Nuo rugsėjo mėnesio „Sodra“ turės galimybę paskirti papildomą asmens sveikatos tyrimą ne tik laikino nedarbingumo atvejais, jei suabejojama, ar asmeniui pagrįstai mokama ligos išmoka, bet ir kilus pagrįstų abejonių dėl galimai neteisingai nustatyto neįgalumo bei darbingumo lygio.

Eurai (nuotr. Tomas Urbelionis/fotobankas)

Eurai (nuotr. Tomas Urbelionis/fotobankas)

Tai reiškia, kad atskirais atvejais, kai kyla abejonių dėl realios asmens sveikatos būklės neatitikimo duomenims, nurodytiems medicininiuose dokumentuose, asmens bus prašoma dar kartą pasitikrinti sveikatą „Sodros“ nurodytoje sveikatos priežiūros įstaigoje kompensuojant patirtas išlaidas.

Jeigu „Sodros“ nurodytos sveikatos priežiūros įstaigos medikų nuomonė dėl asmens sveikatos būklės skirsis nuo ankstesnių medikų išvadų, tuomet gali būti priimamas sprendimas kreiptis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, kad būtų priimtas naujas sprendimas.

Tokia tvarka nustatyta socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pasirašytame įsakyme, kuris įgyvendina Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimus, Seime priimtus 2018 m. gruodį. Iki šiol „Sodra“ atskirais atvejais papildomą sveikatos tyrimą skirdavo tik laikinojo nedarbingumo nustatymo priežiūrą, kai kildavo abejonių, ar žmogui pagrįstai mokama ligos išmoka.

REKLAMA

Neįgalumo lygio, laikinojo nedarbingumo ir darbingumo lygio nustatymo priežiūra yra antikorupcinė priemonė, kuria siekiama išvengti retkarčiais pasitaikančių klaidų ar nesąžiningumo atvejų, kai siekiama suklaidinti sprendimo dėl negalios nustatymo priėmimo procedūroje dalyvaujančias įstaigas ir nepagrįstai gaunamos netekto darbingumo ar neįgalumo išmokos.

Kaip viskas vyks?

Remiantis aprašu, „Sodra“ papildomą asmens sveikatos tyrimą paskirs rizikingais atvejais, kai kils pagrįstų abejonių dėl priimtų sprendimų pagrįstumo bei teisėtumo, paaiškėjus kokioms nors svarbioms aplinkybėms ar gavus skundą.

Tokiu atveju „Sodra“ turės informuoti konkretų žmogų, kad jam paskirtas papildomas asmens sveikatos tyrimas ir kokioje sveikatos įstaigoje bei kada bus atliekamas. Informacija bus pateikiama elektroninėje gyventojų aptarnavimo sistemoje EGAS ir registruotu laišku.

Jeigu asmuo neatvyks į papildomą asmens sveikatos patikrinimą, gali būti priimtas sprendimas sustabdyti gaunamas išmokas arba jų neskirti, jei jos nepradėtos mokėti. Neatvykti į tokį patikrinimą bus galima tik esant objektyvioms aplinkybėms, pavyzdžiui, jeigu ūmiai sutrinka asmens sveikata, nutinka stichinė nelaimė ar nelaimingas atsitikimas, miršta šeimos narys, susergama ūmia liga ar panašiai. Šios aplinkybės turės būti įrodomos dokumentais.

Objektyvumo vardan, sveikatos priežiūros įstaiga papildomam asmens sveikatos tyrimui kiekvienu atveju bus parenkama individualiai, kad tai nebūtų ta pati įstaiga, kur asmuo įprastai gydomas ar konsultuojamas. Laikino nedarbingumo atveju savo išvadas medikai pateikia per 1 darbo dieną, o neįgalumo ir darbingumo lygio nustatymo atvejais turės pateikti per 3 darbo dienas. Jeigu naujosios medikų išvados skirsis nuo ankstesnių, „Sodra“ gali priimti sprendimą kreiptis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą siūlydama priimti naują sprendimą.

Jei medikų išvados patvirtina ankstesnius duomenis, tuomet žmogus turi būti informuojamas apie papildomo patikrinimo rezultatus ir kad į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą nebus kreipiamasi. Tačiau „Sodra“ neteiks siūlymo žmonėms dalyvauti papildomame asmens sveikatos tyrime, jeigu žmogus bus kreipęsis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą dėl pakartotinio vertinimo pateikdamas naują siuntimą, taip pat jei iki nustatyto neįgalumo ar darbingumo lygio termino pabaigos bus likę mažiau nei 6 mėnesiai bei jeigu Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba arba Ginčų komisija bus gavusios skundą dėl konkretaus atvejo ir jau bus prasidėjęs pakartotinis vertinimas.

Milda
2019-08-29 16:15:55
Paklauskite tų, kurie išnešioja neįgalumo pensijas ir sužinosite, kad kartais visišką negalią turintis, dengia kaimynui stogą. Oi kiek tokių atvejų :)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
asta 2019-09-10 18:54:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O ministras galetu pasidometi kiek jo socialiniu istaigu vadovai serga,uz kokias ligas gauna nedarbingumo lapelius kai tik istaigose kas nutinka,ir taip kas karta,net nebijoma pasakyti,kad as dabar susirgsiu ir ka jus man padarysite,tokie vadovai dirba beje ir pavaldus butent Kukuraiciui   ATSAKYTI
D I E D U K A S 2019-09-03 10:40:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Iki siol uzdirbo daktarai,o dabar dar SODRA ir daktarai.Cia gerai sumastytas triukas.   ATSAKYTI
Rasos 2019-09-01 20:56:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ir vėl durnių laivas.Žinoma yra ir nesažiningų pasalpų gavėju ,bet o jei nuskriaus koky niekuo dėta biedna žmogelį per savo tokius tikrinimus ir liks basas ir ubagas,tai ką tada prie konteinerio ir tik numirt iš bado ?
   ATSAKYTI
Liuda 2019-08-31 17:15:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
IRA TOKIU ZMONIU KAD SUSIVEIKIA TA GRUPE SVEIKI . TEGUL SKIRIA DAUGIAU DEMESI I TOKIUS SUKCIUS. DIRBA IR GRUPE GAUNA. VAIDINA DIDZIAUSI LIGONEI.    ATSAKYTI
Birute 2019-08-31 17:00:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O gal galetu sodra pakontroliuoti ir kai neteisingai nustato visiska negalia turintiems paraso daugiau procentu ivertindami kad maziau skirti ismoku?   ATSAKYTI
Daiva 2019-08-30 20:02:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
,,Jeigu „Sodros“ nurodytos sveikatos priežiūros įstaigos medikų nuomonė dėl asmens sveikatos būklės skirsis nuo ankstesnių medikų išvadų, tuomet gali būti priimamas sprendimas kreiptis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, kad būtų priimtas naujas sprendimas'' - rašoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos svetainėje. Perskaičius tokią viešą informaciją galima manyti ,kad ministras Kukuraitis nežino ( arba apsimeta,kad nežino) apie tai, kaip galima pakeisti NDNT TS priimtą sprendimą. Reikia rašyti anoniminius skundus.
Kaip dirbs ,, Sodra'' įvertindama asmens sveikatos būklę , medikų nuomones ir medikų išvadas nuo ankstesnių išvadų , sunku pasakyti. Nors medikų nuomonė dėl asmens sveikatos būklė nesiskyrė nuo ankstesnių medikų išvadų, tačiau NDNT Sprendimų kontrolės skyriaus specialistės Greta Iliuk, Erika Racevičienė, Vilma Baltrėnaitė pakeitė NDNT TS priimtą sprendimą. Todėl tokiais viešais pranešimais nereikėtų klaidinti visuomenės , nes NDNT klauso anoniminių skundikų išvadų ir galimai korumpuoti valdininkai padaro taip ,kaip reikia jiems. Vien tai, kad NDNT l.e.p.direktorė Vytautė Polujanskienė bijo pateikti NDNT Antikorupcijos komisijos posėdžio protokolus su dalyvavusių asmenų sąrašu ir balsavimo rezultatais , kuriame buvo nagrinėjamas anoniminis skundas, kelia pagrįstų abejonių šios Tarnybos darbuotojų sąžiningumu, teisingumu ir objektyvumu. Socialinės apsaugo ir darbo ministerijos svetainėje skelbiama ,,Neįgalumo lygio, laikinojo nedarbingumo ir darbingumo lygio nustatymo priežiūra yra antikorupcinė priemonė, kuria siekiama išvengti retkarčiais pasitaikančių klaidų ar nesąžiningumo atvejų, kai siekiama suklaidinti sprendimo dėl negalios nustatymo priėmimo procedūroje dalyvaujančias įstaigas ir nepagrįstai gaunamos ligos, netekto darbingumo ar neįgalumo išmokos.'' Iš šios pateiktos informacijos galima suprasti ,kad tik rekarčiais pasitaiko klaidų ir nesąžiningumo atvejų, o ,,Sodroje'' ir NDNT yra įdarbinta bukapročių idiotų ( nepotizmo padariniai) ir kad jie nesedėtų be darbo, aukštesnio rango idiotai sugalvojo tokią antikorupcinę priemonę. Ministras Kukraitis mano ,kad ,,retkarčiais pasitaikanti klaida'' yra korupcijos apraiška?! NDNT funkcionieriams nepatiko aukščiau nurodytos pastraipos išdėstymas ,todėl tekstą pakeitė ir pateikė per savo supratimo prizmę.
   ATSAKYTI
Daimila 2019-08-30 19:35:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Esam šiai dienai susidūrę su Sodrą, nes per vienus metus eilę prašymu patikrinti nedarbingumo pagrįstumą siuntem. Paskutinis atsakas buvo berods birželio mėn., siuskit nesiunte, mes netikrinsim. Darbdavys remiantis tokiu ir tokiu punktų pats privalo ir gali ta tikrinimą daryti.
O tai kas abejonių dėl lengvo nedarbingumo gavimo Tauragės raj nėra, nes darbuotojai lengva ranka dalinasi grasinimais.. "eisiu ant bilieto 2sav "... Ir stebuklų pasirodo būna, jie darbe nebepadirodo :). Retorinis klausimas :kiek Sodros skyriai regionuose norės ir turės noro tuo užsiimti ¿¿¿¿   ATSAKYTI
Maski šou 2019-08-30 15:46:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gerai kad ir tikrins ,tik grieščiau.žinau ne vieną "ligos pirkimo" atvėji.o tie kur tikri invalidai tai ir nėra ko nerimauti   ATSAKYTI
Ar 2019-08-30 13:24:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nebus , kad tikrinančiai įstaigai bus nurodyta kaip tikrint , kad atimt neįgalumą , nors jei tikrins kaip dabar , pagal debilišką klausimyną ir neatsižvelgs į gydytojų ligos parašymus tai daug kas neteks to pažymėjimo .   ATSAKYTI
Lina 2019-08-30 09:20:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai vadinasi ,,Atims iš ubago lazdą,,.Sūnus serga nepagydoma liga nuo vaikystės.Kadangi mokėsi,o dirbt dėl komplikacijų negali- pašalpa 114 eurų.Man irgi kiltų įtarimas kaip jaunas 30 metis išgyvena.Moka už būstą,maistą,med. priežiūrą? Kada jis gali sukurti savo šeimą? Socializuotis į visuomenę.Greičiausia kol gyvi tėvai.   ATSAKYTI
Blondei 2019-08-30 08:27:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kiek besiputojanciu kaip taisyklė bijo tas kas kaltas kas teisus tas ramus   ATSAKYTI
yyyyy 2019-08-30 07:37:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
....oi kiek invalidų prisimetusių, kurie turi babkių , tie ir invalidai, o kuriems tikrai būtinas invalidumas, tas vargą vargsta,.....   ATSAKYTI
Nzn 2019-08-30 08:46:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai tikrai tiesa beveik visi degradave gauna ir pašalpas ir neigalumus ir kitas lengvatas o kam iš tikro reikalinga pagalba valstybė tik pasityčioja tokią mes turim iškovotą laisvą lietuvėle!   
Ina 2019-08-30 00:30:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Zinant toki ,,neigaluji,, kur anonimiskai pranesti, kad butu realiai nubaustas, o ne spetu susitvarkyti taip kaip jam reikia ir kaip iki siol tvarkesi?   ATSAKYTI
manau 2019-08-29 23:15:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Man čia kvepia ,apvokti neigalius,niekaip neisivaizduoju,kaip neigalua gali apvokti valstybę.Neigalumą gauti tik gali per teismus jei tau jį priklauso.Neisivaizduoju juk neigalus gydosi guli ligoninėj,praeina net keli metai,jei negali niekuo padėti,siunčia į neigalumo komisija,praeini poliklinikos komisija,ligoninės,kurioj gydeisi,ir miesto komisija.Viskas atsispindi lygos istorijoje eilėje metu.PAavyduoliams lietuviams duok peno paloti,los iki pažaliavimo.Pirmiausia paviduolei jei dirbot Lietuvoje,gausit pensija,jei dirbot Eu bet kurioje valstybėje ir iš ten priklauso pensija.   ATSAKYTI
Jeivu 2019-08-30 11:46:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jei jūs pradėjote visas instancijas ir jums buvo pripažinta neįgalumas, kodėl puolat į paniką. Čia kalba eina ne apie jus, čia kalba eina apie tuos, kurie už kyšius gauna neįgalumą, nors yra sveikesni už sveiką, tačiau turi pazystamu ar šiaip nesąžiningų gydytojų, yra įžūlus bei landus ir neįgalumą "susikombinuoja". O tokių yra.   
Blinda585 2019-08-29 21:00:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tiems kurie vengtų pasitikrinti ar nepriklausomi medikai rastų skirtumų medicininėse išvadose dėl neįgalumo, visi vagys turėtų gražinti pinigus į valstybės biudžetą už visus tuos metus kur neteisėtai gavo išmokas   ATSAKYTI
jonas 2019-08-29 20:36:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
geriau isvis nemoket.kam tai reikia.ir nebus skolu ir zmones dirbs be k
   ATSAKYTI
Klausimas 2019-08-29 19:10:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Yra tokių. kurie dirba papildomai,gauna neįgalumą ir tyčiojasi iš dirbančių. O kas į tokį pirštu parodys ir kas parodžiusio klausys jei viskas jau seniai sutvarkyta?   ATSAKYTI
Grazi varna 2019-08-29 19:04:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Puiku!!!!!   ATSAKYTI
nona234 2019-08-29 18:24:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tokie gavo ir gaus,o iš tikro ligonio išsityčios toj neįgalumo komisijoj patys medikai   ATSAKYTI
.... 2019-08-30 12:18:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pritariu 100%. Žinau nusipurksiu grupes , geria žvengia ir tyčiojasi kad nemokam paduoti ir gauti...tokius nevartojancius vaistų negulincius ligoninėse išvis atimti grupės , jie yra nusipirkę grupės ir apsidraude pilnai.  
Jurgita 2019-08-29 17:57:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai gerai, nes psichetrai piknaudžiauja F20 kodu.Rašinėja šį kodą sveikiems asmenims.   ATSAKYTI
EDITA ANDRULIENE 2019-08-31 18:51:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Labai blooogai-Absurdu valstybej Absurdiskiu ystatymai-kiek dar bus tyciojamasi pagal siuos istatymus is zmoniu su visiska negalia nuo gimimo-p-ries 30metu jau reikejo papildoma pataisa juos atskirti nuo visu kitu,gaunanciu balu ivertinimai uz tai,kad dar kvepuoja patys...kiek dar patyciu ir tikrinimu sulauks teveliai del savo,amzinu kudikeliu,yrodinedami,kad ju vaikuciai ar jau pilnameciai NIEKO NEGEBA...  

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
Sostinės centre suliepsnojo 30 Laisvės laužų (nuotr. Organizatorių)
Gedimino prospekte Vasario 16-ąją suliepsnojo 30 Laisvės laužų, skamba dainos ir plevėsuoja trispalvės. Pastaruosius kelerius metus jau tapo gražia tradicija – ...
fenotipologas Giedrius Švetkauskas „Power Hit Radio“  (nuotr. stop kadras)
„Power Hit Radio“ svečias – Giedrius Švetkauskas, fenotipologas iš vivapersona.lt. Jis papasakojo, ką mato iš žmonių veidų, kas yra fenotipologija ir pokalbio metu aptarė ...
Pavasaris mieste Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Lietuvoje ateinančią naktį negausaus lietaus debesys pasklis po daugelį šalies rajonų. Pietvakarių, vakarų vėjas stiprės dar labiau, gūsiai sieks 15-20 m/s. Naktis bus šilta – ...
Daugiabutis (nuotr. stop kadras)
Didžiuosiuose šalies miestuose vienas po kito dygsta viešbučiai, apartamentai ar kūrybinės dirbtuvės. Tačiau vėliau šios negyvenamos patalpos žmonėms parduodamos kaip butai. ...
Poetas Kęstutis Navakas (nuotr. Fotodiena/Pauliaus Peleckio)
Eidamas 56-uosius metus sekmadienį mirė poetas Kęstutis Navakas. Tai BNS patvirtino Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Jonuškaitė. Kęstutis Navakas ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų