Baltarusijos aktyvistai: Lietuva privalo tęsti kovą su Astravo AE

Baltarusijos opozicionieriai ir aktyvistai Lietuvos pašonėje statomą Astravo atominę elektrinę (AE) vadina Rusijos branduoline bomba, galinčia pakartoti Černobylio katastrofą. Pasak jų, Lietuva privalo nesustoti priešintis atominei jėgainei. 

Astravo AE

Baltarusijos krikščionių demokratų atstovas Pavelas Severinecas įsitikinęs, kad jo šalyje statomą jėgainė yra Kremliaus karinis projektas, be kita ko, skirtas sutrukdyti Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimą su Europa. 

„Atominė jėgainė Astrave – tai Rusijos branduolinė bomba, padėta po pat siena su Europos Sąjunga, 45 kilometrai nuo čia (Vilniaus – BNS). Tai karinis strateginis V. Putino projektas, hibridinė branduolinė grėsmė“, – žurnalistams šeštadienį Vilniuje, prasidedant pirmajam Sąjūdžio prieš Astravo atominę elektrinę suvažiavimui, sakė P. Severinecas. 

Jo teigimu, būtina reikalauti visiško Astravo elektrinės sustabdymo ir demontavimo, o ne vien apsiriboti saugumo garantijomis. 

„Tai antras Černobylis, dar daugiau – tai branduolinio karo priemonė.  Ką ir kaip čia galima padaryti? Galima siūlyti A. Lukašenkai pinigus, kad jis uždarytų pirmąjį bloką ir nestatytų likusiųjų. Galima daryti spaudimą režimui ir Rusijai, bet jokiu būdu negalima kalbėti apie TATENA ekspertų „pasakas“, neva ten viskas saugu (...) Astrave dauguma darbuotojų bus iš Rusijos. Kiek iš jų bus su antpečiais ir ką jie iš tiesų ten veiks – didelis klausimas“, – kalbėjo P. Severinecas. 

Baltarusijos nepriklausomybės signataras, „Europos dialogo“ centro vadovas Anatolijus Lebedko pažymi, kad nors nuo Astravo iki Vilniaus yra kur kas trumpesnis atstumas negu iki Minsko, svarbiausia ne kilometrai, nes branduolinė katastrofa gresia visam regionui. 

REKLAMA

„Nelaimė nematuojama kilometrais, nes viskas priklausys, kur papūs vėjas, o to nežino niekas. Todėl tai yra bendra problema – ir Europos Sąjungos, ir Baltarusijos, ir netgi JAV, nes visi suprantame, kad Astravo AE tai nėra elektros energijos gamybos projektas, jis sprendžia visiškai kitas užduotis“, – kalbėjo A. Lebedko. 

Baltarusijos žaliųjų partijos pirmininkas Dmitrijus Kučiukas sutinka, kad Astravo AE lyginimas su Černobyliu yra visiškai adekvatus, o ir dabartinių statybų Baltarusijoje pažeidimai, regis, veda prie tokios pat nelaimės. 

„Baltarusija labiausiai nukentėjo nuo avarijos Černobylio atominėje elektrinėje, tie pažeidimai kurie vyksta elektrinėje, gali lemti, kad katastrofa, įvykusi tuomet, gali pasikartoti ir Astrave (...) Pasisakome už tai, kad Baltarusija išliktų nebranduoline valstybe“, – kalbėjo D. Kučiukas. 

Baltarusijos aktyvistai, paklausti, ar tiki Lietuvoje įsteigto Sąjūdžio prieš Astravą sėkme, teigė, kad kova negali liautis. 

„Po gulinčiu akmeniu vanduo neteka. Prisimenant dar tarybinius laikus, vienas žmogus, pavarde A. Sacharovas (...) niekas negalėjo patikėti, kad tai, apie ką jis kalba, kurią nors dieną išsipildys. Todėl reikia tiesiog tikėti. Tai tikrai reali grėsmė. Ir čia klausimas ne tiek ir ne tik paprastiems piliečiams Baltarusijoje, Lietuvoje ir Ukrainoje, kiek politiškai aktyviems žmonėms – jiems tenka ypatinga atsakomybė“, – sakė A. Lebedko. 

D. Kučiukas teigia, kad Lietuva, rūpindamasi ir ekonominiais interesais, jokiu būdu neturi švelninti savo tono dėl Astravo AE. Jis kalbėjo apie naftos ir ateityje galimai dujų tranzitą per Klaipėdą į Baltarusiją, pastarajai nesutariant dėl energetinių išteklių tiekimo su Rusija.

REKLAMA

„Svarbu, kad Lietuva pasiūlytų pagalbą transportuojant angliavandenilius per savo uostą. Bet nederėtų painioti atominės energetikos – šios uždelsto veikimo bombos – su ekonominiu efektu. (...) Lietuva turi ir toliau užimti griežtą poziciją iki galo, nepaisant, ar yra galimų ekonominio bendradarbiavimo naudų“, – sakė D. Kučiukas. 

Jis pabrėžė, kad tikėtųsi ir ES spaudimo Baltarusijai dėl Astravo AE. 

P. Severinecas, savo ruožtu, teigia pastebintis Vakaruose, JAV ir ES tam tikro „pragmatizmo“ ir gyvuojantį mitą, kad neva Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka yra Baltarusijos nepriklausomybės garantas. Tačiau, pasak P. Severineco, toks požiūris yra naivus ir pražūtingas.

„Todėl lietuviams reikia laikytis, o Vakarams – suprasti: A. Lukašenka visus kontaktus su Vakarais parduoda Kremliui. Anksčiau ar vėliau jis tai padarys ir vėl, už kokią nors eilinę paskolą arba jį tiesiog parklupdys ant kelių“, – teigė jis. 

Pasak aktyvisto, reikia neprarasti vilties dėl Astravo AE stabdymo net ir dabar. 

„Šansų yra visuomet. Labai  puiku, kad Lietuvoje renkasi toks forumas, kad randasi naujų organizacijų, nes tai – ne tik lietuvių, ne tik baltarusių reikalas. Jeigu kas nutiks Astrave, nukentės visas regionas. Būtina susirūpinti visiems: lenkams, rusams, latviams, o pirmiausia, žinoma, – baltarusiams ir lietuviams. Tad manau, kad šansų yra, reikia kovoti ir nepasiduoti“, – ragino P. Severinecas. 

Jis atkreipė dėmesį, kad pats A. Lukašenka prieš šiemet vyksiančius Baltarusijos prezidento rinkimus delsia su Astravo AE paleidimu, nes žino, kad baltarusiai puikiai prisimena Černobylio avariją. 

REKLAMA

A. Lebedko pastebėjo, jog rinkimuose Baltarusijoje vėl baiminamasi jų rezultatų klastojimo. 

„Baltarusijoje mes nevartojame žodžio rinkimai (...) Mes sakome „politinė kampanija be taisyklių“. (...) Intriga vis tiek išlieka, nes realus Aliaksandro Lukašenkos reitingas šiandien – daugiausia apie 15 proc. Tai yra, jis nesugebėtų laimėti rinkimų pagal ESBO standartus. Vadinasi, bus klastojimas, bus apgaulė, ir, greičiausiai,  kils žmonių protestų“, – aiškino A. Lebedko. 

Šeštadienį Vilniuje, Seimo rūmuose, vyksta pirmasis Sąjūdžio prieš Astravo atominę elektrinę suvažiavimas.

Politikai ir visuomenininkai vasario 1 dieną įsteigė visuomeninį judėjimą, kuriuo bus siekiama priešintis Astravo AE, nepaisant to, kad pirmąjį reaktorių planuojama atidaryti jau šiemet.

Tarp organizacijos steigėjų – pirmasis šalies vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis, europarlamentaras Petras Auštrevičius, Seimo nariai Žygimantas Pavilionis ir Virgilijus Poderys, politologas Raimundas Lopata ir kiti. 

Lietuva laikosi pozicijos, kad jėgainė Baltarusijoje statoma nesaugiai, nesilaikant tarptautinių įsipareigojimų, Minskas kaltinimus neigia.


Rašyti komentarą...
G
Grigorij
2020-02-16 08:08:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
O-o-o kaip TV3 redakcija paskubejo paremti savo zurnaliste-propogandiste Jurate Vazgauskaite, ir taip ginama moderatoriu, didvyriskai trinanciu ja kritikuojancius komentus! Na gi, ivertinkim BY atskalunu marginalu argumentus.
"statomą jėgainė yra Kremliaus karinis projektas, be kita ko, skirtas sutrukdyti Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimą su Europa". Kiek pasaulyje yra atominiu jegainiu: ir JAV, ir RU, ir toj pacioj UA. Kodel jos nera kariniai objektai, o tik Astravo AES? Kur tu kliediesiu irodymas? Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimą su Europa - tai technine pazanga, atpiginanti el.energija, tai europietine, civilizacijos vertybe?
"Atominė jėgainė Astrave – tai Rusijos branduolinė bomba, padėta po pat siena su Europos Sąjunga, 45 kilometrai nuo čia (Vilniaus – BNS). Tai karinis strateginis V. Putino projektas, hibridinė branduolinė grėsmė“. Be abejo, uz ekonomine gerove, issivystima, valstybes stipruma, gynybini potenciala reikia moketi, rizikuoti. Arba grizti i urvus, i akmens amziu. Kodel Cernobylio katastrofa siejama su TSRS, socializmu, lyg pasaulyje, JAV nebuvo AES katastrofu? O kokio masto buvo JAV statytoje Fukusimos AES? Kiek radioaktyvaus vandens issiliejo i vandenyna? Kaip ten su zvejyba? Jau seniai issiaiskino, kad katastrofa Cernobylyje buvo sukelta grubiausiu saugumo instrukciju pazeidimu, avarines apsaugos atjungimu "eksperimentiniais tikslais", taupumo sumetimais bandant ne piko apkrovimo metu priversti reaktoriu dirbti su itin mazu galingumu, kas buvo grieztai draudziama AES projektuotoju. Bat'ka ant tiek durnas, kad statytu nesaugia AES, kuri, visu pirma, butu pavojinga BY, net RU? Jam taip rupi pakenkti kazkokiai LR??? Pala pala, taigi BY yra nemazai RU kariniu objektu, tai jei Astravo AES sprogtu, tai ir juos reiketu evakuoti, is esmes silpninant BY-RU gynybini potenciala! Ir TATEN-oje vien durniai, o tik landsberginiai protingi, taip gyna LR ir ES? Kodel analogiskos RU AES nesprogsta? Kiek cia ekologiskos baimes, o kiek politikos? Prisiminkim, kiek zalos LR pridare "zaliasis" reksnis idijotas Zigmas Vaisvila, kaip pakenke Kaisiadoriu ES, net IAES finansavimui is TSRS biudzeto! O juk ir dabar taip populiaru per ekologija daryti politika! Nejau siems BY marginalams, reksniams polit-ekologams rupi baltarusiu gerbuvis? Juk jie, kaip ir landsberginiai, tik svajoja apie tai, kaip isporceliuoti visaliaudine valstybine nuosavybe, kolukius, vardan "nusipelnusiu gyventi geriau". O Bat'ka neleidzia. Todel jie ir sirsta. Prisiminkim pamaskves Chimki misko gyneja "derMokrate" Eugenija Cirikova. Prisiminkim, kaip, norint neleisti statyti Nord Stream, Nord Stream-2, visu pirma, kylo "ekologu protestai". Greta Tunberg ruko toli nuosaleje. Kodel landsberginiai ir kiti nemato realaus pavojaus UA AES, kai UA isprotejusi valdzia grubiausiai pazeidziant technologija, keicia RU gamybos branduolinio kuro kasetes ТВЭЛ i tam nepritaikytas JAV "Westinghouse" kasetes, del ko jau kylo ne viena avarija? Bet svarbiasia. LR "ekologai", landsberginiai tyli, kai isprotejusi PL valdzia nesitenkina tuo, kad turi praktiskai nieko nekainuojanti isejima i Baltijos Jura per RU vandenis, nusprende kasti kanala per Kursiu Nerija! Juk Baltijos Juros suraus vandens papildoma srove butinai pakenks Kursiu Mariu ekologinei pusiausvyrai! TYLI, RUPUZES!

Na, labai teisingai nusprendziau cia nebekomentuoti. Ar verta komentuoti tokia pigia, nesvaria propaganda??? Manau, TV3 autorius Andrius Jakimciuk tokiu nesamoniu nerasinetu, bent pasistengtu tai kritiskai ivertinti. Noreciau tuo tiketi.
Atsakyti
-1

K
Kestas
2020-02-16 10:52:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ponai tvarkdariai teisybės ieškotojai
1 kur jūs buvote prieš pradedant statybą prisiminti reikia dargi koncervatoriai ir parašą padėjo o Lansbergyno kanopynas dabar kapstosi po mėšlina tik reikia pagalvoti kaip tik Lansbergyno kanopynas rodantis pasipriešinimo Rusijai sutvarkyti elektrinės statybas o Rusinas kaip visada sakoma veidrodiniai atsakymai pastatys dar viena elektrinės stotį prie Lenkijos sienos ir EU nieko negali padaryti tik Lansbergyno kanopynas apie tai nesupranta ir neturi Smegenų
Lietuvos kariuomenę nupirks 10 tankų Rusija šalia pastatys 30 tankų jankiai sustatys atomines reketas rusų kariuomenė užblokuos trigubo galingumo reketomis tik Lansbergyno kanopynas neturi Smegenų ką jiems sako Jankiu besmegeniai tą ir daro
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų