Žinia iš klimatologo: pasakė, kada sulauksime šiltesnių orų

Sulaukus paskutiniojo pavasario mėnesio vis labiau norisi pasimėgauti saule ir šiluma, o daugelis jau paslėpė žieminius drabužius. Tačiau orai krečia pokštus – iš dangaus krenta sniegas, o kai kuriuose Lietuvos kampeliuose sniegas žemę padegė kelių centimetrų storio sluoksniu. 

Ar gegužę iškritęs sniegas yra įprastas reiškinys bei kada vėsius orus pakeis pavasarinė šiluma portalui tv3.lt pasakojo Vilniaus universiteto Hidrometeorologijos ir klimatologijos katedros profesorius Arūnas Bukantis.

Profesoriaus teigimu, orai pavasarį dažnai mėgsta krėsti išdaigas, o sniegas, iškritęs paskutinį pavasario mėnesį – ne naujiena.

„Lietuvoje gegužės mėnesis būna kontrastingas. Tai lemia tropinės oro masės, kurios kartais gali netgi atplukdyti ekstremaliai aukštą temperatūrą, kartais ji pasiekia net 34 laipsnius šilumos, bet yra ir kitas kraštutinumas – arktinių oro masių įsiveržimas. Praeitų metų gegužės mėnesis buvo vėsesnis už daugiametį vidurkį ir šalnų pasitaikė netgi gegužės 12-15 dieną, iškrito ir šlapdribos. Šaltas laikotarpis gegužės pradžioje nėra kažkoks išimtinis, tai yra buvę ir anksčiau“, – aiškino A. Bukantis. 

Iškritęs sniegas trumpalaikis

Štai Utenoje gegužės mėnesį temperatūra buvo nukritusi net iki -6 laipsnių, Varėnoje iki -5. Vėsus paskutinysis pavasario mėnesis buvo ir pernai, o tokios anomalijos pasitaiko keletą kartų per dešimt metų.

„Tokie šalti gegužės mėnesiai pasitaiko netgi 2-3 kartus per dešimtmetį. Be 2020 metų, vėsi gegužė buvo ir 2015, 2008, 2004 metais, kai vidutinė mėnesio temperatūra siekė vos 10,5 laipsnio, o, kai būna šilti gegužės mėnesiai, vidutinė temperatūra siekia 15-16 laipsnių šilumos“, – pasakojo specialistas.

REKLAMA

Laimei, gegužę pasirodęs sniegas neužsilaiko ir yra trumpalaikis. Didelių pusnų šį mėnesį taip pat nebūna, bet krituliai žemę užkloti gali net keliolikos centimetrų storio sluoksniu.

„Gegužės mėnesį iškritęs sniegas sudaro laikiną sniego dangą, ji išsilaiko keletą valandų dažniausiai arba pusę paros, kaip ir dabar atsitiko. Kai kur Žemaitijoje, Šiaurės Lietuvoje yra gan stora sniego danga susidariusi, iki 8-10 cm. Čia yra maksimumas, bet tai būna trumpalaikis reiškinys. 

Šiemet, pirmosiomis gegužės dienomis, ypatingai 3-iosios, ir naktį, ir dieną buvo labai gausiai iškritę kritulių, bet daugiausiai lietaus pavidalu. Šiauliuose, Raseiniuose, Panevėžyje, Rokiškyje per naktį kritulių kiekis sudarė netgi 30-45 milimetrus, praėjusi naktis buvo labai lietinga ir kai kur šie krituliai buvo šlapio sniego pavidalu“, – pasakojo klimatologas ir pridūrė, kad 45 milimetrai sniego atitinka 45 litrus kritulių vienam kvadratiniam metrui.

Sulauksime šilumos

Kai kurių sniegas gegužę jau nestebina – A. Bukantis teigia, kad pasitaiko atvejų, kai pasninga net birželio mėnesio pradžioje. Dabar orus lemia iš Pietų atslinkęs ciklonas, taip pat iš šiaurės atkeliavę oro srautai, tačiau orai gali persimainyti itin greitai.

„Per keliolika valandų gali pasikeisti šie procesai ir nereikėtų daryti jokių išvadų, kad, sakykim, ir visas mėnesis bus labai šaltas. Kai susidarys palankios sąlygos šilumos prietakai iš pietų Europos ir įsivyraus anticikloniniai orai, temperatūra labai greitai gali šoktelėti aukščiau 20-25 laipsnių“, – apie orų pokyčius kalbėjo A. Bukantis.

Klimatologas turi ir gerų žinių – šalti orai greitu metu atsitrauks ir sulauksime kone vasariškos šilumos ir galėsime pasimėgauti saule:

„Šis šaltas laikotarpis truks neilgai, keletą naktų. Dar tris naktis temperatūra bus artima 0, vietomis netgi šalnos, bet jau nuo sekmadienio temperatūra turėtų būti aukštesnė. Kitos savaitės pradžioje temperatūra naktimis bus apie 5-8 laipsnius aukščiau 0, o dieną sieks ir 20 laipsnių.“


Rašyti komentarą...
A
Algirdas
2021-05-03 16:50:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai, kad tai ne pirmas temperatūros kritimas ir kylimas. Jau nuo kovo eina kažkokios bangos–tai šilta, nespėji pasidžiaugti, vėl atšąla. Tokių kontrastų kaip šiemet tikrai neprisimenu.
Atsakyti
0

G
Galvoju
2021-05-04 10:35:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jei aplinkos ministeris įves kasmetinį mpkestį už auto, tipo gelbėdamas planetą nuo globalinio atšilimo, gal sumetam jam prie namo įvažiavimo sniego krūvą ir sutrombuojam į kalniuką???
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų