetencijų specialistus. Tokiame centre turi dirbti tikslius duomenis turintys ir būsimus ligos plitimo scenarijus prognozuojantys epidemiologai, medicininės įrangos tiekimu besirūpinantys specialistai, į karštuosius taškus galinti išvykti medikų komanda.

Šiuo metu svarbūs sprendimai vėluoja, stringa veiksmų koordinavimas su savivaldybėmis, trūksta sklandžios komunikacijos visuomenei ir žiniasklaidai, informacijos apie svarbiausių visuomenei infrastruktūros objektų veiklą – šios spragos turi būti ištaisytos“, – rašė prezidentas G. Nausėda.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad šalyje pradėjo veikti pirmieji mobilieji punktai, kuriuose pacientams imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso. Tokie punktai palaipsniui atsidarys įvairiose savivaldybėse, kurios užtikrins reikiamas sąlygas tokių punktų veiklai.

Numatyta, kad žmogus, pasireiškus bent vienam ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingam simptomui – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – ir, jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu koronaviruso infekcijos atveju, pirmiausia turi skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

REKLAMA

Karštosios linijos konsultantas, įvertinęs paciento pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar skambinantį žmogų tikslinga ištirti dėl koronaviruso infekcijos. Tuo atveju, jei žmogų bus nuspręsta tirti, jis konsultantui turės pateikti vardą, pavardę, asmens kodą, mobilaus telefono numerį, taip pat nurodyti savivaldybę, iš kurios skambina. Be to, bus klausiama, ar pacientas gali asmenine transporto priemone (pats ar būti atvežtas kito žmogaus) atvykti į mobilųjį punktą. Jei žmogus galės atvykti pats, su juo susisieks mobilaus punkto koordinatorius ir nurodys laiką ir adresą, kada jam tai padaryti.

Savarankiškai į mobilius punktus atvykę asmenys, neturintys SMS su koordinatoriaus nurodymais, nebus priimami.

Primename, kad pasitikrinti, ar nebuvote tose pačiose vietose, kaip ir koronavirusu užsikrėtę asmenys, galite COVID-19 atvejų epidemiologinio tyrimo rezultatų lentelėje.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Pagal kovo 23 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: tai – asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

REKLAMA

ARBA

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju.

Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės): 

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus. 

2) Sveikatos priežiūros specialistai. 

3) Asmenys, vyresni nei 65 metai amžiaus, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. 

Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. 

Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

REKLAMA

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

Ar Lietuvos medikai pasiruošę kovoti su koronavirusu?

Jonas
2020-03-26 17:06:15
O ką ponas Nausėda pats padarė????! Priminkite.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Rokas 2020-03-27 08:14:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prisnekejo prisnekejo ir nieko nepasake...O neseniai matyt neturejo ka veikt, tai vel pradejo apie Rusijos ir Kinijos gresmes...   ATSAKYTI
ALGIS 2020-03-27 05:05:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
siulymas,opersciju centrui ,bei vyriausybei krizes laikotarpiu suteikti teise ,kad jo nutarimai bei sprendimai igautu istatymo reiksme be seimo pritarimo,tai paspartintu sprendimu priemimo operatyvuma.nelaikas vaidinti demokratija.taip pat suteikti teise salinti merus nuo pareigu,jei jie nesusitvarko su situacija,taip pat suteikti daugiau teisiu policijos ,bei spec strukturu teises   ATSAKYTI
saulius 2020-03-26 22:14:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Cia ne prezidentas-cia apelsinas !
Po epidemijos bus kaip Ukrainoje Maidanas , sluosime mesla lauk !   ATSAKYTI
Tiesa yra tokia 2020-03-26 19:59:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
polikarpovn pasakė fa, bekiaušis pagalvojo, ir tarė - vau    ATSAKYTI
Petras 2020-03-26 19:53:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kur dabar LR Civilinės gynybos pagalba,organizuojant izoliavimą, tvarką ir kontrolę?    ATSAKYTI
Jo 2020-03-27 09:14:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
blyn,buna civilines saugos mokymai,atvaro dede su skaidrem ir viskas taip paprasta ir aisku buna,o kai rimta beda jie visi kazkur dingsta nei ausu nesimato.kur jus proto bokstai sulindot visi?????ei,reikia jusu patarimu!!!!  
qwerty 2020-03-26 19:19:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą."

Tai pakartotinau kas saveite tikrins tik medikus, o siuos galimus ligoniu ne, ir isleis kaip neva sveikus?   ATSAKYTI
› "Kai" 2020-03-26 18:14:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kostiumus ar sukneles patys sau siuvatės?! Ne? Tai gal nemalkite š....do?!   ATSAKYTI
Morta 2020-03-26 18:07:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valdžiažmogiais jūs. Kada jūsų sprendimai nevėlavo ? Ar jūs ką nors laiku esate padarę? Pražuvę visi iki ausų savo reikalais. Jums tiktai ( pinigai, pinigai ,pinigai).   ATSAKYTI
Močiutė 2020-03-26 18:05:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prezidente,keli žmonės ant kupros neša visą naštą,kenkėjai tik kaltina kitus.Šimašius visur elgiasi kaip šauna į galvą,sukiša po 5 žmones,žlunga gera iniciatyva,paskui klykia,kai taiso jo klaidas.   ATSAKYTI
Nagi 2020-03-26 17:53:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesipiktinkite, nefilosofuokite, bet priverskite Vyriausybę dirbti Lietuvos žmonėms.   ATSAKYTI
Nagiui 2020-03-27 08:19:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai tu siulai imti sakes ir eiti i gatves?  
Klausimas 2020-03-26 17:22:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kada prekyboje bus NORMALIOS kaukės??? Kiek galima malti š..ą???   ATSAKYTI
Kai 2020-03-26 18:06:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
netingėsit ir pasisiusite.  
Tiesa 2020-03-26 17:19:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagaliau atsibudo, tik neaišku ar ilgam.   ATSAKYTI
Naujieną 2020-03-26 17:17:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pasakė,žiūrėkit,po 2 savaičių ir prezidentui referavo,kažin,o kada sužinos,,kad kaukių nėra?   ATSAKYTI
Aaa 2020-03-27 09:46:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sausio mėnesio kaukių nebuvo

  
Lt 2020-03-26 17:16:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žalia balta hey, hey, ...   ATSAKYTI
xxL 2020-03-26 17:07:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prezidente, jei svarbūs sprendimai vėluoja tai matomai kažkas už tai turi atsakyti? Kodėl vėluoja sprendimai pakeisti visiškai susikompromitavusį Verygą bent jau psichiškai sveiku žmogumi kuris vadovautų SAM arba bent jau tinkamam karantino organizavimui? Valdžia arba sąmoningai arba iš kvailumo labai kompromituoja Lietuvos institutų įvaizdį Lietuvos gyventojų akyse ir tai labai pavojinga Lietuvos valstybingumui. Karbauskis tikriausiai to ir siekia?   ATSAKYTI
xxL ui 2020-03-27 08:24:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nereklamuok cia savo libkonservu. Jei Karbauskis butu valdzioje, viskas butu kitaip.  
Jonas 2020-03-26 17:06:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ką ponas Nausėda pats padarė????! Priminkite.    ATSAKYTI
xxL>Jonui 2020-03-26 17:08:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O ką Lietuvos prezidentas privalėtų šioje situacijoje padaryti? Priminkite.  
. 2020-03-26 19:00:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tas prezidentas turėjo bent jau pats neiti ir nereklamuoti krepšinio varžybų epidemijos metu.  

Top Video

Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
REKLAMA
Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)
Eurogrupė (eurozonos finansų ministrų taryba) susitarė dėl Europos ekonomikos rėmimo plano per naujojo koronaviruso pandemijos krizę. Jo vertė – 500 milijardų eurų, teigiama ...
Mykolas Katkus (nuotr. Fotodiena.lt)
Kilus koronaviruso pandemijai pasaulyje, o Lietuvoje išaugus šio viruso susirgimų skaičiui, ministerijos atstovai ramino, kad Lietuva yra pasirengusi atremti visas iškilusias ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Su koronavirusu kovojančioms penkioms pagrindinėms šalies ligoninėms ketvirtadienį dalinama iš Kinijos atskraidinta apranga, pranešė Sveikatos pasaugos ministerija (SAM). ...
Specialistai aiškina: kaip ir kodėl nusprendžiama, kad žmogus mirė nuo koronaviruso (nuotr. stop kadras)
Koronaviruso aukų Lietuvoje daugėjant, vis dažniau diskutuojama, ar teisinga teigti, kad garbaus amžiaus ar sunkių ligonių mirties priežastimi reikia įvardyti būtent COVID-19. ...
Koronavirusas (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Dar viena COVID-19 nusinešta gyvybė – anapilin iškeliavo 98 metų amžiaus gamtos mokslų daktarė. Tačiau net pusdienį institucijos nesusitarė tarpusavyje, kokia tikroji garbaus ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų