Aišku, kaip dieną, kad atleidžiamas darbuotojas iš darbdavio gauna įstatymu nustatytą išeitinę išmoką arba sutartą kompensaciją. Tačiau retas darbuotojas žino, kad, esant tam tikroms aplinkybėms, išeitinę išmoką iš darbdavio gali gauti ir tuomet, kai darbo sutartį nutraukia savo noru.

Darbas (nuotr. 123rf.com)

Darbas (nuotr. 123rf.com)

Išeitinę išmoką darbdavys privalo sumokėti darbuotojui, nutraukdamas darbo sutartį savo iniciatyva. Įprastais atvejais darbdavys darbuotoją turi įspėti prieš nustatytą terminą ir išmokėti nustatyto dydžio išeitinę išmoką. Tačiau ne visi darbuotojai žino, kad tam tikrais atvejais išmoka jiems priklauso ir patiems nusprendus išeiti iš darbo.

Jei sulaukėte pensijos

Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė pažymi, kad išmokos išeinantiems darbuotojams priklauso keliais atvejais, jos nurodomos Darbo kodekse (DK). Viena jų – kai darbuotojui sukanka pensinis amžius, o jis dirba pagal neterminuotą darbo sutartį.

„Tokiu atveju jis turėtų pateikti prašymą darbdaviui ir būtinai nurodyti, kad prašo jį atleisti iš darbo pagal DK 56 str. 1 d. 4 p. Jeigu darbuotojas prašys atleisti iš darbo savo noru (DK 55 str. 1 d.), jis negaus išmokos“, – tv3.lt sakė D. Čibirienė.

REKLAMA

Daiva Čibirienė (nuotr. bendrovės)

Daiva Čibirienė (nuotr. bendrovės)

Minėtu atveju darbuotojui priklausytų dviejų jo vidutinio darbo užmokesčių dydžio išeitinė išmoka, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – vieno jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.

Anot D. Čibirienės, dažnai ne tik darbdaviai, bet ir darbuotojai nežino apie tokias išlygas, todėl gana retai jomis naudojasi. Situaciją apsunkina ir tai, kad ne visi gyventojai žino, kada sulauks pensinio amžiaus.

Kai nemoka atlyginimo arba sergate/slaugote

Taip pat DK 56 str. numato, kad darbuotojas gali gauti išeitinę išmoką tuomet, jei darbuotojo prastova ne dėl darbuotojo kaltės tęsiasi ilgiau kaip 30 dienų iš eilės arba jeigu ji sudaro daugiau kaip 45 dienas per paskutinius 12 mėnesių.

„Jeigu yra tokia situacija, darbuotojas turi teisę padėti pareiškimą ant stalo ir sakyti „Išeinu pagal 56 str. dėl prastovų“. Ir jam irgi priklausys dviejų jo vidutinio darbo užmokesčių dydžio išeitinė išmoka už didesnį nei vienų metų stažą“, – teigė pašnekovė.

Eurai (nuotr. Tomas Urbelionis/fotobankas)

Eurai (nuotr. Tomas Urbelionis/fotobankas)

Analogišką išmoką savo noru darbo sutartį nutraukę darbuotojai gauna ir tuomet, kai jiems du mėnesius ir ilgiau nemokamas visas priklausantis darbo užmokestis. Tačiau jei bent dalį atlyginimo gavote, pretenduoti į išmoką nebegalite.

Išeitinė išmoka priklauso ir darbuotojams, kurie nebegali dirbti, nes turi slaugyti artimą šeimos narį (vaiką, įvaikį, tėvą, įtėvį, motiną, įmotę, vyrą arba žmoną) arba serga patys.

„Jeigu slaugote mamą, galite pateikti darbdaviui prašymą išeiti iš darbo savo noru ir darbdavys turės jums išmokėti dviejų jūsų vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką. Jeigu įsidarbinote ir išdirbote tik vieną mėnesį, o tada pamatėte, kad reikia slaugyti mamą, tuomet galite pateikęs tokį prašymą gauti vieno mėnesio jūsų vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką“, – pridūrė D. Čibirienė.

REKLAMA

Jei jums ketina mažinti atlyginimą

Įdomu tai, kad senasis DK numatė galimybę darbuotojams gauti išeitinę išmoką, kai darbdavys praneša ketinantis mažinti darbuotojo atlyginimą, o darbuotojas su tuo nesutinka ir nusprendžia išeiti iš darbo.

„Dabartinis DK neleidžia taip elgtis ir darbdaviui neleidžia darbuotojo atleisti, jei jis nesutinka su darbo užmokesčio mažinimu“, – pažymėjo pašnekovė.

Jei darbdavys vis dėlto pranešė ketinantis mažinti jūsų atlyginimą, turėtumėte gauti jo pranešimą raštu. Jei su tokiais pokyčiais sutinkate, taip pat turėtumėte atsakyti raštu, tuomet atlygis bus sumažintas.

„Jeigu darbuotojas neatsako, reiškia, jis nesutiko su sumažinimu. Jeigu darbdavys tai ignoravo ir vis tiek darbo užmokestį sumažino, darbuotojas turėtų nemiegoti ir per 3 mėn. kreiptis į darbdavį, kad jis neteisėtai jam sumažino darbo užmokestį. Jeigu darbuotojas pražiopsos 3 mėn. terminą ir kreipsis praėjus ilgesniam laikotarpiui, viskas, laikoma, kad darbo užmokesčio sumažinimas įvyko teisėtai ir nieko nebegalima padaryti“, – pastebėjo D. Čibirienė.

Jei keičiasi jūsų darbo sąlygos

Pagal naująjį DK, jei darbdavys nori keisti jūsų darbo sąlygas, bet ne darbo užmokestį, darbuotojui galimybės nutraukti darbo sutartį ir gauti išeitinę išmoką nėra.

„Tačiau darbuotojas gali nesutikti keltis dirbti į kitą miestą, tuomet jam bus skaičiuojamos prastovos. O sudėjus prastovas priklausys išmoka išėjus iš darbo. Jeigu darbdavys pateikia pasiūlymą pakeisti darbo sąlygas dirbti, pavyzdžiui, ne Vilniuje, o Alytuje, o darbuotojas nesutinka, darbdaviui DK jau leidžia atleisti darbuotoją pagal 57 str.“, – paaiškino D. Čibirienė.

REKLAMA

Darbuotojas (nuotr. 123rf.com)

Darbuotojas (nuotr. 123rf.com)

Kokios išmokos priklauso po atleidimo

Prieš dvejus metus įsigaliojęs naujasis DK numato, kad atleidžiamam darbuotojui turi būti išmokėta dviejų jo vidutinio darbo užmokesčių dydžio išeitinė išmoka, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – pusės jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.

Jei darbuotojas apie atleidimą įspėjamas prieš tris dienas, jam išmokama šešių mėnesių išmoka.

Be to, jei darbuotojas turi sukaupęs reikiamą nepertraukiamo darbo stažą vienoje darbovietėje, iš „Sodros“ gali būti skiriama ilgalaikio darbo išmoka.

Jei asmuo įmonėje išdirbo 5–10 metų, jam papildomai priklauso vieno mėnesio išmoka, jei 10–20 metų – dviejų mėnesių išmoka, jei daugiau nei 20 metų – trijų mėnesių išmoka.

Taip pat, jei darbuotojas ir darbdavys susitaria nutraukti darbo sutartį šalių susitarimu, darbuotojas gali gauti išeitinę kompensaciją.

darbdaviai bijo vieno
2019-08-27 09:54:54
viešumo, viešumo ir dar kartą viešumo, tai apie niekšingai besielgiančius reikia sakyt per visą Lietuvą
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Jurate 2019-11-07 18:20:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei iš dirbau 32m.kokia priklauso išeitinė. Man54m. Esu biudziatineje įstaigoje darželyje. Nežinau kaip protingai parašyti prašymą liuosuotis kad neapsigauciau. Aciu   ATSAKYTI
Regina 2019-11-01 16:48:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turiu darbo stažo 43 metus, už kiek mėnesių man priklauso ILGALAIKIO DARBO IŠMOKA.? Ačiū už atsakymą.   ATSAKYTI
Aldona 2019-09-02 23:15:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jei savo noru isejai is darbo ar sodra turi ismoketi 1men atlyginima uz ilgalaiki darba
   ATSAKYTI
Viktorija 2019-09-02 20:11:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ar darbo laiko pakeitimas ieina I punkta- pasikeicia darbo salygos? Kasnors zino?   ATSAKYTI
Audronė 2019-08-29 16:34:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sodra ilgalaikio darbo išmokas moka ne visiems, biudžetinių įstaigų darbuotojams tokios išmokos nepriklauso!    ATSAKYTI
Lina 2019-10-30 11:48:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
priklauso,jas moka darbdavys, jai gavote 2 mėn, išeitinę, tai paskui tik po 3mėn, turi mokėti pagal jusų turimą stažą, 2,3 mėn. VDU kuris skaičiuojamas iš 12 mėn., pagal jūsų turimą stažažą , tai gali, būti 2,3 mėn, išeitinė, gali mokėti iš karto arba kas mėn.Biudžetininkai eina , kaip bankininkai pagal tą punktą., todėl jiems moka ne Sodra , o darbdavys. Jūs pati turite tai reikalauti, o jei nemokės krepiatės i ginčų tarnybą.  
komentatorius 2019-08-29 07:00:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kai darbdavis atleido mano pensininka teva isdirbusi 8 metus del neva jis piktavaliskai nesirodydavo darbe,nors nebuvo darbo ir sake iskvies kada reikes,tai 2 savaites zmogus lauke,skambino,vazinejo,nes zinojo,kad gali atleisti,tai galiausiai taip ir padare be iseitines pasalpos,o kap kreipemes i darbo inspekcija,tai pasaje ,kad taip tarpusavio susitarymas ar mokes iseitine ar ne, tai jam pasirodo priklause 2 menesiu plius uz isdirbtus metus dar uz 2 menesius,tai viso uz 4menesius ir plius kaip pensininkui galejo pats iseiti is darbo is vistiek gauti,taigi matote kas darosi-ranka ranka plauna,kaip darbo inspekcija nepatare zmogui ka daryti,juk turi teisininkus. Tai kam jie tada isviso reikalingi tie biurokratai???viskas tai nesamone,kol nepagrasini teismais arba nepaduodi i teisma,vien pasityciojimas is zmoniu!!!   ATSAKYTI
valda 2019-08-28 17:01:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tik tiek kad raso jog priklauso gauti is ismoku fondo,bet realiai taip ir neaisku nei kur pasiskusti.Marijampoleje Zemkasta darbuotojam nemokejus daugiau nei puse metu atlyginimu,,geguze paskelbtas bankrotas,o is niekur ne cento,tik jau neviena straipsni raso kaip iseitiniu ismoku fonde kaupiasi milijonai euru,bet eiliniu darbuotoju nepasiekia   ATSAKYTI
Profesionalas 2019-08-27 23:19:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Seimūnai kai palieka savo šiltas vieteles tai ir gauna solidžias sumeles. Todėl ir atsiranda tokie įstatymai,varguoliams iki tų įstatymų toli, toli...   ATSAKYTI
DAr 2019-08-27 15:29:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Yra tokiu gudručiu darbininku kai ima atostogas pvz gruodžio mėn Sausis vasaris kovas biuletenis kažkokiu neaiškiu ligu gydymui o balandi vėl atostogu nori o jeigu neduodi tai vietoj ėjimo I darba lekia I darbo ginču komisija daro pravaikštas kurias net nesiteikia pateisinti IR ačiū dievui kad pavyko tokio trano atleisti.parašė prašyma savo noru tikedamasis dideles išeitines bet pagal DK jam nepriklause labai daug rašo apie darbuotoju iseitines ir teises o kur darbdavio teises nuo tokiu tranu   ATSAKYTI
Gintaras 2019-08-27 13:35:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Be šansų , kad mokėtų. Paprastai atlyginimas minimumas ir jo nenumažins, visa kita suma yra priedai, premijos, virvalandžiai ir panašiai. O čia jau neįrodysi, kad priedai sumažėjo, nes sakys mažiau dirbai ar mažiau pagaminai. Taip kad čia be šansų teisybę surasti būtų.   ATSAKYTI
Saulėnas 2019-08-27 11:52:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Teisingai!   ATSAKYTI
besmegenis 2019-08-27 11:40:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Įstatymai kuriami taip, kad žmogui būtų sunkiau. Priešingai, Įstatymas turėtų būti be išlygų "Reikia parašyti prašymą ir t.t." . To Įstatyme turėtu nebūti, o Įstatymas turėtu konkrečiai įpareigoti darbdavį išmokėti visą tai kas priklauso žmogui be jokių prašymų. Darbdaviui neatlikus savo pareigos būtų taikomos pačios griežčiausios (iš jo asmeninės kišenės) sankcijos. Elgiantis taip, šiuo atveju, būtų žmonių pagarba Valstybei bei Įstatymui.    ATSAKYTI
ai, nervina 2019-08-27 10:26:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
kai pagalvoji, kiek daug nezinai, ka kiti, gudresni, zino, tai suima liudesys
   ATSAKYTI
nu jo 2019-08-27 10:22:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
tai ka dabar daryt????   ATSAKYTI
Eglė 2019-08-27 10:21:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Geriausia dirbti taip, kad nereiketu jokiu iseitiniu    ATSAKYTI
To Gražina 2019-08-27 10:21:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne kad nesugeba, bet nenori sutvarkyti tos sistemos, nes juk visur savi - gimines, pazistami   ATSAKYTI
Gražina 2019-08-27 10:20:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ko ce stebėtis, kad negaudo darbdaviu nieksu, todel kad ranka ranka plauna, nesugeba sutvarkyti valdzia sistemos   ATSAKYTI
Yra dar 2019-08-27 10:20:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Turiu pazistama, kuri atleido ir sumokejo daugiau nei priklauso, yra normaliu imoniu Vilniuje   ATSAKYTI
Nusivyles 2019-08-27 10:19:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man tai keisciausia, kaip sukciaujanciu darbdaviu nesugeba pagauti darbo inspekcija? Neveikia sistema   ATSAKYTI
Aldona 2019-08-28 08:17:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Todėl kad negaudo. Yra vienetiniai atvejai parodomieji atseit dirbam.  
Arvis 2019-08-27 10:19:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O Seimo nariai, kai priiminėja įstatymus zino kaip zmones is tiesu gyvena?   ATSAKYTI

Top Video

Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
DABAR RODOMA
Linksmos sesučių Emilijos ir Martynos pamokos, kaip kepti pyragą
DABAR RODOMA
Mikutavičius atskleidė, kokios aistros verda „X faktoriaus“ užkulisiuose
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, kai pamatė, ką porelė veikia viduryje gatvės
DABAR RODOMA
Vyras dėl nesėkmės vakarėlyje kaltins žmoną dar ilgai: juokėsi visi
DABAR RODOMA
Keleiviai tapo dramatiško įvykio liudininkais: vaizdas priverčia sustingti
DABAR RODOMA
Oskaras Ridikas parodė išpuoselėtą kūną: be treniruočių negali
REKLAMA
Tadas Skučas (nuotr. Roberto Dačkaus)
Pirmadienį po pietų mirė Neringos Venckienės pusbrolis, Audronės Skučienės 43 metų sūnus Tadas Skučas, rašo portalas lrytas.lt. Pasak portalo, T. Skučas jau kurį laiką su ...
Vyras atsiuntė buvusiai sugyventinei nuotrauką su kirviu (nuotr. facebook.com)
Smurtaujantis sugyventinis, nuo kurio moteris iš Škotijos pabėgo į Lietuvą, buvusią mylimąją pasiekė ir mūsų šalyje. Moteris leisdavo vyrui savaitgaliais susitikti su jų bendru ...
Renatas Požėla  (nuotr. Fotodiena/Domantas Pipas)
Pirmadienį įvykusioje vadų pasikeitimo ceremonijos metu Renatas Požėla pakeitė penkerius metus policijai vadovavusį Liną Pernavą. Kas artimiausiu metu pasikeis ...
Gitanas Nausėda (P. Peleckis/fotobankas.lt)
Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo praėjusią savaitę patvirtintą Baudžiamojo kodekso pataisą, kuri detalizuoja prezidento teisę suteikti malonę ...
N. Venckienės advokatė Sonata Žukauskienė (nuotr. Fotodiena.lt)
Vos prieš kelias dienas į Lietuvą iš JAV parvežtą Neringą Venckienę Kauno apylinkės teismas, prokuroro prašymu, leido suimti dviem mėnesiams. Šio pirmadienio pavakarę, prieš 16 ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų