• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar esate girdėję apie invazines rūšis? Kodėl vasarą reikia naikinti lubinus, rykštenes ir kitus gražius augalus? Kokios rūšys Lietuvoje yra laikomos invazinėmis? Kokia atsakomybė numatyta už invazinių rūšių naudojimą?

Ar esate girdėję apie invazines rūšis? Kodėl vasarą reikia naikinti lubinus, rykštenes ir kitus gražius augalus? Kokios rūšys Lietuvoje yra laikomos invazinėmis? Kokia atsakomybė numatyta už invazinių rūšių naudojimą?

REKLAMA

Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus rasite internetinėje platformoje INVA, skirtoje informacijai apie invazinius augalus, gyvūnus ir jų registracijai, rašoma Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos pranešime.

Invaziniai augalai Lietuvoje

Primenama, kad invazinė rūšis – tai svetimžemė augalų, gyvūnų ar grybų rūšis, kuri pateko į Lietuvą, nors prieš tai čia jos nebuvo. Invazinėmis laikomos tos rūšys, kurios  sparčiai plinta, nustelbia vietines rūšis, užima jų vietas ir mažina biologinę įvairovę.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos gamtinė augmenija ir gyvūnija yra unikalios ir būtinos ekosistemų stabilumui. Tačiau mūsų krašto biologinė įvairovė gali būti sutrikdoma išplitus invaziniams augalams ir gyvūnams, kurie tyčia ar netyčia atvežami iš kitų šalių.

REKLAMA

Invaziniai augalai, pavyzdžiui gausialapis lubinas, muilinė guboja, baltažiedė robinija, raukšlėtalapis erškėtis, tankiažiedė rūgštynė, kanadinė rykštenė, aukštoji ir didžioji rykštenės, vienametė šiušelė, bitinė sprigė, smulkiažiedė sprigė vis labiau kelia grėsmę vietinėms rūšims, užima jų vietą.

Invazinių Lietuvoje rūšių sąraše šiuo metu yra įrašytos 35 rūšys: 17 gyvūnų rūšių (2 moliuskų, 5 vėžiagyvių, 2 žuvų, 2 roplių, 1 paukščių, 5 žinduolių) ir 18 augalų rūšių. Daugiau informacijos apie svarbiausias invazines rūšis rasite portale INVA.

REKLAMA
REKLAMA

Invazinių rūšių informacinėje sistemoje INVA renkama ir tvarkoma informacija apie visas invazines rūšis. Čia galima susipažinti su Lietuvos teritorijoje aptiktomis invazinėmis rūšimis, jų biologija, paplitimo žemėlapiais, kontrolės metodais, rasti naudingos informacijos apie invazinių rūšių naudojimą ir draudimus.

INVA portale pateikiama daug naudingos informacijos. Čia sudėti visi leidiniai apie invazines rūšis, tokie kaip „Invazinės ir svetimžemės rūšys Lietuvoje„, „Invazinių rūšių gausos reguliavimas Lietuvoje“, „Įvadas į invazinių svetimų rūšių reglamentą" ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čia galite rasti Lietuvos invazinių augalų ir gyvūnų plakatus, artimiausius renginius. Naudinga DUK („Dažnai užduodami klausimai“) rubrika, kur rasite atsakymus į aktualius klausimus.

INVA patalpintas teisinis reguliavimas, susijęs su invazinėmis rūšimis: tiek Europos Sąjungos reglamentavimas, tiek Lietuvos valstybės reglamentavimas.

REKLAMA

INVA portale rasite mūsų krašto invazinių rūšių žemėlapį, matysite kokiuose rajonuose kokios svetimžemės rūšis tarpsta. Suteikiama galimybė gauti išrašą apie invazinių rūšių paplitimą nurodytoje teritorijoje, taip pat į sistemą įkelti pastebėtą invazinę rūšį.

Visi asmenys gali teikti duomenis apie aptiktas invazines rūšis. Ir tai labai svarbu, kovojant su mūsų gamtai nebūdingomis rūšimis bei siekiant išsaugoti mūsų krašto biologinę įvairovę.

REKLAMA

Kiekvienas gali prisidėti prie invazinių rūšių kontrolės ir prevencijos!

Už auginimą ir platinimą – baudos

Kaip buvo rašoma anksčiau platintame pranešime spaudai, Lietuvoje už invazinių augalų auginimą, platinimą yra numatytos kelis šimtus eurų siekiančios baudos. Pasak pašnekovo, taip siekiama pristabdyti invazinių rūšių plitimą. Šis klausimas itin aktualus tiems, kas verčiasi augalų auginimu ir prekyba – jie tikrai turėtų žinoti, kurie augalai yra invaziniai, kurie ne, ir nebandyti tokių parduoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kartais būna prekiaujama ne pačiais invaziniais augalais, bet tokius naudojant kitų augalų hibridinimui. Pavyzdžiui, invazinis raukšlėtalapis erškėtis yra ganėtinai atsparus ligoms ir labai dažnai naudojamas rožių hibridinimui.

Šie hibridai gali nesidauginti, būti sterilūs, tačiau taip darantys augintojai gali būti tikrinami ir sulaukti baudų, nes laikoma, jog toks raukšlėtalapių erškėčių naudojimas irgi yra jų platinimas“, – tikino gamtininkas, Vilniaus miesto parkų specialistas Martynas Balsys.

Jis pataria kiekvienam, auginančiam augalus savo malonumui, stengtis pažinti, kas tai per augalai, ką ketiname įsigyti, ką gavome dovanų. Nežinodamas augalo pavadinimo, arba žinodamas tik liaudišką vardą, žmogus gali to nesuprasdamas pasisodinti invazinį augalą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų