Pagal prekių ir paslaugų įperkamumą 2018 metais Lietuva lenkia daugybę Europos Sąjungos valstybių, rodo naujausia Europos Sąjungos duomenys. Tačiau lietuviai tokia statistika džiaugtis neskuba ir teigia, kad svetur fiksuoja dar mažesnes maisto ir automobilių kainas. Tuo metu ekonomistai atkreipia dėmesį, kad gyvenimas Lietuvoje tikrai gerėja, o kainų skirtumai priklauso nuo to, kaip ir kur lyginsime.

Parduotuvėje (nuotr. SCANPIX)

Parduotuvėje (nuotr. SCANPIX)

Europos Sąjungos (ES) tarnyba palygino kiekvienos šalies narės prekių ir paslaugų kainas. Tarp lygintų kategorijų: maistas, alkoholis ir tabakas, drabužiai ir avalynė, restoranai ir viešbučiai, laisvalaikis ir kultūra, telekomunikacijos, transportas, baldai ir kilimai bei būstas ir komunalinės išlaidos.

Į palyginimą įtraukos ir Europos laisvosios prekybos asociacijos (ELPA) narės, tarp jų be ES šalių – Šveicarija, Norvegija ir Islandija.

Tačiau lietuviai, panašu, neskuba džiaugtis šaliai palankia statistika ir tikina, kad įvairių prekių kainos Lietuvoje – kur kas didesnės, nei teigiama.

„Mano emigravusi pussesere kaskart grįžusi į Lietuvą iš Anglijos būna šoke nuo maisto kainų“, „Maistas beveik tiek pat kainuoja kaip ir Jungtinėje Karalystėje“, „Apie maistą Lietuvoje tai truputį vėjai, kainos daugmaž kaip Airijoje, kai kas net truputį brangiau. Automobiliai, jei imti naudotus tų pačių metų, Airijoje žymiai pigiau. Kažkokia niekinė statistika...“, „Kam reikalinga tokia statistika, kuri nieko neparodo kaip iš tikrųjų yra“, – dėl paskelbtos statistikos interneto forume „Reddit“ piktinosi lietuviai internautai.

REKLAMA

Beveik visur mokame mažiau

Pagal maisto kainas ES vienareikšmiškai pirmauja Šveicarija, kur maisto kainos net 63,6 proc. viršija ES vidurkį. Mažiausios kainos – Rumunijoje, kur kainos 34,6 proc. mažesnės nei vidutiniškai ES. Lietuvoje maisto kainos 20,4 proc. mažesnės nei ES vidurkis, reitinge nuo brangiausių iki pigiausių valstybių esame ketvirti nuo galo.

Alkoholis ir tabakas tarp ELPA narių brangiausias Norvegijoje, čia šie gaminiai kainuoja 126,1 proc. brangiau nei ES vidurkis. Pigiausia – Bulgarijoje, kur alkoholis ir tabakas kainuoja 41,8 proc. pigiau nei ES vidurkis. Lietuvoje šios prekės kainuoja 23,5 proc. pigiau nei vidutiniškai ES.

Alkoholis (nuotr. TV3)

Alkoholis (nuotr. TV3)

Būsto nuoma bei išlaidos komunaliniams mokesčiams daugiausiai kainuoja šveicarams, jie moka 73,9 proc. daugiau nei ES vidurkis. Mažiausiai moka bulgarai, jie už būstus ir komunalines išlaidas moka 66,9 proc. mažiau nei ES vidurkis. Tuo metu lietuviai – 57,4 proc. mažiau nei vidutiniškai ES.

Pigiau nei ES vidurkis lietuviams kainuoja ir baldai bei kilimai, už šias prekes mokame 22,5 proc. mažiau nei ES vidurkis. Daugiausiai moka Liuksemburgo gyventojai (20,6 proc. daugiau nei ES vidurkis), mažiausiai – bulgarai (51,2 proc. mažiau nei ES vidurkis).

Lietuviai – vieni mažiausiai ES išleidžiančių asmeniniams automobiliams (16,4 proc. mažiau nei ES vidurkis). Daugiausiai šioje kategorijoje išleidžia danai (40,5 proc. daugiau nei ES vidurkis), mažiausiai – slovakai (20,1 proc. mažiau nei vidutiniškai ES).

Policijos aukcionas (nuotr. Policijos)

Policijos aukcionas (nuotr. Policijos)

Traukiniai, autobusai ir kitos transporto priemonės ES daugiausiai kainuoja Islandams, kurie moka 44,5 proc. daugiau nei ES vidurkis. Pigiausiai transportas atsieina bulgarams – 52,6 proc. mažiau ES vidurkio. Lietuviai už transportą moka 37,6 proc. mažiau nei ES vidurkis.

REKLAMA

Lietuviai – bene mažiausiai moka už telekomunikacijos paslaugas, telefonus bei internetą – 39,2 proc. mažiau nei ES vidurkis. Daugiausiai šios prekės kainuoja graikams, mokantiems 57,6 proc. daugiau nei vidutiniškai ES, mažiausiai – lenkams, mokantiems 55,2 proc. mažiau nei ES vidurkis.

Poilsis ir kultūra brangiausiai kainuoja islandams, kurie moka 64,7 proc. daugiau nei ES vidurkis, pigiausiai – rumunams, kurie moka 41,6 proc. mažiau nei vidutiniškai ES. Lietuviai už kultūrą ir poilsį moka 28 proc. mažiau nei ES vidurkis.

Brangiausiai viešbučiai ir restoranai kainuoja islandams, kurie moka 76,1 proc. daugiau nei ES vidurkis. Mažiausiai ši prabanga kainuoja bulgarams, mokantiems 53,4 proc. mažiau nei ES vidurkis. Lietuviai už viešbučius ir restoranus moka 28,6 proc. mažiau nei vidutiniškai ES.

Brangiau – tik drabužiai ir avalynė

Vis tik vienoje kategorijoje Lietuva perkopia ES vidurkio kainas, tai aprangos ir avalynės kainos. Lietuviai moka 5,3 proc. daugiau nei vidutiniškai ES. Daugiausiai šios prekės kainuoja Islandijoje (49,9 proc. brangiau nei ES vidurkis), mažiausiai – Bulgarijoje (22,2 proc. mažiau nei ES vidurkis).

Vilniečių drabužiai šylant orams tampa vis atviresni Juozo Skaros (nuotr.)

Vilniečių drabužiai šylant orams tampa vis atviresni Juozo Skaros (nuotr.)

Tokį kainos išskirtinumą „Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas vadina susiklosčiusiu istoriškai dėl gana nedidelės konkurencijos šiame sektoriuje Lietuvoje.

„Dėl to ir kainos vidutiniškai yra didesnės nei kitose šalyse. Bendrai rinka nėra labai didelė naujų drabužių, dalis lietuvių vis dar perka dėvėtus drabužius arba apskritai nedaug perka, tai nėra tos masto ekonomijos. Tai konkurencija ir masto ekonomija – du dalykai, kurie lemia“, – tv3.lt kalbėjo Ž. Mauricas.

REKLAMA

Lietuviai neskuba džiaugtis

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis pripažįsta, kad pagal galimybes įpirkti prekes ir paslaugas Lietuva gerokai lenkia visas Vidurio ir Rytų Europos šalis Graikiją, Portugaliją bei Slovėniją ir pasivijo Ispaniją. Čia pat jis atsako į klausimą, kodėl taip yra, jei Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis mažesnis nei daugelyje šių šalių.

Nerijus Mačiulis (nuotr. „Swedbank“)

Nerijus Mačiulis (nuotr. „Swedbank“)

„Tam yra kelios priežastys: mažesnės kainos, ypač paslaugų; daug pajamų gaunamų ne už samdomą darbą ir jos ne visada pilnai deklaruojamos (verslo liudijimai, individualios veiklos pažymos); daug paslaugų gyventojai gauna nemokamai arba beveik nemokamai iš valstybės (švietimas, sveikatos apsauga) arba iš labdaros ir paramos organizacijų. Taip, nemokamų paslaugų kokybės ir prieinamumo gerėjimui yra daug erdvės, bet esmė nesikeičia – žolė pas kaimynus nėra žalesnė, net jei žiūrint per tvorą atrodo kitaip“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė N. Mačiulis.

Neigiamą gyventojų požiūrį į pateiktą statistiką Ž. Mauricas aiškina palyginimu – emigrantai paprastai apsiperka pigesnėse parduotuvėse, o jas lygina ne su tokiomis pigiomis lietuviškomis.

Žygimantas Mauricas

Žygimantas Mauricas

„Maisto mažmeninė rinka yra pakankamai vienalytė Lietuvoje, nėra labai didelio skirtumo tarp aukštesnio ir žemesnio segmento parduotuvių. Todėl žemiausio segmento kainos Lietuvoje nėra žemesnės nei Jungtinėje Karalystėje. Be to, emigrantai dažniausiai apsiperka žemesnio segmento parduotuvėse ir lygina kainas su Lietuvos, kur yra vidutinio ar vienodo segmento. Jeigu nueiti į „Sainsbury‘s“ ar kur kitus, tai ten žymiai brangiau, nepalyginamai“, – pažymėjo Ž. Mauricas.

Iona
2019-06-25 14:12:19
jei taip pigu gyventi,tai kodel visi bega is LT???
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Alvydas 2019-06-27 18:48:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baikite lyginti kainas Lietuvoje su Europos sajungos vidurkiu tyciojates is zmoniu ir tiek...Ar daug yra zmoniu Lietuvoje kurie gauna atlyginima pagal Europos sajungos vidurki pagal atlyginimus esame beveik gale tad dar pasikartosiu visi tie lyginimai yra pasityciojimas is Lietuvos zmoniu!   ATSAKYTI
Vsida 2019-07-02 23:04:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikra tiesa 100%  
Kaimietis 2019-06-26 20:39:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Yra melas, didelis melas ir yra STATISTIKA   ATSAKYTI
Durniui 2019-06-26 02:18:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tai kad nebebėga. Jau atvažiuojančių daugiau nei išvažiuojančių.    ATSAKYTI
Gintaras 2019-06-25 19:30:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mes ne mazi vaikai nustokit mus mulkint savo rasliavom. Gal grybauskaitei ir visiems sedintiems ant musu kupru gal ir pigu lietuvoje mums su mininumu tikrai nepigu.    ATSAKYTI
Frekenbok 2019-06-25 17:39:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Visi varom į Bulgariją, ten pigiausia vioje ES    ATSAKYTI
saule 2019-06-25 16:20:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Taip kaip kainos atitiks pragyveenimo lygi ,tai iskaitant atlyginimus pencijas visu rusiu ir pasalpas tada ir gyvenimas bus geresnis ir zmones nepyks uz melaginga statistika , O kas liecia apsipirkima Sainsburys parduotuvese tai ten tikrai daug kas pigiau nei Lietuvoje pone Mauricas. Apsiperku ten kiekviena diena ir prekiu kokybe ir aptarnavimo kulura aukstesniame lygyje nei Lietuvoje    ATSAKYTI
kol 2019-06-26 09:21:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
apie kultūrą Lietuvoje rašys Jūsų lygio beraščiai, neturintys gebėjimų reikšti savo minčių, tol apie aukštesnį lygį nesapnuokime.  
Arunas 2019-06-25 15:30:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne debilai lygina kainas ES, Norvegija ir Sveicarija prieko?    ATSAKYTI
Tobis 2019-06-25 15:22:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Bėkit iš to ubagyno   ATSAKYTI
Saulius 2019-06-25 15:06:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Rašytojas pats nebuves europoi ,net norvegijoi maistas panašei kainuoja taip pat ir kuras.o minimumas dešimt kartu didesnis   ATSAKYTI
As 2019-06-25 14:59:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaxkos briedas nesąmonė ir dar kartą nesąmonė    ATSAKYTI
Anele 2019-06-25 14:54:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodel napaskaičiuta skirtumo algu ir pensiju ?   ATSAKYTI
Arunas 2019-06-25 14:33:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai italas sumokėjęs už kavą gaus šantpagaliuko 3 eurus tada galėsime krykštauti iš savo debilizmo :) Tie kas lankosi tose įstaigose ir šeria lupikus reiktų bausti kavos dieta, 15 metų   ATSAKYTI
as 2019-06-25 14:32:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
zinoma ka pigi,ir dar kaip,,,,yra firmu kur uziima rimtais dalykas bet tada neissimokesi,per brangu,,visa miesta savivaldybe pasamde pigiausia firma ,o ten gaurikai dirba,buktai sugeba bet kokybes nulis,,,,imkti prekybcentrius suda ten pardavineja,,o kitiems atrodo kad labai gerai,,cia nuo pacio zmogaus priklauso,kaip jis pats save zmogum laiko,ar nori pigioj saly gyventi ar ne   ATSAKYTI
mmm 2019-06-25 14:32:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-25
Baikit inkšti. Važinėju ir matau. Jeigu neatsižvelgsi į algas, kainų vidurkis kur kas mažesnis. Gal atėjom iš soc. lagerio, tai su jais ir lyginkimės. Sriūbautojų tauta.    ATSAKYTI
Vygis 2019-06-25 21:06:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal davažiuoti tik iki lenkų.  
vilnietis 2019-06-25 14:27:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kaip visalaika propoganda varo kiek jegos nesa...Nieko nesiskiriam nuo ruso... putino..Valdzios tai daro specialiai..    ATSAKYTI
Jo l 2019-06-25 14:26:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuviškas melas pasiekė užsienį grynas melavimas pralenkė ir karbauski kas taip nevalingai meluoje žlugdo zlugusius !?!?!   ATSAKYTI
Iona 2019-06-25 14:12:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
jei taip pigu gyventi,tai kodel visi bega is LT???   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
(nuotr. BFL)
Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko Vito Vasiliausko atlyginimą sumažinti užsimojusiems Seimo nariams teks nusivilti. Europos centrinis bankas (ECB) nurodė, kad LB ...
Nepriklausomybės aikštėje iškilmingai pakelta Lietuvos vėliava (nuotr. Alfredo Pliadžio)
Parlamentarai ketvirtadienį pradėjo svarstyti siūlymą nedarbo diena paskelbti kitų metų Laisvės gynėjų dieną, kai bus minimas Sausio 13-osios trisdešimtmetis. Už tokį Seimo ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
BNS pateikia svarbiausių ketvirtadienio naujienų apie koronaviruso krizę Lietuvoje apžvalgą: Viruso plitimas. Ketvirtadienį Lietuvoje patvirtinti trys nauji koronaviruso ...
 (nuotr. stop kadras)
Vilniaus Rasų kapinių stebėjimas vaizdo kameromis bus užtikrintas per artimiausias porą savaičių, sako Vilniaus miesto savivaldybės atstovai. „Kas dėl Rasų kapinių, mes esame ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Kaip informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė, vienas iš vakar registruotų COVID-19 infekcijos atvejų itin ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų