Lietuvos Kultūros dienos įgyvendinimo Iniciatyvinė grupė praneša, kad balandžio 15-ji Lietuvoje minima kaip atmintina Kultūros diena. Tokį jos statusą įteisino Lietuvos Respublikos Seimas 2006 m. liepos 19 d. priimtu įstatymu. Šiemet Kultūros diena bus minima ketvirtą kartą.
Lietuvoje įvykę trys šios dienos paminėjimai gražiai pažymėti konferencijomis Lietuvos Respublikos Seime, Panevėžyje, Vilkaviškyje, koncertais, kitais renginiais daugelyje šalies vietų, Taikos vėliavos pakėlimu. Praėjusių metų balandžio 15 d. buvo iškelta 40 Taikos vėliavų, viena iš jų – prie Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos.
Kultūros dienos paminėjimu siekiama stiprinti visuomenės suvokimą, jog kultūra yra žmogaus dvasingumo raiška, galinti suvienyti valstybės institucijų, visuomenės ir atskirų žmonių pastangas kurti brandžią pilietinę visuomenę ir bendrą gėrį. Šia diena primenama, jog valstybės kultūros politika turi būti orientuota į tai, kad ugdytųsi visuomenės poreikiai tikrosioms laiko išbandytoms kultūros vertybėms, kad jos būtų kuo prieinamesnės kiekvienam žmogui ir kad vis akivaizdžiau ryškėtų jų poveikis, kad kultūra sąlygotų tiek valstybės institucijų, tiek kiekvieno žmogaus elgsenos moralinį skaidrumą. Norima, kad Kultūros diena primintų, jog būtina stiprinti visuomenės, ypač vaikų ir jaunimo kultūrinį švietimą, kuris sąlygotų visuomenės dorovinio ir dvasinio lygio kilimą.
Gražūs Kultūros dienos paminėjimai Lietuvoje davė impulsą tarptautiniam judėjimui už tai, kad balandžio 15-ji taptų Pasauline kultūros diena, o Taikos vėliava – šios dienos simboliu. Į šį judėjimą nuo 2009 m. pradžios įsijungė Ispanijos, Italijos, Meksikos, Kubos, Argentinos, JAV, Izraelio, Rusijos, Indijos, Latvijos ir kitų šalių visuomenės veikėjai. Baltijos miestų Sąjungos (BMS) Kultūros komisijos Taryba palaiko Kultūros dienos idėją ir nuo 2007 m. leidžia naudoti BMS ženklą Kultūros dienos renginių metu. Už Pasaulinę kultūros dieną iki šiol pasirašė 26 kosmonautai iš devynių šalių.
Šių metų Kultūros diena ypatinga, nes sutampa su 75-mečiu Rericho Pakto-Sutarties apie meno, mokslo įstaigų ir istorinių paminklų apsaugą karo ir taikos metu, tapusios Hagos konvencijos (1954) pagrindu. Ji pasirašyta 1935 m. Vašingtone, JAV prezidento Ruzvelto kabinete. Lietuvoje pagrindiniai šių metų Kultūros dienai skirti renginiai vyks Klaipėdoje: balandžio 15-16 d. organizuojami tarptautinė konferencija „Kultūra – žmoniškumo įtvirtinimas moksle, mene ir religijoje“ ir apskritas stalas „Menininko atsakomybė“, rengiamas jaunimo muzikinis festivalis „Taika per kultūrą“. Įvairūs Kultūros dienai skirti renginiai vyks ir daugelyje kitų šalies vietų.
Kviečiame valstybės institucijas, kultūros ir švietimo įstaigas, visuomenines organizacijas, bendruomenes gera mintimi, atvira širdimi, gražiais darbais paminėti Kultūros dieną. Tegu ji padės kiekvienam žmogui, kiekvienai šeimai prisiminti pamatines kultūros vertybes, ugdyti supratimą, kad tikroji kultūra yra dvasinės darnos puoselėtoja.
Vienas reikšmingų Kultūros dienos akcentų yra Taikos vėliavos iškėlimas. Šiuo simboliu išreiškiame pasiryžimą saugoti ir puoselėti kultūros vertybes.
Nori pranešti naujieną? Nesivaržyk! Jei žinai ką nors keisto, įdomais, naujo, nematyto, negirdėto, šokiruojančio būtinai pranešk Balsas.lt komandai. Paspausk nuorodą ir atsiųsk tave dominančią naujieną.