Nuo ateinančių mokslo metų pradžios Šiaulių Jovaro progimnazijos trys penktokėlių klasės turės ne klasių vadovus, o vieną kuratorių. Mokinių tėvai piktinasi, kad nebuvo pasiklausta jų nuomonės, ir abejoja, ar vienas žmogus sugebės skirti dėmesio beveik 90 vaikų.
Neįsivaizduoja rugsėjo 1-osios šventės
„Šiaulių krašto“ redakcijai būsimųjų penktokų mamos pasakojo, kad nuo rudens Jovaro progimnazijoje bus ne klasių vadovai, o vienas kuratorius. Ši praktika bus taikoma tik penktose klasėse.
Susirūpinusi mama sakė, jog neįsivaizduoja rugsėjo 1-osios šventės: „Kitų klasių vaikai su savo auklėtojais eis į jų kabinetus, o kur dėsimės mes, beveik 90 vaikų ir tiek pat tėvų?“
Mama baiminasi, kad ketverius metus prie vienos mokytojos pripratę vaikai dabar liks be priežiūros: „Penktokams keičiasi viskas: vieną mokytoją pakeis net keli nauji, teks vaikščioti po kabinetus, atsiras naujų mokomųjų dalykų. Mes, mamos, neįsivaizduojame, kaip vienas kuratorius pajėgs visus vaikus sužiūrėti.“
Labiausiai tėvus papiktino tai, kad nebuvo pasitarta su jais. Mokyklos administracija tik gegužės 3 dieną visuotinio susirinkimo metu paskelbė savo sprendimą.
Auklėtojai pavargę
Jovaro progimnazijos direktorius Arvydas Kukanauza „Šiaulių kraštui“ sakė, kad kai kurie klasių auklėtojai tiesiog pavargę: savo laiką turi skirti ne tik auklėtiniams, bet ir savo dėstomam dalykui. Kai kurie auklėtojai, pasak direktoriaus, į savo pareigas žiūri tik formaliai. Todėl nusprendė (kol kas tik penktokams) skirti kuratorių.
„Kuratorius užsiims tik klasės vadovo funkcijomis. Mes norime, kad jis visą savo dėmesį skirtų tik penktokams, nes jie pereina į kitą sistemą, jiems iškyla daug įvairių klausimų. Kuratorius turės savo kabinetą, kur penktokėlis galės jį bet kada surasti“, – tikino A. Kukanauza.
Pasak direktoriaus, yra klasių vadovų, kurie su mokiniais neturi nė vienos pamokos, pavyzdžiui, fizika prasideda nuo 7 klasės, chemija nuo 8. „Mes norime, kad tas žmogus turėtų laisvo laiko ir galėtų nueiti į bet kurio dalyko pamoką ir pasižiūrėti, kaip sekasi jo mokiniams. Manau, kad tai turėtų pasiteisinti, bet žąsiukus skaičiuosim po pusmečio“, – sakė A. Kukanauza.
Kuratorius dirbs nepilnu etatu, turės 12 savaitinių valandų (kiekvienai penktai klasei po keturias valandas).
Jeigu kuratoriaus praktika nepasiteisintų, direktorius pažadėjo jau nuo antro mokslo metų pusmečio grįžti prie klasių vadovų.
Reikia krūvio
A. Kukanauza neslėpė, kad viena pradinių klasių mokytoja lieka be krūvio, todėl buvo nuspręsta valandų jai skirti būtent tokiu būdu. „Stengiamės, kad ir jai, ir kitiems būtų gerai“, – sakė mokyklos vadovas.
Būsimų penktokų tėvai taip pat buvo girdėję, kad kuratoriaus atsiradimas susijęs su vieno žmogaus užimtumu. „Tikrai neturime nieko prieš šią mokytoją, esame girdėję, kad ji puiki pedagogė, – „Šiaulių kraštui“ sakė vieno penktoko mama: – Nemalonu, kad mokyklos administracija savo vidines problemas sprendžia tokių eksperimentų būdu.“
Kuratorius nepasiteisino
Ne vienoje Šiaulių gimnazijoje yra kuratoriaus pareigybės, tačiau progimnazijose tokia praktika taikoma retai. Prieš kelerius metus Šiaulių „Juventos“ progimnazijoje irgi buvo kuratoriaus pareigybė. Kuratorius buvo paskirtas penktokams ir „užaugino“ juos iki aštuntos klasės. Tuo ši praktika ir baigėsi.
„Nepasiteisino. Gimnazijoms gal tai aktualiau, progimnazijoje vaikai dar per maži“, – „Šiaulių kraštui“ paaiškino „Juventos“ direktorius Vytautas Girčius.
Pasak direktoriaus, „Juventoje“ kuratorius dirbo su 50–60 vaikų. Tiesa, kuratorius turėjo ne tik šias pareigas, bet dar buvo ir dalyko mokytojas.
„Sunku buvo suderinti techninius dalykus. Pavyzdžiui, mūsų mokykloje trečiadieniais vienu metu visiems mokiniams vyksta klasės valandėlės. Kai kelioms klasėms vadovauja vienas žmogus, jam neįmanoma būti vienu metu keliose vietose. Jeigu pakeičiam kelioms klasėms valandėlių laiką, tada kyla problemų, kai vaikams paskaitos skaityti atvyksta koks lektorius. Ypač daug problemų kildavo renginių metu“, – sunkumus, su kuriais teko susidurti, minėjo V. Girčius.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ