• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar galite įsivaizduoti, kad Jūsų įprastas dienos režimas galėtų neigiamai paveikti jūsų sveikatą? Visi žinome, kad rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu bei nuolatinis nesveiko maisto vartojimas kenkia mūsų organizmui, todėl neretai siūloma atsisakyti šių blogų įpročių, tačiau vis daugiau tyrinėjimų įrodo, kad kiti įpročiai, iki šiol laikyti gerais, taip pat galėjo neigiamai veikti sveikatą . Čia Matthew Barbour'as atskleidžia pagrindines kasdienines septynias ydas ir siūlymus kaip jų išvengti.

REKLAMA
REKLAMA

1-oji yda: Dušas kiekvieną rytą

Pasak Nick'o Lowe, Londono Cranley klinikos konsultanto - dermatologo, įprastinis modernus asmens higienos laikymasis gali pakenkti mūsų sveikatai. Per dažnas prausimasis, naudojimasis higieninėmis priemonėmis, muilu, karštu vamzdynų vandeniu gali sukelti odos sausumą, įtrūkimus ir kartais netgi infekcijas.

REKLAMA

Jo nuomone, žmonėms nėra būtinybės praustis kasdien, na, o tiems, kurie negali išeiti iš namų be rytinio dušo, patariama praustis bent jau vėsesniu vandeniu. Jeigu Jūsų oda linkusi sausėti, naudokite prausimosi priemones, kuriuose nėra muilo arba prausimosi kremus pagamintus vandeniniu pagrindu.

REKLAMA
REKLAMA

2-oji yda: Miegoti aštuonias valandas per parą

„Šiuolaikinė koncepcija“ miegoti ne mažiau nei 8 valandas per parą, daugeliui žmonių pasireiškia dar didesniu nuvargimu, sako Loughborough universiteto, Miego Tyrimų centro profesorius Jim'as Horne'as,

Žmonės išsivystė taip, kad prisitaikytų prie lankstaus - fragmentuoto miego grafiko - taigi popietinis miegas yra iš tiesų naudingas mums, teigia jis. Trumpas  15 minučių snūstelėjimas gali prilygti vienai nakties miego valandai. Jim'as aiškina, jog prieš šimtus metų toks miego dalijimas tam tikrais periodais per parą buvo įprastas dalykas. Pavyzdžiui po vadinamojo pavakarinio miego sekdavo vakarienė bei bendravimas su namiškiais ir draugais, vėliau po maldų ir židinio kurstymo - nakties miegas (3-4 valandų nenutrūkstamas poilsis), dar vėliau miegas iki aušros - ir visa tai sudaro septynias miego valandas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moderni sąvoka, jog pabudimas vidurnaktį yra blogas dalykas, gali išties padaryti žalos mūsų miego kokybei, - priduria jis. Pavyzdžiui, atsibudę 3 valandą nakties nepykite ant savęs, kad negalite užmigti, vietoj to, užsiimkite kokia nors atpalaiduojančia veikla, pavyzdžiui joga ar knygos skaitymu, kol vėl užsinorėsite miegoti. „Jeigu urviniai žmonės būtų miegoję ištisą visą naktį, jie turbūt būtų buvę suvalgyti gyvi.“

REKLAMA

3-ioji yda: Burnos skalavimas po dantų valymo

Kovokite su įpročiu skalauti burną po dantų valymo, sako Londono odontologas daktaras Phil'as Stemmer'is, iš The Fresh Breath Centro Londone. Skalavimas nuplauna apsauginį fluoro sluoksnį, kuris lieka išsivalius dantis pasta, taip pridėdamas apsaugos mūsų dantims. Todėl gydytojas siūlo vengti gerti bet kokius skysčius bent pusvalandį po dantų valymo - iš pradžių tai gali atrodyti neįprasta, bet ilgainiui prie to priprantama.  „Taip pat venkite šlapinti dantų šepetėlį prieš valydami dantis, nes tai sumažina dantų pastos veiksmingumą. Patikėkite, Jūsų burna pati išskirs drėgmės besivalant dantis“, - teigia jis.

REKLAMA

Beje, gydytojas siūlo vengti valytis dantis iškart po valgio. Įvairios maisto rūgštys bei cukrus susilpnina dantų apsauginio emalio poveikį, tad jei išsivalysite dantis iškart po valgio, jūs tiesiog nuvalysite dantų emalį dar nespėjus jam sutvirtėti.

Geriausias būdas būtų valytis dantis prieš valgį, o burnos skalavimo skysčiu praskalauti po valgio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4-oji yda: Sėdėjimas tualete

Šiuolaikiniai tualetai yra „kenksmingi mums“, jie verčia tyrinėti. Vienas Izraelio mokslininko darbas žurnalui „Digestive Diseases and Sciences“ atskleidžia, kad tupėjimas yra kur kas geriau nei įprastinis sėdėjimas tualete, kadangi tupint mažiau įtempiami pilvo raumenys, o tai savo ruožtu mažina žarnyno problemų, tokių kaip hemorojus ir divertikulito ligų riziką. Minėtosios ligos sukelia žarnyno pūtimą, skausmą. Londono „Royal Free“ ligoninės gydytojas gastroenterologas Charles Murray sako, kad dauguma žmonių apie tuštinimąsi paprastai negalvoja, tačiau tai yra gana sudėtingas fiziologinis procesas.

REKLAMA

Pacientams, turintiems problemų su tuštinimusi, gydytojas pataria sėdint tualete pasidėti ką nors po kojomis, tai primena tupinčiojo poziciją. Jis aiškina, kad kojų padėjimas ant apytiksliai 15cm pakylos, bei pasilenkimas į priekį sėdint ant įprasto tualeto gali išties pagelbėti. Kojų pakėlimas praktiškai jums padės išvengti dažnų „ėjimų į tualetą“.

REKLAMA

5-oji yda: Namų ruošos darbai

Remiantis paskutiniais šių metų tyrimais, namų ruošos veiksniai taip pat gali turėti blogos įtakos mūsų sveikatai. Amerikos mokslininkai atliko tyrimą su 100 darbingų vyrų bei moterų ir nustatė, kad tie kurie atlikdavo namų ruošos darbus, turėjo aukštesnį kraujospūdį nei jo partneris. Tikėtina, kad toks kraujo spaudimas atsirasdavo dėl rūpesčių ar nerimo apsipirkinėjant, gaminant valgyti, atliekant namų ruošos darbus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žurnale „Psichosomatinė Medicina“ publikuoti rezultatai įrodo, kad taip atsitinka ne dėl darbo krūvio, bet dėl įtampos juos atliekant. Be to, naudojimasis cheminėmis valymo priemonėmis gali sukelti astmą ar kitas kvėpavimo problemas. Tyrinėjimai Ispanijoje rodo, jog valymo priemonių bei oro gaiviklių naudojimas kas septintam atvejui sukėlė astmą.

REKLAMA

Devynių metų studijos nagrinėjo 3,500 atvejų dešimtyje Europoje šalių ir išaiškino, kad astma sergančių žmonių, kurie naudojosi valymo purškikliais buvo 40 procentų daugiau nei tų, kurie nesinaudojo. Astmos pavojų lemia cheminių purškiklių naudojimo dažnumas ir įvairumas.

6-oji yda: Blogas kvėpavimas

Jei kieno nors paprašytumėm giliai įkvėpti, šis be abejonės įkvėptų taip, jog krūtinės ląsta pakiltų - tačiau tai nėra gerai, sako , gydytojas psichoterapeutas Neil Shah,  „Stress Management Society“ kompanijos direktorius. Būdami kūdikiai mes visi kvėpavome „per pilvą“ panaudodami visą plaučių pajėgumą, tačiau paaugę, pripratome prie kiek kitokio, mažiau efektyvesnio kvėpavimo stiliaus - kvėpavimo krūtine. Taip kvėpuodami nepanaudojame viso plaučių tūrio, taigi šviežias oras nepasiekia „plaučių apačios“. O plaučių apačioje yra daugiausia kraujagyslių, kurios perduoda deguonį  į kraują. Laimei, galime pripratinti savo kūną grįžti prie pradinio kvėpavimo įpročių.

REKLAMA

Pabandykite įkvėpti giliai, pripildydami pilvą oro, tačiau krūtinė turi išlikti ramybė būsenoje. Iškvėpdami įtraukite pilvo raumenis.  Toks kvėpavimas turėtų būti ritmiškas ir reguliarus, t.y.  nuo 12 iki 20 įkvėpimų per  minutę kartu su trumpomis pauzėmis tarp įkvėpimų ir iškvėpimų. Vos kelios minutės tokio kvėpavimo per  dieną ir jūs galėsite džiaugtis mažesniu kraujospūdžiu, tai padės jums kovoti su stresu.

REKLAMA
REKLAMA

7-oji yda: Pogulis po sočių pietų

Turbūt visiems taip yra buvę: po sunkios darbo dienos  pavalgote sočią vakarienę, prigulat ant sofos valandėlei pailsėti, o tik tada traukiat į lovą. Jeigu vakarais nesate aktyvus, mėgstate valgyti prieš miegą, tikėtina, kad šis maistas pavirs riebalais, - teigia Claire MacEvilly, Kembridžo universiteto dietologė,  „Human Nutrition Research“  laborantė.  Jeigu rytais, suvalgydami sočius pusryčius, suvartosite didesnį kilokolorijų kiekį,  per dieną jūs greičiausiai jas ir išeikvosite, o popietinis 20 minučių trukmės pasivaikščiojimas, tikrai padės jums tą padaryti. Norite būti tikri, kad nepriaugsite svorio ? Valgykite mažomis porcijomis, po lengvos vakarienės imkitės atpalaiduojančių pratimų ir liksite sveiki.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų