Įvardino, kodėl Lietuva mokydama vaikus dešimtmečiais atsiliko nuo Estijos

Džiaugtis dėl Lietuvos moksleivių pasiekimų galėtų tik optimistas, o realistas supras, kad Estija mus šioje srityje aplenkė šviesmečiais ir dešimtmečiais, sako žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas. Jis įvardino priežastis, kodėl Estija švietimo srityje triumfuoja, o Lietuva sunkiai ir lėtai bėga iš paskos.

Lietuvos švietimas 2019 m., žurnalo Reitingai tyrimo rezultatai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
20

Lietuvos 15-mečių skaitymo gebėjimai gerėja, mažėja atotrūkis tarp vaikinų ir merginų, rodo naujausias Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) tarptautinio mokinių pasiekimų tyrimas.

(20 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Lietuvos švietimas 2019 m.

Vertindamas antradienį pasaulyje paskelbtus 15-mečių skaitymo, matematikos ir gamtamokslio žinių rezultatus, G. Sarafinas teigė, kad Lietuvos moksleivių pasiekimais galėtų džiaugtis nebent optimistas.

„Jeigu tai yra žmogus optimistas, tada iš tikrųjų galima džiūgauti, ploti rankomis, kad mūsų rezultatai pradeda kilti. Vadinasi, mes atsiplėšėme nuo dugno. <...> Bet dar gali būti realisto požiūris, kuris gali stipriai skirtis nuo optimisto. Jeigu žiūri realistas, tuomet džiaugsmo labai mažai. O jeigu pasilygini su estais, tada ir ašarų nemažai, nes mes nuo estų pradedame atsilikti dešimtmečiais ir šviesmečiais. Mes atsiliekame galingai“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo G. Sarafinas.

Jo teigimu, lėtieji estai lietuvius aplenkė dešimtmečiais, nes tai, ką Lietuva švietime daro dabar, Estija įgyvendino jau prieš dešimtmetį.

REKLAMA

„Estai su mokytojų rengimu, mokytojų kvalifikacijos tobulinimu dirbti pradėjo prieš dešimt metų ir jau skina vaisius. Estai mokyklų tinklo problemas susitvarkė prieš 6–8 metus. Mes tik dabar pradedame, o kai kas net nepradeda. Estai kadaise apipirko mokyklas kompiuteriais už 11 mln. eurų. Žiūrint į tokį skaičių, susidaro įspūdis, kad mes turėjome kompiuteriams skirti 20 mln. eurų, ne, mes skyrėme 6 mln. eurų. Rezultatai akivaizdūs“, – vardino G. Sarafinas.

Be to, Estijos mokyklose vaikai jau seniai aprūpinti moderniausiomis gyvybės mokslų laboratorijomis, o Lietuva šį darbą baiginėja tik šiemet.

„Estai dar 2012 metais visus vaikus, mokinius, kuriems nesiseka, iš visų pusių apstatė pagalbos specialistais. Mes to nedarėme, mes šiemet tai pradedame už Europos Sąjungos lėšas, per vadinamuosius pagalbos krepšelius“, – kalbėjo G. Sarafinas.

Rodikliai nuosaikiai gerėja

Iš 79 tyrime dalyvavusių šalių, Lietuva pagal skaitymo gebėjimo rodiklį dalijasi 29–36 pozicijas kartu su Kroatija, Latvija, Rusija, Italija, Izraeliu ir kitomis valstybėmis, per spaudos konferenciją antradienį teigė EBPO PISA valdybos narė Rita Dukynaitė.

Anot jos, pernai atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvos 15-mečių rezultatai yra aukštesni už 40 šalių, o žemesni už 28 – Lietuva, pagal skaitymo rodiklius surinkusi 476 balus, nežymiai atsilieka nuo EBPO vidurkio (487 balai).

Geriausiai pasirodė atskiri Kinijos miestai – Singapūras, Makau, Honkongas, sąrašo viršuje rikiuojasi ir Estija, Kanada, Suomija. Prasčiausi rezultatai fiksuoti Dominykoje, Kosove, Libane, Maroke, Filipinuose. Gerokai aukščiau už Lietuvą sąraše yra ir kaimyninė Lenkija.


Rašyti komentarą...
L
Liepa
2019-12-04 10:51:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai ir yra yrodymas ,kad musu isrinktieji ir atsakingi uz visas sritis nieko nedaro ,pasakykite ka veikia dabar visas parlamentas ir kas jiems rupi siandien ,todel ir netenkame jaunu zmoniu ,kurie nemato perspektyvos savo salyje jaigu tu sedi ne seime tai esi nieko vertas tik ten visiems ir ju seimos nariams visos lengvatos ir privalumai
Atsakyti
0

V
VARGSE
2019-12-04 11:00:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir vel vargse Lietuva...
Atsakyti
0

E
Emigrantas
2019-12-04 11:58:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Miela pasijuokti - nevykusios reformos po tarybų sąjungos, tokie ir rezultatai. Pas mus tame kaltų nėra - kalta tik bobutė, kaimyno vištą pasisavinus.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų