Tytuvėnuose gamta krečia išdaigas: gegužę vis dar stovi besmegenis

Atėjusi gegužė turėtų lepinti saule ir šiluma, tačiau gegužės 3 žemę nuklojo sniegas. Tytuvėnuose gyvenanti Vaida šia proga pasinaudojo ir pastatė besmegenį, o nuotraukomis pasidalino ir su tv3.lt portalo skaitytojais. 

4

Pasidalinusi nuotraukomis socialiniame tinkle „Facebook“ moteris daug kam pakėlė nuotaiką – savo kūrinį papuošė ir kiaulpienių vainiku, ir akiniais nuo saulės. Dar ir šiandien, gegužės 5 dieną, besmegenis stovi kaip stovėjęs, tiesa, kiek aptirpęs. Kelias dienas kieme stovintis besmegenis jau turi ir savo vardą – Florijonas-Olafas, o pagal mėnesį įgavo ir pavardę Gegužinis.

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Besmegenis

Sniegas gegužę nestebina

Portalas tv3.lt primena, kad klimatologo Arūno Bukančio teigimu sniegas, iškritęs gegužę – ne naujiena ir tokių anomalijų pasitaiko gan dažnai.

Profesoriaus teigimu, orai pavasarį dažnai mėgsta krėsti išdaigas, o sniegas, iškritęs paskutinį pavasario mėnesį – ne naujiena.

„Lietuvoje gegužės mėnesis būna kontrastingas. Tai lemia tropinės oro masės, kurios kartais gali netgi atplukdyti ekstremaliai aukštą temperatūrą, kartais ji pasiekia net 34 laipsnius šilumos, bet yra ir kitas kraštutinumas – arktinių oro masių įsiveržimas. Praeitų metų gegužės mėnesis buvo vėsesnis už daugiametį vidurkį ir šalnų pasitaikė netgi gegužės 12-15 dieną, iškrito ir šlapdribos. Šaltas laikotarpis gegužės pradžioje nėra kažkoks išimtinis, tai yra buvę ir anksčiau“, – aiškino A. Bukantis. 

Štai Utenoje gegužės mėnesį temperatūra buvo nukritusi net iki -6 laipsnių, Varėnoje iki -5. Vėsus paskutinysis pavasario mėnesis buvo ir pernai, o tokios anomalijos pasitaiko keletą kartų per dešimt metų.

„Tokie šalti gegužės mėnesiai pasitaiko netgi 2-3 kartus per dešimtmetį. Be 2020 metų, vėsi gegužė buvo ir 2015, 2008, 2004 metais, kai vidutinė mėnesio temperatūra siekė vos 10,5 laipsnio, o, kai būna šilti gegužės mėnesiai, vidutinė temperatūra siekia 15-16 laipsnių šilumos“, – pasakojo specialistas.

REKLAMA

Paskutinį pavasario mėnesį iškritęs sniegas neužsilaiko

Laimei, gegužę pasirodęs sniegas neužsilaiko ir yra trumpalaikis. Didelių pusnų šį mėnesį taip pat nebūna, bet krituliai žemę užkloti gali net keliolikos centimetrų storio sluoksniu.

„Gegužės mėnesį iškritęs sniegas sudaro laikiną sniego dangą, ji išsilaiko keletą valandų dažniausiai arba pusę paros, kaip ir dabar atsitiko. Kai kur Žemaitijoje, Šiaurės Lietuvoje yra gan stora sniego danga susidariusi, iki 8-10 cm. Čia yra maksimumas, bet tai būna trumpalaikis reiškinys. 

Šiemet, pirmosiomis gegužės dienomis, ypatingai 3-iosios, ir naktį, ir dieną buvo labai gausiai iškritę kritulių, bet daugiausiai lietaus pavidalu. Šiauliuose, Raseiniuose, Panevėžyje, Rokiškyje per naktį kritulių kiekis sudarė netgi 30-45milimetrus, praėjusi naktis buvo labai lietinga ir kai kur šie krituliai buvo šlapio sniego pavidalu“, – pasakojo klimatologas ir pridūrė, kad 45 milimetrai sniego atitinka 45 litrus kritulių vienam kvadratiniam metrui.

Sulauksime šilumos

Kai kurių sniegas gegužę jau nestebina – A. Bukantis teigia, kad pasitaiko atvejų, kai pasninga net birželio mėnesio pradžioje. Dabar orus lemia iš Pietų atslinkęs ciklonas, taip pat iš šiaurės atkeliavę oro srautai, tačiau orai gali persimainyti itin greitai.

„Per keliolika valandų gali pasikeisti šie procesai ir nereikėtų daryti jokių išvadų, kad, sakykim, ir visas mėnesis bus labai šaltas. Kai susidarys palankios sąlygos šilumos prietakai iš pietų Europos ir įsivyraus anticikloniniai orai, temperatūra labai greitai gali šoktelėti aukščiau 20-25 laipsnių“, – apie orų pokyčius kalbėjo A. Bukantis.

Klimatologas turi ir gerų žinių – šalti orai greitu metu atsitrauks ir sulauksime kone vasariškos šilumos ir galėsime pasimėgauti saule: „Šis šaltas laikotarpis truks neilgai, keletą naktų. Dar tris naktis temperatūra bus artima 0, vietomis netgi šalnos, bet jau nuo sekmadienio temperatūra turėtų būti aukštesnė. Kitos savaitės pradžioje temperatūra naktimis bus apie 5-8 laipsnius aukščiau 0, o dieną sieks ir 20 laipsnių.“


Rašyti komentarą...
S
Steponas
2021-05-05 15:34:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
Feikas...nuotrauka daryta pernai,kai prisnigo gegužės 12-13dienomis..tada buvo jau ir medžiai žali,o dbr dar nėra lapų,o tuo labiau kiaulpienių..
Atsakyti
0

N
Nesamonė
2021-05-06 18:50:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kad šiemet dar lapų nera
Atsakyti
0

N
Nojus
2021-05-05 20:08:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Klysti ponas čia mano teta darė šėmet nuotrauka
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų