Ginčai dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus netyla ištisus mėnesius. Žibalo į ugnį konflikte dėl ministro ateities dar įpylė prezidento vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius, pasakęs, kad premjero Sauliaus Skvernelio kaltinimai dėl diskriminacijos tautiniu pagrindu yra nepagrįsti. Panašu, kad mūšyje tarp Gitano Nausėdos ir S. Skvernelio viešai ima kovoti ir jų patarėjai. Kuo baigsis ši kova?

Saulius Skvernelis ir Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena.lt)

Saulius Skvernelis ir Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena.lt)

Savaitės pradžioje premjeras S. Skvernelis interviu portalui delfi.lt pareiškė, kad diskusijų dėl susisiekimo ministro J. Narkevičiaus „fonas panašėja į diskriminaciją tautiniu pagrindu“, nors pabrėžė tiesiogiai prezidento nekaltinantis.

„Ministras pirmininkas taip žemai nukrito“

Į tokią premjero remarką prezidento patarėjas J. Neverovičius „Žinių radijuje" antradienį atsakė: „Man buvo labai liūdna, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės ministras pirmininkas taip žemai nukrito ir tokius kaltinimus nepagrįstus formuluoja“.

Taip pat, jo teigimu, Lenkijoje S. Skvernelio pasisakymas neturėtų būti vertinamas rimtai: „Čia yra absoliuti nesąmonė, čia yra nusišnekėjimas, žemas lygis“. J. Neverovičius ragino kuo greičiau „baigti tokias nesąmones“ ir susikaupti ties reikšmingais darbais.

REKLAMA

Jaroslavas Neverovičius

Jaroslavas Neverovičius

Sukaustytos prezidento rankos

Prezidento išreikštas nepasitikėjimas ministrais nėra naujiena, primena Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas profesorius Algis Krupavičius. Tokios situacijos susiklostė ir su buvusiais ministrais Kęstučiu Trečioku, Vygaudu Ušacku, Dainiumi Kreiviu. Tiesa, tik du pastarieji pasitraukė iš ministro posto.

Anot A. Krupavičiaus, ministro likimas ženkliai priklauso nuo valdančiosios koalicijos pozicijos, o prezidentas šioje vietoje turi mažai konstitucinės galios.

„Baigtys tokių atvejų būna dvejopos – ministras pasitraukia arba nepasitraukia. Kai ministras pasitraukia, turi veikti keli veiksniai. Pirmas dalykas, pats ministras turėtų sutikti, kad jam reikės atsistatydinti, antras dalykas, valdančioji koalicija turi nuspręsti, kad ministrą reikėtų atstatydinti. Jei tokių veiksnių nėra, prezidentas vienašališkai priimti sprendimo dėl ministro negali“, – tv3.lt kalbėjo A. Krupavičius.

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas prof. Algis Krupavičius (nuotr. Jono Petronio)

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas prof. Algis Krupavičius (nuotr. Jono Petronio)

Svarstydamas, kodėl net po prezidento raginimo S. Skvernelis ir valdančioji koalicija nepatraukė J. Narkevičiaus, A. Krupavičius įvardino kelias priežastis, tai – noras išlaikyti Lietuvos lenkų rinkimų akciją koalicijoje ir baimė komplikuoti koalicijos narių tarpusavio santykius.

„Kitas dalykas, matyt, yra manoma, kad kol kas nėra pakankamai svarių priežasčių, kad ministras galėtų būti atstatydintas. Aišku, dar reikia laukti VTEK (Vyriausioji tarnybinės etikos komisija – aut. past.) sprendimo. Bet dabartinėje Vyriausybėje VTEK nuobaudas turi ne vienas ministras“, – pastebėjo profesorius.

REKLAMA

Jaroslavas Narkevičius (nuotr. Karolis Kavolėlis/Fotobankas)

Jaroslavas Narkevičius (nuotr. Karolis Kavolėlis/Fotobankas)

Nepajudinamai įstrigęs J. Narkevičiaus klausimas nėra susijęs su tuo, kad prezidentas G. Nausėda, bent kol kas, atrodo nuosaikesnis nei jo pirmtakė Dalia Grybauskaitė. Atvirkščiai, mano A. Krupavičius, viešoji erdvė sukūrė prezidentės visagalybės mitą, nors jo nebuvo.

„Mes pagal tą mitą bandome konstruoti vaidmenį dabartiniam prezidentui. Manau, kad svarbu pastebėti ir objektyviai žiūrėti, kad scenarijai su Grybauskaitės sprendimais irgi buvo labai įvairūs ir toli gražu ne visada jai palankūs. Prezidentė, tiesą sakant, irgi labai bravūriškai pasisakė prieš kurį laiką, kad sprendimai yra prezidento rankose. Na, taip tikrai nėra ir nebuvo“, – teigė pašnekovas.

Tapo partijos įkaitais

Viešųjų ryšių specialistas Arijus Katauskas primena, kad dar iki prezidento rinkimų G. Nausėda tvirtino, kad po rinkimų susodintų valdančiuosius prie derybų stalo ir bandytų atlikti moderatoriaus vaidmenį kylančiuose konfliktuose.

Tačiau, anot A. Katausko, per daugiau nei trejus metus valdžioje valdantieji įrodė, kad jie prie derybų stalo nesėda neužėmę griežtų pozicijų ir nėra lengvai sukalbami.

Kita vertus, kaip pastebi viešųjų ryšių specialistas, ir S. Skvernelis ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis tapo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos įkaitais.

„Ši partija ne vieną kartą jau yra parodžiusi, kad gali pasitraukti, kada bus nepatogu. Jie moka elgtis ne vien tik su šita dauguma, jie mokėjo elgtis su dauguma daugumų, kuriose dalyvaudavo. Jie labai daug ką lemia. Ši dauguma be „lenkų“ nelabai ką gali. Nors jie yra labai mažas partneris, bet jų vadovaujama ministerija yra, ko gero, viena iš įtakingiausių ir turtingiausių. Vadinasi, pozicijas jie turi labai stiprias“, – tv3.lt kalbėjo A. Katauskas.

REKLAMA

Prezidentas įspraustas į kampą

Akivaizdu, kad viešojoje erdvėje jausti spaudimas dėl susisiekimo ministro klausimo ir valdančiųjų bei premjero komunikacijos tono su visuomene, sako A. Katauskas. Būtent šis spaudimas, jo teigimu, įstūmė prezidentą G. Nausėdą į kampą.

„Turint omenyje, kad rinkimai ant nosies, čia nėra kažkoks stabilus šaltas konfliktas. Ne, jis dar turės rutuliotis, nes niekur spaudimas iš viešosios erdvės nedings, reagavimo greito reikės. Vadinasi, atsiras galimybė prisišnekėti dar daugiau“, – prognozavo A. Katauskas.

Arijus Katauskas

Arijus Katauskas

Vertindamas S. Skvernelio interviu savaitės pradžioje, viešųjų ryšių specialistas teigė, kad diskusijos pervedimas nuo vienos politinės jėgos iki tautinių mažumų diskriminacijos klausimo buvo „aukščiausio lygio nepamąstymas“.

„Čia jau reikia turėti sugebėjimų tai padaryti, į nesąmoningą padėtį pastatant ne tik prezidentą, bet ir save patį“, – sakė A. Katauskas.

Skverneliui metas „ant kilimėlio“

Šią savaitę S. Skvernelio ir Valdemaro Tomaševskio lūpomis svaidomos ietys tik aštrina valdančiųjų ir prezidento konfliktą, mano A. Krupavičius. Jo teigimu, svarbiausia problema, kad nesiimama ieškoti konflikto sprendimo ar bent jau įšaldymo būdų.

„Prezidentūra, manau, tikrai elgiasi nuosaikiai, pasako, kad balta yra balta, juoda yra juoda, konstatuoja tam tikras kvailystes, kurias daro ministras pirmininkas, Tomaševskis. Jeigu reikalai judės tokia kryptimi, be abejo, susipriešinimas tarp valdančiųjų ir prezidento tikrai augs. <...> Jei būtų galima teigiamai vertinti vieną šio konflikto pusę, teigiamai vertinčiau prezidento pusę ir poziciją“, – kalbėjo A. Krupavičius.

REKLAMA

Jis taip pat pastebi, kad iki šiol nepriklausomoje Lietuvoje dar nebuvo tokio reiškinio, kaip ne valdžios galvų, bet jų patarėjų konfliktas. A. Krupavičius tai vadina „patarėjų karo pavojumi“.

Saulius Skvernelis

Saulius Skvernelis

Vis dėlto būtų išspręsti konfliktą yra, sako profesorius. Vienas jų – prezidentūrai ir toliau palaikyti dialogą su valdančiosios koalicijos lyderiais, kaip kad praėjusią savaitę vykęs R. Karbauskio apsilankymas prezidentūroje ir kalbos apie taikos pypkę.

„Antras dalykas, kad ministras pirmininkas turėtų netolimoje ateityje būti pakviestas labai konkrečiam pokalbiui apie jo laikyseną ir nuostatas, požiūrį į prezidentūrą, kad akis į akį būtų kai kurie dalykai pasakyti ir išsiaiškinti“, – siūlė A. Krupavičius.

Jam antrina ir A. Katauskas, pastebintis, kad ramiai kadenciją baigti norinčiam premjerui neapsimoka veltis į atvirą konfliktą su geriausiai Lietuvoje vertinamu politiku – prezidentu.

„Dabar jau konfliktas yra kitokio lygmens, konfliktas yra tas, kad premjeras mesteli frazę prezidentui. Gauna iš prezidento patarėjų atgal labai aštriai. Realiai dabar yra proga tam pačiam prezidentui pasakyti, kad nuimkim gazą ir pasišnekėkime. Čia, žinoma, galimas variantas, bet klausimas, kiek dar yra likę sveiko proto iš abiejų pusių“, – sakė A. Katauskas.

Ragino atleisti

G. Nausėda ne kartą ragino atleisti susisiekimo ministrą, sulaukusį kritikos dėl Lietuvos pašto valdybos atleidimo, gyvenimo Seimo viešbutyje aplinkybių ir lėšų skirstymo keliams asfaltuoti.

Taip pat prezidentas yra paskelbęs informacijos, kad Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos narys ministras J. Narkevičius įdarbino mažiausiai 20 savo partiečių ir su jais susijusių žmonių ministerijai pavaldžiose įmonėse.

Vis dėlto valdantieji praėjusią savaitę pareiškė pasitikėjimą J. Narkevičiumi.

MAJUS
2020-01-22 16:12:19
O gal įdomiau kiek ir kaip žiniasklaidai, politologams pavyksta gilinti konfliktą. Ar dar daug turite resursų ir "gerų" tikslų vienyti Lietuvą.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Jo 2020-01-23 01:30:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gitanai nusiskusk galva ir būsi veryga , kitaip jiau nebus to mūsų ašarų pakalnę,,,,,,,,    ATSAKYTI
Rinkėjas 2020-01-22 19:32:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Darbais, o ne nesibaigiančiais žodžių karais turėtų reikštis Tautos igaliotiniai. Pavyzdžiui, jie bendromis pastangomis galėtų sugrąžinti iš Lietuvos piliečių bemaž atimtą lygią ir tiesioginę rinkimų teisę (išsamiau komentaruose):
"Lietuvos Respublikos pilietis
2020-01-22 18:59:5910
Gerbiamasis Respublikos Prezidente,
Ar duota priesaika "būti visiems teisingas" galioja ir Tautos įgaliotinių rinkėjų - Lietuvos Respublikos piliečių, iš kurių šiuos įgaliotinius, išskyrus Respublikos Prezidentą, rinkti pagal lygią ir tiesioginę rinkimų teisę galimybė iš esmės yra atimta ir iki šiol nesugrąžinta (išsamiau apie tai Dr. Jono Ramanausko /[email protected]/ 2019-12-23 publikacijoje medijose "Vytauto Landzbergio antikonstituciniai blūdai") - atžvilgiu? Jūs esate, ko gero, vienintelis legitimiai išrinktas Tautos atstovas ir remdamasis savo priesaika veikiausiai galėtumėte inicijuoti Seime įstatymų projektus, kuriais būtų pripažintos Seimo rinkimų įstatymo 1 straipsnio, Savivaldybių rinkimų įstatymo 1 straipsnio bei kitų atitinkamų įstatymų nuostatos, akivaizdžiai priešingos Lietuvos Respublikos Konstitucijos 55 ir 119 straipsniais įtvirtintai lygiai ir tiesioginei rinkimų teisei. Lygiai tokia pat teisė yra įtvirtinta ir Konstitucijos 78 straipsnyje ir ji sąžiningai ir besąlygišlai perkelta į Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų įstatymo 1 straipsnį. Tokios akivaizdžios praeities teisėkūros dualistikos ar, galimai, net klastotės pašalinimo iniciatyva - darbais, o ne žodžiais užtvirtintų Jūsų priesaikos tvarumą. Sėmės linkime Jums vykdant savo priesaiką."   ATSAKYTI
ginčas 2020-01-22 18:31:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nuo sovietinių laikų likusi mada - dezinformuoti likusi iki šiol. Dezinformaciją naudojo ir iki šiol naudojama sunaikinti tariamą priešininką. Apmaudu, kad mūsų aukščiausi vadovai įsivėlė į tos sovietinės dezinformacijos liūną. Reikėtu atsikratyt dezinformaciją pateikusiais asmenimis, o ne tarpusavyje priekaištus vienas kitam išsakyt.    ATSAKYTI
Stebėtojas 2020-01-22 17:30:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vyti na... tą gaidį!!!    ATSAKYTI
Bronius. 2020-01-22 16:13:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Skvernelis ir Narkevičius viena saiką abu sau kelius issias dalyvavo.Tai abiem reikėtų pasitraukti.   ATSAKYTI
to Bronius 2020-01-22 16:45:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
issias viena saiką   
MAJUS 2020-01-22 16:12:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O gal įdomiau kiek ir kaip žiniasklaidai, politologams pavyksta gilinti konfliktą. Ar dar daug turite resursų ir "gerų" tikslų vienyti Lietuvą.    ATSAKYTI
BRIMA 2020-01-22 16:08:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Gailėjosi Nausėda Skvernelioir užsiaugino gyvatę užantyje.Va,koks SS dėkingumas Narkuša brangesnis.   ATSAKYTI
Ieskotojas 2020-01-22 15:48:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Nauseda taip zemai nukrito kad iesko narkeviciaus klyne blusu ir niekaip nesuranda   ATSAKYTI
deja 2020-01-22 16:55:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
manau, kad tam tikri klanai pasistengė ir per patarėjus kiršina abu. Vietoj to, kad ramiai dirbtų. Labai jau piniginga ta Susisiekimo ministerija ir klanams labai rūpi...  
Eglė 2020-01-22 15:18:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
VALIO INGRIDAI Šimonytei, nelakstė prieš rinkimus per partijas,kurių veiksmai ir taip buvo aiškūs .   ATSAKYTI
Tfu-tfu 2020-01-22 16:52:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kad neprisišnekėtum, o tai ateis ta pana mūsų vėl "gelbėti''. Tada jau bus liūdna, jei dar ne visai pasenai, turėtum prisiminti kas buvo   

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Nuo birželio iš mažo sergamumo šalių grįžtantiems tautiečiams dviejų savaičių saviizoliacija nebus būtina, tačiau šios prievolės galės išvengti ir grįžtantieji iš didesnio ...
Policija Karolis Kavolėlis/Fotobankas nuotr.
Policijos pareigūnai kasdien susiduria su asmenimis, galinčiais kelti pavojų ne tik sau, bet ir kitiems. Tačiau ką daryti žmonėms, jeigu staiga sutinkate savikontrolės būseną ...
Šeštokas pamokos metu susilaužė stuburą: mokytojo poelgis šokiravo tėvus
Gintarės gyvenime viskas buvo tobula – mylintis vyras, vaikai, didelis erdvus šeimos namas su ant sienų kabančiomis jų šeimos atostogų nuotraukomis iš viso pasaulio. Viskas ...
Poliklinika (nuotr. stop kadras)
Šeimos gydytojus užplūdo staigių oro permainų kankinami pacientai. Vieną dieną vasarišką šilumą, o kitą jau vėsą pajutę žmonės skundžiasi ne tik sąnarių skausmais, kraujagyslių ...
Užimtumo tarnyba (Fotodiena/Kristupas Kolodzeiskis)
Darbo ieškanti moteris pasibaisėjusi – Užimtumo tarnyba iš jos reikalauja anglų kalbos lygį nurodančios pažymos. Moterį piktina ne pats pažymos reikalavimas, o kaina už ją – 35 ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų