Teisme – smūgis lygias galimybes ginančiai tarnybai: darbuotojas išmestas neteisėtai

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje – beprecedentis nutikimas, tarnyba pralaimėjo teisminį ginčą dėl neteisėto darbuotojo atleidimo ir lygiateisiškumo principo pažeidimo. Buvęs šios tarnybos darbuotojas Mindaugas Kluonis padavė į teismą kontrolieriaus tarnybą, nes buvo neteisėtai atleistas, o prieš tai jam buvo uždrausta vykti į socialistų kongresą. Šis darbuotojas taip pat skundėsi, kad tarnyboje dirbantis Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Tomas Vytautas Raskevičius prie jo priekabiavo, naudojo mobingo technikas tam, kad šis išeitų iš darbo. 

Darbo ginčų komisija, asociatyvi (nuotr. stop kadras)

Ši istorija prasidėjo beveik prieš metus, kai M. Kluonis žiniasklaidai pasiskundė, kad T. V. Raskevičius prie jo priekabiauja, netinkamai bendrauja, daro spaudimą darbe. Praėjus nedaug laiko nuo šio pareiškimo M. Kluonio pareigybė buvo panaikinta, jis – atleistas iš darbo.

Vyras šį atleidimą apskundė teismui ir bylą laimėjo. Tiesa, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba tikina, kad pareigybė panaikinta teisėtai, esą „paaiškėjo, kad esama struktūra yra neefektyvi“. 

REKLAMA

„Pareiškėjo funkcijos buvo dubliuojamos, nebuvo užtikrinamas šiai konkrečiai pareigybei tenkantis darbo krūvis, nes jas atliko kitas pareigas einantys darbuotojai. Minėtinos pareigybės aprašyme įvardytoms darbo funkcijoms atlikti visiškai pakanka Tarnyboje dirbančių valstybės tarnautojų. Paminėtina, kad dėl darbo užmokesčio trūkumo pati kontrolierė negali grįžti dirbti visu etatu“, – portalui tv3.lt sakė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė Izabelė Švaraitė. 

Anot moters, M. Kluonio pareigybė buvo panaikinta pagal Valstybės tarnybos įstatyme numatytą tvarką. Valstybės tarnautojui apie pareigybės panaikinimą buvo pranešta ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį. Kadangi Tarnyboje nebuvo laisvų pareigybių, valstybės tarnautojas negalėjo būti paskiriamas į kitas pareigas. Pagal Valstybės tarybos įstatymą, tokie darbuotojai atleidžiami. 

Tomas Vytautas Raskevičius (nuotr. Fotodiena)

Tiesa, teismui ir M. Kluoniui atrodė kitaip, jis šį teisminį ginčą prieš tarnybą laimėjo, kaip laimėjo ir kitą ginčą, kuriame skundėsi, kad T. V. Raskevičius, kuris tuomet buvo jo vadovas, jam nedavė poros dienų nemokamų atostogų, kad šis galėtų nuvykti į socialistų kongresą. Teismas nustatė, kad taip buvo pažeistas lygiateisiškumo principas, nes M. Kluonis tarnyboje buvo vienintelis, neišleistas papildomų atostogų. 

Kaip portalui tv3.lt pasakojo M. Kluonis, pradinis konfliktas kilo, todėl, kad jis norėjo vykti į Europos socialistų partijos kongresą ir jam, kaip nurodyta teismo sprendimuose, buvo sudarytos nepagrįstos kliūtys. 

„Nesutikau su atostogų nesuteikimu, tada prasidėjo siūlymai išeiti iš darbo. Bendrųjų reikalų skyriaus vedėja per kiekvieną susirinkimą ėmė pasakoti, kad į tarnybą laukia eilės norinčių dirbti, skyriaus vedėjas T. V. Raskevičius pradėjo rašyti melagingus tarnybinius pranešimus mano atžvilgiu, dėl kurių buvo pradėti nepagrįsti tarnybiniai patikrinimai.

Buvo keliamos nepagrįstos pretenzijos, todėl pateikiau skundą dėl priekabiavimo. Tarnybos sudaryta komisija pripažino, kad priekabiavimas buvo. Buvo neleista be pagrindo vykti į komandiruotę, man vieninteliam panaikintas individualus darbo grafikas, paprašius pakeisti darbo grafiką specialiai tuo laiku buvo skiriami skyriaus posėdžiai, kad negalėčiau niekur išeiti, ko nebuvo kitų darbuotojų atžvilgiu“, – pasakojo vyras. 

Anot jo, vos paviešinus priekabiavimo faktą buvo liepta be jokių sąlygų išeiti iš darbo, o nesutikus per naktį panaikinta pareigybė. 

„Teismai nagrinėjo atostogų nesuteikimo pagrįstumą ir nustatė, kad buvau traktuojamas skirtingai nei kiti darbuotojai ir pareigybės panaikinimo teisėtumą ir nustatė, kad pareigybė panaikinta fiktyviai. Visi kiti persekiojimo faktai tik buvo paminėti.

2019 m. birželio 17 d. pirmą valandą nakties parašiau Lygių galimybių kontrolierei, kad nesutinku išeiti iš darbo. Tą pačią dieną 9 val. ryto gavau pranešimą, kad mano pareigybė per naktį panaikinta, nes „nepasiteisino“, – sakė M. Kluonis. 

Teisminis ginčas, anot M. Kluonio, truko beveik metus.

Mindaugas Kluonis

„Teismai išsamiai aiškinosi aplinkybes, buvo pateikti rašytiniai įrodymai (raštai, įsakymai ir pan.), todėl nebuvo sunku įrodyti, kad Lygių galimybių kontrolierė visus savo veiksmus grindė išsigalvotais motyvais. Tarnyba nepateikė jokių dokumentų, kurie pagrįstų, kad ji nepadarė pažeidimų“, – tikino darbo netekęs vyras.

Jis skundėsi, kad Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje persekiojami neįtikę darbuotojai, ten klesti favoritizmas ir mobingas

Tiesa, Lygių galimybių tarnyba neigia pažeidusi kokias nors iš darbo atleisto vyro teises, esą tai nebuvo įrodyta. 

„Tarnyba žmogaus lygių galimybių nepažeidė, nes buvęs darbuotojas nebuvo diskriminuojamas. Teismas sprendė tik dėl pareigybės panaikinimo teisėtumo, todėl nutartyje nėra konstatuota, kad prie buvusio darbuotojo buvo priekabiauta ar vyko mobingas. Darbuotojas buvo atleistas, todėl, kad nepasiteisino pareigybė ir atsižvelgiant į tai, kad darbo užmokesčio fondas yra nepakankamas“, – tv3.lt aiškino tarnybos atstovė I. Švaraitė. 

Teismas iš Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos M. Kluoniui priteisė moralinę ir materialinę žalą, kompensaciją už priverstinę pravaikštą bei atstovavimo išlaidas. Priteista 1000 eurų atlyginti neturtinę žalą ir 169 eur bylinėjimosi išlaidas. 

Visgi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba su teismo spendimu nesutinka, jis bus skundžiamas apeliacine tvarka.


Rašyti komentarą...
P
Petras
2020-03-04 09:11:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
LR darbdaviai sauvaliauja ,priekabiauja prie nepatikusių darbuotojų,silpnos ,neriamiamos valstybės taip kaip partijos profsąjungos, nepajėgia jų apginti ,o teismai vyksta metus . Ar nesikalba TM su Soc Apsaugos ministerija ,kodėl jie nekontroliuoja darbdavių?
Atsakyti
-2

L
Laimonas
2020-03-04 10:58:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Petrai, o kokia ministerija veikia pasakykite? Vien plaunami pinigai, auksiniai šaukštai, toletai, autobusų stotelės... Ar veikia teisėsauga? Kaltų ir baudžiamų nėra
Atsakyti
0

I
Ir tai
2020-03-04 19:47:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
"Lygių galimybių" kontora ? Kad Raskevičius priekabiavo - tai nieko tokio ? Šiai veislei tai natūrali būsena ? Tokius kadrus būtina išvaikyti ir kurti tikrą Lygių Galimybių instituciją
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų