Šiemetinėje Europos kultūros sostinėje Vilniuje prasidėjo tarptautinis dizaino projektas „Judantis peizažas / Moving Landscape".
Jo metu studentai, vadovaujami architektūros profesoriaus Giuseppe Marinelli (Italija), šiuolaikinėmis hiperteksto ir 3d animacijos priemonėmis kurs naujas dizaino išraiškos formas. Su kūrybinių dirbtuvių metu gimusiais meno objektais bus galima susipažinti lapkričio 20 d., penktadienį, 17 val., Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedroje, 203 auditorijoje.
Kviečia į viešą paskaitą
Dizaino projektas „Judantis peizažas / Moving Landscape" - viena iš daugialypio projekto „Dizainas miestui" dalių, kurioje dalyvaus 22 dizaino specialybių studentai: 14 lietuvių ir 8 italai. Jiems vadovaus architektas, aukštosios dizaino mokyklos ISIA Roma profesorius, vienas žymiausių industrinio dizaino specialistų G.Marinelli, pristatysiantis naujus dizaino, žmogaus ir erdvės sąveikos būdus, kurie galėtų atspindėti Vilniaus architektūrinį peizažą.
Šiandien 18 val. 30 min. Vilniaus dailės akademijos Gotikinėje salėje G. Marinelli skaitys viešą paskaitą „Negrįžtamai nuspėjama dabartis ir ateitis. Iškylantys faktoriai". Į ją kviečiami visi besidomintys industriniu dizainu.
Dizainas kurs naujus ryšius
Tuo tarpu šią savaitę vyksiančiose kūrybinėse dirbtuvėse jaunieji dizaineriai išklausys specialistams skirtą G.Marinelli paskaitą „Dizainas painiavos amžiuje" apie postmodernistinį viešųjų erdvių ir interjero suvokimą, erdvės įtaką šiuolaikinio žmogaus emocijoms. Praktinėje dirbtuvių dalyje įgytas žinias bei kilusias idėjas studentai bandys perteikti skaitmenine forma – instaliacija, hipertekstu bei 3 d animacija. Šiuose darbuose bus išryškinamas Vilniaus kontekstas – nuo istorijos iki ateities įžvalgų.
„Judantis peizažas yra projektas, susijęs su miesto elementų, struktūrų, poetinių kelrodžių ir raktažodžių, kūrimu. Jo tikslas – kurti naujas formos išraiškas, padėsiančias miestui tapti patogesniam, gyvesniam, įdomesniam jo gyventojams ir svečiams. „Judantis peizažas" anaiptol nereiškia, kad juda fiziniai pastatai ar kiti miesto objektai. Tiesiog juos pasitelkus, dizaino priemonėmis bus kuriami ryšiai, netikėti sujungimai, pavyzdžiui, tarp Vilniaus atminties bei numatomos ateities. Parodysime, jog dizainas simboliškai gali „išjudinti" vaizdą ir suteikti naujų minčių bei patirčių apie miesto gyvenimą", - projektą pristatė G.Marinelli.
Laukia netikėtų rezultatų
Anot architekto, naujos įžvalgos yra itin aktualios šiuolaikinėje visuomenėje, kurios mobilumas nuolat didėja, sparčiai kinta ne tik socialiniai procesai, bet ir suvokimas apie mus supančią industrinę aplinką. „Informaciniame amžiuje mes visi po truputį keičiame savo požiūrį į daugelį dalykų. Transporto problemos, aplinkos tarša – tai tik keletas svarbių problemų, prie kurių sprendimo turi prisidėti ir dizaineriai. Tačiau pirmiausia tam reikia išmokti jas identifikuoti, suvokti savo individualų santykį su jomis. Tik tuomet kuriami objektai – daiktai ar pastatai, kiti dizaino ir architektūros kūriniai – atspindės išties aktualius ir įdomius ryšius tarp materialaus ir nematerialaus pasaulio, skleis naujas, naudingas idėjas ir paskirtis jų vartotojams", - pabrėžė italų industrinio dizaino specialistas.
G.Marinelli tikisi, jog projekto metu vyks ne tik energingas bendravimas ir keitimasis idėjomis, bet ir įsižiebs kūrybinė kibirkštis, atnešianti ne vieną netikėtą staigmeną dizaino gerbėjams.
„Daug tikiuosi iš tarptautinės studentų grupės, pasitikiu jaunų žmonių intuicija, todėl suteiksiu jiems visišką kūrybinę laisvę – beliks tik nurodyti orientyrus", - savo darbo principus atskleidė profesorius.
Dizaino projekto „Judantis peizažas / Moving Landscape" kūrybinių dirbtuvių rezultatai visuomenei bus pristatyti Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedroje, 203 auditorijoje – lapkričio 20 d., penktadienį, 17 val. čia bus pademonstruota projektų rezultatų prezentacija.
Apie projekto vadovą:
Giuseppe Marinelli yra architektas, aukštosios dizaino mokyklos ISIA Roma profesorius, vienas žymiausių industrinio dizaino specialistų, tyrinėjantis šiuolaikines dizaino sistemas, jų santykį su erdve ir žmogumi. Akademinę karjerą pradėjęs dar aštuntajame dešimtmetyje, jis dalyvavo daugybėje architektūros ir dizaino konferencijų visoje Europoje, surengė apie dvidešimt personalinių ir kolektyvinių parodų Italijoje, Japonijoje, Rusijoje, Vengrijoje, yra laimėjęs šešis tarptautinius architektūros apdovanojimus, parašė kelias dešimtis publikacijų apie modernią architektūrą, prisidėjo kuriant architektūros ir dizaino katalogus bei kitus leidinius.
„Judantis peizažas / Moving Landscape" yra viena dizaino praktinę naudą miesto gyvenimui atspindinčio projekto „Dizainas miestui" dalių. Iki š.m. lapkričio pabaigos vykusį daugialypį projektą taip pat sudarė „KELRODŽIAI/WAYSHOWING", sukūrę inovatyvią kelrodžių sistemą Vilniaus dailės akademijoje; tipografiniais pranešimais Vilniaus senamiesčio išsaugojimo būtinybę pabrėžusios „Raidės iš miesto – žodžiai į miestą"; kultūros paveldo problemas sprendusios „Tarptautinės dailininko knygos kūrybinės dirbtuvės Vilnius 2009"; uniformų projektus Vilnių prižiūrinčių įstaigų darbuotojams kūręs „Uniformos miestui",; filmų festivalis „Dizaino dokumentika"; tarptautinis socialinių plakatų konkursas „Vilnews of the World" bei „TM Miestas", perteikęs modernias šilkografijos naudojimo metodikas.
„Dizainas miestui" yra vienas iš trylikos edukacinės meno programos „Europos menų mokykla" projektų, kuriuo siekiama pristatyti įvairias dizaino panaudojimo formas ir galimybes gerinant miesto aplinkos kokybę, drauge su užsienio šalių menininkais sukurti ir pasiūlyti naujus dizaino objektus Vilniaus mieste.