Šeimos gydytojai, ypač mažesnių gydymo įstaigų, nepatikrina visų privalomų tikrinti vaikų, ar jie neserga tuberkulioze. Išanalizavę gydymo įstaigų pateiktas praėjusių metų ataskaitas apie tuberkulinio (Mantu) mėginius vaikams, tokią išvadą padarė Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistai.
Sukrunta tik susirgus
Paaiškėjo, kad prasčiausia situacija Panevėžio rajone. Čia iš 319 septynmečių, kuriuos reikėjo patikrinti dėl minėtos pavojingos ligos, buvo patikrintas tik 71. Taigi rajone patikrinta tik 22,6 proc. visų vaikų, kuriems buvo privalu atlikti tyrimus.
Panevėžio miesto gydytojai sugebėjo patikrinti beveik 76 proc. septynmečių – iš 930 tokio amžiaus vaikų tuberkulinio mėginys padarytas 706.
Panevėžio rajono poliklinikos direktorės pavaduotoja Danutė Pajėdienė aiškina, kad iš tiesų patikrinta daugiau vaikų, tik jie neįtraukti į praėjusių metų ataskaitą.
Kaip teigia Visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus specialistė Aušra Lileikytė, asmens sveikatos priežiūros įstaigos puikiai žinojo, kad jų prašoma visų 2014 metų duomenų. Pernai metų pradžioje jos teikė 2013-ųjų ataskaitas.
„Mes neanalizavome, kodėl kai kuriose savivaldybėse patikrinta nedaug vaikų. Manome, kad rezultatai priklauso nuo medikų aktyvumo“, – „Sekundei“ tvirtino A. Lileikytė.
Pernai tuberkuliozė buvo diagnozuota vienos Panevėžio rajono mokyklos mokiniui. Kad vaikas serga pavojinga liga ir galėjo užkrėsti savo bendramokslius, paaiškėjo šiam atsidūrus ligoninėje. Tada buvo patikrinti visi jo klasės draugai ir su juo bendravę asmenys. Patikrinimo rezultatų medikai neviešina.
Nenori mesti mėginių
Kasmet šeimos gydytojai privalo atlikti tuberkulino mėginius 7 metų ir rizikos grupei priskiriamiems vaikams: neskiepytiems nuo tuberkuliozės, kurių tėvai ar kiti artimieji serga šia liga, dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis, gyvenantiems socialinės rizikos šeimose, globos namų auklėtiniams.
Pasak Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistų, šie tyrimai yra privalomi nuo 2002 metų, tačiau dėl įvairių priežasčių gydymo įstaigos jų nedarė arba darydavo labai mažai. Prieš kelerius metus, tuberkulioze susirgus mokyklinio amžiaus vaikams, medikai buvo paraginti aktyviau tirti ne tik ikimokyklinukus, bet ir vaikus iš socialinės rizikos šeimų.
Tačiau ir dabar Mantu mėginiai padaromi tik pusei ar kiek daugiau visų vaikų, kuriems tokie tyrimai būtimi. Visuomenės sveikatos centro duomenimis, Panevėžio apskrityje pernai buvo 3589 vaikai, kuriems reikėjo šių tyrimų, tačiau jie buvo atlikti tik 2036 vaikams (beveik 57 proc.).
Iš Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro surinktos informacijos matyti, kad panaši situacija buvo ir užpernai. Panevėžio apskrityje iš 4035 vaikų mėginiai atlikti 2161.
Respublikinės Panevėžio ligoninės pulmonologės Irmantos Grabauskienės manymu, rajone gydytojams sunkiau prisikviesti tėvus, kad jie atvežtų vaikus patikrinti.
„Į mūsų ligoninę patikrinti vaikus atvežę rajono gyventojai skundžiasi, kad jiems sunku atvykti. Kai kurie nebepasirodo sužinoti tyrimo rezultatų. Mėginame juos informuoti per šeimos gydytojus“, – tvirtino gydytoja.
Pasak jos, dar viena priežastis, dėl ko vaikai vangiai tikrinami dėl tuberkuliozės, gali būti ta, kad mažesnėms gydymo įstaigoms neekonomiška praimti ampulę su 10 mėginių dėl vieno ar dviejų vaikų.
Paįstryje bendrosios praktikos gydytoju dirbantis Gintaras Noreika patvirtino, kad tokia mėginio pakuotė nepatogi, nes iš karto prisikviesti 10 vaikų sudėtinga, o pradėtos naudoti ampulės negalima laikyti.
Praėjusiais metais gydytojui pavyko susitarti su keliais tėvais, kad jie vienu metu atvežtų savo vaikus atlikti Mantu mėginį, tačiau vis tiek dalis ampulės liko nepanaudota.
Nesupranta svarbos
Gydytojai mano, kad nemažai tėvų nesupranta tuberkulino mėginio svarbos.
Mantu mėginys, kai į odą įleidžiama specialaus sintetinio baltymo, neturinčio tuberkuliozės bakterijų, parodo, ar vaikas apsikrėtęs tuberkulioze. Kitaip sakant, pagal reakcija į tuberkuliną atpažįstama latentinė tuberkuliozės forma, kai vaikas infekuotas, bet dar neserga.
Praėjusiais metais Panevėžio ligoninės pulmonologai teigiamus Mantu testus nustatė 137 vaikams. Kasmet vienam dviem vaikams diagnozuojama tuberkuliozė.
Paaiškėjus, kad Mantu mėginys teigiamas, atliekami kiti tyrimai: daroma rentgeno nuotrauką, skreplių tyrimai ir kt.
Pasak I. Grabauskienės, toks vaikas yra stebimas vienus dvejus metus. Tik nedidelis procentas vaikų, kuriems buvo teigiamas Mantu, suserga tuberkulioze.
„Tuberkulino mėginys yra vienas populiariausių tuberkuliozės diagnostikos tyrimų, leidžiančių kuo anksčiau diagnozuoti tuberkuliozę, prieš jai progresuojant“, – sakė gydytoja.
Faktai
Tuberkuliozės bakterijos perduodamos oru, tad šia liga galima užsikrėsti įkvėpus sergančio ir ypač kosėjančio žmogaus seilių lašelių. Didesnė rizika užsikrėsti ten, kur didesni žmonių susibūrimai. Tuberkuliozė, kaip ir kiekviena liga, dažniausiai taikosi į nusilpusio imuniteto organizmą. Praėjusiais metais Panevėžio mieste diagnozuoti 41, užpraėjusiais – 47 tuberkuliozės atvejai. Panevėžio rajone 2014 metais – 26, užpernai – 24 atvejai.
Inga SMALSKIENĖ