Seimas ėmėsi svarstyti prezidento Gitano Nausėdos pateiktas pataisas, skirtas didinti pensijas. Prezidentūra skaičiuoja, kad siūlomi pakeitimai padės pensijoms augti greičiau nei darbo užmokesčiui, tačiau parlamentarai rūpinasi, kad pensijų augimas bus nepakankamas ir bazinė pensija ūgtels tik trimis eurais per mėnesį.

Pensininkai protestuoja reikalaudami didesnių pensijų (nuotr. Fotodiena.lt)

Pensininkai protestuoja reikalaudami didesnių pensijų (nuotr. Fotodiena.lt)

Prezidentas spalio pradžioje G. Nausėda Seimui pateikė trijų įstatymų pataisas, leisiančias sparčiau didinti pensijas ir taip sumažinti skurstančių senyvo amžiaus žmonių skaičių. Kartu numatyti ir tam būtini valstybės biudžeto šaltiniai.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas trečiadienį ėmėsi svarstyti prezidento pateiktas pataisas.

Pensijos augtų greičiau nei uždarbis

Prezidento patarėjas, Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovas Simonas Krėpšta pažymi, kad pataisos būtinos, norint išspręsti vyresnio amžiaus Lietuvos gyventojų skurdo problemą, kuri pastaruosius kelerius metus gilėjo dėl lėčiau nei vidutinis uždarbis augusių pensijų.

„Matome, kad 65 metų ir vyresnių žmonių grupėje Lietuvoje santykinis skurdas yra aukštas ir aukštesnis nei kitose amžiaus grupėse. Situacija yra tokia, kad būtent senyvų asmenų rodikliai prastėja ir ženkliai prastėjo per paskutinius 5–6 metus. Vaikų skurdą mažino vaiko pinigai, o pensininkų skurdas augo dėl to, kad vidutinis darbo užmokestis ir vidutinės pajamos ekonomikoje augo žymiai sparčiau nei vidutinės pensijos“, – komitete kalbėjo S. Krėpšta.

REKLAMA

Simonas Krėpšta

Simonas Krėpšta

Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisos numato, kad bazinės pensijos augimas kitąmet bei 2021 metais būtų penktadaliu spartesnis nei numatyta iki šiol, kartu gerokai viršytų vidutinio darbo užmokesčio augimo tempą šalyje. Teigiama, kad nuoseklus pensijų didinimas leistų sumažinti skurdo lygį tarp senatvės pensininkų, kuris šiuo metu siekia net 41,7 procento.

„Mūsų siūlymas yra sparčiau didinti bazinę pensiją kitais ir dar kitais metais. Puikiai suvokiame, kad tam reikia papildomų lėšų ir didinimas yra apribotas papildomų lėšų kiekiu. Taip pat siūlome mokestinius pakeitimus ir galimybes surinkti papildomas lėšas“, – pridūrė prezidento patarėjas.

Papildomai prezidentūra ketina įpareigoti Vyriausybę, Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją iki 2020 metų vidurio parengti išsamesnę analizę ir pateikti pasiūlymus, kaip galėtų būti sparčiau didinama ir individuali pensijos dalis.

Pataisose spartesniam pensijų didinimui būtinas lėšas siūlo gauti didinant su ne darbo pajamomis susijusius gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifus ir mažinant akcizų lengvatą žemės ūkio veikloje naudojamam dyzelinui.

Seimui siūloma prie standartinio 20 proc. GPM tarifo priartinti tarifus, taikomus gyventojo pajamoms iš kapitalo prieaugio ir dividendų, taip pat aukštoms pajamoms iš individualios veiklos. Pastariesiems šiuo metu taikomas 15 proc. mokestinis tarifas. Prezidento siūlymu, smulkųjį ir vidutinį verslą vystantiems gyventojams individualios veiklos pajamų iki 35 tūkst. eurų per metus apmokestinimas nebūtų keičiamas.

REKLAMA

Pensijos augs tik po 3 eurus

Rimantas Jonas Dagys teiravosi, kaip, prezidentūros matymu, galima kurti rezervus socialinės apsaugos sistemai išsaugoti, nes „pasipriešinimas yra didžiulis“.

„Stebuklų šitoje srityje tikrai nėra. Mes pensijoms skiriame apie 6–7 proc. nuo BVP, Europos vidurkis yra apie 11–12 proc. Tai, skirdami santykinai mažą finansų dalį, mes ir turime tokią problemą, kad mūsų pensijos nėra didelės. Turint aiškų tikslą, kad reikia daugiau finansavimo, manau, be abejo, per vienus metus esminių pokyčių pasiekti neįmanoma, bet iki tikslo einant penketą metų, rezultatų galima pasiekti“, – svarstė S. Krėpšta.

Paklaustas, kodėl pensijas didinti nuspręsta pasitelkiant įstatymo pataisas, prezidento patarėjas sakė, kad dabar galiojantis pensijų modelis neužtikrino reikalingų pokyčių, todėl naująjį modelį siūloma įgyvendinti įstatymu.

Savo ruožtu, A. Sysas svarstė, kad tai nėra pats geriausias kelias, jei dirbantieji nėra skatinami didesniais atlyginimais.

Algirdas Sysas

Algirdas Sysas

„Mes siūlome pozityvų atvejį, kad ir gerais laikais pensija augtų sparčiau, negu auga darbo užmokestis“, – sakė S. Krėpšta.

R. Baškienė pastebėjo, kad politikai skuba garsiai džiaugtis, ketinimu didinti pensijomis, tačiau tikrasis pensijų augimas bus sunkiai pastebimas.

„Jūs siūlote 1,83 proc. didinti bazinę pensiją. Kaip labai racionalus ir paprastas žmogus skaičiuoju, kiek tai bus, – žmogui tai bus apie 3 eurus. Ir štai mes garsiai džiaugiamės ir sakome, kad iš esmės pakeisime situaciją. Tai ne esminis sprendimas. Aišku, gerai ir tiek, bet norėtųsi, kad augtų ženkliau“, – kalbėjo R. Baškienė.

REKLAMA

Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė

Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė

Ji taip pat komiteto narius ragino, gerinant pensininkų situaciją, nepabloginti smulkaus verslo padėties.

„Matyti tik juridinius asmenis kaip verslo subjektus ir tą gėrį, kurį jie kuria, ir nuvertinti visiškai fizinius asmenis, žmones, kurie sukuria verslą patys ir neprašo išmokų, na turėtume vertinti taip pat atsakingai. Todėl priimdami bet kokius mokestinius pakeitimus iš tikrųjų pagalvokime apie tai, ką sakėme prieš metus, ką žadėjome, ir labai jautriai reaguokime, ne tik norėdami kelti pensijas, bet nepabloginti situacijos tiems, kurie tas pensijas uždirba“, – akcentavo R. Baškienė.

Parlamentarai taip pat rūpinosi, kaip šalyje išlaikyti jaunus dirbančius asmenis, kad būtų kam mokėti mokesčius ir iš to mokėti pensijas.

„Visi pasiūlymai yra Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, mes kalbame apie asmenų iš skirtingų formų gaunamas pajamas. Verslui galvojant, keltis ar nesikelti į kitą šalį, Pelno mokestis yra žymiai svarbesnis dalykas, verslo aplinka žymiai svarbesnė ir kiti aspektai“, – sakė S. Krėpšta.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis spalio pradžioje teigė, kad dėl įstatymuose įtvirtinto indeksavimo vidutinė senatvės pensija kitąmet turėtų augti 8,11 proc. iki 374 eurų, o vidutinė pensija su būtinuoju stažu pasiektų 395 eurus. Jau dėl to pensijos kitąmet didės sparčiau nei darbo užmokestis, kuriam Finansų ministerija prognozuoja 7,4 proc. augimą.

Naujienų portalas primena, kad nuo 2018 m. pradžios įsigaliojo naujasis Socialinio draudimo pensijų įstatymas. Jame pirmą kartą buvo įtvirtintas privalomas pensijų indeksavimas. Įvertinus ir ankstesnių metų faktinį darbo užmokesčio prieaugį, išeitų, kad 2020 m. pradžioje pensijos bus didinamos 8,11 proc.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu vidutinė senatvės pensija yra beveik 345 eurai. Planuojamas 8,11 proc. didinimas sudarytų apie 28 eurus. Tiesa, formaliai pensijų indeksavimui turės pritarti „Sodros“ taryba ir Vyriausybė.

Znaika
2019-11-05 10:44:30
O kodėl Suomijoje turint pilną darbo stažą pensija-1600 eurų,o Lietuvoje kiek kartų-mažesnė?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Adelija. 2019-11-13 10:02:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiek gali tyciotis!!! Kas gyvena is tokios sumos-pensijos! Trijų eurų, kaip šuniui kaulo, man nereikia, tegu prisideda Sysas ar kiti snaudaliai seime. ISSITYCIOJIMUI NERA RIBŲ. Atrodo kad gyvenam aborigenų šaly.    ATSAKYTI
jonas 2019-11-12 20:43:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegul užpakalius pasišluosto su savo 3 eurais / tik gaila,kad metaliniai/ Arba sau dasideda,juk mažai gauna   ATSAKYTI
Lena 2019-11-11 15:23:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ūkininkai gauna už žemę didelės Europos išmokas produkcija parduoda o ką sumoka valstybei ir ne tik ukininkai
   ATSAKYTI
Mege 2019-11-07 09:48:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sedi seime riejasi kaip sunys ir tik sau i kisenes kisas musu pinigelius,daugiau nebalsuosiu ne uz viena is ju   ATSAKYTI
Reda 2019-11-07 09:46:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geda,perka lektuvus ,prezidento vilos remontui sumos milziniskos o pensininkui tik 3 euriukai ,geda    ATSAKYTI
Vanda 2019-11-07 00:14:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegul tuos 3 € pasiima sau,gal bus turtingesni,apsurdas   ATSAKYTI
Tomas 2019-11-06 22:24:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pasityciojimas   ATSAKYTI
Emma 2019-11-05 19:28:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kviečiu jus į privatų lietuviško sеkso kІubą - GetMeets.com   ATSAKYTI
Genovaita 2019-11-05 15:28:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ko mes senjorai tyliu ar čia genocidas išėjimo gatvės...

   ATSAKYTI
Putleris 2019-11-05 15:14:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
maitvanagei ar ilgai dar liaudi kirsinsit prisiprasysit kaip zmonem baiksis kantrybe bus velu   ATSAKYTI
Genutė 2019-11-05 15:04:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Seimas galėtų susimažint atlyginimus po 500 eurų , žiūrėk kiek sutaupytume, dar per pus sumažintų kanceliarines, tai mažiau meilužių turėtų   ATSAKYTI
Znaika 2019-11-05 15:58:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jie niekada to NEPADARYS.Švedijoje seimeriai gauna dvigubai mažesnį atlyginimą nei pradinių klasių mokytojai.Neturi neliečiamybės ir algų sau jie nusistatyti NEGALI.  
Valdas 2019-11-05 14:32:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai teisingai , ponai . Kitaip saldainiams neužteks.   ATSAKYTI
Matematike 2019-11-05 13:50:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-22
O kodėl Jūs uždirbot tik 600 eur per mėn, o dabar norit 1600 Eur pensijos   ATSAKYTI
Valdas 2019-11-05 14:38:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dabar ir aš suprantu, kodėl Lietuva visur bačkos dugne. Su tokiais matamatikais aukščiau neakilsim.  
As 2019-11-05 13:18:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
SRAIKTASPARNiam .6. NUPIRKTI TURI. 300.MILIJONU.SAVAIS SAVAIS PILIECIAIS PASIRUPINTI NETURi PINIGU..   ATSAKYTI
Blinda 2019-11-05 12:43:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Blah blah blah ta pati sneka jau virs 20 metu... Nera pinigu.. Pinigu mazai.... It t.t. bet pirkti naujus sarvuocius turi pinigu...beveik visur valdzios meluoja.... Ir zmones tiki ka jie sako....kada vel kils revoliucija tik laikas pasakys   ATSAKYTI
Jonc 2019-11-05 12:24:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Na ne tik tamsus,bet ir durnas,kaip prūso kumelys   ATSAKYTI
tamsus 2019-11-05 12:28:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
jaucias sovietmetis sveikinu ismokus naudotis technologijomis . joni runkeli tu runkeli  
Adelina 2019-11-13 10:08:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Runkelis runkeli lazdavoja, abu labu tokie  
G. 2019-11-05 11:59:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vieną dieną sako kad didės, o jau kitą kad nėra iško mokėti. Negadinkit žmonėm nervų ! O tuos 3 eurus tegu susikiša į " gerą vietą " . Bepročių gauja !    ATSAKYTI
tamsus 2019-11-05 11:54:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-26
pensininkai ir taip gerai gyvena . paziurekit kiek pinigu isvilioja is ju ... lengvato ir t.t niekas nekaltas kad juodais dirbdavot prie ruso o dabar gaunat kapeikas parduokit butus kurios uzdyka gavot ir turesit pinigu . jaunimas aria 9 prakaitus kad tik uzsidirbtu pinigu pradiniam inasui i busto paskola ka jau kalbeti apie nuoma ir kitas islaidas    ATSAKYTI
Ar durnas 2019-11-05 11:58:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
RR konservas,tas pats lygis,mano nuomone  
tamsus 2019-11-05 12:07:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-20
JA JA :D verkit pensininkai vistiek visiem giliai nusisvilpti ant jusu . tegul anukai siuncia pinigus jum is londes ar dublino   
D. 2019-11-05 12:59:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tikrai esi tamsus. Dirbau ir aš per kelis darbus, mokėjau sąžiningai visus mokesčius, bet per vėlai išėjau į pensiją. t. y. kai pasikeitė skaičiavimas ir jokių uždarbių sovietmečiu jau nežiūri, o ima tik nepriklaisomoje Lietuvoje dirbtą užmokestį ir tai lygina su šalies vidurkiu. Tai jei uždirbi 3 minimumus gauni minimalią pensiją. Todėl pensininkai priversti dirbti mokėti Sodrai, kad jiems išmokėtų pačių uždirbtas pensijas.
  
tamsus 2019-11-05 13:14:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-18
TO D. palauk o kaip tu manai is kur atsiranda biudzete pinigai ? jusu paciu vaikai ir anukai emigravo i geresni gyvenima palikdami jus cia mirti ... paziurekit kiek darbingo amziaus zmoniu lietuvoje ir keik pensininku . kiek ubagu aplinkui kuriem ismokas reikia moketi ... nereikia kaltinti valstybes kad ji perka sarvuocius ar sraigtasparnius ... taip yra kur galima sumenkinti biudzeta sutaupant keleta milijonu bet tai lasas juroi prie pensiju   
Znaika-to Belekas 2019-11-05 11:39:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei Suomijoje vidurkis,palyginus su Lietuvos-keturis kartus didesnis,tai gal suomiai turi po šešias rankas?   ATSAKYTI
Petras 2019-11-05 11:23:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Pensininkai gali ir pakenteti kai kovai su Rusijos agresija reikia supirkti karini metalo lauza is JAV. Pensininkai patys pasirinko toki kelia kai budami jauni griove SSRS   ATSAKYTI
Joana 2019-11-05 11:56:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Petrai,Petrai, ar is medzio iskritai?  

Top Video

Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
REKLAMA
Žemės ūkis (nuotr. Fotodiena.lt)
Rudenį Lietuvoje pasėti augalai paprastai žiemą „užmiega“ – lapai guli ant žemės, jų spalva neryškiai žalsva, lengvai papilkėjusi. Pavasarį atšilus, pasėlių augimas tęsiasi, ...
Ministras Kęstutis Mažeika (nuotr. Raimundas Maslauskas/TV3)
Nuo spalio asmenys, medžiojantys profesionaliosios medžioklės plotuose, bus viešinami, jeigu to paprašys žurnalistai, rašo portalas lrt.lt.  Aplinkos ministras Kęstutis ...
Lietuvių paradoksas: gyventi sunku, bet paramos pasiimti neišeina? (nuotr. TV3)
Europos Sąjungos parama keliauja iš šiaurės į pietus. Kitaip tariant, iš Lietuvos į Graikiją. Apie tai prakalbo ekonomistas Žygimantas Mauricas prieš Briuselyje ...
Lietuviai knygų mugėje: leidiniams nepagaili ir kelių šimtų eurų (nuotr. stop kadras)
Tūkstančiai lankytojų šiandien pradeda plūsti į 21-ąją knygų mugę. Organizatoriai džiaugiasi, kad lietuviai net ir nuolat brangstančias knygas skaito vis labiau ir toliau ...
Agnė Širinskienė (nuotr. stopkadras)
Seimo valdyba kitą savaitę spręs, ar inicijuoti parlamentinį tyrimą pagal parlamentaro Vytauto Bako pateiktą medžiagą dėl galimai neteisėto informacijos rinkimo vienoje iš ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų