Gamtininkai mato anomaliją – dėl visko kalta sausa, kaitri vasara

Vos įpusėjo birželis, o štai už langų jau žydi medumi kvepiančios liepos. Gamtininkai tai vadina anomalija, mat šis medis turėtų žydėti anksčiausiai po Joninių, bet geriausia jam žiedus skleisti liepos mėnesį. Tiesa, nors medžiai apsipylė žiedais, bitininkai guodžiasi, kad rinkti medų bitėms per karšta, o ir žiedadulkės dėl drėgmės stokos sunkiau pasiekiamos, tad liepų medaus gali būti mažiau.

Gamtininkas sako, kad liepų žiedai išsiskleidė net trimis savaitėmis anksčiau nei turėtų. Ir kalta dėl to sausa, kaitri vasara. Ir jeigu nelis, kaip guodžiasi Romas Pakalnis, kai kurių liepų laukia liūdnas likimas.

„Įsivaizduokim, kad žmogus labai nori gerti. Kai nori gerti, tai žiūrėkit, kiek padidėja liepos paviršius. Atsiranda žiedai per kuriuos irgi išgaruoja drėgmė. Ir taip padidėja drėgmės deficitas, jeigu taip sausa bus gali pradėti vysti", – teigė gamtininkas Romas Pakalnis.

Gamtininkas jau ne vieną matęs ir suvytusią, ir jau gerokai nužydėjusiais žiedais. Pasigenda gamtos žinovas liepose bičių. Ankstesniais metais, pasipylus žiedams, čia darbuodavosi šimtai darbininkių, dabar vos viena kita. Paaiškėja, kad dėl karščio bitėms sudėtingiau rinkti medų.

REKLAMA

Bitininkas Algimantas pritaria – gryno liepų medaus mes ir taip beveik neragaujame, nes jis visada būna maišytas. Bet šiemet liepų poskonio meduje gali būt ir labai mažai. Ypač jeigu nelis:

„Sausra labai neigiamai gali paveikti bitininkystę. Kadangi naktys sausos, kad šiltos tai gerai, bet reikia drėgmės truputuką, kad nektaras gamintųsi. Vienais metais tiesiog nuo liepų bėgo galima sakyti, po liepomis negalima buvo stovėti."

Tad bent jau reikėtų apsirūpinti žiemai džiovintais liepų žiedais – arbatai. Kas tingi rinkti, kaip juokiasi turgaus prekeiviai, kartkartėmis liepų gali rasti ir turgelyje. Keliaujame į turgų, kol kas čia liepžiedžių nėra. Žolėmis ir kitokiomis gėrybėmis prekiaujančios moterys sako, liepukų nerenkančios, lauksiančios kada jie bus visiškai išsiskleidę:

„Stengiuosi mieste nerinkti. Kaime kur nors. Važiuoju pas pažįstamus ir prisirenku. Liepžiedžiai geriausias vaistas nuo visko, ir nuo kosulio. Ir nuo karščiavimo."

Gamtininkai pritaria, liepžiedžius reikia rinkti gerokai nuo kelio nutolusiose vietose. Mat liepa vienas iš nedaugelio medžių labiausiai surenkantis kenksmingas medžiagas. Čia liepą pralenktų tik šaltalankis. Tiesa, ir rinkti liepžiedžius, kaip sako Romas Pakalnis dar reikia mokėti.

O štai tokie parudavę žiedai, reiškia, kad augalas jau pernai apsidraudė, jeigu žūtų pats, po savęs paliktų bent sunokusias sėklas. Pakalnis išduoda paslaptį, jeigu kažkur ant liepų mažiau žiedų, reiškia tokia rūšis. Pavyzdžiui Verkių parke yra apie dešimt įvairių rūšių liepų. Ir aistringi liepų arbatos mylėtojai, galėtų atskirti net ir skirtingus kiekvienos rūšies skonius.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų