Gąsdinanti medikų prognozė: mirs milijonai, nes tam dar nesukurti vaistai

Nuo antibiotikams atsparių superbakterijų pasaulyje kasmet miršta 700 tūkst. žmonių, iki 2050 m. šis skaičius gali išaugti iki 10 mln. Įvardydamas tokias grėsmingas prognozes Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas prof. Saulius Čaplinskas atkreipia dėmesį, kad šiandien tai medikų ir mokslininkų bendruomenėms kelia itin didelį susirūpinimą.

(nuotr. stop kadras)

ULAC vadovo teigimu, superbakterijos kelia didelį pavojų visuomenės sveikatai, nes vystosi greičiau nei kuriami nauji vaistai.

„Per pastaruosius 30 metų patvirtinta tik viena nauja antibiotikų grupė ir naujų vaistų trūkumo greitai neįveiksime. Farmacinės kompanijos nelinkusios investuoti į superbakterijų tyrimus, nes sukurti vaistai būtų vartojami tik retais, kritiškais atvejais. Tikimybė, kad bus padengtos mokslininkų išlaidos, menka, dar mažesnė – kad bus gautas pelnas.

Daugumos vaistų atveju pagrindinis verslo modelis yra paprastas: naujiems vaistams sukurti firmos iš anksto investuoja daug pinigų, po to parduoda jų pakankamai, kad gautų pelno. Kiekiu pagrįstas pardavimo modelis netinka antibiotikų atveju, kai pacientui išgydyti pakanka vieno antibiotikų kurso. Be to, kad neleistų vystytis bakterijų ir grybelių atsparumui, stipriausius ir pažangiausius vaistus gydytojai skiria tik būtiniausiais atvejais. Medicinos požiūriu, šios atsargumo priemonės labai pagrįstos", – socialiniame tinkle rašė S. Čaplinskas.

REKLAMA

Įrašas „Facebook“

Anot jo, ši padėtis – tikra bėda mokslininkams ir investuotojams.

„Pažangūs antibiotikai kainuoja tik kelis tūkst. eurų – daug mažiau nei nauji gydymo metodai nuo vėžio, kurių vienas kursas gali kainuoti 500 tūkst. eurų. Net jei biotechnologijų kompanijos sėkmingai kurtų naujus antibiotikus, patirtų išlaidų nepavyktų kompensuoti dėl šių mažų pardavimo apimčių ir, palyginti, mažų kainų. Tad nenuostabu, kad vis daugiau farmacinių ir biotechnologinių firmų atsisako superbakterijų tyrimų. Pernai trys didelės farmacijos kompanijos uždarė savo antibiotikų poskyrius...“ – dalijosi įžvalgomis ULAC direktorius.  

Viena didžiausių grėsmių

S. Čaplinskas pabrėžė, kad atsparumas antibiotikams yra įvardijama kaip viena iš didžiausių dešimties grėsmių pasaulio sveikatai.

„Žmonės daug metų naudodami antibiotikus (tas pats tiktų kalbant ir apie antivirusinius vaistus) pradeda susidurti su naujomis problemomis. Mikroorganizmai turi tokią savybę: jei turi galimybę plisti ir daugintis, jie tą ir darys. Ir tiriant bakterijas aiškiai matosi, kad jos įgyja atsparumą antibiotikams greičiau nei šie sukuriami. 

Be to, gyvulininkystėje sunaudojama daugiau nei 50 proc. visų pasaulio antibiotikų, bet tie patys antibiotikai, tie patys mikroorganizmai gali būti ir gyvuliams, ir žmonėms“, – portalui sakė jis.

Kaip vieną iš pavyzdžių kalbėdamas apie bakterijų atsparumą antibiotikams ULAC vadovas pateikė situaciją dėl tuberkuliozės.

„Puikiai matome, kas atsitiko, kai iki šiol neskiriama pakankamai dėmesio tuberkuliozei gydyti. Lietuvoje, kaip žinome, yra vieni prasčiausių sergamumo tuberkulioze rodikliai, ypač vaistams atsparios ir daugybinės tuberkuliozės. 

REKLAMA

Tačiau juk vaistams atspari tuberkuliozė neatsirado iš niekur, ją sukėlė patys žmonės neteisingai vartodami antibiotikus, nesilaikydami režimo. Tas pats gresia ir kalbant apie kitus mikroorganizmus, ypač pavojinga, kad jie paplis gydymo įstaigose. Prognozuojama, kad tai bus didelis iššūkis ateityje“, – aiškino pašnekovas.


Rašyti komentarą...
j
jura
2020-01-24 14:34:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
iki ko zmonija nusirito -pinigu ligos svarbu pinigai o kad milijonai mirs -nesvarbu
Atsakyti
0

M
Marius
2020-01-24 13:38:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai taip kam kurti vaista nuo kurio zmones pasveiktu? atvirkščiai geriau kuria virusus pardavinedami vaistu forma jo vat cia vat biznis as nesiskiepiju vaistu nevartoju buvau susirges liaudiska arbatyte su medum viskas 2 dienos sian jau sveikas nei vitaminu nei antibiotiku nevartosiu nes tai irgi Nuodas organismui nes kai organismas pats viska gauna is salies nustoja pats gaminti o jug musu organismas pats gali pagaminti beveik visus vitaminus kuriu reikia ir aisku zmones renkasi butaforinius vaistus lengviausia kelia bet uzmirsta kad taip isjungia organismo savisauga IR JEI PAMIRSOT TAI PRIMINSIU KASPIROVSKIO KAPSULES
Atsakyti
-2

k
kn
2020-01-24 17:00:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
kiekvienai superbakterijai po superveryga!!!!!!!!!!!!
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų